N°. 3249. A0. 1887. Dit Esmmer bestaat uit Drie Bladen. ItyffaaixclsLs: lO Januari. <§eze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van qSon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Frtr.eo per postL*0- Afz-mderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inca»- seeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. OiBciëele Kennisgovinson. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1887, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1868j alsmede voor hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengt;' van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden; Brengen ter algemeene kennis: dat tor deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag 10 Jan. voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, Dinsdag 11 'i en 5, Woensdag 12 wijk 6, Donderdag 13 7, Vrijd 14 de wijken 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, belmoren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des vöonniddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leideh, DE KANTER, Burgemeester. 3 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door G. HILLENAAR, alhier veenachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Kort Rapenburg No. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid'-n, DE KANTER, Burgemeester. 7 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 127 kinderen, als: 72 zoons en 55 doch ters; overleden 78 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 15 mannen, 16 vrouwen, 21 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 5; gehuwd 20 paren. Met genoegen kunnen wij berichten dat de deelneming aan de vroeger door ons vermelde Kunstbeschouwingen van dien aard is, dat de eerste daarvan tegen het einde dezer maand zal plaats hebben Kaar men verneemt, zal ds. Bajema van Zuid- land, op verzoek der afdeeling Leiden van de Ned. Zendingsvereeniging, den 17den of 18den Januari alhier optreden, om een bidstond te houden. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke "Werkinrichting alhier opgenomen van 33 77 volwassen personen en van 9 18 kinderen. In de jaarvergadering der afdeeling Zwolle van de schippersvereeniging „Schuttevaer" zijn de aftredende commissarissen, de heeren D. J. M. Van Tussenbroek en J. "W. Schuttevaer, herbenoemd en is wegens uitbreiding van het ledental der afdeeling, thans 64 tellende, nog tot commissaris van het afdeelingsbestuur benoemd de heer A. Stegeman. Op oen vroeger gedaan verzoek tot opruiming van eene voor de scheepvaart hinderlijke, niet ge bruikt wordende brug in de Zijl bij Leiden, was door den minister van waterstaat geantwoord dat die brug was opgeruimd. Verscheidene op deze vergadering aanwezige schippers verklaarden echter, dat die brug niet was opgeruimd, maar nog in denzelfden staat aanwezig was. Besloten werd ter algemeene vergadering o. a. ▼oor te stellen, aan den minister van waterstaat te verzoeken: lo. het vuur van Marken, thans een staand licht, te doen veranderen in een draaiend gekleurd licht; 2o. het vuur aan den Kamperketel 2 meter hooger te plaatsen; 3o. het licht te Mui den beter te doen branden4o. bovenvermelde brug hij Leiden alsnog to doen opruimen. Te Katwijk aan den Rjjn is overleden de heer M. J. Burgersdijk, wethouder der gemeente Katwijk. Sedert vele jaren nam hij deze betrekking met ijver waar; geene moeiten waren hem te veel. Algemeen geacht en bemind, wordt zijn verlies zeer betreurd. Beroepen is bjj de Christ.-Ger. gemeento to Hat- tem, de heer W. J. De Haas te Haarlemmermeer. De bevolking der gemeente Bodègrave bestond op 31 December 1885 uit 1690 mannen en 1839 vrouwen, te zamen 3529 personen. In 1886 werden aldaar geboren 127 kinderen, als 60 jongens en 67 meisjes. Er vestigden zich in die gemeente 118 mannen en 140 vrouwen, totaal 258 personen. Overleden zijn41 personen van het mannelijk en 44 porsonen van liet vrouwelijk geslacht, totaal 85. Naar elders vertrokken 126 mannen en 150 vrouwen, totaal 276 personen. De bevolking dier gemeente bedroeg op 31 December 1886: 1701 mannen en 1852 vrouwen, te zamen 3553 zielen. Er werden 23 huwelijken gesloten. Levenloos wer den aangegeven 16 kinderen, als:"7 van het man nelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. Uit Bodegrave wordt aan de „N. R. C." ge meld: Van vertrouwbare zijde vernemen wij dat de partij in de Herv. gemeente alhier, die zich aan het synodaal bestuur wil onttrekken, eene com missie van drie leden naar den predikant, ds. Ver hoef, heeft afgevaardigd om hem uit te noodigen zich mede af te scheiden. Die aanzoeken bleven evenwel tot nog toe zonder gevolg, naardien do predikant volstandig weigerde. De commissie bestond uit den president-kerkvoogd en twee notabelen. Met 1 Januari jl. zijn de premiën voor bekeu ringen wegens jacht- en visscherij-overtredingen bij koninklijk besluit nader vastgesteld. De premiën zjjn bepaald als volgt: voor eene bekeuring zonder verzwarende omstandigheden bjj dag op 2 voor visscherjj-, op ƒ3 voor jacht-over- tredingen, op 4 voor overtredingen mot gebruik van wild- of konijnenstrikkenvoor bekeuringen bij nacht op 4 bij visscherjj-, op ƒ5 bij jacht- overtredingen en op 6, wanneer de bekeuring heeft plaats gehad bjj dag of bjj nacht, vergezeld van verzwarende omstandigheden; op 15 voor bekeuringen wegens het aanwenden enz. van tirassen. Naar men nader uit Rotterdam omtrent de kerkelijke troebelen meldt, wachtte ds. Lion Cachet met het doen van zjjn voorstel tot onttrekking van do Ned.-Herv. gemeente aan het synodaal verband, dat vooraf reeds door de geestverwanten was be sproken, tot hjj voor het eerst volgens den rooster, voor eon maand president van den kerkeraad was. De vergadering van den kerkeraad, waarin dit be sluit wend genomen, was verre van voltallig. Slechts twee predikanten van andere richting waren tegen woordig, maar hunne protesten richtten niets uit. Tot de predikanten, die het besluit goedkeurden, behoorden, behalve de heeren Lion Cachet en Geesink, ook ds. Krayenbelt. Spoedig zouden de kerkelijke verkiezingen plaats hebben, welke, naar men verwachtte, vooral ten gevolge van het optreden van de nieuwe vereeniging tot behoud der Ned.-Herv. kerk, de meerderheid •in den kerkeraad weder aan de Kuyper-partjj zouden ontnemen. Het klassicaal bestuur is bijeengekomen en zal waarschijnlijk hen, die voer het voorstel stemden, voorloopig schorsen. Men meldt uit Amsterdam dat de heer A. Yan Lier, de welbekende tooneeldirecteur van het „Grand Théatre," gisternamiddag omstreeks 1 uur, na een ziekbed van ongeveer vier weken, in den ouderdom van 71 jaren is overleden. De overledene zou juist heden (Zaterdag) zijn 35-jarig jubilé als directeur vieren. De tooneelwereld verliest in hem een ijverig, gïi on^momcr.c! irnn. cn zr'n lioon nn zal misschien eene omwenteling op tooneelgebied teweegbrengen, tenzij zijne zoons de taak voort zetten, die hun vader met zooveel energie en toe wijding vervulde. De eerste sterren op tooneelgebied, zoowel in het binnen- als buitenland, zullen het heengaan van den heer Van Lier zeer zeker betreuren. In hem verliest de hoofdstad een zeer onder nemend en intelligent man, die veel heeft gedaan om ook de Duitsche tooneelspelkunst in ons land meer bekend te maken. Vele vrienden en vereerders van den heer Van Lier, die eene som bijeenbrachten om den over ledene heden een kunstwerk aan te bieden, besloten thans dit geld voor een monument op zijn graf aan te wenden. Het stoffelijk overschot van den ontslapene wordt Maandag a. s. op de Israëlitische begraafplaats te Muiderberg ter aarde besteld. Bij den Algemeenen Kerkeraad te Amsterdam is bericht ontvangen van de Commissie tot het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten, dat de lokalen aan de Nieuwe Kerk, bestemd voor de vergaderingen des kerkeraads en der onderscheidene kerkeraads-commissiën, weder in gereedheid zjjn. Op grond daarvan wordt aan de gemeente bekend gemaakt dat de huishoudelijke commissie des ker keraads niet meer in de Schotsche Zendingskerk, maar te beginnen met Donderdag 13 Januari aan hare eigene plaats in de consistoriekamer der Nieuwe Kerk zitting hebben zal. Te Hoorn werd gisteren overeenkomstig het vastgestelde programma de feestelijke en gecostu- moerde optocht gehouden ter herinnering aan den geboortedag van Jan Pietersz. Coen, die 8 Januari 1587 te Hoorn het levenslicht aanschouwde. Het huis in de Gravenstraat, waar zjjne ouders toen woonden, zal worden gerestaureerd. Aan de zorgen van het bestuur en de feestcommissie der Vereeni ging voor volksvermaken is het te danken dat de feestelijkheden van gisteren konden plaats vinden. Hoewel het moeilijk sneeuwpad eenig bezwaar op leverde voor de vele voetgangers, zoo deed het zachte, vriendelijke weder dit ongerief gemakkelijk over hot hoofd zien, en kon het feestplan zonder eenige stoornis worden volvoerd. Voorop gingen de commissarissen van orde, dan volgde de muziek van Sonnemann's kapel, vorvolgens in rijtuigen het bestuur der Vereeniging voor volksvermaken (dat in deze zaak initiatief had genomen) en het burgerlijk en militair bestuur der gemeente Hoorn. Dan volgden de 50 gekostu- meerden, voorstellende de voornaamste personen uit de voor het vaderland en de Oost-Indische Compagnie zoo beteekenisvolle jaren tusschen 1618 en 1629 namelijkde scheepsbevelhebbers Van Twisch, Van Heemskerck, Harmansz en Wintgens, de hoofdpersoon J. Pz. Coen, de bewindvoerders De Carpentier, Reaal, Van Speult, Van der Haghen, e. a., de Indische rijksbestuurders Arja Rana Meng- gala van Bantam en Ing-Gnalogo van Mataram, benevens Claes Syms, Jan Merens en Willem Crap, bewindhebbew der kamer Hoorn van de O.-I. C. Achter dezen stoet volgden acht verschillende ver- eenigingen uit de stad met hare sierlijke vaandels en banieren. Alles is in de beste orde afgeloopen. In de Parklokalen werd matinée en soirée gehou den, terwijl het avond-concert werd afgewisseld door tableaux-vivants, voorstellende gebeurtenissen uit Coens leven. De minister van waterstaat heeft een nieuw model koopakte ontworpen. Als regel is daarbij aangenomen, dat geen eigendommen ten bate van den Staat zullen worden aangekocht dan tegen vooraf over te leggen bewijs dat op het goed geen hypothecaire inschrijvingen rusten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1