Pit Bommer bestaat Bit Twee Bladen. N°. 8242. "Vrijdag 31 December. A°. 1888. Leiden, 30 December. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommcrs0.65. Zaterdag a. s. ([Nieuwjaarsdag) zal, zooals gebruikelijk ls, geen nommer van ons blad verschijnen, zoodat de advertentlën voor het nommer van Maandag 3 Januari reeds Vrijdag-middag, uiterlijk te twee uren, aan ons bureel moeten bezorgd zijn. By beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is do heer W. J. Van Stockum V08è'^Jlet jaar 1887 benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan de Ryks-universiteit alhier. De Staatscourant van heden bevat de koninklijk goedgekeurde statuten van de Leidsche gymnastiek- en schermvereeniging „Hercules", onder de zin spreuk: „Ontwikkeling door Arbeid." Met 1 Januari zal prof. A. G. Van Hamel als mede redacteur van „De Gids" optreden. Door den Raad der gemeente Stompwyk is met eenparige stemmen benoemd tot hoofd der school No. 3 in de buurtschap „Veenweg" de heer J. C. A. Coppens, onderwyzer te Schipluiden. De gemeente Stompwyk heeft van den heer W. Van Oordt te 's-Hage ten geschenke ontvangen eene teekening, waarschijnlyk uit de 17de eeuw, voorstellende een gezicht op den Leidschendam aan de oostzyde. De Raad besloot tot een adres van dankbetuiging aan den vriendelyken gever en de teekening op passende wyze te encadreeren. Beroepen is by de Christ.-Ger. gemeente te Hattem, de heer W. J. De Haas te Haarlemmermeer. De Raad van Aarlanderveen benoemde giste ren met algemeene stemmen tot gemeente-secre taris den heer A. A. Lechner. Door B. en Ws. waren aanbevolen de heeren A. A. Lechner en J. Kneppelhout. Voorts besloot de Raad tot invoering eener hon denbelasting ad 3 per hond, met vermindering tot 2 voor landbouw- en 1 voor ny verheidshonden. De minister van waterstaat, handel ennyver- heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand November 1886 by de Ryks-Postspaar- bank zyn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: Bedrag der inlagenf 589,263.88 terugbetalingen380,187.18 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 209,076.70 Aan het einde der maand Oct. 1886 was ten name der verschillende inleggers ingeschrevenf 8,371,535.78 zoodat het gezameniyk tegoed der inleggers aan het einde der maand November 1886 bedroeg8,580,612.48 In den loop der maand Nov. 1886 zijn 3374 nieuwe spaarboekjes uitgegeven802 zyn er geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand 137,400 in omloop waren. De Italiaansche gezant by ons hof, graaf Delia Croce, die in zyne betrekking naar Brussel is ver plaatst, zal nog tot Maart te 's-Hage verblijf houden. De Koning heeft bepaald dat de conferentiën tusschen Z. M. en de ministers, hoofden der be stuursdepartementen, wederom op de daarvoor be paalde dagen zullen plaats hebben. Te 's-Hage is overleden mr. G. N. De Kempenaer, oud-rechter in de arrond.-rechtbank aldaar. De over ledene was een streng en scherpzinnig magistraat. De minister van buitenlandsche zaken gaf gisteren een diner aan een gedeelte van het diplo matiek corps. In de vacature van predikant by de Remon- strantsche gemeente te 's-Hage, ontstaan door het aan ds. J. H. De Ridder verleend emeritaat, is gisteravond voorzien door de verkiezing van ds. P. Heering te Meppel. De achtenswaardige pastoor van do St.-Wille- brorduskerk in de Assendelftstraat te 's-Hage, de heer P. G. Schagt, is sedert eenige dagen ernstig ziek; zyn toestand baart zorg. De kapitein P. Thyssen, directeur van de Pupillenschool, die zich voor eenige dagen met verlof in de residentie bevindt, is onverwacht zeer ernstig ongesteld geworden. In eene te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van het voorloopig comité tot oprichting van eene nieuwe sociëteit daar ter stede moet, ten gevolge van de ruime adhaesie, aan het voornemen geschonken, besloten zyn, een drietal zyner leden uit te noodigen, zich in commissie te stellen, ten einde een voorloopig plan te ontwerpen, dat na vaststelling zal worden onderworpen aan het oor deel van eene algemeene vergadering van belang stellenden. Verder vernemen wy, zegt het „Haagsche Dagbl.", waaraan dit bericht is ontleend, dat met zeer veel leedwezen is kennis genomen van de, ook in enkele dagbladen verspreide geruchten, als zou het op richten van de nieuwe sociëteit, eene vyandelyke demonstratie bedoelen tegen eene thans bestaande. Het feit moet dan ook nadrukkeiyk geconstateerd zyn, met verzoek aan de aanwezigen om het in ruimen kring te verbreiden: dat het in het leven roepen van een nieuw brandpunt van gezelligheid hoofdzakeiyk bedoelt het gerieven van hen, die in het N. of N.-W. gedeelte der stad verstoken zyn van eene niet te veraf gelegen localiteit, waar men zich in besloten en beschaafd ge'^vbap kan ont spannen. De nieuwe commandant der Haagsche brand weer, de heer De Wys, benoemd met ingang van 1 Januari a. s., zal de actieve leiding van den dienst van het brandwezen eerst -later op zich nemen. Dezer dagen bezocht hy de brandweerinrichting te Groningen. Het stoffeiyk overschot van den heer J. Dirks, oud-lid der Tweede Kamer en hoofd-ingenieur 1ste kl. van 'sRyks Waterstaat, werd gisterochtend door de zorgen der 's-Gravenhaagsche begrafenis-ver- eeniging, van zijne villa naby Scheveningen naar het station van den Hollandschen Spoorweg en van daar naar Amsterdam vervoerd. De voornaamste der vele ridderorden, die eenmaal de borst van den overledene sierden, waren aan eene zyde van het lykkleed gehecht, terwyl aan de andere vier fraaie kransen van levende bloemen waren bevestigd. Behalve de familieleden, vergezelden het ïyk naar de hoofdstad de heeren P. Caland, hoofd-inspecteur, en J. F. W. Conrad, inspecteur, beiden van 's Ryks Waterstaat. Te Amsterdam kwam het lyk om halftwee aan. Nadat de eenvoudige kist in den voor haar be stemden lijkwagen was geplaatst, ging de stoet van het station langs de Prins Hendrikkade direct naar de Oosterbegraafplaats. Daar had zich een klein getal vrienden en ken nissen om de groeve verzameld, onder welke aan wezigen o. a. werden opgemerkt de heeren S. W. Jitta, De Monchy en A. C. Wertheim, vertegen woordigende de Kanaalmaatschappy in liquidatie. De heer P. Caland nam 't eerst het woord. Hij schetste den overledene als de man die door yver en plichtsbetrachting was opgeklommen tot de hoogste rangen in den stand, dien hij zich ge kozen had, en wiens groote verdiensten als mede ontwerper van het Kanaal van Suez, Panama en van de werken in China algemeen door de geheele wereld gewaardeerd worden. Ook zyn volk achtte hem hoog en hem waardig in de Tweede Kamer zitting te nemen. Voorts PRIJS DER ADVERTENTIEN: V*n 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters ci&i plaatsruimte. Voor het iucas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. schetste de spreker den overledene als de liefde volle, zorgzame vader en echtgenoot, wiens dood niet slechts een leegte laat in zyn gezin, maar in zyn geheele volk. De heer Conrad sprak namens het „Koninklyk Instituut van Ingenieurs," welke instelling wijlen de heer Dirks in den vreemde bevriend maakte en tot waardeering bracht. Zyne stem zullen wy by onze beraadslagingen niet meer hooren, zei spr., maar waar en wanneer wy ook belangrijke vraag stukken hebben te bespreken, zullen wij ernstig zyn gemis gevoelen. Namens de weduwe en de kinderen dankte de broeder van den overledene. De gemeenteraad van Haarlem heeft benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus dr. P. M. Heringa te Tiel. De viering van den dies natalis der univer siteit van Amsterdam zal plaats hebben op den 8sten Januari a. s., in. het gebouw „Felix Meritis", en besloten worden met een maaltyd, waartoe verscheidene autoriteiten genoodigd zijn. De afdeeling Zwolle en omstreken der Neder- landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft besloten een adres aan de Tweede Kamer m te dienen, waarin bezwaren uiteengezet worden tegen sommige bepalingen in de aanhangige Zon dagswet, waardoor ook de tuinbouw aanzienlyke schade zou lyden. De officier van gezondheid U. Straub, van het 1ste reg. vest. art., die ongeveer drie maan den werkzaam was aan het laboratorium van pro fessor Koch te Beriyn, tot studie der bactereologie, is weder in het garnizoen te Utrecht teruggekeerd. Wegens te weinig betaalde successierechten, is door X. te Gouda aan den minister van finan ciën een postwissel groot ƒ186.97 gezonden. Naar men verzekert, zal de heer Coquelin in Februari aanst. hier te lande opnieuw een reeks van voorstellingen komen geven. De firma C. A. Spin Zoon te Amsterdam zendt ons haar Byou-almanak voor 1887. 't Is keurig uitgevoerd. Dit jaar is het 250ste, waarin te Amsterdam de „Gysbrecht van Aemstel" wordt gespeeld. Naar men aan het „H. Dagbl." mededeelt, is de Nederlandsche consul-generaal te Kaapstad, de heer G. Myburg, overleden. Het bestuur der Rykstelegraaf meldt dat de correspondentie met Londen (direct) voorloopig op één draad is hersteld. Te Arnhem is overleden, op 75-jarigen leeftyd, mr. Gerard Everts P.Pzn. Hy was gedurende ruim eene halve eeuw aldaar een beroemd advocaat, wiens groote rechtskennis, scherpzinnigheid, vlug heid en begaafdheid van spreken voor de balie door weinigen werd geëvenaard en hem tal van jaren eene zeer omvanryke praktyk had doen verwerven, die hy eerst voor korten tyd had nedergelegd. Daar hy zich voortdurend geheel en al aan de rechtspraktyk toewijdde, wees hy verschillende hem aangeboden betrekkingen steeds van de hand. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 29 Dec. van Port-Said; de „P. Caland" vertrok 28 Dec. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 29 Dec. Z. M. heeft benoemd tot leden van het College voor de Zeevisscheryen, de heeren M. Dirkzwager Gz., te Maassluis, en A. Iloogenraad, te Scheveningen; Marinus Paulus Smissaert te Utrecht, met al zijne wettige zoo mannelyke als vrouwelyke afstam melingen, in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van Jonkheer en Jonkvrouw pensioen verleend ten laste van den Staat, aan J. H. Verstoeg, rijksveldw., f 372; G. Keller, id., LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1