N°. 8242. Vrijdag 3X December. A0. 1886. <§tze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: *7oor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1-40. AleonderLyke Nomsnere.0.05. PRUS DER AD VERTUIN TUfiN Van 1—6 regel. 1.05. Iedere regel meer 0.174- QTOotere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae- •eeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der oor- "respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Maandag den 3den Januari a. s., des namiddags te halfdrie. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Maandag-morgen om 9.39 bezorgd zyn. Door den gemeenteraad te Veur is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school aldaar, de heer A. Van Santen, leerling van de Rijksnormaal lessen te Voorschoten. Er waren voor deze betrek king, waarvan het salaris 450 bedraagt, slechts twee sollicitanten. De vorige titularis genoot ƒ600. Men schrijft ons: In Moi 1842 werd vanwege het departement Oude-Wetering c. a. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen- opgericht een ziekenfonds met 45 deelhebbers. Door wekelijks eene geringe contributie te betalen, kon men in geval van wer kelijk geconstateerdeaiekte per week eene uitkeering ontvangen. Op het einde van 1842 was het getal •deelhebbers 60. De uitkeering bi) ziekte was toen ^bepaald op ƒ2 per week. Thans is de wekelijksche •contributie ƒ0.05 en de uitkeering bij ziekte 3 per week. Sinds de oprichting tot en met 1885 is aan con tributie ontvangen ƒ9421.297., de uitkeering wegens zieken- en begrafenisgelden bedroeg 7724.75 en er is een reservefonds van ongeveer 3000. Deze nut tige ►instelling werkt thans te Rynzaterwoude, Lei- muiden, Oude-Wetering, Nieuwe-Wetering en Ter- Aar, in de laatste plaats sinds 1879. Hoe gunstig deze instelling thans ook moge staan, heeft zij moeilijke dagen doorleefd, vooral in 1857 1860 toen door vele ziekten, vermoedelijk door de droogmaking van do Haarlemmermeer -ontstaan, er zelfs over ontbinding der instelling werd gedacht, ja gesproken. Door de uitkeering te verminderen is zij staande gebleven en kon aizoo een aogen voor de deelheb bers 2yn. Jammer is het dat de deelhebbers nog zoo weinig in getal zijn. Het getal van 100 is be reikt geworden in 1880, dock is thans weer onder 90. Hoe ruimer de deelneming is, hoe meer ook de uitkeering in geval van ziekte kan bedragen. Het nieuwe gebouw der Martha-stichting te Alfen aan den Rijn is reeds geopend en door onge veer 200 jongens en meisjes betrokken geworden. De oude stichting is thans ingericht tot verschil lende doeleinden. Hier bevinden zich de zieken kamers, de school, de wasscheryen enz. Weldra zal ook het moederhuis daarin werden gevestigd, waartoe voortoopig nog eene gehuurde woning dienst doet. Het getal verpleegden is in den laatsten tjjd vermeerderd, en de aanzoeken tot plaatsing van kinderen nemen zóó toe, dat de nieuwe inrichting spoedig geheel bezet zal zyn. De finantiëele toe stand is wel verbeterd, maar toch nog niet gunstig. Ofschoon de directeur voor eenigen tijd, door tus- schenkomst van den heer C. Geel to Amsterdam, van iemand die onbekend wenscht te blijven, voor schulddelging 1000 ontving, rust op de oude stich ting nog eene hypothecaire schuld, die tot heden piet is kunnen worden afgelost. Gemengd Nieuwfl. In het afgeloopen jaar zyn op de wekelijksche markt te Bodegrave aangevoerd5877 wagens Goudsche kaas met 285,642 stuks, -520 wagens Derby-kaas met 24,159 stuks, 778 wagens Edammer kaas met 89,358 stuks en 5 wagens Leidsche kaas met 141 stuks, te zamen 7180 wagens, aanbrengende 399,300 stuks kazen, ver tegenwoordigende een gewicht van 2,267,449 kilogrammen; verder 61 paarden, 14 veulens, 8 hitten, 11 koeien, 1 stier, 119 vaarzen, 6 kalveren, 30 nuchterkalveren, 186 schapen, 2183 lammeren, 20 varkens en 655 biggen. In het geheel werden 731 wagens kaas meer ter markt gebracht dan in 1885. Namens den Koning is aan de drij vers bij de jacht, by gelegenheid van het Kerst feest op „Het Loo" gehouden, elk een ham uitgereikt. Omtrent den te Heerlerbaan, tus- schen Schaesberg en Heerle gelegen, gewoed heb benden brand, deelt men aan de „N. R. G." nog mede dat de brand ontstond by den landbouwer Hanrath, en in weinige oogenblikken het huis, schuur, stallingen, enz. vernielde. Ook kwamen 1 paard, 5 koeien en 2 varkens in de vlammen om. De brand deelde Eich verder mede aan de aangrenzende ge bouwen der gebroeders Gorissen, handelaars. Ook deze huizen met de inboedels werden geheel door den brand vernield. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Uit Barneveld meldt mennaderin zake den moordaanslag, te Achterveld gepleegd, dat nu ook de vrouw van den verwonde gevankeiyk naar Utrecht is gebracht. Het bericht dat met nieuwjaar geen gehuwde vrouwen meer toegelaten zullen worden in de fabrieken van de „Sociétó Céramique" en van de firma Regout, te Maastricht, blykt van allen grond te zyn ontbloot. Zooals wy reeds in ons vorig nom- mer mededeelden, hebben sneeuw en wind in En geland en Wales groote verwoestingen aangericht Brixham heeft bovendien groote schade geleden door een wolkbreuk. Het water stroomde met zoo groot geweld van de omüggende heuvels stadwaarts, dat het groote riool niet alles kon verzwelgen en barstte. De gasbuizen liepen hierop vol, alle lichten gingen uit en den ganschen nacht was Brixham in duisternis gehuld. Vooral op de oostkust woedde een hevige storm, welke den geheelen Zondag aanhield en tegen middernacht tot een orkaan aanwies. Om twee uren werd het eerste noodsein op zee gegeven Eene boot zat by Aldeburgh op de rotsen en werd weldra geheel verbryzeld, maar de bemanning, be staande uit zeven matrozen, werd gered. Spoedig volgden de noodseinen van verschillende kanten. Meer noordwaarts liep eene andere boot op het strand. De reddingsboot werd vastgezet en de bemanning eveneens gered. Een der matrozen verdronk echter, daar hy missprong en in zee viel. Andere booten waren minder gelukkig, want of schoon nog menige schipbreukeling werd gered, dreven toch den volgenden dag vele ïyken aan het strand. De sneeuw en de stremming van het telegraaf kantoor belemmerden het reddingswerk langs de kust zeer. In Wales viel ook zooveel sneeuw, dat het verkeer byna werd gestremd. In Cheshire, Plentshire, Carnawonshire en Anglesea is geen sneeuw gevallen. Ook blykt nu eerst dat de sneeuwstorm in Duitschland niet alleen groote belemmering in het verkeer heeft veroorzaakt, maar insgelyks vele slachtoffers eischte. Het zyn meest werklieden, die op het veld werkten en door den sneeuwstorm ver. dwaald raakten, om zoo den dood te vinden. Volgens het „Dresdner Journal" worden alleen in het konink- ryk Saksen 22 personen vermist, terwyi te Thu- ringen een evengroot aantal als vermist is opge geven. In het Thuringer Woud is zooveel sneeuw gevallen, dat deze op sommige plaatsen zeven meters hoog ligt. Een ingezetene uit Jena had 26 uren noodigom van Jena naar Leipzig te komen en moest daarby twee nachten doorbrengen in de coupé. De baan wachters die naar Hirschberg trokken om de inge sneeuwde reizigers van levensmiddelen te voorzien, vertelden dat zy dikwyis tot den hals wegzonken en niet dan met levensgevaar den trein konden bereiken. De stad Toulouse bereidt zich voor tot het houden van eene internationale tentoonstel ling van nyverheid, landbouw en schoone kunsten, te houden van 15 Mei tot 15 October 1887. In Middel-Franken, Opper- en Be- neden-Franken en in den Paltz heerscht de diphthe- ritis op ongekende wyze. Volgens opgaven uit de verschillende aangetaste steden by do regeering ontvangen, klimt het aantal lyders voornamelyk onder de jeugd tot vele duizenden. Talryk zyn de offers door deze ziekte ten grave gesleept. Zeer vele scholen zyn gesloten. De millionair Taylor dineerde te Boston by de familie Turlin. Er werd o. a. roast- beef rondgediend. Taylor vroeg wie die had toe bereid. „Myne keukenmeid Anna", zeide de vrouw des huizes. Het bleef hier by. Maar den volgenden morgen kwam Taylor aan Turlin de hand van zyne keukenmeid vragen. En eenige dagen later werd het huweiyk voltrokken. Te Birkenhead had eene vreeselyke ontploffing plaats aan boord van het stoomschip „Patriana", dat met 2000 ton petroleum van Batoum was gekomen. Vier personen, waaronder de kapitein, werden gedood, velen zwaar gewond. Het schip tzelf leed weinig schade. Een Fransch chemicus heeft door herhaalde proefnemingen de ontdekking gedaan, •dat afgesneden bloemen 14 dagen en langer goed "blyven, wanneer men by het water, waarin pa en se heeft geplaatst, een weinig hertshoorn^pn ammoniakzout (3 gram op 1 liter) voegt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur By het bestaande gebrek aan burgerwoonhuisjesr meer bepaald ter grootte van 2 a 4 kamers ver wondert het my dat er geen animo bestaat, om de Boisotkade tot de Vlietbrug vol te bouwen.'Ook zou de Vestwal by het kruithuis verdienen daar voor in aanmerking te komen, want de toestand laat daar veel te wenschen over. Als de Lynbaan naar elders verplaatst kon worden, zou daar eene mooie ry huizen kunnen worden gebouwd, en dat- zou de toegangsweg tot ons schoon Plantsoen heel- wat verfraaien. Het is duidelyk dat het bauwen aan deze zyde der stad zonder veel risico eene goede speculatie zou zyn, want de huurpry'zen van kleinere woningen zyn hier tegenwoordig vry wat hooger dan in Rotterdam of 's-Hage. x Mijnheer de Redacteur, Nu er eene beweging op het getouw Is gezet om by faillissementen een deskundige als mede curator door de rechtbanken te doen benoemen kan het nuttig zyn er de aandacht op te vestigen dat een faillissement tegenwoordig heel anders wordt beschouwd als voorhoen. Eertyds was het eene schande en toen de oud- Hollandsche goede trouw nog bestond zou men wel gezorgd hebben dat er meer dan 1«/I(W pCt. werd uitgekeerd zooals onlangs geschied is. Ook zou men eene Katwyksche visschersvrouw niet voor 28 aan duinzandaardappelen in de luren ge legd hebben een paar weken vóór men op de flacon ging. Ik laat het aan een ieder over dergelyke feiten een naam te geven, maar ik acht het een treurig verschynsel. Zulke handelaars leven er maar op los, en kort nadat zy gefailleerd zyn bieden zyee* accoord aan van een percent of wat envoort gaat het weer! Een Industrieel.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1