"^Voensda^ FebruaH. geen door den inzender onder teekend verzoek tot plaatsing is gevoegd, worden ter zijde gelegd. N°. 8269, A0. 1887. V W0h$ MfP ft. >~:-k <§eze (Qouraat wordt dageltjks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Februari. V-. SKE PRIJS DEZES COURANT Voor Leiden per 8 maandonf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ofliciëele ïCennisgeyingen. Loting voor de Nationale militie. Burgemeester en Wethouders ian Leiden; Gezien het besluit yan den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17den Januari 1887, A No. 94 (2de afd.), Provinciaal Blad No. 7, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No.' 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den Ssten Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Brengen ter algemeene kennis: dat de loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente vóór de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1867, zal geschieden in een der vertrekken van het Baadhuis, op Maandag, Dinsdag en Woensdag den 14den, 15den en 16den Februari aanstaande, telkens des morgens te halftien; dat deze loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel op Maandag den liden Februari 1887, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter H, op Dinsdag den 15den Februari 1887, voor dc ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter I tot en met de letter B, en op Woensdag den 16den Februari 1887, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter S tot en met de letter Z. Aan het examen voor onderwijzeres voorbe reidend onderwijs alhier zijn geslaagd de dames Belia Zwart en Titia Yan Rozen, beiden vanGorredjjk. Ds. J. Osinga, te Aarlanderveen, ontving Za terdag jl. aanschrijving van het Classikaal Bestuur van Leiden, waarin de komst van eene commissie uit dat college werd aangekondigd op Dinsdag 1 Februari. Zondag werd door den predikant van den kansel nog niet van de verbreking van het Syno daal verband gesproken, hoewel eenige voorberei dende maatregelen het deden verwachten. Des na middags reed hij naar Zevenhoven, bij Nieuwveen, om die gemeente, waarvan hjj consulent was, van dat kerkverband los te maken, terwijl Maandag daaropvolgende ds. J. Osinga en zijn kerkeraad de gehoorzaamheid aan de Synode hebben opgezegd. De Regeering heeft nog aan de Tweede Ka mer eene nota doen geworden naar aanleiding van het verslag over de door haar, na overleg met dit gedeelte der Vertegenwoordiging, voorgestelde grond wettelijke regeling van het kiesrecht. Zij merkt op, dat het door haar voorgestelde art. 76 niets anders is dan de vrucht van het ge meen overleg. Zij houdt zich aan haar voornemen in 'zake het kiesrecht en handhaaft haar standpunt. Daar de openbare onderstand niet alleen ver schaft wordt door instellingen van weldadigheid, maar ook door gemeentebesturen, is het raadzaam voorgekomen, de tweede zinsnede van het voorge stelde artikel in dien zin aan te vullen. Het artikel is dienovereenkomstig gewijzigd en bepaalt zich tot deze enkele verandering. Wat betreft de voorloopige regeling van het kies recht (voorgesteld in de additioneele artikelen) ver klaart de Regeering niet te kunnen overgaan tot eene grootere uitbreiding van het aantal kiezers dan is voorgesteld. De vermeerdering tot veel meer dan het dubbele cijfer acht zij voldoende. De Regeering blijft van meening dat het stelsel van enkelvoudige districten de voorkeur verdient boven de aanneming van meervoudige en bestrijdt tevens de meening dat ook de gemeenten van meer PRIJS DER AD VERTENTIEN dan 45,000 zielen in enkelvoudige districten moeten worden verdeeld. Wat de keuze der hoofdplaatsen betreft, is de Regeering zooveel mogeljjk tegemoet gekomen aan de wenschen van hen, dié. met bepaalde deelen des lands bekend zijn. Het district Boksmeer is verdoopt in het district Grave en voor Heerenveen is Scho- terland aangewezen. Amsterdam en Nieuwer-Amstel blijven saamge- voegd. De Hoeksche Waard tot een afzonderlijk district te verheffen (van 34,399 zielen) acht zij ondoenlijk. Met opgewektheid wordt te 's-Hage de aan staande verjaardag van den Koning voorbereid. De illuminatie van stadswege bij gelegenheid van 's Konings verjaardag te ontsteken, zal bestaan in guirlandesgewjjze verlichting van het Lange en Korte Voorhout. Aan de zijde tegenover het Doelenhotel en tegen over het voormalig paleis van wijlen Z. K. H. Prins Willem van Oranje, zullen fraaie decoratieve stuk ken worden opgericht, terwijl overigens de natio nale en stedelijke vlaggen aan de boomen zullen wapperen. In het middelpunt zal een muziektempel verrijzen, waar het muziekcorps van de stedelijke schutterij zich zal doen hooren. Vanwege de groothertogin van Saksen-Weimar zal het voormalig paleis van. wijlen Prins Hendrik, thans eigendom van 's Konings zuster, in feestlicht worden gehuld. De turfdragers zullen hunne eerepoorten stellen aan het Korte Voorhout, op de Wagenbrug en aan de Turfmarkt. Op een nader te bepalen plaats zal de reusach tige standaardvlag worden geheschen, welke van wege de gemeente bij 's Konings intocht na zijn huwelijk tegenover de Rijnstraat was geplant. Het vuurwerk in het Malieveld zal bestaan uit 12 nummers waaronder een stuk voorstellende het standbeeld van Willem den Zwijger in het Noordeinde. Ook de bewoners van onderscheidene hoofdstraten zijn reeds in overleg getreden over een gemeen schappelijke feestversiering voor 19 Februari. In een brief uit de hofstad aan de „Amh. Crt." wordt er op gewezen, dat Koningin Emma zich naar den echten trant der Oranjes veelvuldig den volke vertoont en dat diezelfde geest van medeleven met de bevolking reeds van jongs af aan de jonge prinses schijnt te worden ingeboezemd. „Zoowel in open rijtuig als op de wandeling bewegen zich 's Konings gemalin en de aanstaande kroondraagster in ons midden en dag aan dag ziet men stalmees ters en pikeurs bezig om de nu nog tamelijk ontem bare vier Shetlandsche ponies niet veel grooter dan Newfoundlandhonden. aan het tuig te ge wennen, die prinses Wilhelmina zelve weldra, naar ik hoor, in vierspan zal moeten mennen." Onder directie van den heer J. C. Van de Blocquery en met de heeren mr. W. C. baron Van Pallandt, jhr. G. J. Dommer Van Poldersveldt, mr. W. J. R. Brants, B. Den Ouden en H. J. E. Ger- lach, als commissarissen, is te Geldermalsen opge richt de „Eerste Nederlandsche Veeverzekering- maatschappij." Het maatschappelijk kapitaal is 1100,000. In eene gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van 30 vertegenwoordigers van buiten- landsche fabrikanten met het comité tot bevordering van buitenlandsche inzendingen voor de voedings tentoonstelling, werden vrij belangrijke inzendingen toegezegd, terwijl allen steun beloofden. Ofschoon vrijdom van inkomende rechten nog niet officieel bekend was, werd daarop stellig gerekend. Vele spoor- en stoombootmaatschappijen beloofden reduc tie van de vrachtprijzen. Z. M. heeft agreatie verleend: lo. aan de optreding van F. M. baron Van der Duyn, coadjutor Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17$. Grootere lettere naar plaataruimto. Voor het inoas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. der ridderlijke Duitsche orde Balye van Utrecht, als landcommandeur dier orde; 2o. aan de onderlinge opklimming van de commandeurs dier orde O. baron Van Dedem, G. F. W. baron Van Neukirchen ge naamd Nijvenheim, F. J. W. baron Van Pallandt van Keppel, R. J. C. baron Van Pallandt van Rosondael, A. baron Sloet van Oldruitenborgh, T. M. W. baron Collot d'Escury, E. J. baron Van Pallandt en A. E. L. C. baron Von Bodelschwingh Plettenberg; 3o. aan de opklimming van den eersten kapittelridder J. A. Z. graaf Van Rechteren Limpurg tot jongsten commandeur, en van den tweeden kapittelridder F. baron Van Pallandt van Hagen tot eersten kapittelridder; 4o. aan de benoeming van den oudsten ridder-expectant W. A. A. J. baron Schimmelponninck van der Oye tot tweeden kapittel- ridder; aan J. B. Van der Dussen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Kam pen; benoemd M. Van den Brandeler tot burge meester der gemeente Sassenheimaan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. F. Trier, van het Koloniaal Werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinnerings-medaille voor het deelnemen aan de Fransche expeditie in Tonkin, China en Annam; benoemd tot telegraphist lste kl. bij de Rijkstelegraaf, H. Tjebbes, T. H. E. Sau- veur, P. C. Uittenbogaard, W. G. E. Bertram Jr., J. L. Heil en J. Weimer, allen thans tweede kl. liet Leldsche Tooneel. Sophocles in zjjne „Antigone," Racine in zijne „Thebaïde," Schiller in „Die Raüber," hebben reeds allen den broederhaat geschetst; zjj hebben reeds dezen afschuwelijken, onnatuurlijken strijd ten too neele gebracht. Shakespeare heeft in zijn „Romeo and Juliet" trachten aan te toonen, dat daar, waar liefde en haat met elkander in tweestrijd zjjn, de eerste steeds zegevierend de kampplaats zal ver laten en de laatste het onderspit moet delven. Ziedaar de stof, die de beide geniale vrijheids mannen Erckmann en Chatrian vereenigd hebben om een der schoonste romans in het leven te roepen, waarop de Fransche literatuur in de laatste jaren heeft kunnen bogen. De Rantzau's zjjn broeders, tusschen wie, naar aanleiding van eene erfenis, een bittere wrok, een ingekankerde veete is ontstaan; dit is de overeen komst met eerstgenoemde stukken. Beide broeders zijn in het bezit van kinderen; de een heeft eene lieftallige dochter, de ander een krachtigen zoon; de haat der ouderen is het erfdeel der kinderen geworden. Een nieuwe hartstocht echter treedt in het leven en doet zijne rechten geldende liefde ook hier die strijd tusschen liefde en tusschen haat en ook hier overwint de liefde, ook hier moet de haat wijken; dit is het, hetgeen dit tooneelstuk gemeen heeft met het gewrocht van Engelands eersten dichter, Hier zien wij echter een meer bevredigend einde, hier is het geworden, hetgeen onze voorouders noemden een „treur ende blijspel," hier komt een huwelijk en eene verzoening tot stand, terwijl Shake speare zjjn beide helden den dood doet vinden. Bepaald nieuw was derhalve de stof niet, maar wel nieuw, wel oorspronkelijk de geheele bewer king, de geheele ineenzetting. Vroeger woedende gevechten, vlammende zwaar den en kruisende degens, thans in tegenstellir^ van dat alles, kalmte en landelijke eenvov^ ,jaar hoogdravende bewoordingen, hier de ^emoedelijke taal van een dorpsonderwijzer, bp 'Rac^ne en -Sha. kespaere verheven tragedies, W Erckmann.Chatrian eene dorpsidylle. In den heer D. Ha?;peis mochten wü Jean Rantzau bewonderen wo een der meest karakteris tieke eri tevena een der meest geliefkoosde rollen vai\ dezen talentvollen acteur. Jammer mag het

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1