N°. 8274. A* 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. §eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Februari. I J. Weasels Boer, geb. te Hoogeveen, bevorderd tot I doctor in de rechtswetenschap met academisch I proefschrift, get.: „Bijdrage tot de kennis van de ontwikkeling der eigendoms overdracht van onroe- R rend goed." 13 iinis clair X^el>i*ULai*i PHIJS DEZTRR COURANT Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post.-1.40. Afzonderl^ko Nommors0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: T*n 1—6 regel* f 1.06. Iedere regel meer 0.1ï$. Orootere lettere neer plaatsruimte. Voor het Incas- ■eeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer Onze stad, met name de Evangelisch-Luther- sche gemeente alhier, heeft in den aanvang dezer week een groot verlies geleden door het overlijden i van den heer Carel Josephus Heintz. Een pijnlijke kwaal, welke zijn gestel reeds zeer lang onder- I mijnde, maakte Zondag-morgen een einde aan zijn, I voor velen zoo dierbaar, leven. Man uit één stuk, I wist hij wat hij wilde, en werd hij nooit moede I het goede te doen, waar hij hiertoe maar gelegen- a heid vond. Bovenal kunnen hiervan getuigen de armen en de weezen der Evangelisch-Luthersche I gemeente, wier belangen hij, gedurende eene lange reeks van jaren, met onverdroten ijver en met onvermoeide kracht bleef behartigen. Lang nog zal de herinnering aan hem in eere blijven. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 1 tot en met 4 Jan. Bij de heden gehouden openbare verkoop in g van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ18, I ƒ3.80 en 1.90; de laagste ƒ35, ƒ18, 3.70 en 1.85. Op de voordracht voor een te benoemen onder- 1 wijzer 'te Schipluiden zijn geplaatst: No. 1 P. F. H. Ermers, te Leiden; No. 2 J. J. M. Betrem, te Naaldwijk, en No. 3 J. Yan Bladel, te Warmond. Er hadden zich 15 sollicitanten aangemeld. De kiezerslijst van de Hervormde gemeente te Leiderdorp is thans ter visie gelegd. Tot opma king daarvan is gebruik gemaakt van het nieuwe lidmatenboek, waarin alleen de leden voorkomen die verklaard hebben onder het synodaal verband te willen blijven. De doleerenden zijn daardoor bui tengesloten. Na afloop van den by het reglement bepaalden termy'n worden de nieuwe verkiezingen voor kerk voogden en kerkeraad uitgeschreven. Ds. Oorthuys te Katwijk aan Zee heeft voor zyn beroep naar Ermelo bedankt. Op den lsten Januari dezes jaars waren binnen de gemeente Woubrugge woonachtig 278 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, waarvan 26 die geen scholen bezochten of huisonderwijs genoten. Dezen zomer zal eene nieuweChristelyke bewaar school verrijzen in de zeeheldenwyk te 's-Hage. Tot hoofd dier bewaarschool is benoemd mej. H. A. C. Bodegraven, thans in gelijke betrekking werk zaam te Wassenaar. De heer Keuchenius meldt aan het „Vad.," dat zyn toestand, niettegenstaande de bekomen ernstige voetwond, niet de minste reden tot be- 1 zorgdheid meer geeft. De heer K. gevoelt zich vol maakt wel. De Koning heeft, naar hetzelfde blad verneemt, den heer K. J. G. baron Van Hardenbroek van J 's-Heeraartsberg en Bergambacht, commandant der I dd. schutterij te 's-Hage, benoemd tot HDs. thesaurier. Mejuffrouw T. C. De Jongh, directrice van de [Kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, [heeft tegen 1 Mei eervol ontslag aangevraagd. Aan het „Haagsche Dbl." wordt uit Batavia [ten stelligste verzekerd, dat de gouverneur-generaal [niet voornemens is af te treden. Naar men verneemt, is het voornemen by de [wederbyeenkomst der Tweede Kamer de volgende [regeling van werkzaamheden voor te stellen: I. Maandag, 14 Februari a. s.een aanvang te [maken met de beraadslaging over de wetsontwer pen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de Grondwet, met bepaling dat daaraan in den regel en voor zooveel mogelijk de eerste vier zittingdagen der week zullen zyn gewijd, terwyl de Vrijdag voor andere werkzaamheden zal kunnen besteed worden. II. Op Woensdag 9 Februari a. s. en volgende dagen te behandelen: de inlichtingen in zake de Linge-uitwateringhet onteigeningsontwerp voor de verbetering van de watergemeenschap tusschen Rijn en Schie; het wetsontwerp tot regeling van het aandeel der geldmiddelen van Ned.-Indië in de ten behoeve dier middelen in 1883 ter leen geno men gelden; wijziging der wet op het teloorgaan van schuldbrieven en de inlichtingen op de adressen houdende bezwaren tegen het telegramtarief. Het „Nederlandsch Tuinbouwblad", orgaan van de Nederlandsche Maatschappij v°or Tuinbouw en Plantenkunde, onder redactie van dr. J. Th. Cattie, geeft een kort woord tot opwekking aan de mannen van het vak om aan de tentoonstelling van tuin- bouwvoortbrengselen te Amsterdam van 2 7 April deel te nemen. Eene kleine twee maanden zegt het o. a. scheiden ons van den dag (20 Maart) waarop uiter lijk opgave van inzending kan worden gedaan, en ieder, die inzenden zal of wil, dient natuurlijk vooraf zijne maatregelen te nemen. Et fs grootere ruimte dan ooit beschikbaar gesteld. Het terrein is voor eene tentoonstelling uitnemend geschikt. Het hoofd bestuur beraamt middelen om, evenals vroeger, de verzending van de ten toon te stellen voorwerpen zoo goedkoop mogelijk te maken. Een ieder spanne zich daarom in, om de Maatschappij behoorlijk by te staan en zyne afdeeling zoo luisterrijk mogelijk te vertegenwoordigen. Aan de gebouwen voor de tentoonstelling wordt thans zoowel by dag als by nacht gewerkt om alles tijdig klaar te hebben, en de binnen- en buitenland- sche inzendingen onder dak te brengen. De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de betrekking van leeraar in aardrijks kunde aan de Ryks hoogere burgerschool te Bergen- op-Zoom te vervullen is. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 16 Februari a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys dr. W. B. J. Van Eyk te 's-Gravenhage. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is toegelaten voor het 1ste gedeelte de heer J. Vorstman, cand.-arts. Naar men aan de „Arnh. Crt." verzekert, zullen er in het aanstaande voorjaar geene examens plaats hebben voor surnumerair der posteryen. Gewoonlyk heeft men die examens in ieder voor- en najaar, doch nu zullen de adspiranten moeten wachten tot October. De reden dezer wyziging is het blad niet bekend. Uit Utrecht wordt aan de „N. R. Crt." ge meld: Daar het studentencorps den rouw heeft aangenomen wegens het overlyden van den heer Baetz, zullen er in vier weken geen feestelykheden plaats hebben en vervalt alzoo het plan, om het corps en de studentengezelschappen te doen deel nemen aan den optocht op het Koningsfeest. Het stoomschip „Zeeland" vertrok 5 Febr. van Batavia naar Rotterdam; de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 7 Febr. Li zard; de „Voorwaarts", van Amsterdam, arriveerde 6 Febr. te Batavia; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Febr. te Marseille; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 1 Febr.; de „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Febr. van Suez; de „Oranje Nas sau" arriveerde 30 .Tan. van Amsterdam te Para maribo en 5 Febr. te Trinidadde „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, pass. Kaap St.-Vincer.t 7 Febr.; de „Prins Maurits" vertrok 28 Jan. van Paramaribo naar Amsterdamde „Prins van Orafoje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te South ampton 6 Februari. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 10 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. H. C. Achenbach, dienende by het eskader in Oost-Indië, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit te zyner kennis zal worden gebracht. Het Leidsche Tooi»eel. Ze zyn niet talryk de maritieme schetsen, waarop ons zeevarend volk kan bogeneen viertal bundels van Werumeus Buning, eenige verhalen van E. Ger- des, en verder enkele verspreide novellen, ziedaar alles, wat gewyd is aan ons zeewezen. De heer W. N. Peypers, schry ver van „het geheim van den blinde", heeft dit aantal enkele jaren geleden ver meerderd met een tooneelspel, „Blonde Els" getiteld of onze literatuur er tevens door verrykt is ge worden zouden wij echter niet durven beweren. Alles, wat hy ons voor den geest brengt, is ontleend aan het gewone leven, slechts geverfd met een zeekleurig tintjede menschen, die hij ons schetst, zyn gewone stervelingen, over het algemeen niet van de êelste soort, gedost in de plunjes van visschers en visschersvrouwen, en het onderwerp is zoo oud als de liefde zelve. Blonde Els is de bloem van het dorp, de koningin van elk bal, het meisje door alle jongens gevierd en bemind en in het byzonder door den welgestelden Koenraad Plak, maar tevens door den van aardsche goederen ont- blooten Willem Krans. In den vinnigen tweestryd tusschen deze beide mannen gestreden, mocht de laatste de overwinning behalen; hy mocht weder liefde vinden en zyne uitverkorene naar het altaar leiden. De echt was gelukkig maar arm, zoo arm zelfs dat de man zich genoodzaakt zag, tot redding van vrouw en kind, het huis te verlaten en zich te verhuren als stuurman voor eene verre en lange reis. Koenraad, nog immer bezield met de vurige, hartstochtelyke liefde voor de vrouw, die thans een ander toebehoort; nog immer vol van het denkbeeld Blonde Els eenmaal te bezitlen, heeft de laagheid den kapitein van het schip om te koopen, hem door middel van geld te overreden zyn tegen stander te vermoorden, hem in zee te werpen. Vyf jaren zijn sedert dit oogenblik vervlogen; het huisgezin der wakkere vrouw is, niettegen staande de hulp harer petemoei, niettegenstaande hare noeste viyt, tot diepe armoede vervallen, en Ihans, tot redding, tot behoud van haar kind, reikt Els haar hand aan haren vroegeren aaijgjidderhet huwelyk wordt gesloten, de bruiloft gevierd, maar daar verschynt plotseling als uit den doode verrezen Willem Krans; te laat echter, want zy behoort op dit oogenblik reeds een anderen man toe. Er ontstaat echter een woedend gevecht tusschen den moordenaar en zyn medeplichtigede kapitein schiet den ellendigen Koenraad ter neer, verlost derhalve de voor de tweede maal gehuwde vrouw van den overtolligen echtgenoot en hij zelf wordt gevangengenomen, und so ist wieder Alles ins reine. Ziedaar in korte woorden den hoofdinhoud van het gisteravond hier ten tooneele gevoerde stuk. De licentia poëtica, de dichterlyke vrijheid, waarop ook de tooneelschryver recht heeft, heeft deze auteur echter doen ontaarden in prozaïsche brutaliteit. Recht, wet en natuur worden op de meest grove wijze geschonden. De rechtbank heeft Blonde Els eene verklaring van vermoeaelyk overlijden van haar echtgenoot

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1