A. J. Groen PJzn., Aanbesteding. Sinclair's Medaillon Te Koop, 10 Cents per Doos. Haarlemmerstraat 70. Beneden- of Bovenhuis, Verkoop van oud Spoorhout N°. 8247. Vrijdag 7 Januari. A0. 1887. Eduard Bamberg. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van foa- ea feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. is de beste, de goedkoopste in de wereld, en kost slechts Hij geeft den meesten glans zon der stof te maken. HOLLANDSCHE IJzeren-Spoorweg-Maatschappij. OPENBARE VERK00PINÖ Overtuiging, Ervaring en Herinne ring op godsdienstig en maat schappelijk gebied, LEIDSCH M§ DAGBLAD. pp.T.TH DEZER COURANT: Voor Lelden per S meenden1.10. Frenoo per post1-40. ACtonderlijke Hommers.0.05. In het jaar 1881 herdacht de oude Eduard Bamberg hier in onze veste den dag, waarop hyvóórvyfen vijftig jaren het tooneel betrad. Velen zullen zich nog herinneren de luide toejuichingen, de ondubbel zinnige blijken van toegenegenheid en vereering, welke den toenmaals vijf-en-zestigjarigen tooneel- speler alom ten deel vielen, toen hy met die nog zoo by uitstek heldere, krachtige en tevens sym pathieke tenorstem de bekende coupletten van „De voddenraper te Parijs" ten beste gaf: „Des nachts, wanneer de meeste menschen slapen, Ga ik verheugd en bly mijn kleine woning uit; 'k Ga dan op straat om vodden op te rapen En meestal vind ik dan ook goedon buit", enz. Ruim vyf jaren zijn sedert dit oogenblik ver vlogen; wy hebbon gedurende dit tijdvak nog enkele uaalon het talent van dien man kunnen bewonderen; wy hebben hom het vorig jaar nog met ons handgeklap vereerd in „De gevolgen van een leugen;" wij hebben hem dikwijls onze hulde gebracht in de Gehoorzaal alhier, by het hooren van zyne immer zoo geestige actualiteits-coupletten wy hebben steeds getoond, dat wij dien ouden bard liefhadden. Helaas, de eer hem in ons midden te zien, zal ons niet dikwijls meer te beurt vallen. Zondag aan staande zal hy zijn afscheid nemen van het Leid- sche publiek. Dat velen, zeer velen ter schouwburg zullen gaan om het „leef gelukkig" dien fleren, eerbied- waardigen, zeventigjarigen man toe te roepen, hier van houden wij ons overtuigd. Pier, dat weten allen, die Bamberg kennen, eerbiedwaardig, zyne nog immer krasse gostalte en zyn verleden leveren hiervan de beste getuigenis. Geboren den 23sten December 1816, trad in 1826, dus op tionjarigen leeftjjd, de huidige jubilaris voor het eerst op de planken, om in een zooge naamd collegie, welke des Zondags-avond in een der kleinere Schouwburgen voorstellingen gaf, een kinderrol te vervullen. Reeds toen behaalde de jeugdige acteur een bepaalden triomf, hetgeen den vader, den toenmaals algemeen bekenden goochelaar David Bamberg, het besluit deed nemen eene kin- der-comedie op te richten. Drie jaren lang bleven in Amsterdam en omlig gende plaatsen die kindervoorstellingen, waaraan ook de kleine Judels, de later zoo beroemde komiek, zyne medewerking verleende, stand houden. Bij het uitbreken van den oorlog met België in 1830 volgde David Bamberg het leger, ten einde de schutters met zijne kinder-comedie te vermaken en te ontspannen. Daar wist onze jeugdige held zyn wakkeren toehoorders moed, vertrouwen en vader landsliefde in te boezemen door het zingen van zyn patriottische liederen: „De Koningleev „Her innert g' u, getrouwe burgerscharen?" „De jagers van Yan Dam," enz. Van 1834 tot 1837 bleef Bamberg zwervend en trekkend, van 1837 tot 1839 was hy verbonden aan het gezelschap van juffrouw Yan Kruchten, van 1839 tot 1841 bij de te Zutfen geformeerde ver- eeniging van Willem Hompel, waar hy reeds een bepaalden naam verwierf. In 1841 wordt Bamberg met A. Van Lier zelf directeur van een gezelschap te Rotterdam, om drie jaren later zich aan te sluiten by de tooneelvereeniging van Duport te Amsterdam, waar hij tot het jaar 1856 bleef. Vervolgens begaf hy zich weder naar Rotterdam, om daar het directeurschap aan het „Salon des Variétés" te aanvaarden. Zeer voorspoedig mocht zijn wedervaren hier niet genoemd worden, zoodat hy zich anderhalf jaar later genoodzaakt zag zich te engageeren by den toon zeer bekenden Anton Peters. Ook dit was echter niet van langen duur; buitengewone omstandigheden, voornamelijk een door hem verloren proces, dwongen hem ook dit gezelschap te verlaten en naar Brussel te trekken, waar in 1859 een Nederduitsch tooneel tot stand kwam. Hier had hy een buitengewoon succes. Om strijd werd hij in de Belgische bladen geprezen en bewierookt; hij werd spoedig ook daar, wat hjj in Holland reeds was: het troetelkind van het publiek. Zyn naam, zyne populariteit waren daar te lande ^elfs zóó groot, dat de gouverneur van West-Vlaan- deren hem het directeurschap van een aldaar te vestigen tooneelgezelschap aanbood. Bamberg durfde die onderscheiding niet aan vaarden, hy moest de vereerende opdracht van de hand wyzen. Vervolgens zien wij den thans reeds bejaarden Bamberg nog optreden by het gezelschap der heeren Van Ollefen, Sterk en J. Haspels te Arnhem, twee jaren later weer te Amsterdam in het „Salon des Variétés", onder directie van Boas en Judels, na verloop van een jaar wederom als mede-directeur met den heer Louis Bouwmeester te Rotterdam, om eindelyk in 1884 met den heer Charlier wederom te Amsterdam en wederom het „Salon des Variétés" te bespelen. Ziedaar in zeer grove trekken den levensloop van Eduard Bamberg. Hy heeft gedurende zijne zestigjarige tooneel- loopbaan veel gewerkt, veel gearbeid, maar daaren tegen weinig rust gekend. Thans wil Nederland zyn vaderlandlievenden komiek die welverdiende rust verzekeren. Van alle kanten wordt hulp en steun tot dit weldadig werk toegezegd, en dit niet alleen van de zyde van het publiek, maar ook van die van het tooneel. De beste krachten onzer tooneel- wereld, de dames Stoetz, Róssing Sablairolles, de heer A. Van Zuylen hebben hem hunnen bystand aangebodenook zij zullen met en naast hem hier voor het voetlicht verscliynen. Velen, zeer velen zullen gehoor geven aan den plicht der dankbaarheid jegens dien ouden jubilaris zy zullen het penningske gaan offeren op het altaar der menschlievendheidzij zullen zyne bondgenooten, die bekwame artisten, toejuichen en den ouden Bamberg in staat stellen die kalmte, die rust te genieten, welke hy tot heden nog zoo weinig ge kend heeft. Zoo zy het! Mr. L. H. IJzerglans, Verkrijgbaar te Leiden bij PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae- eeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Tegen 1 Hei te huur gevraagd op een fat soenlijken stand een voor een klein gezin. Brieven met opgaaf van prys onder letter C aan den Boekh. M. J. COUVÉE, te Delft. in de onmiddellijko nabyheid van Leiden, een HIJI8 met TUI A ter grootte van 400 vierk. meter, zeer geschikt om vier "Woonhuizen van te bouwen. Te aanvaarden 1 Mei e. k. Franco brieven onder let ter C aan het Bureel van dit Blad. By publieke insckryvingen zullen worden ver kocht 121 partijen oud Spoorbont, liggende op stapels langs de Spoorbaan. De voorwaarden voor den verkoop liggen ter lezing aan alle Stations der Maatschappy, alwaar ook de gesloten inschryvingsbiljetten vóór of op den lOden Januari 1887 moeten ingeleverd zijn. De partyen zyn dagelyks te bezichtigen van. 10 tot 3 uren. DE ADMINISTRATEUR. Amsterdam, 3 Januari 1887. van Hakhout en Sparren van het Kasteel En degeest onder Oegstgeest, op Donderdag 13 Januari 1887, 's morgens te 11 uren, ten Huize van den Kastelein F. DE ROOIJ te Oegstgeeet, ten overstaan van den Notaris Mr. H. L. A. OBREEN te Leiden. Breeder bij biljetten omschreven en nadere in formation ten kantore van genoemden Notaris. Op Haandag den lOdcn Januari 1897, des voormiddags te elf uren, zal in het perceel Haarlemmerstraat No. 29 worden Aanbesteed: Het afbreken en weder opbouwen van het perceel HaarlemmerstraatlV0.36. Bestek en teekeningen liggen ter inzage en overneming op de plaats der besteding. Aanwij zing in loco zal geschieden op Vrydag 7 Januari te tien uren. Verlangde inlichtingen worden inmid dels gegeven door den Architect W. C. MULDER, Hooigracht 98. By den Boekh. J. H. ZITHA1V, te Leiden, is te verkrygen: NA EEN 70-JARIGEN LEEFTIJD, door J» D. "V.A-IN" T if-GjETT"Y\^" vroeger Kostschoolhouder te Leiden. Prijs f 0.75. Deze Brochure bevat een ontwerp tot wegneming van het pauperisme en tot oplossing van de Onderwys-quaestie.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5