I^Caamdle. g; A0. 1887. Pit nummer bestaat nit Drie Bladen. N". 8255. 1.T Januari. $eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van tgon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Januari. DAGBLAD. paiJS DBZJSR COURAJSTT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. ÏYr, iko per poet1.40. Afr»uderlijke Nommera..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het id cau se eren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. C. F. Frowein, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proef schrift, get.„Dissociatie van kristalwaterhoudende zouten." r Heden geschiedt openbare afkondiging van het door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadoring van don 14en October 1886, vastgestelde Raads besluit regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen van het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor jongens en de Hoogere Eurger- school voor meisjes, en van de verordening rege lende de invordering van schoolgeld dier zelfde leerlingen. De Leidsche afdeeling der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde heeft hare eerste gewone ledenvergadering in dit jaar gohouden. Na opening door den voorzitter, dr. H. Boursse "Wils, met een toepasselijk woord bij de intrede des jaars en na do gewone huishoudelijke zaken, voorlezing van notulen en bajlotage van drie nieuwe leden, inge komen stukken, waarbij mededeeling van den alge- meenen secretaris dat dr. H. Van Hall, te Paters- wolde. zich bereid heeft verklaard in de buitenge wone vergadering met dames van 25 Januari, als spreker op te treden, werd overgegaan tot eene nieuwe verkiezing van een bestuurslid, in plaats van het aftredend lid, den heer H. "Witte, die van de oprichting af als penningmeester heeft gefun geerd, maar nu aan de beurt van aftreding was. Reeds in de December-vergadering had eene verkiezing plaats gehad en was gekozen mr. H. L. A. Obreen. Daar de heer Obreen echter toen niet ter vergadering tegenwoordig was en het bestuur reden had om te vreezen dat hij zich die keuzo niet zou laten welgevallen, was toen eene commissio benoemd om hem den uitslag mede te deelen en beleefdelijk op aanneming aan te dringen. Daar het den vroegeren voorzitter echter, wegens drukke bezigheden, niet mogelijk was dit verzoek in te ■willigen, was eene nieuwe verkiezing uitgeschreven, met het gevolg dat thans tot nieuw bestuurslid verkozen werd de heer D. J. Cockuyt, die zich bereid verklaarde deze benoeming aan te nemen en daarop, onder toejuiching der vergadering, op uitnoodiging van den voorzitter, aan de bestuurs tafel plaats nam. Hierop had de uitreiking plaats der prijzen, toe gekend bjj gelegenheid van de algemeene verga dering op 25 September 1886, voor ingezonden bloemperken, en welaan den heer G. F. Hemerik, een zilveren medaille en 10; aan den heer W. Van Veen een zilveren medaille, aan den heer A. J. Kors een bronzen medaille en aan den heer G. F. Hemerik een certificaat 1ste klasse, alles voor perken met bloeiende planten; voorts :>or perken met afgesneden bloemeneen bronzen medaille aan den heer A. J. Kors en een certificaat 1ste klasse aan den heer A. Kors. Daarop volgde op uitnoodiging van den voorzitter de rekening en verantwoording van den penning meester, in ontvangst en uitgaaf sluitende met ƒ1369.21, met inbegrip van een batig saldo van f 154.75, welke rekening, na inzage van eene daartoe benoemde commissie, werd goedgekeurd, waarna de heer H. Witte als penningmeester, onder dank zegging en toejuiching der vergadering, werd af gelost, terwijl de heer Cockuyt diens functie overnam. Vooraf echter was nog door den afgetreden penningmeester de door het bestuur voorgestelde bo^rooting voor 1887 voorgedragen, in ontvangst eik uitgaaf gebracht op ƒ1214.75, met een vermoe- d|l\jk sn'dn vnn 99.75. Vervolgens was aan de orde de discussie over, van een in de vorige vergadering gedaan voorstel van den heer Witte, dat namelijk de Afdeeling aan het Hoofdbestuur zou voorstellen zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden, met ver zoek de eventueel in te voeren Zondagswet zoo te wijzigen, dat het noodzakelijke tuinbouw- werk er niet door verhinderd worde; welk voor stel algemeen ingang vond en dus werd aangenomen. Vervolgens kwam ter sprake een mede in de vorige vergadering gedaan voorstel van den heer M. J. Van Laren, om te trachten het Plantsoen door in den Singel drijvende bloomperken te ver fraaien. De heer Van Laren verzocht diligent ver klaard te worden, daar hij zich voorstelt een uit voerig plan in eene volgende vergadering aan te bieden. In de bus werd gevonden de vraagMest, gemengd met karbol, zou die nadeelig kunnen zijn voorden groei van groenten en planton? De heer Van Laren deed nog eenige mededeelingen omtrent den Floralistenbond alhier, welke, volgens spr., uit vakmannen bestaat, en volstrekt geene verwijdering bedoelt, maar vermeerdering van kennis ten doel heeft, en den vriendschapsband wil ver sterken, onder het motto„wjj bidden en werken." Na eene korte gedachtenwisseling hierover werd de vergadering gesloten. (S.) Aanstaanden Woensdag-avond zal de heer Willem Van Zuylen, onze bekende tooneelspeler, in het bovenlokaal van de Stadszaal alhier eene voor dracht houden van verschillende stukken, waaron der ook uit den „Max Havelaar." De heer Van Zuy len is niet aan zijne eerste proef, maar heeft reeds in andere steden getoond dat hij met succes de taak, die hij op zich noemt, weet te volbrengen. Een talrijk en aandachtig gehoor viel hem daar ten minste ten deel. Op de aanbeveling voor leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B.-S. en het gymnasium te Amersfoort zijn geplaatsdr. H. Ekema, leeraar aan de H. B.-S. te SchiedamP. C. F. Frowein, docto randus in de natuurkunde te Leiden, en dr. Ph. C. Kaz, assistent by het natuurkundig onderwijs aan de Universiteit te Amsterdam. De kapitein J. Lammerso, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt wegens lichamelijke onge schiktheid voor den militairen dienst, op pensioen gesteld. Aanst. Maandag zal in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te 's-Hage het eerste ge deelte van het examen plaats hebben, voor de betrekking van hoofd eener lagere school aldaar, welke vacant is geworden door het eervol ontslag van den heer Pontier. De districts-schoolopziener, de heer Van Marken, zal ter zijde gestaan worden door de heeren Ykema en Labberton, hoofden van scholen te 's-Hage, en de heeren Van der Plarst en Brouwer, hoofden van scholen te Leiden. Het aantal sollicitanten bedraagt ongeveer twee honderd. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 40—79 volwassen personen en van 12 19 kinderen. Het jongste nommer van „Onze Hedendaagscho Letterkundigen" is gewijd aan den heer Lodewjjk Mulder. Prof. dr. Jan Ten Brink schreef de schets, een schets die terecht van hoogo waardeering ge tuigt. Een portret is ook nu bjj de aflevering gevoegd. Te Leiderdorp preekt morgenochtend in de Hervormde kerk ds. D. J. M. Wüstenhof, pred. te Monnikkendam. Ds. Vlug preekt morgen te Gerkeskloosterzijne plaats te Leiderdorp wordt vervuld door ds. Van Schelven Sr. Beroepen is te Wilp ds. N. E. Van Laer Dmkgreve, te Hollumte Bover-Smilde ds. N. Jolles, te Noordwijkerhout; - te Zutfen ds. A. Voor hoeve te Katwijk aan Zee. Ook te Alfen aan den Rjjn en in de onmid dellijk aangrenzende gemeenten worden plannen beraamd om den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning feestelijk te vieren. Men schrijft ons uit VoorschotenDonderdag avond werd in eene winterbijeenkomst van het departement Voorschoten der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, door welwillende medewerking van do tooneelvereeniging der heeren onderofficieren uit Leiden, eene tooneelvoorstelling gegeven, die aan het zeer talrijk opgekomen publiek een aller- aangenaamsten avond verschafte. Zoowel de klucht „Twee vreemdelingen in de stad," als het blijspel: „Het kind van den huize" werden keurig gespeeld. Ieder der heeren speelde zijne rol zeer netjes, en dikwijls werden de lachspieren in beweging gebracht. Maar ook de voordrachten: „Hot oude huis", „de Wraak" en „Aan de Schelde", het laatste stuk een gedicht van den president, den heer J. Van Rijswijk De Jong, werden bijzonder schoon voor gedragen. Het was zeker zeer naar aller wensch, toen door het bestuur van het departement de hoop werd uitgesproken, dat de heeren nog meermalen lust zouden hebben eens in Voorschoten op te treden. De openbare school in de gemeente Rjjnsater- woudo telde over 1886 gemiddeld 40 leerlingen. Het getal schooltijden is geweest 446. In het geheel werden verzuimd 234 schooltijden door ziekte, 16 door weer of weg en slechts 7 willekeurig. Zoo danig trouw schoolbezoek zal zeker zeldzaam zijn. De bevolxing dier gemeente is in 1886 vermeer derd door geboorte met 7 m. 14 vr. en door ves tiging met 25 m. 21 v.; daarentegen verminderd door overlijden met 4 m. 12 v. en door vertrek met 27 m. en 30 v. Op 31 December 1886 was de be volking 280 m. en 318 v. Totaal 598. Door den gunstigen staat van het ziekenfonds van het aldaar bestaande departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is besloten aan de deelhebbers eene verhooging van de wekelijk- sche uitkeering in geval van ziekte toe te kennen. Deze is gebracht van 3 op 3.50. De uitkeering bij overlijden van een deelhebber is van ƒ10 op 25 gebracht. De gemeenteraad van Rotterdam zette gisteren de behandeling voort van de ontwerp-bouwver- ordening. Langdurige debatten werden gevoerd btj het artikel, hetwelk bepaalt dat het stichten, her bouwen of verbouwen van gebouwen op een minderen afstand dan 5 meters van uit het midden van de openbare straat, water, of beiden te zamen, verboden is, tenzij B. on Ws. daartoe vergunning geven. Vooral gold bij de debatten het punt van recht en billijkheid, daar het artikel ten opzichte van bestaande nauwe straten groote moeielijkheden zou doen ontstaan. Een aantal amendementen, die ook thans op verschillende artikelen werden inge diend, werden allen verworpen. De Raad vorderde tot artikel 32 en zal heden trachten de rest af te doen. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de voorwaarden van concessie voor den aanleg en do exploitatie van een locaalspoorweg van Enschedeo naar Oldenzaal, zoomede de op 18 Dec. 1886 to Brussel uitgewisselde verklaring, betreffende door Nederland en België te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. Prof. Ranke, dezer dagen overleden, heeft zijne bibliotheek, op eene waarde van ƒ40,000 geschat, aan de hoogeschool te Groningen vermaakt. Tegen den 2den Mei a. s. is eene bedevaart van uit Nederland naar Lourdes georganiseerd. Van de verschillende plaatsen in ons land zullen de pelgrims zich te Rozendaal veroenigen, om van daar de reis per extra-trein te vervolgen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1