N°. 8258. Donderdag ££0 Januari. A®. 1887. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Febr. verschijnende nummers g r a t i s. Yan het kwartaal December, Januari en Februari wordt dan alleen de laatste maand ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 19 Januari. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ÉÉ6 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poot1.40. Afzonderlijke Noromeren 0.05. Op de jongste gewone vergadering van het departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, heette de voorzitter den leden welkom en drukte hij den wensch uit dat het jaar 1887 voor de Leidsche industrie een gezegend jaar zou zijn. Na voorlezing van de notulen der vorige verga dering deelde de voorzitter mede dat de firma J. M. Van Kempen en Zonen aan het bestuur de toe zegging had gedaan, dat het den leden van het Leidsche departement vergund zou zijn hare fabrieken te bezichtigen. De dag wanneer deze excursie zal plaats hebben zal later den deelhebbers worden bekend gemaakt. (Reeds een twintigtal leden gaven hunne instemming met het plan te kennen.) De heer W. F. Verhey Van Wjjk bracht namens zijne mede-afgevaardigden een uitvoerig verslag uit over de laatste algemeene vergadering te Haarlem. Door dienzelfden heer werd tevens namens de commissie tot wetsherziening, bestaande uit de heeren W. F. Verhey Van Wijk, W. C. Jeltes en H. W. F. Bakker, aan het bestuur eene nota over handigd, om tot leiddraad te dienen voor de ver anderingen welke volgens die commissie in de huishoudelijke wet moeten gemaakt worden. Door de periodieke aftreding van de heeren P. Driessen en C. J. Leembruggen, die niet her kiesbaar waren, ging de vergadering over tot het kiezen van twee nieuwe bestuurders. Als zoodanig werden dadelijk met een groot stemmental gekozen de heeren K. Van Wensen en W. C. Jeltes. De heer K. Van Wensen, ter vergadering tegenwoordig, nam gaarne de benoeming aan, terwijl aan den heer W. C. Jeltes van zijne benoeming zal worden kennis gegeven. Eene missive van het hoofdbestuur, behelzende het verzoek dat ons departement een plaatselijk comité zou vormen, ten behoeve der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam, werd na eenige discussie in handen gesteld van het bestuur, dat pogingen zal aanwenden om eenige leden voor dat doel uit te noodigen. De voorzitter meende dat een dusdanig comité in eene gemeente als Leiden, waar zich zoovele belangrijke industrieën bevinden, betrekking hebbende op de voeding, niet mag ont breken, met welke meening de vergadering hare instemming betuigde. De heer H. J. Bool, door het bestuur uitgenoodigd deel van genoemd comité uit te maken, verklaarde zich daartoe bereid. Het woord werd alsnu gegeven aan den heer K. Sluyterman, uit Haarlem, om te spreken over smaak en wansmaak in onze woonhuizen. Spreker had verschillende platen (in bruikleen afgestaan door het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem) mede gebracht, en toonde met behulp dezer bijzonder goed uitgevoerde teekeningen aan, hoe men wèl, en hoe men niet zijn woonkamers moet inrichten. De zoogenaamde fletse kleuren (malade kleuren) vonden in spreker geen voorstander, veeleer meende hij dat door een zekere harmonie der kleuren effecten zouden verkregen worden, aangenamer voor den smaak, dan deze maladekleuren, die een tjjd lang en vogue waren. Zoo veel mogelijk moet men zorgen dat ieder voorwerp duidelijk aangeeft het doel waarvoor het gebruikt wordt. Men gebruike geen vloerkleed waarop figuren in relief zijn aan- gebracht, geen vloerkleed met streepen, die het effect maken of de vioer onder den staandenwand verder doorgaat. Men versiere zjjn plafond niet met allerloi smakelooze figuren, die steeds dreigen neer te storten. Men zorge dat het groote witte vlak van de zoldering eenigszins getint wordt, een tint in over eenstemming met het behang. Gekleurde glazen, in plaats van de zoo veel nog gebruikt wordende horretjes en gordijntjes, waren volgens spreker ook zeer geschikt om een aangename tint in een kamer te brongen. Yoor deze verschillende behartingswaardige wen ken werden den spreker door den voorzitter eenige woorden van dank toegebracht, waarna de vergade ring na de gewone rondvraag werd gesloten, a. s. Volgens het jaarverslag van het Invaliedenhuis te Leiden, waren op 17 Juni 1886 55 manschappen in deze inrichting geplaatst, of 6 minder dan een jaar te voren. De gezondheidstoestand der invaliden was over het algemeen zeer gunstig, slechts enke len werden in de ziekenzaal verpleegd. Gedurende het afgeloopen jaar werd aan 21 man straf opge legd, waaronder 16 wegens dronkenschap en 5 wegens nalatigheid of plichtverzuim. De slaap- fournituren, kleedingstukken en al wat tot het materieel behoort, bevonden zich in goeden staat, zoomede het gebouw en de verschillende zalen en vertrekken. Zindelijkheid en orde werden overal waargenomen, terwijl de goederen, in de magazij nen aanwezig, overeenstemden met het magazijn- boek. Voor de boekerij werd steeds behoorlijk zorg gedragen, ofschoon uitbreiding niet ongewenscht was. Met zeer veel waardeering maakt het bestuur melding dat het Invalidenhuis goed wordt beheerd, en dat daarvoor aan den Raad van Administratie alle dank toekomt; ook de commandant en onder - commandant hebben zich steeds met ijver en toewijding van hunne moeilijke taak gekweten. Het totaal bedrag der kosten van de inrichting bedroeg 21,614.47'/,. Tot bestrijding daarvan hebben gestrekt: de rijkstoelage ƒ5000; de lands- pensioenen door de invaliden ten behoeve van het gesticht afgestaan, benevens de suppletie vanwege het ministerie van marine voor een kostganger ƒ7015.59; de gratificatiën uit het fonds, mede door de invaliden ten behoeve van het gesticht afgestaan 2332.48'/,; opbrengst van afval enz. 165.65'/,; onafgehaalde nalatenschappen 142.44; renten ƒ1008; suppletie uit het fonds 5950.30'/,. -a De tweede luitenant J. H. Van der Hegge Zijnen, van het 4de reg. inf., is tot 28 Febr. a. s. bij den geweerwinkel gedetacheerd ter bijwoning van den wapencursus. Gedetacheerd is bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk de 1ste luit.-kwartiermeoster D. J. M. Van Kesteren, van het 2de reg. veld-art. te Leiden. De gemeenteraad van Amersfoort heeft in zijne gistemamiddag gehouden zitting tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de inrichting van mid delbaar onderwijs en aan het gymnasium met 10 stemmen benoemd: dr. H. Ekema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam. De heer C. P. T. Frowein, verleden week te Leiden gepromoveerd tot doctor in de natuurkunde, verkreeg 3 stemmen. Aanwezig waren 13 raadsleden. Naar thans weer gemeld wordt, schijnt het bericht dat in eene vergadering van hoofdingelanden van Rijnland tot lsten candidaat voor de betrek king van dijkgraaf gesteld zou zijn mr. C. Cock, thans hoogheemraad, op eene vergissing te be rusten, daar de vergadering van hoofdingelanden eerst den 26sten dezer zal plaats hebben. Te Haarlem is plotseling overleden de heer mr. J. J. Enschedé, tot 1 Januari jl. hoofd van de bekende firma Joh. Enschedé en Zonen aldaar. De overledene bekleedde jaren lang de betrekking van president der avr.-rechtb. te dier stede, was presi- PRIJS DER AD VERTE NTIEN Vm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters nut plaatsruimte. Voor het incaa- seeTen buiten de stad wordt 0.10 berekend. dent van kerkvoogden der Ned.-Herv. Gemeente, s icretaris van Teylers Genootschap, regent van het burgerweeshuis en stond wegens zijn ernstig, recht vaardig karakter en groote welwillendheid, bjj allen die hem kenden in hoog aanzien. Het „Yad." en eenige andere bladen vermelden dat den heer F. C. Tromp, oud-wethouder van Amsterdam, de portefeuille van marine is aange boden. Het „D. v. N." kan dit gerucht op goede gronden tegenspreken. De heer Tromp is sedert geruimen t.jjd uit de stad. Naar het „Rott. Nbld." meedeelt, zou de heer W. Hovy honderdduizend gulden hebben geschonken aan de Gereformeerde kerk te Amsterdam. Wegens het toenemen der mazelen te Deven ter, worden de scholen niet gesloten, maar krij gen tijdelijk enkele klassen vacantie, om de loka len goed te kunnen desinfecteeren. De Raad van Kuilenburg heeft tot gemeente architect benoemd den heer G. Prins Cz. aldaar. Z. M. heeft, met ingang van 1 Februari 1887, benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton 's-Gravenhage, mr. H. A. Van Raalte, advo- oaat en procureur te 's-Gravenhage; benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaats vervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie voor 1887, waar onder voor Zuid-Hollandin het 3de militie-district, tot voorzitter mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger mr. S. Le Poole, lid der Prov. Staten; tot lid mr. J. Bredius, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger mr. N. K. F. Land, lid van den gemeenteraad van Leiden. Gemengd IVleuW8> Toen hedenmorgen als naar gewoonte te Leiderdorp de bijt zou worden opengehakt bij de Hervormde kerk, bemerkte degeen, daarmede belast, tot zijn schrik dat daarin het lijk eener vrouw lag. Een onderzoek onmiddellijk door den veldwachter ingesteld, bracht aan het licht dat het dat van Meintje Jansen was, eene oude vrouw van 60 a 70 jaren, in het dorp algemeen bekend. Haar huisje stond open, de lamp brandde nog, het bed was opgeschud, zoodat men vermoedt, dat zy vóór het naar bed gaan haar koffiebeteltje, waaruit zjj nog iets genuttigd had, li,eeft willen schoonmaken, maar zoodoende den dood heeft gevonden. De stoomfabriek v a n verd uurzaamde levensmiddelen der firma W. A. Blokhuis, te Noordwijk-Binnon, welke na den brand in Juli van het voorgaande jaar geheel herbouwd en belangrijk uitgebreid werd, is gisteren gereed gekomen. Voor de eerste maal was er toen „stoom-op" in de fabriek, en bjj die gelegenheid wenschten de werk lieden den beiden firmanten geluk en brachten ze hen hunne hulde. Door de gebruikelijke tractatie werd deze attentie door de firma beantwoord. Met hare nieuwe, volgens de hoogste eischen uitstekend ingerichte fabriek gaat de firma met frisschen moed het nieuwe seizoen tegen. Het aantal overledenen aan mazelen hier te lande bedroeg in de laatste 5 jaren onge acht de naziekten 5520, waarvan alleen 2193 in het jaar 1884. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat het den Koning behaagd had gratie te ver- leenen voor den verderen straftijd aan den gewezen bankier H. Filbry te Breda, die destijds te Hoorn was opgesloten. Thans wordt medegedeeld dat H. F. sedert een paar weken is ontslagen en reeds in het buitenland van eene betrekking is voorzien. De hoop, dat Z. M. de straf van zjjn broeder B. Filbry zou veranderen in cellulaire opsluiting, is echter tot heden njet verwezenlijkt,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1