BUITENLAND. ÏT ï*M,SAl£r*J|lt. Onder het geroep van „Leve Boulanger!" bieden de venters der „Etoile" op den Boulevard te Parijs thans dat blad te koop aan. Het blad zegt dat Boulanger geen „coup d'état" op het oog heeft, doch eens het Fransche leger ter overwinning zal voeren. Het „Leve Boulanger!" geldt niet den man, maar „den bevelheber van het nationale leger", en zelfs Gambetta zou zich met dat „Leve Boulanger hebben kunnen vereenigen. Het sensatie-bericht van de „Daily News" heeft zijne uitwerking niet gemist. Op de Beurs, waar groote spanning heerschte, werden en worden nog millioenen op het spel gezet. Een aantal Parijsche bladen verklaren een stemmig dat de minister Boulanger de laatste dagen geen enkelen correspondent van een buiten- landsch blad ontving. Die verklaring vindt haren grond in een bericht van de Londensche „Daily Telegraph", waarin de schijn werd aangenomen, alsof de Fransche minister van oorlog zich over het behoud des vredes min of meer bedenkelijk had uitgelaten. By die verklaring voegen do be doelde bladen heftige uitvallen tegen de Engel- sche pers, wegens hare valsche berichten dei- laatste dagen. Aan de Fransche rogeering is concessie aan gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een onderzeeschen telegraafkabel tusschen Marseille en Algiers. De hertog van Nemours heeft zyn hotel te Parys, avenue du Bois de Boulogne, verkocht voor 3,400,000 fr. Hy had het gekocht voor 2,600,000 fr. In Mei zal eene tweede bezending recidivisten van Frankryk naar Guyana of Nieuw-Caledonië vertrekken. In het geheel zyn er 900 recidivisten. Volgens berichten uit Tonking, hebben de opstandelingen die Halin, het lid der grenscom- missio, vermoordden, ook de Anammieten niet ver schoond. Allen, die verdacht werden omgang te hebben met de Franschen, werden nedergesabeld, onder hen ook de mandaryn Cang-Biën. Eene depeche van den gouverneur van Cochin- china waarschuwt alle personen, die niet zeker zyn eene plaats te krygen, tegen landverhuizing naar zyn gebied. Reeds nu is het aantal van in de diepste ellende levende Franschen in Cochin- china zeer groot. Duitscliland. Aan nationaal-liberale bladen in Duitschland wordt bericht, men zou het als commentaar op de her haalde uitlatingen des keizers omtrent de leger- quaestie kunnen beschouwen, - dat in het keizeriyk paleis, na het nemen van het besluit van den Ryks- dag, een zeer heftig tooneel is voorgevallen. De keizer had in tegenwoordigheid van den kroonprins en den kanselier een vèr strekkend besluit aan gekondigd dat het een afstand doen van den troon betrof, wordt niet rechtstreeks gezegd, maar toch voldoende aangeduid om te doen zien, dat van het bericht eene zekere uitwerking op de kiezers ver wacht wordt. Van verschillende zyden wordt tevens gemeld dat de keizer Donderdag by eene party ten Hove in een particulier gesprek heeft medegedeeld dat eerstdaags verscheiden duizenden reserve-manschap pen (naar het gerucht wil 72,000 man) onder de wapenen zullen worden geroepen om zich te oefenen in het gebruik van het nieuwe repetitie-geweer. De keizer voegde daaraan echter uitdrukkeiyk toe, dat deze maatregel geen bedenkelyken aard heeft, en niet als eenigerlei bedreiging moet worden opgevat. Donderdag-avond zyn te Beriyn twee verkie- zings-byeenkomsten van sociaal-democraten door de politie uiteengejaagd, waarby verscheiden personen in hechtenis werden genomen. De rogeering maakt een uitvoerig rapport in gereedheid over den Zondags-arbeid in Duitschland het zal vermoedeiyk gereed zyn, wanneer de nieuwe Ryksdag op 8 Maart bijeenkomt. Krupp's jaarlyksch inkomen wordt op 7>/4 millioen mark geschat. Hij betaalt ruim 150,000 mark aan inkomstenbelasting. Boljjïë. De Belgische minister-president Beernaert, tevens minister van financiën, heeft eindelyk het aange kondigde wetsontwerp tot aanvulling der oorlogs- begrooting by de Kamer ingediend. Het ontwerp betreft echter niet, gelyk men vermoedde, de uit breiding van België's strydkrachten, maar daarin wordt alleen een krediet van 1,000,000 fr. gevraagd tot dekking der buitengewone uitgaven, welke zyn veroorzaakt door de socialistische ongeregeldheden in Maart 1886. Ook de te Brussel gevestigde Nederlanders wenschen den 70sten verjaardag van hunnen Ko ning niet onopgemerkt te laten voorbygaan. Zy zyn voornemens eene inschryving voor het houden van een feestmaal te openen. Ook de minderge- goeden zullen worden onthaald. De opbrengst eener tweede inschryving is bestemd om een zeker aan tal nooddruftige, fatsoenlijke Nederlandsche gezin nen aan een gemeenschappeiyken disch te vereenigen. Oroot-BritannlS. By de voortzetting van het debat in het Lager huis over het adres in antwoord op de troonrede, ver dedigde gisteravond sir Michael Hicks Beach, minister voor Ierland, de houding der regeering. Hy ver klaarde dat, tot bestrijding van het veldtochtsplan der Parnellisten, verdere volmachten vereischt wer den. Eene afscheiding ware verkieslyk, wanneer het herstel van den wettelyken toestand onmogelyk was. Het debat werd ten slotte verdaagd. Het ontwerp tot wyziging van do rechtsbedeeling in Ierland werd by eerste lezing aangenomen. De prins van Wales zal in April een bezoek aan Ierland brengen en de wedrennen van Punches- town by wonen. Hy zal zyn intrek nemen in een kasteel te Newlands in het graafschap Clondalkin en voor de tien dagen dat hy er vertoeft 12,000 gulden huur betalen; de eigenaar van het kasteel moet echter 8000 gulden kosten maken om het voor de hooge gasten behoorlyk te laten inrichten de arbeiders zijn er reeds aan het werk getogen. De prins vertrekt eerst echter heden nog naar het vasteland en zal o. a. Malta bezoeken. Te Claremont, waar de hertogin van Albany woont, werd 's avonds ingebroken. Drie mannen drongen de kinderkamer binnenhet kleine prinsesje dacht, zooals zy later zeide, dat „Vader Kerstmis weer was gekomen"; de dienstboden riepen om hulp en de mannen verdwenen, zonder iets te hebben gestolen. Oostenr.-II<>n;:--?.Ioiiareliie. Te Praag is overleden de professor in het Romein- sche recht Karl Esmarch, broeder van den chirurg te Kiel. Naar in staatkundige kringen gemeld wordt, sprak de koning van Rumenië onlangs den wensch uit naar het tot stand komen van het handelsver drag met Oostenryk. De oppositie ageert echter hevig daartegen om het ministerie te doen vallen. De regeeringskringen te Weenen noemen de berichten over bewegingen der Oostenryksche troe pen geheel valsch en verzekeren dat de militaire autoriteiten slechts bedacht zyn om de verzame lingen van oorlogsbehoeften en proviand te com- pleteeren. De Oostenrijksche kroonprinses, aartshertogin Stéphanie, heeft, zooals thans blykt, geleden aan een lichten aanval van buikvliesontsteking, doch is weer zoover hersteld, dat geen bulletins meer zullen worden uitgegeven. Rusland. De czaar en zyne echtgenoote zyn van plan in het voorjaar eene reis te maken door Oostenryk en Duitschland, zegt de „Daily News." In het district Odessa zijn alle Joodsche be ambten by de gerechtshoven ontslagen en binnen twee maanden zullen alle Joodsche beambten dooi de notarissen moeten worden weggezonden. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Petersburg gemeld dat het gerucht, als zou men voornemens zyn den rykskanselierspost aldaar weer in te stel len, met beslistheid optreedt. Uit Warschau wordt bericht dat de Russische grensvestingen door onderaardsche telegaaflynen worden verbonden en dat bruggen worden ge worpen over de rivieren. Alles geschiedt óp last van Gourko. De „New-York Herald" overtreft de „Daily News." Het Amerikaansche blad voorspelt niet dat weldra een oorlog zal uitbreken tusschen Frankryk en Duitschland, maar is in staat te verzekeren dat czaar Alexander binnen 6 maanden door de nihi listen zal worden vermoord. Deze verzekering wordt gedaan op grond der mededeelingen van een Rus- sischen nihilist, die te Nieuw-York vertoeft en nog onlangs in de omgeving van den czaar heeft verkeerd. gOLOWIEN. BATAVIA, 27 29 December. (Vervolg.) Het „Bataviaasch Nieuwsblad" vermeldt de tij ding, dat de gouverneur-generaal O. Van Rees met April a. s. zyn ontslag zal nemen en naar Europa zal vertrekken. In de andere Indische bladen vindt men hiervan echter geen gewag gemaakt. Van Batavia wordt aan de „Locomotief' geseind De koffiecultuur is in twee districten der afdee- ling Tjiandjoer, residentie Preanger Regentschappen, afgeschaft. Door de firma Ernst Co. is per circulaire kennis gegeven dat de uitgave van het „Alg. Dag blad van Ned.-IndiÖ" (het blad van wyien Cd. Bus ken Huet) na uit. December wordt gestaakt. In een brief van den Atjeh-correspondent van het „Alg. Dbl." leest men dat de sterke aanwas van het water te Kotta-Radja veroorzaakt is door het doorsteken van den dyk tusschen Lambaroe en Lamrong door de Atjehers, om zich zeiven te red den, daar zy op de daken hadden moeten vluchten dit nam niet weg dat wy uit genoemde bentings met geschut en geweervuur moesten beproeven het doorsteken van den dyk te beletten, dat At jehers toch onder ons vuur volvoerd hebben. Met de „Gouv.-Gen. 's Jacob" is van Koepang gevankelyk te Makassar aangebracht de heer De Siso. De 1ste luit., mil. commandant van Timor Koepang, Van Baerle, wordt, overgeplaatst en zal aldaar door den lsten luitenant Van der Noordaa, alhier in garnizoen, worden opgevolgd. (Cel. Ct.) Volgens de „N. Vorstenlanden" moeten te Semarang vele Chineezen, na zich van hunnen staart te hebben ontdaan, tot den Mahomedaanschen godsdienst zyn overgegaan, minder uit godsdienstige overtuiging, dan wel om zich vryelijk in de dessa's te kunnen bewegen, ten einde met meer succes opium aan den man te brengen. Mag men den Atjeh-correspondent van het „Bat. Hand." gelooven, dan heeft de waarnemende gouverneur van Atjeh zich by den hevigen bandjir in het begin dezer maand als civiel gouverneur niet van byzonder schitterende zijde doen kennen. Volgens dien schryver toch was het gomakkelyk te voorzien, dat bij de aanhoudende regons en het steeds zwellen der rivieren het dykje in den kraton zou bezwyken, en had door tydige versterking van dat dykje, waartoe alle tyd en gelegenheid was, de doorbraak voorkomen kunnen worden. Als Demmeni er was geweest, zegt de corres pondent, zou er misschien veel onheil en schade zyn voorkomen. De commandant van het leger heeft besloten, dat de nieuwe uniform met 1 Januari 1887 in ge bruik zal worden genomen en aan het leger zullen worden verstrekt helmhoeden, nieuw model kwar tiermutsen, attila's, serge pantalons, borsttressen en schouderpassanten. De helmhoed zal versierd zyn met 3 leeuwenkoppen en een zon van geel koper. Aan de bereden artillerie zullen ook slob kousen worden verstrekt. De nieuwe uniform moet zeer net en ook doel matig zyn. (Bat. Ml.) Volgens het „Soer. Hbl." is de moeilykheid, waarin de firma Soesman Co. te Samarang ge raakt is, voor een groot deel te wyten aan de onmogelijkheid, waarin de prinsen en grooten dei- Vorstenlanden waren om op de sedert lang loopende groote kredieten by deze firma en de steeds voort gaande leverantiën de gewone afbetalingen te blyven doen, nu de cultuur-tegenspoeden hun inkomsten zoozeer hebben verminderd. Naar de „Java-Bode" verneemt, is door den Koning afwyzend beschikt op het verzook van de erfgenamen van wylen den gewezen algemeenen ontvanger te Semarang, Kuyp, om kwytschelding van de hun door de Algemeene Rekenkamer opge legde belasting van ƒ58,782.11. -V In een Atjeschen brief aan de „Sumatra Cou rant" leest men de volgende onaangename mede- deeling Volgens geruchten moet Clemens, de onlangs te Siroen teruggekomen deserteur, reeds hebben ver klaard, dat aan den aanval, waarbij de majoor Stemfoort verwond werd, eenige Europeosche deser teurs hebben deelgenomen, terwyl de in het begin van dit jaar geroofde geweren te Penditi, ook de buit van Europeanen zyn geworden. Clemens zou verder nog hebben gezegd, dat de vermetelheid der by den vyand dienende Europe anen aan het fabelachtige grenst. Daar zij door de Atjehers als honden worden behandeld en geen kans zien om met goed fatsoen weder onder hun vaandel terug te keeren, kan hun niets schelen en is hun het leven onverschillig. Zy wagen en onder nemen alles, letterlyk alles om zich hun toestand iets draaglyker te maken of het veege leven er bij in te schieten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6