De werkeloozen te Kotter dam, die Donderdag een verzoek aan den burgemeester richt ten, ten einde toestemming te erlangen tot eene opzameling van geld langs de huizen, om tot eene uitdeeling van levensmiddelen te dienen, waren gisteren opnieuw in het „Volkskofflehuis" verga derd. De bijeenkomst droeg een vreedzaam karakter. De aanwezigen bepaalden zich tot het stellen hun ner handteekeningen op daartoe bestemde lijsten. Verder werd besloten eene soort van vereeniging te vormendeze constitueerde zich staande de ver gadering. Er werd bepaald, dat, wanneer het antwoord van het gemeentehoofd hedenochtend nog niet mocht zijn ingekomen ten domicilie, dat de vergadering zich gekozen heeft, eene deputatie zich opnieuw naar het stadhuis zou begeven. Hierop ging men rustig uiteen, na door de lei ders uitgenoodigd te zyn, weder te zamen te komen, zoodra een strooibiljet daartoe zal oproepen. Om halféén was het lokaal reeds gesloten en vertoonde de Binnenrotte geen spoor meer van de talrijke lieden, die er zich vóór, gedurende en nog eenige minuten na de vergadering opgehou den hadden. Van de kostelooze spijsverschaffing daar ter stede ten behoeve van behoeftige schoolkinderen, werd in de afgeloopen week door 570 kinderen gebruik gemaakt. Ten voordeele van deze inrichting zal in deze maand door de Koninklijke Zangvereeniging „Caecilia," te 's-Gavenhage, op een nader te be palen dag eene uitvoering te Rotterdam gegeven worden, waarschijnlijk in de sociëteit „Harmonie" aan het Haagsche Veer. In de gistermorgen te Amsterdam gehouden vergadering van de Vereeniging van "Werkeloozen werd door den waarnemenden voorzitter, Wekker, mededeeling gedaan dat de politie hem verzocht had, de werkeloozen te waarschuwen, het den be woners van Amsterdam niet meer lastig te maken, door bijv. bij de ingezetenen aan te schellen enz. Op zijne vraag aan den ambtenaar, die hem deze waarschuwing overbracht, of de politie het rustig door de straten trekken zou belemmeren, werd niet geantwoord. Daarna voerde de tweede secre taris, Mulder, het woord om de menigte aan te manen, zich te vereenigen, daar alleen door ver eeniging verbetering te wachten was. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat er heden weder eene brooduitdoe] ing zou plaats hebben, ging de menigte uiteen; wel trachtte men zich buiten het Volkspark nog te vereenigen om eene wandeling door de stad te doen, doch dit plan viel in duigen, daar de meesten zich in de straten van den Jor- daan verspreidden. De heer Boas bevond zich, door eenige inspecteurs in uniform vergezeld, vóór het Volkspark. In de strafkolonie van Belle-Isle i» eergisteren brand uitgebroken. Verscheiden jeug dige gevangenen hebben getracht te ontsnappen, maar zagen bytyds hun plan verijdeld. Men schrijft uit Cairo aan de „Köln. Zeit.": Eenigen tyd geleden kwam hier de Russi sche millionair Benkow met zijne 17-jarige dochter Ada. Het meisje leed hevig aan tering en kon slechts in een rolstoel op de promenade rondge reden worden. Daar leerde zy een doodzwakken Franschen zanger Isambert kennen. Ofschoon beide aan den rand des grafs, vatten zy eene vurige liefde voor elkaar op, en 10 Januari jl. zegende een priester hun huwelijk in. Zy konden niet meer naar de kerk gaan; de bruid lag in haar witten bruidstooi, den myrtenkrans in het haar, in een leunstoel; naast haar lag, op een canapé, de uit geteerde bruidegom. Den volgenden dag stierf de jonge vrouw en den nacht daarop volgde haar man haar in den dood. Op het bal. - Le duo des a v e u x. Air de valse." Het orkestTrim la laTrim la la H\j (een weinig buiten adem)Mejuffrouw Gy zyt de koningin van het balBekoorlijk Een gratie. Zy (ontroerd)Mijnheer HyGij zyt altijd bekoorlijk, altydOok 's middagsIk heb u Zondag gezien in een landauer met uwe moeder Ik was getroffen zeer getroffen Het orkestPfumf hi hiPfumf hi hi Hij (meer en meer buiten adem)Mejuffrouw als ik durfde Zy (meer en meer ontroerd): Mijnheer!... HyZou ik aan uwe moeder zeggen Maar zy ziet er zoo ernstig uit Zy (bemoedigend): O! ik was niet met mijne moeder, toen u my Zondag hebt gezien. HyMet wie dan ZyMet myne tante. Hj]En die landauervan wie ZyVan myne tante. Hy: Dat prachtige huis, waar u uit het rytuig is gestapt? ZyVan myne tante "Wy wonen even buiten de stad in een klein huisje en wy hebben geen rytuig. Hy: Ah! Maar heeft die tante kinderen? Zy: Negen. Het orkestTrim la la, pfumf hi hi Hy: -.... Zy: - Het orkest: Pfumf hi hi, trim la la Hy: - Zy: - Het orkestTsing. -r- Boem Slot-accoord. Hy laat haar los met een kouden groet en verwydert zich zonder zelfs het hoofd om te wenden. BUIT KN'LAND. Frankrijk. Naar aanleiding van de geruchten omtrent eene aftreding van generaal Boulanger, waarvan o. a. een berichtgever der „Kölnische Zeitung" gewag hoeft gemaakt, leest men in de „Siècle": „Dat er stelselmatige kuiperyen tegen den gene raal worden gericht, dat men tracht hem verdacht te maken en ten val te brengen alleen omdat hy zyn ambt ter harte neemt, ziedaar wat de vreem deling niet zal zien gebeuren.Hoezeer besloten om den vrede, te bewaren, zyn wy nog niet tot zulk eene overmaat van voorzichtigheid gekomen om te zwichten voor de bevelen der Berlynsche bladen." Blijkens de daarvan openbaar gemaakte op gaven, zijn er tegenwoordig in Frankryk 1,115,000 buitenlanders op eene bevolking van 38 millioen; te Parijs allen 213,000. Charles De Lessops, vice-president van de Suez-maatschappy, gaat den lOden dezer naar Panama, om te zien hoe het met de werken aldaar gesteld is. Naar uit de couloirs der Kamer van Afge vaardigden wordt gemeld, gaf de heer Sigismond Lacroix gisteren den minister Goblet kennis van zijn voornemen, de Regeering over den toestand in het buitenland te ondervragen, ten einde den minister in de gelegenheid te stellen de vredelie vende staatkunde van het Fransche gouvernement te bevestigen. De heer Goblet antwoordde dat hy een dergelyk debat onnoodig oordeelde, na de herhaalde verkla ringen van De Freycinet en van hem zeivenwant die verklaringen laten geen enkelen twyfel over aan gaande de vredelievende bedoelingen van Frankrijk en zyne regeering. De heer Goblet voegde er by, dat elke verdere verklaring evenzeer onnoodig was uit een finantiëel oogpunt; immers de zekere be- wyzen bestonden, dat de beurspaniek der laatste dagen, uitsluitend het werk was van speculanten. De heer Sigismond Lacroix erkende de juistheid dezer ophelderingen en zag dus van het ondervra gen der regeering af. Naar men verder in de couloirs verzekerde, is door den Franschen ambassadeur te St.-Petersburg, den heer De Laboulaye, aan den minister van buitenlandsche zaken eene depeche gezonden, waarin gemeld wordt dat de czaar en de heer Von Giers gelyktydig een telegram zonden aan keizer "Wilhelm en aan prins Von Bismarck, over de wapeningen in Duitscliland, en daarop ten antwoord kregen dezelfde verklaring, namelyk dat die wapeningen van zuiver verdedigenden aard waren, en Duitsch- land bepaaldelyk voornemens was, Frankrijk niet aan te tasten. Oroot-Uritannlft. In het Lagerhuis zeide gisteravond sir J. Fer guson dat tusschen Engeland en Duitschland eene volledige overeenkomst is getroffen aangaande de grenzen van Zanzibar en de behartiging der weder- zijdsche belangen. Frankryk en de sultan van Zan zibar hebben zich daarby aangesloten, in zoover hunne belangen daarmede gemoeid zyn. Voorts deelde hy mede dat Engeland den Italianen te Mas- sowah hulp in artsen en in voorraad heeft aan geboden. Het debat over het adres in antwoord op de troonrede werd daarop voortgezet. Do heer Crerner stelde als amendement voor, onmiddellijk tot de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen over te gaan. Sir J. Ferguson sprak de bewering tegen dat de aanwezigheid der Britsche troepen in Egypte ergernis zou geven aan de vreemde mogendheden, die integendeel van eene pressie betreffende den duur der bezetting hebben afgezien. Engeland heeft getoond dat het in Egypte voor de welvaart van dat land en de geheele wereld werkzaam wil zyn dat het bereid is zich ten plechtigste te verbinden tot de onzydigverklaring van Egypte en het Suez- kanaal. „Ons hoofddoel", zeide hy verder, „is herstel van het finantiëel evenwicht, inrichting van een degeiyk bestuur, verbetering van den volkstoestand, invoering eener krachtige politiemacht, en tot stand- brenging eener sterke regeering, onder erkenning der suprematie van den sultan als hoofd van het Mahomedaansche geloof." Hy ging daarop na welke schreden voorwaarts reeds zyn gemaakthy ver klaarde dat de regeering met betrekking tot Egypte verslandhouding zoekt met de mogendheden, en niet streeft naar een altoosdurend verblyf, noch ook naar eene te groote verlenging van Engelands oponthoud in dat land. „In elk geval", dus besloot hy, „zullen wy Egypte niet verlaten, voordat wy' al onze verplichtingen hebben vervuld, en wy ons gekweten hebben van de verantwoordelijkheid die op ons rust. Wy be vinden ons niet in Egypte met een zelfzuchtig doel." De heer Illingworth stelde eene wyziging voor in het amendement-Cremer, in dien geest dat niet de onmiddellyke ontruiming van Egypte zou plaats hebben, maar wel in de naaste toekomst. Deze wyzi ging werd echter met 247 tegen 127 stemmen ver worpen, en daarna het amendement-Cremer insge- lyks afgewezen, met 263 tegen 97 stemmen. Het debat over het adres in antwoord op de troon rede werd daarop verdaagd. Te Londen liep Donderdag het gerucht, dat eenige daar woonachtige Franschen, behoorende tot de reserve, y'Iings naar Frankrijk vertrokken, ingevolge eene oproeping om zich by hunne corpsen te vervoegen. Italië. De heer Depretis vroeg in de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden dat de Kamer uitspraak zou doen over een votum van vertrouwen of van wantrouwen in het Kabinet. De motie om over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag, waartegen de minister zich ver klaard had als gelykstaande met afkeuring, werd daarop met 215 tegen 181 stemmen verworpen. Na het votum van vertrouwen verwierp de Kamer met byna algemeene stemmen eene motie van den socialist Costa, om tot ontruiming van Massowah over te gaan, en werd het buitengewoon krediet van 5 millioen met 317 tegen 12 stemmen aan de Regeering verleend. De zitting werd daarna opgeheven. Ten gevolge der ongunstige tijdingen uit Mas sowah hadden er Donderdag voor het gebouw dei- Kamer afkeurende manifestation van een hoop volks plaats. De politie kwam tusschenbeide om den hoop uiteen te dryven, en er volgde toen een, hoewel niet ernstig, gevecht. Eenige personen werden daarop in verzekerde bewaring gebracht. Al de Woensdag-ochtend verschenen bladen hou den zich met de gebeurtenissen in Massowah bezig. De „Opinione" en de „Popoio Romano" vermanen tot kalmte, verklarende dat er geen sprake kan zyn van een oorlog met Abessinië, maar dat het er alleen om te doen is, Italië's positie te Massowah te hand haven. De organen der oppositie lezen den ministers Di Robilant en Ricotti scherp de les wegens hunne al te geruststellende verklaringen, eenige dagen geleden in de Kamer afgelegd. Z witscrl and, De Zwitsersche Bondsraad verklaart dat alle maatregelen zyn genomen, waardoor de onzydigheid des lands by een oorlog kan worden gehandhaafd. "Wel heeft de Raad goede reden om te gelooven dat de vrede in Europa zal worden gehandhaafd, maar toch achtte de regeering het noodig bytijds maart- regelen te nemen. ZooJ wordt {aan de „Standard" uit Bern gemeld dat de Bondsregeering eene aanschryving aan de kantonale besturen heeft gericht betreffende de oproeping der landsverdedigers ingeval van oorlog, alzoo dat 40,000 man onder de wapenen kunnen komen binnen tweemaal 24 uren.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6