a^agJcagKBSBiaïiasia door de socialisten voor zyne woning eene serenade werd gebracht, hun te hebben aangezocht in op tocht te gaan naar de gevangenis en daar een serenade te brengen aan Croll. Optochten nu mogen zonder vergunning niet gehouden worden. Tevens kan worden medegedeeld dat, toen bij het oploopje in de Assendelftstraat eene stem opging, die tot de met den stok op de menigte losgebroken politie-agenten de woorden richte niet slaan, het de commissaris van politie Dietz was, die dit uitriep. De heer Domela Nieuwenhuis is hedenochtend met den trein van 6.15 van 's-Hage per Rynspoor naar Utrecht overgebracht om in de celgevangenis aldaar zijne straf te ondergaan. Hy werd door tweo rijksveldwachters begeleid en in eene vigilante van het huis van bewaring naar het station te 's-Hage vervoerd, alwaar op dat vroege ochtenduur slechts zeer weinige partjjgenooten aanwezig waren. Te Utrecht zou hij per celrytuig naar de gevangenis worden gebracht. Niettegenstaande het allerongun stigste weder en den slechten toestand van het ijs is de wedstrijd, tegen gisteren te Slikkorveer uit geschreven door den Nederlandschen Schaatsen- rjjdersbond, toch doorgegaan. Nadat van de 37 lief hebbers, die zich den avond te voren voor de loting aanmeldden, een twaalftal zich terugtrokken, ving om één uur ongeveer de v.edstrijd aan tusschen de 25 volgende heeren: J. H. Taconis te Heorenveen, H. Van Giffen te Leiden, Piet Emans te Helmond, C. M. De Wit te Dieren, H. Van Blommenstein te Apeldoorn, F. H. Den Hollander te Nieuwer-Amstel, D. P. De Vries te Nieuwer-Amstel, T. Abbring Hingst te Sneek, J. H. Faber te Delft, C. J. Nieuwmeijer te Leiden, P. De Vries te Leeuwarden, G. Van Nauta te Hindeloopen, S. Van der Ley te Amsterdam, J. H. Koomans te Amsterdam, dr. P. H. Damsté te Leiden, K. Pan der Jr. te Haarlem, Johs. Van der Helm te Deventer, C. F. Cordes te 's-Hertogenbosch, W. J. Van Vollen hoven te Kralingen, mr. J. Van Buttinga Wicliers te Leidon, mr. J. Van Hens te Kralingen, J. H. L. Bergsma te Amsterdam, Gerrit Djjkhof te Helmond, Johs. J. Boelstra te De Horno en Isaac Van ETeck te Dordrecht. De buitenlanders waren dus allen weggebleven; om halfdrie echter kwamen de Engelschen Ch. en A. Tebbit, uit St.-Ives, op het terrein, waardoor in de volgorde der ryders verandering kwam. De uitslag van den wedstrjjd was als volgt: de eerste prys werd behaald door den heer Charles Tebbit van St.-Ives, die de baan aflegde in 3 m. 57 s.de 2de prijs door den heer W. J. Van Vol lenhoven van Kralingen in 3 m. 573/. s.de 3de prjjs door den heer K. Pander van Haarlem in 4 m. 3 s., en de 4de prys door den heer H. Van Blommenstein van Apeldoorn in 4 m. en 9 s. De heeren Van Vollenhoven en Pander hadden eerst de baan in gelijken tijd afgelegd, namelijk 4 m. 3 s., zoodat tusschen hen een nieuwe kamp strijd moest plaats hebben, waarin de heer Van Vollenhoven overwinnaar werd. De wedstrijd voor beroepsrijders, hot gewichtigste doel van den strijd, werd bij geschikt weder be paald op morgen, Vrijdag. Na den sterken dooi ook van heden is er zeker niet veel kans dat ook hij doorgang zal hebben. Het slechte weder en de gebrekkige reisgelegen heid in aanmerking nemende, was de toevloed van kijkers bevredigend, al was het publiek lang niet zoo talrijk als men had mogen verwachten ondtr gunstige omstandigheden; en er werd ongeveer /"1200 aan entrées ontvangen. De Koningin was niet tegenwoordig. De Noorsche rijders Hagen en Werner de laatste vergezeld van zijn broeder, omdat hij doofstom is die uit Ham burg regelrecht naar Slikkerveer gekomen waren, trokken zeer de aandacht. D i n s d a g - m i d d a g werd vanwege de „Aarlanderveensche IJsclub" een wedstrijd gehouden van paren in het schoonrijden op schaatsen, om een prijs van 20 en eene premie van ƒ10. Er reden 13 paren, waaronder de beste rijders en rijderessen uit den omtrek. Er werd dan ook met recht schoongereden, op eene baan van 120 meters. De beide laatst aangebleven paren waren: lo. G. Verloon van Ter Aar en A. Oudshoorn van Nieuwkoop; 2o. M. Den Hertog van Ter-Aar en J. Van Heiningen van Niouwveen. Tot tevredenheid zoowel van het talrijk, ook uit naburigo gomoenten opgekomen publiek, als van de deelnemers, deelde de presidont mede dat de j jury aan geen van beide paren bepaald den prijs kon toekennen, maar dat besloten was ieder paar 15 toe te kennen, zoo stonden zij naar haar oor deel in sierlijkheid en vlugheid van zwieren gelijk. Alles liep in de beste orde af, hoewel do gemeente politie afwezig was en een toevallig aanwezend veldwachter uit eene naburige gemeente door de commissie moest worden aangezocht, nu en dan zjjn gezag te doen gelden om de baan vrij te houden. Men schrijft ons uit Oud-Ade: Woens dag den 19den dezer had alhier op het Vender- meer eene hardrijderij op schaatsen plaats. Zoowol de deelneming als de belangstelling overtroffen verre de verwachting, daar het weder 's morgens niet veel goeds beloofde. Er werd door 40 kamp- rjjders aan den wedstrijd deelgenomen. De 1ste prjjs a 25 werd behaald door P. Van Nieuwkoop Dz. te De Kaag; de 1ste premie a ƒ10 door G. Demmer- zaaf Dz., mede te De Kaag, en de 2de premie a 5 door N. Van Haastrecht te Zoeterwoude, terwijl nog aan H. Van den Geest Pz. en L. Zwet sloot Sz. te Warmond ieder ƒ2.50 als een premie werd uitgereikt. Een woord van lof mag gebracht worden aan de heeren van de commissie voor de regeling van het ijsfeest, want èn de baan èn de gelegenheid lieten niets te wenschen over. Een woord van hulde en dank voor het hoofd der commissie, den hoer J. Koblenswij te Warmond, besloot het feest, waarvan alles vrooljjk en in de beste orde afliep. Gisternacht is een felle brand uit gebroken in eone arbeiderswoning in de Gravinne- steeg te Haarlem, bewoond door de wed. Romijn. De woning is geheel uitgebrand en een huisje daar naast gedeeltelijk. Do beide woningen en de boedel van de wed. Romijn waren verzekerd. Dinsdag-avond had een loodgieters- knecht van den heer S. in het voormalige Delfts haven, bezig zijnde eene bevroren watergeleiding met een spirituslampje te ontdooien, het ongeluk dat het lampje uiteensprong, waardoor hy aan het aangezicht zware brandwonden bekwam. Dezer dagen had ook voor twee Utrechtsche studenten het ijsvermaak zeer treurige gevolgen kunnen hebben. Per schaats zouden ze van de Bisschopsstad een uitstapje maken naar de residentie. By den Leidschendam schenen hunne krachten evenwel uitgeput, althans toen des avonds om halfzeven een aldaar wonende jager uit zijne woning kwam, vond hij een hunner bewusteloos op het ijs liggende en den ander aan den wal in het gras zittende slapen. Waren ze niet ontdekt geworden, zeer zeker zouden ze des nachts in de strenge vorst don dood hebben gevonden. Thans was spoedig hulp by de hand om hen in een nabij gelegen koffiehuis over te brengen en met allerlei verwarmende middelen weer tot zich zeiven te doen komen, waarna zij de reis naar Don Haag voortzetten, maarnu per stoomtram. Te Kempen leefden twee personen, Topphoven en Engels, sedert geruimen tijd in vijandschap met elkander; gisteren loste de laatste onverwachts op Topphoven een pistoolschot. Topp hoven viel dood neer. Beiden waren gehuwd en vaders van eenige kinderen. Engels is gevankelijk naar Kleef overgebracht. Eenigen tijd geleden is uit het huis van arrest en bewaring te Middelburg een in voor- loopig arrest genomen zeeman ontvlucht. Nu de daarvoor gestelde termijn van vier maanden voorbij is, zonder dat de ontvluchte is gevat, zal eene straf vervolging worden ingesteld tegen M., gevangen bewaarder, die middelerwijl naar Arnhem is over geplaatst. Deze zaak zal nu Yrijdag voor de rechtbank aldaar worden behandeld. Bij eene hardrijderij te Wolvega is is een meisje van 15 jaren bij het tegenrijden ge vallen en ten gevolgo daarvan overleden. Men schrijft ons uit Zieriksee: Al hier is door een onbekende aan de vereeniging „Tot Nut en Genoegen" een som gelds geschonken, on der voorwaarde dat zij het initiatief zal nemen, tot het voorbereiden van een algemeen feest op 'sKo- nings verjaardag. Den burgemeester is het eere voorzitterschap daarvan aangeboden. Eene lijst cir culeert bij de ingezetenen om bij te dragen in de kosten. Aan het door de „Kennemer IJsclub" gehouden schoonrijden voor leden met hunne dames werd door 13 paren deelgenomen. Bij loting werd de prijs toegekend aan den heer Albert Faase met mej. M. Faase, beiden vanOver- veende premie verwierven de heer G. A. Yan der Steur Jr. van Haarlem en mej. Anna Van Velsen van Overveen. De jury bestond uit de heeren J. Henri Byvoet, L. Roozen Hz., J. J. W. Rynierse van Overveen, en J. H. Stoel, van Bloemendaal. Tevens moest bij deze gelegenheid door M. Dijk man van Bloemendaal, en F. Van Velsen van Over veen gereden worden om den kampioensprijs in het schoonrijden, voor jongens van 16 tot 18 jaar, uit de gemeente Bloemendaal. Laatstgenoemde bleef overwinnaar. Op den wedstrijd te Hamburg heeft, zooals wij reeds gemeld hebben, Harald Hagen op de lange baan van 3500 meter, zijn tegenstanders overwonnen. Op de korte baan (1609 meter) heeft echter Arie Van den Berg, uit Benthuizen, den eersten prijs gewonnen. Hy legde de baan af in 3 min. 16ys sec. Daar dus geen van beiden op beide banen winnaar werd, is de meesterschapsprijs niet uitgereikt. Wat niemand dus na den vorigen dag had durven voorspellen, is gebeurd. Hagen is op de baan van 1600 meter door Van den Berg geslagen geworden. Eerst liepen zij naast elkaar, doch na den eersten omloop, toen nog circa 300 M. moest worden af gelegd, werden de streken van Hagen onvaster, Van den Berg kwam vooraan en passeerde den laatsten hoek het eerste. Hagen spande toen nog alle krachten in, en ofschoon hy zeer afgemat was, won hy nog een weinig, doch het was reeds te laat, en Van den B6rg kwam het eersle aan. Het verschil in tyd was echter zeer gering, even gering als het vorige jaar by den kamp tusschen Paulsen en De Vries. Van den Berg reed de baan in 3 m. 164/5 sec., Hagen in 3 m. 17ys sec. Veninga won met 3 m. 193/5 sec. tegen Kingma, die de baan in 3 m. 19ys sec. afreed. Ware Kingma niet in het begin gevallen, waar door hy circa 10 sec. verloor, dan zou hij de baan op 1600 M. het snelst van allen hebben gereden. Op 3500 M. sloeg Hagen Van den Berg met een tydsverschil van 10 sec. Hagen reed de baan in 7.21 m., Van den Berg in 7.31. Ruim 3/t van den afstand bleef Van den Berg naast Hagen, doch toen kwam hy achter. Tusschen Kingma en Veninga spande het zeer, en de eerste overwon slechts met '/s sec. Kingma reed de 3500 M. in 7.32, Veninga in 7.32ys. De slotsom van alles is dat onze rijders zich kranig hebben gehouden, en dat Van den Berg bewezen heeft dat de Noren op langen afstand niet onoverwinnelyk zyn. De uitslag van den wedstrijd in het kunstryden was als volgt: 1ste prijs Werner, 2de Curtis, 3de Franklin, 4de Groth. Te Parys zou dezer dagen een in de groote wereld bekend jongmensch, Hayem genaamd, in het huwelijk treden. Ten huize der bruid wachtte men hem echter tevergeefs, en iemand die gezon den werd om te zien, waar hy bleef', vond hem ter prooi aan de grootste benauwdheid, welke hem plotseling, terwijl hy zich kleedde, overvallen had. Eenige uren later was hij een lijk. Tal van kennissen en vrienden ontvingen tegelijkertijd de kennisgeving van het huwelyk en van den dood. Een schoener met kruit, welke schip breuk leed en verlaten werd, is den 16den aan den ingang van de haven van San-Francisco in de lucht gevlogen. Het Cliffhouse-hotel en verscheidene gebouwen zijn verwoest en een aantal personen gekwetst. BUITENLAND. Duitschland. In het ontwerp voor het adres, hetwelk het Pruisische Heerenhuis naar den keizer wil zenden, wordt gezegd dat de keizer de schepper is der tegenwoordige organisatie van het Duilsche leger. Daarom is het Heerenhuis, evenals het geheele land, diep getroffen, dat den keizer na zijne roem rijke regeering niet de teleurstelling is gespaard, dat hem de middelen, welke noodig zijn voor de weerbaarheid des legers, niet dan met eene onaan- nemelyke beperking worden toegestaan. Het Prui sische volk zal geen offer te groot achten, om het leger steeds in staat van weerbaarheid te houden. Het Heerenhuis nam het adres zonder discussie en met algemeene stemmen aan. Oroot-Britannië. De heer Goschen heeft gisteren zyne kiezers te Liverpool toegesproken. Hy zeide o. a.: „Zoo prins Von Bismarck werkzaam is voor het helioud van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2