N°. 8248. Zaterdag' 8 Januari. A0. 1887. eze jouraat wordt dagelijks, met attzoaderiag van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Januari. T) A ffBL A T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 m*»ndenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.65. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17i. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incas- seeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgerinson. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der ver ordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting op de hontlon, ieder houder van een of meer honden, welke aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari a. s. bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onder teekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1887 kosteloos ten kantore van den gemeente ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEK, Burgemeester. 6 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en 'Wethouders roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., die over het afgeloopen jaar 1886 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekening ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0. Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEK, Burgemeester. 6 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. Bij de heden gehouden beoordeeling van de ingekomen antwoorden op de door de Afdeeling Leiden en Omstreken der Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst uitgeschreven prijsvraag: „het maken van 'een kader voor bouwkundige bekro ningen", is het ontwerp ingezonden onder het motto „Vitruvius" (vervaardiger de heer H. J. Valk) met den eersten prijs bekroondterwijl aan het ontwerp gemerkt Passer, geteekond, (vervaardiger do heer R. Raar), beiden alhier woonachtig, de tweede prijs is toegekend. De ingezonden teekeningen zullen op de eerst volgende vergadering worden tentoongesteld, waarin terens het rapport der jury zal worden uitgebracht. Gedurende het jaar 1886 is het Stedelijk Museum in de Lakenhal alhier bezochtop de werkdagen, tegen betaling van ƒ0.10, door 3525 personen, en op de Zondagen, gratis, door 14,261 personen, te zamen 17,786 bezoekers. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 2 en 3 December. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,689) ƒ6064.09, bagage (13 ton) ƒ80.31, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1944 ton) ƒ1992.37, levende dieren en rijtuigen ƒ54.48; diverse ontvangsten ƒ112.88; totale op brengst ƒ8304.13. Totale ontvangst van af 1 Mei 1886 ƒ88,047.37. Voor het jaar 1887 zijn de volgende ijkmerken vastgesteld: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter X in den gewonen drukvorm, schuins gesteld; by den ijk van gasmeters de Koninklijke Kroon. Voor officier van gezondheid bij de landmacht worden aan het militair hospitaal te Amsterdam zeven militaire studenten opgeleid. Als toegelaten tot de verbintenis, bedoeld by -art. 18 der wet van 2 Aug. 1880, bevinden zich aan de Rijks-universiteit te Leiden 10, aan die te Utrecht 13, aan die te Groningen 6 en aan de gemeentelijke universit. te Amsterdam 19 studenten. Uit het voor ongeveer twee maanden opge maakt drietal werd jl. Donderdag tot predikant der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg gekozen ds. F. Fortuin, te Barendrecht. De Nederlandsche Etsclub opende gisteren hare eerste jaarlyksche tentoonstelling in de residentie. In twee voorzalen Yan het Panorama-Mesdag in de Zeestraat, die zich voor eene expositie goed leenen en die eenvoudig waren gestoffeerd, prijkten aan de wanden ruim een honderdtal etsen en teeke ningen in houtskool, kryt en Oost-Indischen inkt van meestors uit verschillende soholen en uit verschil lende plaatsen van ons land. Ofschoon de bedekte lucht ongunstig was, om de etsen naar eisch te kunnen waardeeren, genoten de bezoekers toch reeds nu van menig kunst juweeltje. Op den eersten aanblik maakt deze ver zameling een goeden indruk. Onder de bezoekers by of kort na de opening behoorden dd minister van binnen- landsche zaken met zijne dames, de Commissaris des Konings in Zuid-Holland en de burgemeester der residentie. Naar men verneemt, heeft de Koningin eene som van ƒ500 geschonken aan het Kinder-zieken- huis te Rotterdam, ten behoeve van de uitbreiding dezer stichting. Ook te Rotterdam is het thans met de ker kelijke troebelen tot eene uitbarsting gekomen. Er hebben namelijk 51 kerkeraadsleden, waaronder de predikanten Lion Cachet en Geesink, aan de Synode gehoorzaamheid opgezegd. De kosters der verschillende kerken hebben van kerkmeesteren last gekregen de kerken gesloten te houden en hoegenaamd niemand toe te laten. Volgens het „Utr. Dbl." heeft de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij de exploitatie der lijnen van de Kon. Nederl. Locaalspoorwegmaat- schappij op zich genomen en zal 1 Juli a. s. daar mede een aanvang worden gemaakt. Naar men aan het „Vad." mededeelt, heeft de bekende Hollandsche landschapschilder H. P. Koekkoek, die sedert een aantal jaren te Londen vertoefde, het voornemen zich weder in Nederland te vestigen. Waarschijnlijk zal hy Haarlem tot woonplaats kiezen. Het stoomschip „Prins Frederik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 6 Jan.de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 6 Jan.de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Jan. van Mar seille; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, ver trok 6 Jan. van Southampton; de „Limburg", van Java naar Rotterdam, arriveerde 7 Jan. te Suez. 'De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 11 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer J. J. Van Heeke ren, met ingang van 1 Febr. a. s., op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Sas- senheim. Grondwetsherziening. De Tweede-Kamer-verslagen over de Regeerings- voorstellen betreffende het kiesrecht zijn verschenen. Vele leden waardeerden de te gemoetkomende houding dor Regeering, terwijl anderen by de Regeering vastheid van inzicht met leedwezen misten. Verscheidene leden vonden echter het nieuwe artikel raadselachtig en dubbelzinnig, vooral omdat het in verband met de toelichting een hoogen census mogelijk maakt. Anderen echter meenden dat terecht de mogelijkheid was geopend om het kiesrecht eene groote uitbreiding te geven en achtten de bezwaren tegen de formuleering ondergeschikt. Zeer vele leden hadden intusschen overwegend bezwaar tegem eene redactie, die naast kenteekenen van „geschikt heid" nog kenteekenen van „maatschappelyken welstand" vordert. Er waren er, die de uitdrukking „vereischten betreffende geschiktheid en zelfstan digheid" aanbevolen, terwijl sommigen, zich onvoor waardelijk verklarend tegen het woord „geschikt heid", de voorkeur gaven aan de redactie „die de vereischten bezitten, bij de kieswet te stellen." Enkelen eindelijk wenschten het kiesrecht by de Grondwet toegekend te zien aan hen, die niet by de kieswet van de uitoefening van dat rech.j, jfiy uitgesloten. De grondslagen van kiesbevoegdheid, hij <j0 over gangsbepalingen aangenomen, vonden ^'y de meeste leden in algemeenen zin goedkeuring. Evenwel meenden velen dat reeds teratoid ruimere uitbrei ding der kiesbevoegdheid noodig was, en dat ook meer gelijkmatigheid wenschelyk scheen, dan naar het stelsel der Regeering mogelijk was. Sommigen wilden aan het artikdl eene lyst van capaciteiten toegevoegd zien. Daarontogon waarschuwden ande ren, die geene te groote eischen van volmaakt heid aan dit voorloopig kiesstelsel gesteld wilden zien. Sommigen wilden dat elke behoorlijk aange zuiverde aanslag van het personeel kiesbevoegdheid zou geven, of gaven in overweging by verschil lende gemeenten een verschillend standpunt aan te nemen. Ook werd in overweging gegeven aange- slagenen in het patentrecht toe te laten. De ver plichting om persoonlijk ten stembureele het stem biljet in te vullen, werd door sommigen gewenscht. Over de kiestabel werd de strijd tusschen voor standers van dubbele en enkele districten gevoerd, doch sommigen der eerstbedoelden wilden in de gegeven omstandigheden in het voorgedragen stelsel berusten. Verscheidene leden eischten als conse quentie van het stelsel, splitsing der groote ge meenten, doch anderen wilden niet op deze wijze, ter wille eenerdoctrinaire opvatting het gemeentelijk verband verbreken. Gemengd Nleuwa. H e d e n n a m i d d a g is, waarschijnlijk door de gladheid, een vrachtwagen van de Hol landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij in denRyns- burgersingel gereden. Met veel moeite is men er echter In geslaagd de paarden en daarna den wagen uit het water te halen. De koetsier, die nog tydig van den bok sprong, kwam met den schrik vry. Door de te Leiden in het vorige jaar opgerichte „Dorcas-vereeniging," bestaande uit eenige jonge dames, die allen tot het Evangelisch-Lu- thersch kerkgenootschap behooren, zijn in dezen win ter aan ruim 90 behoeftige personen doelmatige kloedingstukken uitgereikt. Arglist of louter eene vergissing? Deze vraag beheerschte de tegen een welgesteld landbouwer uit Zoeterwoude ingestelde rechtsver volging, welke gisteren behandeld werd voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hage. Een. andere landbouwer, uit Voorschoten, bezat een weiland onder Zoeterwoude, grenzende aan de weide van den beklaagde. Verschillende malen was eerstgenoemde tot de min aangename ontdekking gekomen dat zyne koeien, die op dit land graasden, onrechtmatig door een ander gemolken werden, doch het was hem niet gelukt den dader te betrappen. In den nacht van 11 op 12 November 1886, terwijl zijn knecht en een andere persoon op de loer hadden gestaan, gebeurde het dat dit tweetal den beklaagde hoorden aankomen, hem regelrecht naar het land van den meester zagen gaan en waarnamen, dat hy zich by eene bonte koe, het eigendom van den Voorschotenschen land bouwer, plaatste en het dier molk. Volgens ver klaring ter terechtstelling van den knecht, moet bekl. toen zy te voorschijn traden, hevig geschrikt zyn en zou hy gezegd hebben„Jan, je zult mq toch niet verraden?" Doch beklaagde verwierp verre de ged»*v" diefstal. Hy had de koe. die 7"llte -y molk, te goeder trouw voor ae. znne gehouden. Het beest geleek en wat Vn wat grootte betrof, zóó veel op net zyu^ hy niets anders dacht of zyne koe was, he geen Wel meer gebeurde, een bezoek gaan Bridgen aan jjar0 zug(-ers 0p j,et -weiland van den boer uit Voorschoten. Hy verzocht laatstgenoemde het bedrag der schadevergoeding aan den burgemeester van de plaats te willen opgeven. Vooraf zy gezegd dat hy hoogstens voor 5'/j cents van de hem niet toebe-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1