Dit mmimer bestaat uit Twee Bladen. N°. 8259. Januari. A0. 1887. fezt jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeten Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Febr. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal December, Januari en Februari wordt dan alleen de laatste maand ad 37 Gents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 20 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet.1.40. Afzenderlijke Nommers0.85. PRIJS DER ADVERTENHEN Ven 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor het incas- seeren holten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. C. Van Meerten, geb. te Paramaribo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Overzicht van de hervorming van het Preanger-stelsel." In den loop der volgende maand, den 11 den Februari, zal in het Nutsgebouw eene eigenaardige soirée wórden gegeven, nl. door drie personen, die allen blind zijn. Het zijn de beide broeders Van Thienen, organisten in de Doopsgezinde en Groote kerken te Delft, en hunne zuster, die over een goed sopraangeluid mag beschikken. Evenals elders, zal dit drietal zeker ook hier op eene welverdiende belangstelling kunnen rekenen, want wat zij aan bieden, mag op den naam van werkelijk kunstgenot aanspraak maken. De beide broeders zullen voor- namelijk composition van Handel voor orgel en piano uitvoeren, waarbij tevens het fraaie Ameri- kaansche orgel uit het magazijn des heeren Cocquyt alhier zal worden bespeeld. Misschien lokt dit boven dien nog menigeen uit het te gaan hooren. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de 1 maand Dec. 11. tusschen Leiden en Katwijk 20,508 personen, met eene opbrengst van 2954.121/,het goederenvervoer en diversen bracht 332.17 op, I totaal f 3286.29'/,. Van 1 Januari tot en met uit0. [;Dec. 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers J 302,138, met eene opbrengst van 48,240.81'/,het I goederenvervoer en diversen bracht 4366.31 op, (totaal 52,607.12'/,, zijnde per dagkilom. ƒ16.01. Door de Nederlandsche Maatschappij ter be- Ivordering van Nijverheid, is uitgegeven het 2de Istuk, deel II van den algemeenen beschryvenden Catalogus van het Koloniaal Museum, bevattende |<le beschrijving der caoutchouc en gutta-percha, door |dr. D. De Loos. Het eerste gedeelte geeft een overzicht van de |in het Museum aanwezige monsters, waaruit blijkt dat deze verzameling de rijkste mag heeten, die van beide nuttige handelsartikelen bestaat. Het aantal Inonsters caoutchouc bedraagt 116, dat der gutta percha 152, benevens 55 gedroogde exemplaren van gewassen, die deze producten leveren. Het tweede gedeelte handelt over de afkomst, Inzameling, handelssoorten, samenstelling, eigen schappen, bewerking en toepassingen. Aan het slot lindt men de statistieke opgaven, alsmede een lijst Aan buitenlandsch fabrieken, die beide stoffen ver kerken. Dit boekje, dat ook afzonderlijk verkrijgbaar is, |al zeker in een groote behoefte voorzien, zoowel hot onderwijs als voor ondernemers op koloniaal lebied. De „Hulde aa» Oranje", ter gelegenheid van l Konings 70sten verjaardag door de Koninklijke lationale Zangschool te 's-Gravenhage aan Hunne fajesteiten op Maandag 21 Februari aan te bieden, gelijk reeds werd gemeld, door het koninklyk fchtpaar met zijne tegenwoordigheid worden ver- trö. Tot het feest, dat in het Gebouw van Kun- len en Wetenschappen, dat voor deze gelegenheid let gala-verlichting zal prijken, zal worden gegeven, 'Ion 2000 personen worden uifgenoodigd, van welke drie vierden werklieden zullen zjjn, terwijl ook. aan een 200-tal weezen van verschillende ge zindten toegang zal worden verleend. De medewerking is verzekerd van het orkest van den heer Coenen uit Utrecht, onder wiens lei ding eene feest-ouverture met koor zal worden uitgevoerd, terwijl de directeur der Zangschool, de heer J. H. Marinus, de leiding op zich zal nemen van de feest-cantate van den heer Coenen, voor deze gelegenheid vervaardigd, en van de feest cantate van den heer Nicolaï, van November 1869, woorden van Nicolaas Beets, onlangs door de school met zooveel succes ten gehoore gebracht. Het feest zal niet tegen entrée kunnen worden bijgewoond. De uitzending van professor Pekelharing. Vol gens loopende geruchten is de geneeskundige dienst in Indië volstrekt niet ingenomen met de uitzending van Nederlandsche bacteriologen. Of hier zelfoverschatting in het spel kan zijn, laten wij in het middenmoeilijk schijnt het doen van microscopische onderzoekingen naar bacteriën niet te zijn; de heer Comelissen leerde het in veertien dagen. Diezelfde 'geruchten melden, dat de geneeskun dige dienst alle „gegevens" over de berri-berri zorgvuldig had bijeengegaard en opgeborgen, met de bedoeling om als de Hollandsche onderzoekers eens meenden iets gevonden te hebben, hun met een: „dat wisten wjj hier al lang", de „gegevens" te kunnen voorleggen. Wij laten die geruchten voor hetgeen zij zijn en staan niet in voor de waarheid; maar de zelf genoegzaamheid van den geneeskundigen dienst en de zekere zenuwachtigheid, die sommigen van haar voornaamste vertegenwoordigers overviel, bij het bericht dat de heeren Pekelharing c. s. in com missie naar Indië zouden komen, ontneemt daaraan de onwaarschijnlijkheid. Hoe bevorderlijk een „lijdelijk verzet", onder omstandigheden als hier in Indië aanwezig zijn, wezen kan aan de te doene onderzoekingen, laat zich denken. (Bat. Nbl.) De commissie van enquête uit de Tweede Kamer der Staten-Genenaal maakt bekend, dat de processen-verbaal der verhooren, door haar van 4 tot en met 15 Januari 1887 afgenomen, thans gedrukt zijn. Voor colleges, ambtenaren, vereenigingen en particulieren, die bouwstoffen tot dit deel der en quête hebben geleverd, zjjn die processen-verbaal kosteloos verkrijgbaar, mits daartoe door hen vóór 1 Febr. a. s. aanvrage gedaan worde. Die aanvrage moet geschieden onder het adres: „Tweede Kamer der Staten-Generaal, commissie van enquête, 's-Gravenhage", en eene nauwkeurige opgave bevatten van het adres, waaraan men het verlangde exemplaar wenscht te hebben gezonden Deze eerste bundel van getuigenverhooren beslaat reeds 263 bladzijden en bevat zeer belangrijke ge gevens betreffende de arbeidstoestanden in de hoofd stad des Rijks. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1887 voor twee jon gelingen gelegenheid bestaat om te worden aan genomen, ten einde onder het genot van eene sub sidie van ƒ6000 te worden opgeleid tot militair apotheker bjj het Ned.-Ind. leger; dat de aanvrage om toelating (bjj gezegeld request) vóór den 20sten Juni a. s. bjj het ministerie van koloniën moet zijn ontvangen; dat het vergelijkend examen zoo noodig - zal plaats hebben op Maandag den 27sten Juni a. s. en volgende dagen, des voormid dags te 9 uren, in het pharmaceutisch laboratorium der rjjks-universiteit te Utrecht. Naar de „Kamp. Crt." meldt, heeft de heer B -T. Van der Dassen, gedurende moer dan 25 ja ren notaris te Kampen, zjjn ontslag als zoodanig gevraagd. Met ingang op 1 Februari a. s. is tot hoofd boekhouder van de beide Gasthuizen te Amsterdam benoemd de heer F. D. H. Kop Jr., op een salaris van ƒ1300 's jaars. Door wjjlen mejuffrouw A. W. Kaulen, te Hel mond, is aan de Hervormde kerkgemeente aldaar eene som van ƒ15,000 gelegateerd. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomboot 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden," onder bevel van den kapt.-ter-zee J. H. Commjjs, op den 4den dezer te Curasao aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft pensioen verleend aan: G. J. Meyerink, gewezen brievenbesteller te Apeldoorn, ƒ150; J. Boks, gewezen brievengaarder te Beek bergen, 404; H. Van Vorst, ld. te Beugen, 160; H. W. J. G. Strootman, gewezen brievengaarder- directeur van het Rjjks telegraafkantoor te Egmond aan Zee, ƒ214; J. Visser, zich schrijvende J. D. Visser, gewezen brievengaarder te Hollum, 56; J. Geurtsen, id. te Westervoort, ƒ124; H. J. Woel- ders, gewezen postbode te Uithoorn, 267; H. J. Reinink, gewezen brieven- en telegrambesteller te Assen, 127; H. Dieperink, id. te Lochem, ƒ51; J. G. Nagel, gewezen brievenbesteller te Zutfen, ƒ195; L. M. H. Gudde, gewezen commies der pos terijen 2de kl. te Venloo, ƒ601; P. Elve, gewezen onder-directeur bij dë Rijks-telegraaf te Amsterdam, ƒ991 's jaars. Gemengd Nieuw». De arbeider uit Oegstgeest, die op zettelijk gevaar had doen ontstaan voor een tram trein van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg maatschappij, werd heden door de rechtbank te 's-Hage tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, ver minderd met 1 maand, als reeds in voorloopige hechtenis doorgebracht. De eisch was 4 jaren. Zelden werd het „zondebankje" in eene rechtszaal door jeugdiger beklaagden ingeno men dan heden het geval was ter terechtzitting van do rechtbank te 's-Hage. Twee dreumesen, ieder tien jaren oud, die hunne ouders veel verdriet veroorzaakten door bjj nacht, in stede van te huis te komen, langs straat te slen teren en omtrent wie reeds verschillende klachten bij de politie waren ingekomen, stonden terecht wegens diestal van een paar duiven in den nacht van 28 op 29 December 1886, ten nadeele van een vogelenkoopman, die eiken dag ito de Overdekte Markt aan de Wagenstraat aldaar verschillend pluimgedierte uitstalt en de vogels, behoorlijk in hokken gesloten, op de door hem gehuurde standplaats laat over- nachten. Het ijzeren hek, hetwelk 's nachts den toegang tot die markt afsluit, was geen beletsel voor de jongens, want de een klom er overheen, terwijl de kleinste zich door eene opening tusschen de spijlen werkte. De substituut-officier van justitie mr. baron De Vos Van Steenwjjk nam aan dat de knapen zonder oordeel des onderscheids hadden gehandeld, maar vorderde beider verpleging in een Ryksopvoedings. gesticht tot het jaar 1894, dus voor den tijd van 7 jaar. De moeders der deugnieten, door de rechtbank als informanten gehoord, klaagden erg over het gedrag harer kinderen. De uitspraak zal heden over 8 dagen volgen. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld dat tegen den heer F. Domela Nieuwenhuis proces verbaal is opgemaakt, omdat hij verdacht wordt art. 131 van het Wetboek van Strafrecht te hebben overtreden, door Zondag-avond aldaar, toen hem

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1