ben van sjouwers, en verder uit opgeschoten knapen, die van deze gemeenschappelijke wandeling een pretje maken. Gisteren kwamen aan de Arbeidsbeurs te Am sterdam 2 aanvragen van werkzoekenden in; van werkgevers 5. In het Volkspark echter hebben zich 2600 men- schen laten inschreven voor de brooduitdeeling. Te Rotterdam begaf zich ook gisterochtend een troep werkeloozen, na eeno bijeenkomst in het ver gaderlokaal der sociaal-democraten gehad te hebben, naar den burgemeester op het Stadhuis. Twee hunner werden toegelaten en maakten hunne wenschen kenbaar, nl. om zoo ruim mogelijke uit- deeling van levensmiddelen op 'sKonings verjaar dag. De burgemeester antwoordde dat zij op ge zegeld papier hun verlangen behoorden kenbaar te maken, dat alsdan in overweging genomen zou worden. Daarna trok de menigte ordelijk af. Het adres werd ingediend. In de Leidschedwarsstraat te Am sterdam is gistermiddag oen metselaardie bezig was een schoorsteen te herstellen, van het dak van het huis op straat gevallen. Hjj was dadelijk een lijk. In eene zitting der rechtbank te Dordrecht zyn 2 personen in hechtenis genomen, verdacht van het afleggen van valsche getuigenis. Te Loon op Zand, aan den Loonschen ■dijk, heeft een felle brand, door een onbekende oor zaak ontstaan, het huis met den stal van den land bouwer W. Van Meel geheel in de asch gelegd. Van den inboedel is niets gered en al het vee is omgekomen. De Zutf. Brandwaarborg-Maatschappij had alles verzekerd. De varkensziekte is op verschil- lende stallen te Renkum uitgebroken sommige hok ken zijn reeds geheel uitgestorven. De dieren wei geren plotseling het eten, sterven en worden spoe dig nadat zij dood zijn geheel blauw. Woensdag 2 Febr. werd aan het Cen- ■traalstation te Amsterdam een heer, die een plaats biljet 2de klasse genomen had naar Hilversum, onwel. Aanvankelijk bekomen, meende hjj de reis naar Hilversum nog te kunnen maken, doch hij werd vóór het vertrek van den trein weder zoo ernstig ongesteld, dat hij in het stationsgebouw overleod. Het lijk is gistermorgen naar Hilversum overgebracht. Op den 2den Paaschdag zal op de wielrijdersbaan te Nijmegen een wielerwedstrijd worden gehouden. Den 8sten Februari a. s. heeft eene gedeeltelijke maan-eclips plaats, die echter in Neder land onzichtbaar is. Zy zal in den Grooten of Stillen Oceaan het best zichtbaar zijn. Bijna de helft van de maanschijf zal hi den schaduwkegel der aarde treden. Den 22sten Februari zal eene ringvormige zons verduistering plaatsgrijpen, welke eveneens bij ons onzichtbaar is, maar vooral in het zuidelijk ge deelte van den Stillen Oceaan zal kunnen worden waargenomen. Beide eclipsen zijn overigens voor de sterrenkunde van gering belang. Een D uitschei' had zijn ihtrek geno men in eene slaapstede te Deutichem. In den nacht stond hij stil op, brak eene kast open, stal eenige voorwerpen er uit en zette het op een loopen. Spoedig achtervolgd zijnde, gelukte het na veel moeite aan drie veldwachters den dief te vangen onder aan den Kruisberg. Door de overstroomingen in het Zuiden van Queensland verloren 58 personen het leven. Te Londen in de Pavilion Music-Hall is tegenwoordig de Oostenrijksche reus Winkel meier te zien. Hjj is 21 jaren oud en nog een paar duim grooter dan indertijd de Chineescbe reus Tscheng. Op de piano omspant zijn hand gemakke lijk een dubbele octaaf. Eene onlangs in de medicijnen gepro- moveerde dame, miss Amalia Copeland, werd door de studenten van do Havard burgerschool uitge- nöodigd om een patient te komen behandelen, wiens been gebroken was. Zij kwam en vond een man van 50 jaren ongeveer, met een houten been dat werkelijk stuk was. Zy liet onmiddellijk hout en spijkers halen, maakte het been weder in orde en zond aan de heeren, die haar ontboden had den de nota25 dollars. De grappenmakers waren zoo goed niet of zij moesten die rekening voldoen. Uit het ge m e e n t e - mu s e u m t e M e t z zijn 70 gouden en 28 zilveren munten, waaronder unica, gestolen. Te Birmingham heeft Maandag 11. een hevige sneeuwstorm gewoed. De winter wordt daar strenger genoemd dan hij in ettelijke jaren geweest is. Sedert de 16de eeuw werden in Europa 286 oorlogen gevoerd. Een vreeselijk geval van watervrees wordt uit Pont d'Aspach (Haute-Alsace) aan de „Figaro" gemeld. Een groote dolle hond kwam het dorp Soppe-le-Haut inrennen, juist toen de bevol king ter kerke ging. Voor men kon vluchten, had het woedende dier vier personen gebeten, o. a. een klein meisje, wier gezichtje geheel openge scheurd werd. Het dier rende daarop door naar het aangren zende Soppe-le-Bas, waar het vijf personen wondde. De angst in beide dorpen is onbeschrijflijk, want men herinnert zich nog levendig hoe weinige jaren geleden eenige inwoners, die door een dollen hond waren gebeten, een gruwelijken dood stierven. De hond was echter nog niet gevangen. Weldra vertoonde hij zich te Pont d'Aspach. Hier beet hjj verscheidene honden en wierp een wandelaar om, gelukkig zonder hem te wondon. Iets verder te Aspach beet hjj een jongetje in de hand en ein delijk te Cernay weder een aantal honden en een melkboer. Nauwelijks was het feit te Pont d'Aspach bekend geworden of de heer Stekelin, een goed jager, liet zijn rijtuig inspannen en ging het dier achterna. Het geluk diende hem, want dicht bjj Cernay kwam de hond in volle vaart op zijne paarden aan. De heer Stekelin legde aan en schoot het dier morsdood. De hond werd dadelijk onderzocht en het bleek dat men werkelijk met een geval van watervrees van de hevigste soort te doen had. Over óéne zaak is men het hier eens: de negen slachtoffers moeten onverwijld naar Pasteur v. orden gezonden. Daar alle gebetenen tot do armen behooren, heeft men der regeering verzocht deze lieden op staatskosten naar Par ijs te zenden. Een ijzig schouwspel bood zichdezer dagen te Pest aan de talrijke wandelaars langs den Donau aan. De rivier was over hare goheele breedte met ijsschotsen bedekt, die langzaam met den stroom meedreven. Midden op het ijs zag men een man, die van den kant van Ofen naar Pest wan delde. Weldra liep hy snel over eene groote schots, om plotseling aan den rand te blijven staan, daar or niets dan kleine schotsen voorbijdreven. In het volgend oogenblik had de waaghals door een sprong op eene grootere post gevat. Hjj struikelde telkens, doch kwam weer op de boen. Deze wandeling duurde nagenoeg een kwartier. Eindelijk bereikte hij den oever. Op de vraag, wat hem tot het vol voeren van dit waagstuk gebracht had, vertelde de man dat hjj in een overmoedige bui gewed had, dat hjj over het drpjs van Ofen naar Pest zou gaan. De pry's van de weddingschap bestond in een liter wijn. Een telegram uit Melbourne meldt dat de komeet, die daar onlangs zichtbaar was, uit het gezicht verdwenen is. Gedurende een orkaan, welke j 1. Zondag in het gebergte naby de stad Tacoma [Washington Territory, Noord-Amerika) woedde, werd een boom, waaronder eenige Chineezen waren gelegerd, omvergeslagen, waardoor negen menschen gedood en twaalf gekwetst werden, terwijl anderen nog worden vermist. Eenige mylen ten westen van de plek, waar dit ongeluk voorviel, gebeurde het zelfde; daar kwamen zes blanken om het leven. DUITENLAND. Woensdag hield de anarchistische groep van het centrum te Parijs eene vergadering, die bijgewoond werd door 130 studenten van allerlei nationaliteit; Duitschland slechts was niet vertegenwoordigd, van wege de genachten omtrent den oorlog, zooals de voor zitter mededeelde. De voorzitter verklaarde daarop, dat het doel der vergadering was om te ijveren voor de herkiezing der Duitsche socialistische afge vaardigden. De vergadering besloot aan alle uni versiteiten in de geheele wereld een adres te richten om de socialistische jongelingschap uit te noodigen het daarheen te leiden dat in Duitschland de zaak van het socialisme zegeviert. Reeds 2500 franken zyn naar Duitschland gezonden; nog zal by alle socialisten gecollecteerd worden. - Het heet dat Goblet besloten heeft geene ver klaring te govon over de verhouding van Frankryk 4ot Duitschland. De regeering wil zich niet met de couranten in een pennestryd begeven, doch zich tevreden stellen met do verklaringen, die de Duitsche regeering langs staatkundigen weg geeft. De groote daling aan de beurs heeft te Parijs groote onrust veroorzaakt. Enkelen schrijven haar toe aan de ligging der plaats, anderen aan een mogelijken oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland. Uit goede bron wordt nader gemeld dat de regee ring nog geen voorstel in overweging heeft ge nomen betreffende een aan de wetgevende macht te vragen krediet van 50 millioen fr. voor wape ningen en versterkingswerken. Het gerucht, dien aangaande in omloop gebracht, is in allen gevalle minst genomen voorbarig. De „Nation" zegt dat de regeering eerlang in de Kamers de verklaring zal afleggen, dat de onzijdig heid van Belgis nog steeds feitelijk bestaat, en de tractaten welke die onzijdigheid waarborgen, geens zins vervallen zijn. Dit blad houdt evenwel vol dat de regeering tevens zou aankondigen, dat een krediet voor de versterkingswerken aan de Maas zal ge vraagd worden. De onderhandelingen tusschen de hoofden van de twee fractiën der liberale party om tot eene over eenstemming te geraken, zjjn, na zeer levendige debatten, welke langer dan twee uren duurden, volkomen mislukt. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden werd gisteren een levendig debat gevoerd over het door de regee ring gevraagd buitengewoon krediet van 5 millioen. Verscheidene sprekers verklaarden dat zy het krediet wilden verleenen, maar toch de houding van het ministerie niet goedkeuren. De minister van oorlog deelde mede, dat hij den bevelhebber te Massowah, generaal Gené, heeft gelast, de forten Otumlo en Moukullo te behouden. De discussie zou heden worden voortgezet. Groot-BrltannlA Sir John Gorst verklaarde gisteren in het Lager huis op eene tot de regeering gerichte interpellatie, dat het bericht over het vermoorden van den khan en van koelies te Kala-Abdula, aan den spoorweg van Quetta, volkomen ongegrond was. Lord Randolph Churchill heeft gisterochtend Londen verlaton, om zich naar Parijs te begeven. Zijn vertrek komt onverwacht. Men denkt dat hij naar Montenegro gaat. De „Daily News" verneemt uit Konstanti- nopel dat, volgens een aldaar loopend gerucht, Rusland en Rumelië onderhandelen over het ver leenen van doortocht aan Russische troepen naar Bulgarije. De correspondent der „Times" te Parys seint, uit gezaghebbende bron te vernemen dat de mogendheden het eens zyn geworden over de ten aanzien van Bulgarye te volgen gedragslijn. De Engelsche regeering heeft 1000 fr. ge zonden aan de Fransche regeering, als vergoeding voor de door de Fransche visschers te Ramsgate goleden schade. Oostenr.-Hon g.-Monarohle. Keizer Frans Jozef woonde Dinsdag-avond te Weenen een bal by, dat door de Yereeniging van Industriëelen werd gegeven. Toen de voorzitter by deze gelegenheid klaagde over de slechte tijdenen de vrees voor oorlog, antwoordde de keizer: „wel, oorlog behoeft er ook nog niet te komen, maar we hebben in de laatste jaren gespaard en nu moeten we ons uitrusten voor dit geld, opdat wy niet achterblijven bij de andere mogendheden." Vorcenigde Staten. Terwijl een donkere oorlogswolk boven Europa blijft hangen, beginnen de Amerikaansche bladen reeds te bespreken, wat er gebeuren zal, indien de visscherij-quaestie tusschen Canada en de Yereenigde Staten niet tot eene bevredigende oplossing komt. Gelijk reeds is gemeld, beweert de Canadeesche pers, dat Canada zyn standpunt zal handhaven en bij de toepassing der visscherijwet door de Engel sche vloot zal worden bijgestaan. Naar aanleiding hiervan werd in het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden de aandacht geves tigd op Amerika's onverdedigde kuststreek, doch dit noopt de „New-York Tribune" tot een krachtig protest tegen eene dergelijke geringschatting van Amerika's macht. „Immers zegt het blad indien het tot een oorlog mocht komen, zyn de Yereenigde Staten beter voorbereid dan Engeland, want elke aanval op de kust zou op dezelfde wyze door de Amerikanen in Canada worden beantwoord. De Amerikaansche legers zouden zonder moeite ia

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2