N°. 8272. Zaterdag; £5 ï^el>riiari. A0. 1887. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <§on- in feestdagen, uitgegeven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. LEIDSCH ffffePAftBLAD. PRIJS DEZER COTTRANT: Voor Lolden per S maanden1.10. Tranoo per port1-40. Afzonderlijke Hommer*0.06. KOLONIËN. BATAVIA, 30 31 December. Het „Alg. D. v. N.-I." zegt: Dat de gouverneur- generaal om gezondheidsredenen noodig zou hebben huiswaarts te gaan, is hier niet bekend. Indien iets meegevallen is, dan is het de gezondheid ge weest van den gouverneur-generaal, wien door z^ne geneeshooron in Nederland de verhuizing naar Indië als een levensgevaarlijk iets ontraden werd en van wien men hier nooit hoort, dat hij zelfs maar ongesteld is. Mindere opgewektheid dan in den allereersten tyd zou by den gouv.-gen. niemand verwonderen. Opwekkend zou do betrekking slechts kunnen zijn voor wie met een hervormingsprogramma kwam, over de middelen beschikte om het uit te voeren, en het geluk had om er aanvankelijk succes van te beleven. In gewone voorspoedige tijden, zonder malaise, Atjeh-oorlog en lastige quaesties, zou het gouver neur-generaalschap een aangename werkkring kunnen zijn. Dat het nu geen van beide is, kan voor den tegenwoordigen waardigheidsbekleder wel geene teleurstelling zjjn. Het „Bat. Nbl." erkent althans dat „de gouv. generaal in functie zal blijven totdat nog in Neder land hangende zaken, welke het niet behoeft aan te duiden, zijn afgeloopen." Dit spreekt, dunkt ons, ook van zelf. De resident der Preanger-Regentschappen heeft volgens het „Bat. Hdbl." aan den directeur van binnenlandsch bestuur getelegrafeerd, dat in de ka3 van een der ondercollectours oen tekort van 6500 is ontdekt geworden. De „Sum. Crt." ontving den Sisten December een telegram, meldende dat de nieuwe ijzeren brug te Padang-Sidempoean, die schatten heeft gekost en geacht werd een alles trotseerend bouwstuk te zijn, voor den aandrang van een bandjir bezweken en geheel verloren is. Aan het hoofd van „De Locomotief' leest men de volgende mededeeling: „De heer J. F. Scheltema is als hoofdredacteur van „De Locomotief' afgetreden en wordt vervangen door mr. P. Brooshooft, die in de eerste dagen van de maand Januari^a. s. de reis van Europa naar hier zal aanvaarden." Uit Bandong schrijft men ons dat de gisteren gehouden kina-entenveiling geheel is mislukt. Yan de 1000 stuks enten hebben er slechts een vijftig tal afnemers gevonden tegen den limiteprys. (J.-B.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot havenmeester te Riouw, W. J. Versteegh. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, oervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. M. Hoogh winkel. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, \v. ziekte, aan den kapt. der inf. W. J. M. Georges. Hersteld: Bij het wapen der inf., in activiteit, boven do formatie, de lste luit. W. 6. J. Pitlo. Bevorderd: Bjj de inf., tot luit.-kolonel., de majoor H. H. G. Franseen; tot majoor, de kapt. G. S. Schultz; tot kapt., de lste luit. B. J. Bucker. Departement van Marine. Ingetrokken: Do over plaatsing van Zr. Me. ramt. „Prins Hendrik der Nedorlanden" op Zr. Mb. wachtschip „Gedeh" van den luit. ter zee lste kl. H. G. J. Wolterbeek. Vergunning verleend: Om te repatriëofen aan don luit. ter zee lste kl. jhr. J-. C. L. Von Smidt auf Altons tadt. Vertrokken passagiers per st. „Prinses Amalio^" van Batavia naar Nederland, lste luit. der eav. jhr. H. W. Boreel De Maurcgnault,. echtgenoot© en 2 kinderen, luit. ter zee 2de klasse J. M. Zwanenbeek Paauw luit. ter zee lste kl. H. F. Kouweuberg, luit. ter zoo 2de kl. E. F. T. Bik, mevrouw de wod. C. W. Schoemaker, geb. Mounts, jongeheer J. O. Rogenhardt, Zr, Ms. troepen en schepelingen. ■HrtHrtMaartBrtrtrtMHrtrtrtrtüV BgBBJWia* i MC INGEZONDEN. De Katwijksche en Woordwljksclie Stoomtramwegen. Mijnheer de Redacteur Wilt u zoo goed zijn, mjj een plaatsje af te staan, om mij in de gelegenheid te stellen het publiek te doen oordeelen over eene hoogst willekeurige handel wijze, waarvan de Noordwijksche passagiers van de Rijnlandsche stoomtram hedenmorgen de dupen waren. Gistermiddag is de locomotief van de Noordwijk sche stoomtram gederailleerd en omgevallen bij Rijnsburg. De om 4 u. 45 m. aldaar uit Leiden aankomende passagiers voor Noordwijk waren daar door genoodzaakt te voet hun weg te vervolgen. Op den dienst bleef dit ongeluk ook niet zonder invloed. Vanmorgen nog vertrok de tram te laat uit Noordwijk, zoodat de aansluiting naar Leiden te Rijnsburg gemist werd. Met loffelijken ijver was echter in dit gemis voorzien door het beschikbaar stellen van een extra- trein. Deze bestond uit een locomotief en één wagen, bevattende eene coupé der eerste en eene der tweede klasse. De passagiers, die allen verlangden derde klasse te reizen, werden nu gedwongen in de tweede plaats te nemen en wat erger is ook tweede klasse te betalen. Tegen deze onbillijke willekeur wensch ik te protesteeren. Het oordeel van het publiek is reeds niet zeer gunstig gestemd over de wjjze van exploitatie der Noordwijksche stoomtram. Het ont breken van waterstoven, het onverkwikkelijke over stappen bij Rijnsburg—nog onverkwikkelijker door dat de reizigers te Rijnsburg dikwijls allo coupé's derde klasse vol vinden en dan gedwongen worden tweede klasse te reizen en te betalen dit zijn dagelijks terugkeerende bezwaren; waarschijnlijk worden de klachten over dit ongerief daarom in stilte geuit. Wanneer men echter den eenen dag gedwongen wordt van Rijnsburg naar Noordwijk te loopen (zooals gisteren) en den volgenden dag geruimen tijd te laat op do plaats van bestemming aankomt (zooals heden) en dan nog voor dat ongerief extra moet betalen, dan geloof ik dat het tijd wordt overluid te klagen. Moge het bovenstaande de Directie van genoemde tramwegmaatschappijen aansporen om haren pas sagiers met meer voorkomendheid te behandelen. Uw Dw. Dr. 3 Februari 1887. K. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 27 dezer komt onder de rubriek gemengd nieuws een bericht voor, als zou de onder- geteekende Zondag-morgen 23 dezer, uit den stal van de wed. Yan Haasteren te Leiderdorp, terwijl deze naar de kerk was, eene koe, welke haar in bruikleen was gegeven, heimelijk hebben wegge haald, zeggende dezelve van den eigenaar te heb ben gekocht. Dit bericht nu eischt verbetering, want het feit heeft zich aldus toegedragen Zaterdag-middag bevorens, is ondergeteekende met den gevolmachtigde van den eigenaar (den heer Zwanenburg) naar diens woonplaats, Lage- waardsche brug, gereden, ten einde de koe te trachten t« koopen. Alstoen bleef er tusschen ondergeteekende en den eigenaar een verschil in den prijs bestaan. De eigenaar zeide hem dat de koe bij de wed. Van Haasteren weg moest. Thuis gekomen, kwam ondergeteekende na rijp bemad tot de conclusie de koe, voor den prijs deer den eigenaar gevraagd, maar voor zich te nemen, welk voornemen hij Zondags-morgens ten uitvoer PRIJS DER ADVERTENTTEN t Van 1—8 regels 1.06. Ieder© regel meer/0.171 Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren balten de etad wordt 0.10 berekend. bracht door haar by de wed. Van Haasteren weg te halen en haar het door den eigenaar verschul digde stalloon te voldoen, daar zy weigerde de koe anders mede te geven. Daarna is ondergeteekende naar den heer Zwa nenburg, genoemde gemachtigde van den eigenaar, gegaan en heeft deze van zijne handelingen in kennis gesteld, welke heer aan ondergeteekende aanraadde een briefkaart aan den eigenaar te zon den, wat onmiddeliyk is geschied. Om alle welke redenen ondergeteekende meent dat hier niet van heimeiyk weghalen, maar van eeriyken koop en verkoop sprake is. Mynheer de Redacteur, met het oog op den slechten naam die ondergeteekende als koopman zou krijgen en daar hy meent als eoriyk koopman by een ieder te boek te staan, zooals hem duidelijk is gebleken in deze geschiedenis, daar menigeen het niet kan golooven en hem aanraadde u te ver zoeken een ingezonden stukje te plaatsen, neemt hy beleefd de vryheid u te verzoeken bovenstaand in uw blad op te nemen. U by voorbaat voor uwe bereidwilligheid dank zeggende, heeft de ondergeteekende de eer te zijn, Mynheer de Redacteur, Uw dw. Dr. Leiden, W. Van Wieringen, 31 Jan. '87. Marenpoort. van 27 Jan. tot en met 2 Febr. BEVALLENA. M. Roadorff geb. v. d. Valk D. -H. P. H. Gerritsen geb. Paling Z. C. Weber geb. Larrewrjn Z. J. v. d. Blij geb. v. Steenbergen D. M. Hoppenbrouwer geb. Frankhuizen Z. S. M. J. Schols geb. Hakkaart Z. E. De Wolf geb. Ouwel-kerk D. M. J. Dirkzwager geb. Kuyper D. Jf. A. Oudslioorn geb. v. Krevelen Z. E. P. v. d. Schot geb. v. Berkel D. C. v. Campen geb. La court Z. J. Mooten gob. v. d. Rejjden D. J. C. Borgerding geb. Kleberg D. A. F. Kienjet geb. Waage Z. E. Bejjer geb. Scheilkevèld Z. M. H. W. Kall mann geb. Walle D. E. E. Carton geb. De Wit D. M. J. v. Hoven geb. Pauw D. C. L. Kring geb. Weide D. J. Zandvliet gob. Draaysma Z. C. W. Koorenhof geb. Bavelaar Z. M. E. P. v. d. Bergh geb. Broekmana D. H. H. L. Pothmann geb. v. Rheden Z. E. v. d. Waals geb. Lugtigheid Z. J. v. Toorn geb. Schouten D. M. E. Langezaal geb. De Graaf D. M. E. Starken- burg geb. De Jong D. C. W. Martijn geb. v. d. Bergb Z. G. Wolters geb. De Haas D. M. v. Hijkoop geb. v. Leeuwen D. M. Scheffers gob. Bavelaar Z. A. Doorneveld geb. Schot Z. M. Kornmann geb. Chaudron Z. J. A. Rutgers geb. Zwijnenburg D. G. Tielkemeijer geb. v. Maatrigt D. C. M. Pauw geb. Cornelisse Z. H. P. Rozier geb. Kleiu Z. C. J. G. Boekwijt geb. v. d. Upwich D. C. S. Rohó geb. v. Leeuwen Z. M. Grijsen geb. Wijling Z. GEHUWD: W. J. Potit jm. en C. Van der Heydenjd. L. J. De Ridder jm. en H. Van Es jd. H. G. Kloosjm. en A. C. Van Berkel jd. J. De l'Ecluso jm. en C. Van Duuren jd. OVERLEDENJ. L. G. De Graaf Z. 15 m. G. Mulder Z. 18 m. J. Van der Wallo M. 52 j. A. M. H. Gubbi D. 2 m. C. Keereweer D. 4 m. H. Ressenaar geb. Peyffer W. 75 j. H. Ligtvoet W. 57 j. J. Van der Mark Z. 14 m. M. B. Tukker Z. 2 j. C. Hogervorst W. 75 j. J. Stonten geb. Kanzet V. 58 j. J. Van Steenwijk geb. Van Meurs V. 56 j. J. Langezaal geb. Van Leeuwen W. 84 j. J. P. Huibe^s M. 78 j. W. A. Boncber Z. 30 j. L. Van Hoorn M. 27 j. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Qa:fabriek. WEEK van 23 tot 29 Januari. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkanrtcn. 23 Januari. 4.45 6.— 7 16.8 24 4.45 6.15 8 17.2 25 t» 4.45 6.45 7 17.7 26 r> 4.45 6.30 7 17.6 27 ■n 4.45 6.30 8 17.2 28 4.45 6.30 8 17.7 29 7» 4.45 6.30 8 17.0 f*j Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per our van zulk gas verbrandt m een Sugg's London- Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte geljjk staat met 16.8, 17.2 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5