N°. 8257. Woeïisdag lO Januari. A0. 1887. Leiden, 18 Januari. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 m»inden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommor»,0.65. De Nederlandscbe Entomologische vereeniging hield alhier, onder het voorzitterschap van dr. A. W. M. Van Hasselt, hare jaarlyksche -wintervergadering. De opkomst der leden was talrijk en sommigen zelfs uit zeer verwijderde plaatsen hadden zich getroost, daartoe eene min aangename reis in dit strenge winterseizoen te doen. Behalve door den voorzitter, werden onderscheiden wetenschappelijke voordrachten gehouden en belang rijke mededeelingen op het gebied der insectenkunde gedaan door de heeren P. C. T. Snellen, J. R. H. Neervoort Van de Poll, mr. A. J. F. Fokker, mr. A. F. A. Leesberg, jhr. dr. Ed. Everts, dr. H. Bos en dr. H. J. Veth. Door een vriendschappelijken maaltijd werd de bijeenkomst besloten. Men deelt aan de „N. R. C." het volgende mede Er schijnt verschil van opvatting te bestaan om trent den naam van den Leidschen hoogleeraar, die verleden Maandag bij de jaarlijksche zitting van de Academie van Wetenschappen te St.-Peters- burg tot haar correspondeerend lid werd benoemd. Terwijl toch enkele bladen den heer De Goeje ver melden, gewagen andere van den heer Huet. Volgens de uitvoerige verslagen in de beide voornaamste Petersburgsche dagbladen („Nowosti" en „Nowojo Wremja") van 11 dezer, komt onder de nieuwbenoemden slechts één Nederlandsch ge leerde voor, en wel bij de historisch-philologische afdeeling de heer De Goeje, professor in de Arabi sche taal bjj de universiteit te Leiden. In het atelier der beeldhouwers Van den Bossche Crevels, te Amsterdam, zijn gedurende acht dagen voor belangstellenden te zien twee friezen voor het nieuwe Nederduitsch-Hervormde Oudeman nen- en Vrouwenhuis, aan de Heerengracht te Leiden. Beide beeldhouwwerken, 4 meter lang en 0.80 hoog, bevatten allegorische voorstellingen van het doel dezer inrichting. De heer E. Rittner Bos zegt van deze werken in „De Portefeuille" het volgende Op beide friezen bestaat het middelgedeelte dei- compositie uit eene vrouwenfiguur, waaromheen de bijfiguren gegroepeerd zijn. Op de eerste heeft de kunstenaar willen voor stellen, hoe de ouderdom door het jongere geslacht wordt gevoerd tot de rust en den vrede, die de wel dadigheid aanbiedt. De weldadigheid is verpersoon lijkt door eene vrouwenfiguur, op een gestoelte gezeten, aan weerszijden waarvan de vrede—eene vrouw met een palmtak en de rust een rus tende Hercules, zyn neergevleid. Groepen ouden van dagen, geleid door jeugdige en krachtige ge stalten, voorttredende naar de figuren in het mid delvak, vullen de beide ruimten ter weerszijden daarvan. Op het tweede ziet men dezelfde oude lieden, thans bewoners van het gesticht en gedost in de kleeding daarvan, geleid door de Rechtzinnigheid en de Dankbaarheid, naderen tot de Barmhartigheid, de middelfiguur, die van haar zetel afdaalt om de haar geboden hulde te ontvangen. Van deze vrij onbeduidende onderwerpen eene draaglijke composite te maken, is eene moeieljjke taak, die nog verzwaard werd door het allerbe- valligste besjeshuiskostuum, waarin uit den aard der zaak de meeste der figureerende personen moesten gestoken zyn. Dat de ontwerpers er niettemin in geslaagd zyn, de hoofdgedachten op allergelukkigste wyze weer te geven, en daarin zóóveel sentiment te leggen dat bij den toeschouwer de rechte stemming teweeggebracht wordt, strekt hun talent alleszins tot eer. Monseigneur Bottemanne, bisschop van Haar lem, is reeds gedurende eenige dagen ongesteld. De lsto luit. H. G. Van Meurs, van het 6de reg. inf., is op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de reg. inf. en aldaar ingedeeld by de 4de comp. 2do bat. te Leiden. In de vergadering van hoofdingelanden van Rijnland is tot lsten candidaat voor de betrekking van dijkgraaf gesteld mr. C. Cock, thans hoogJ heemraad. De voordracht ter benoeming eener onderwij zeres aan de openbare school te Nieuwkoop bestaat uit de dames: A. Van Duyn te Katwyk, A. H. Benjaminse te Besoyen en F. Coenders te Venloo. Tot notabelen der Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zegwaard zijn gekozen de heeren P. Korevaar te Zoetermeer en A. J. Van Reeuwijk te Zegwaard, en tot kerkvoogd de heer J. Sentel te Zoetermeer. De president van de Eerste Kamer jhr. Van Eysinga gaf gisteren in het „Hotel Paulez" het eerste van de twee gastmaaltijden, welke hij den leden dier Kamer aanbiedt. De ministers van buitenl. zaken en van justitie waren mede aan tafel ge- noodigd. Met ingang van 19 dezer wordt te Slikkerveer een Rijkstelegraafkantoor met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgt: op werk dagen, van 9 uren 's voor- tot 2 uren 's namiddags en van 4 tot 7 uren 'snamiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 12 uren 's voormiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in NedorlaLd is het uniform bin- nenlandsch tarief van toepassing. Met het oog op de op 19 en 20 dezer te Slikkerveer te houden yswedstrjjden, zullen de Rijkstelegraafkantoren te Ridderkerk en Slikkerveer voor die dagen, behalve op de normale diensturen, ook open zijn van 2 tot 4 uren 's namiddags. Eerstdaags zullen te Venloo 390 scherpe sabels aankomen ten behoeve van het garnizoen aldaar, om in oorlogstijd eiken huzaar daarvan onmiddellijk te kunnen voorzien. Voorloopig worden de sabels op de rustkamer gedeponeerd. De 1ste luit.-kwartiermeester D. J. M. Van Kesteren van het 8ste reg. inf., is gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Door den minister van oorlog is bepaald dat de miliciens der lichting van 1886, behoorende tot het wapen der infanterie, voor zoover zij niet door het lot voor het blyvend gedeelte zyn aangewezen, den 30sten April a. s. met onbepaald verlof zullen vertrekken, en dat de overigen den 12den Sept. d. a. v. in het genot van dat verlof zullen worden gesteld. De gewone audiëntiën van den minister van financiën op 20 en van den minister van marine op 21 dezer, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente" is 17 Jan. van Am sterdam te Southampton gearriveerdde „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Jan. van Marseille; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde 17 Jan. Malta; de „Prins Alexan der," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 17 Jan.; de „Prinses Marie", van Amster dam, arriveerde te Batavia 17 Jan. Z. M. heeft benoemd dr. H. Treub, hoog leeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, tot lid der commissie, die, met ingang van 1 Augustus 1886, gedurende een jaar te Leiden belast is met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 'der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222) aan mr. E. Van Popta, te Gorkum, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Gorkumde officieren van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht W. Blaakhert en M. M. Jung, bevorderd tot officier van gezond- PEUS DER AD VERTEN TIEN Y*n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. heid der 1ste kl.; bevorderd met 1 April tot ingenieur van den waterstaat 1ste kl. B. Hoogen- boom en J. Kluit, thans 2de kl.tot id. 2de kl. E. R. Van Nes van Meerkerk, thans 3de kl.tot id. 3de kl. F. Doffegnies, thans adspirant-ingenieur aan J. L. Van der Moer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Haarlemmermeer benoemd O. De Jong Mz. tot burgemeester der ge meente Hoogkarspel. Het Lieldsche Tooneel. Het was een schitterend feest, dat we gister avond vierden; het gold het jubileum van eene onzer eerste tooneelspeelsters, van de vrouw, voor wie wij steeds op de meest onverholen wijze onzen eerbied, onze achting aan den dag gelegd hebben; van haar, die wy immer met de meest uitbundige bijvalsbetuigingen hebben begroet, die wy steeds hebben vereerd met een onverdeelde bewondering het gold de herdenking van de vyf-en-twintigjarige kunstenaarsloopbaan van mevrouw Catharina Beersmans. Er heerschte een opgewekte, levendige geest onder die talrijk saamgepakte menigte, een geest welke weldra plaats maakte voor eene bepaalde geest drift, toen de driemaal herhaalde fanfares het ten tooneele verschijnen der jubilarisse verkondigden. Toen dreunde het gebouw op zjjne grondslagen, ten gevolge der luide en langdurige teekenen van. sympathie en toegenegenheid, welke allen haar op dit oogenblik te kennen gaven; maar hoogerklom die geestdrift, zy werd enthousiasme, toen enkele leden onzer burgerij, toen eenige studenten, com missarissen voor den schouwburg, toen de voor zitter der studenten-afdeeling Leiden van het Neder landsch Tooneelverbond ten tooneele verschenen, om haar geluk te wenschen met het feest thans gevierd, om haar ook op stoffelijke wyze bewijs te geven van die sympathie, van die vereering, welke men haar toedroeg. Het eerst trad onze hoogleeraar dr. Kern haar te gemoet; hy wees haar die volle schouwburg zaal, hy toonde haar die talrijke aanwezigen, die allen hier gekomen waren om het feest luister bjj te zetten, om haar hunne hulde te brengen. „Niet allen," zeide spreker, „kennen de kunstenaarsloop baan, niet allen begrijpen dat dit pad niet immer met bloemen gestrooid is, zjj zien slechts de lauwe ren, maar niet de menigvuldige doornen daaronder verscholenniet allen weten dat er een vaste wil, eene ijzeren volharding, eene onwrikbare kracht noodig is om ook hier het hooge te bereiken. Dat hooge, Mevrouw, hebt gij bereikt; alles wat Neder landsch spreekt, zoowel aan deze als aan gene zijde- van den Moerdyk, kan dit getuigen," voegde hy de groote kunstenares toe. „Dat het u moge ge geven zijn," zoo vervolgde hy, „nog menigmaal in ons midden te zjjn, dat wy u nog dikwijls onze bewondering en waardeering kunnen schenkendit, mevrouw is onze innige wensch!" Hierop werden haar de geschenken door Leiden's burgers haar toegedacht en bestaande uit eenige zilveren voorwerpen, uit de fabriek van de firma Yan Kempen te Voorschoten, overhandigd. De heer Carst, president der studenten commissie voor den schouwburg, vereerde haar namens dat bestuur en namens het geheele studentencorps met een sierlijken gouden armband en sprak daarbij de hoop uit dat dit geschenk het symbool mocht zijn van de hechte vriendschapsbanden, die de studee- rende jongelingschap aan haar binden. Wjjders werd hierbjj nog gevoegd een prachtige lauwerkrans en een smaakvol bloemenkussen der Studentenafdeeling van het Nederlandsch Tooneel verbond. Met eene van aandoening bjjna gesmoorde stem bedankte mevrouw Beersmans voor al deze bljjken

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1