N°. 8241. A0. 1886. Dit nniamer bestaat ait Twee Bladen. Nieuwjaarsadvertentiën, Donderclao; 30 December. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nomiucrs0.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. waardoor leder naar den elsch zijner maat schappelijke betrekking, de geluk wen- schen van den dag kan doen, worden, tegen contante betaling van 50 Cents, ge plaatst en aangenomen tot 31 December des namiddags te 3 uren. Oöiciöele Kennisgevingen. Dit At* K WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door CORNELIS JO HANNES COSTER een verzoekschrift is ingediend omver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel.Kraaierstraat No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. Tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten wordt door den ijker alhier zitting gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op 4, 5, 6 en 7 Januarivoor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op 11 en 12 Jan., voor wijk H, op 13 en 14 Jan., voor wijk III, op 18, 19, 20 en 21 Jan., voor wyk IV, op 25, 26, 27 en 28 Jan. en 1 Febr., voor wjjk V, op 2, 3, 4, 8 en 9 Febr., voor wijk VI, op 10, 11, 15, 16, 17, 18, 22, 23 en 24 Febr., voor wjjk VII, op 25 Febr., 1, 2, 3, 4, 8 en 9 Maart, voor wjjk VIII en de buitenwijk, op 10, 11, 15, 16, 17 en 18 Maart; voor de ge wichten voor fijne weging, in gebruik bij medicyn- bereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op 22, 23 en 24 Maart, voor wjjk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op 25, 29 en 30 Maart, telken dage van des mor gens 9 tot des namiddags 3 uren. Voorts zal gedurende den herijk in de gemeenten van den jjkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze gemeente worden gehouden op 16 en 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17 en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 6den Aug. iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Hedenmorgen overleed onverwacht de heer 5. De Clercq Wzn., dijkgraaf van Rijnland, in den ouderdom van zestig jaren. Opvolger van den heer Hoog, bekleedde ook hy deze hem opgedragen betrekking met warme toe wijding aan de belangen van dit aanzienlijk hoog heemraadschap met zijne ingelanden en vele groote waterwerken enz. Toen wij hem nog tot onze stadgenooten mochten rekenen, genoot hij het vertrouwen zijner mede ingezetenen zoodanig dat zjj hem naar de gemeen telijke vertegenwoordiging afvaardigden, waar hij met onpartijdigheid en een helder oordeel meer malen aan de beraadslagingen deelnam. Om bijzondere redenen zich metterwoon te Voor schoten vestigende, moest hy zijn mandaat als Raadslid hier nederleggen. Ook wat den landbouw betreft heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Tijdens de Amsterdamsche internationale tentoonstelling had hy o. a. in het hoofdbestuur zelfs zitting als adviseerend lid. Zijn afsterven zal op menigerlei wijze diep ge voeld worden. In verband met de aanstaande viering op vele plaatsen van 's Konings 70sten verjaardag, waartoe zich meer en meer comité's vormen, was het zeker oene goede gedachte om voor die gelegenheid ook voor de jeugd een uitnemend geschenk beschikbaar te hebben. Die herinnering aan den 19den Februari zal bestaan in een volksboek, getiteld „Onze Koning", behelzende een levensbeeld naar P. J. Andriessen, bewerkt door den evenzoo bekenden kinderschrijver W. F. Oostveen en versierd met de portretten van de Koninklijke Familie en met drie tafereelen uit Zr. Ms. Regeering. Een boek als dit, dat door zjjn degelijken inhoud en nette uitvoering eene blijvende waarde heeft, zal, naar de uitgever, de heer A. W. Sythoff, meent, ook met het oog op den geringen prjjs van slechts 25 cents voor 80 pagina's post- octavo-druks, zeker welkom zijn. De 1ste luit. van het Oost-Indisch leger A. Jonker, thans voor 5 jaar bij dat hier te lande ge detacheerd en ingedeeld bij de 2de comp. 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden, wordt, met ingang van den lsten Febr. a. s. op zijn verzoek overgeplaatst bij het 2de reg. inf. te 's-Bosch. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is, met ingang van 1 Januari 1887, benoemd tot hoofdopzichter bij het onderhoud der Rijks-universiteitsgebouwen, de heer K. De Boer Hzn., te Leiden, thans buiten gewoon hoofdopzichter bij het onderhoud van ge melde gebouwen. De administrateur 3de kl. S. D. Van Campen, van het militair-hospitaal te Helder, is bevorderd tot administrateur 2de kl., en als zoodanig benoemd bij het hospitaal te Leiden. Tot administrateur 3de kl. te Helder is, te zijner vervanging, benoemd de sergeant-majoor Kok, van het instructie-bataljon te Kampen. Ook het bestuur van de „Vereeniging voor Suriname," te Amsterdam, welke gisteravond in het Nutsgebouw hare algemeene vergadering hield, had, ter meerdere opwekking van belangstelling in deze kolonie, den hoogleeraar dr. K. Martin van Leiden uitgenoodigd, het een en ander wetenswaar digs mede te deelen omtrent de belangrijke reis, door hem niet lang geleden op Suriname gedaan. Na het volbrengen zijner taak bracht de voorzitter, de heer P. N. Muller, den hoogleeraar hulde voor zijn nauwgezet, wetenschappelijk onderzoek naar dit deel onzer koloniën. Op oudejaarsavond te zeven uren en nieuw jaarsmorgen te tien uren zal te Leiderdorp in de Herv. kerk optreden ds. L. J. Van Rhyn Sr., emeritus predikant, van Wassenaar. Op aanstaanden Zondag morgen zal optreden dr. A. J. Th. Jonker, pred. te Rotterdam. De 2de luit. J. H. Van der Hegge Zijnen, van de 4de comp. 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, zal van 16 Jan. 28 Febr. a. s. den wapencursus by 's Rijks geweerwinkel te Delft bijwonen, en zulks ter vervanging van den lsten luit. Rutgers Van der Loeff, van dat reg., die daartoe aanvankelijk aangewezen was, doch door ziekte is verhinderd. De 1ste luit. S. P. Lindhout, van het 4de reg. inf., thans gedetacheerd bij de militaire verkennin gen, wordt den lsten Mei a. s. eervol van die detacheering ontheven en zal by zyn corps terug- keeren. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April 1887 de betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en aardrijkskunde aan de Ryks hoogere bur gerschool van 3-jarigen cursus te Zalt-Bommel to vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zy, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich uiterlijk op 15 Januari 1887 aanmelden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. -*• Tot derden onderwijzer aan de stadsmuziek- school te Gouda is benoemd de heer Paul Prill te Rotterdam. De Koning, de Koningin en het Prinsesje zyn hedennamiddag om halfvier in welstand van het Loo in de residentie teruggekeerd. Ze werden er aan het station verwelkomd door de gewone autoriteiten en begroet door eene buitengewoon talrijke menigte. Een nieuwe loge van vrijmetselaren is te 's-Hage opgericht, Zy zal hare bijeenkomsten houden in hetzelfde gebouw van de bestaande loge. Akte-examens (M. O.) te 's-Hage, 28 Dec. Voor boekhouden opgeroepen vyf mannelijke can- didaten, twee zyn niet opgekomen, één trok zich terug en twee werden afgewezen. Op byna 75-jarigen ouderdom is te Haarlem overleden de heer A. L. Dyserinck, sedert ruim 30 jaren lid van den gemeenteraad, tot voor zeer korten tijd voorzitter van de Kamer Yan Koophandel, verder lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. De overledene droeg aan de stad zijner inwoning een warm hart toe en vele nuttige zaken hebben aan hem hun ontstaan te danken of werden door hem krachtig gesteund. In 1874 werd hy door Z. M. benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De 1ste luit. J. Stroeve, van het 3de bat. 5de reg. inf., zal den 5den Jan. 1887 per stoomschip „Prins Frederik" naar Indië vertrekken, ten einde aldaar voor 5 jaren te worden gedetacheerd. De Staatscourant van heden bevat de nadere mededeelingen omtrent het in April of Mei 1887 te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair by het vak der posterijen, waartoe 10 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Tot tweeden geneesheer aan het geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen te Franeker, is be noemd dr. Sicco Selhorst. Het Geref. Kerkelijk Congres zal van 11 tot 15 Jan. a. s. te Amsterdam worden gehouden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag 31 December niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Holland" is 28 Dec. van Padang naar Rotterdam vertrokken; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 28 Dec.de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 27 Dec. en vertrok den volgenden dag; de „Soera- baia", van Rotterdam naar Java, is 27 Dec. Sagrès gepasseerd; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, is te Southampton gearriveerd 27 Dec. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Alfen, met ingang van 15 Febr. 1887, den heer J. Piek; - aan mej. C. E. "W. Stummel, geboren te Munster (Westfalen), mits zij overigens aan do bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het ge- venvan lager onderwijsbenoemd, met ingang van 1 Jan., by het hoofdbestuur der posterijen en der Rijkstelegraaf: tot inspecteur J. M. Collette; tot commies J. G. Liernur en G. Blom; tot commies magazijnmeester C. C. Muller; tot adjunct-commies P. "W. H. Linckens, M. P. De Jonge Lughten, V. G. E. Ahn, A. Ullers, P. C. Kerssen, A. L. Parson en J. B. Wiikerlin. Tevens is aan de hier vermelde ambtenaren, met ingang van 1 Januari 1887, eervol ontslag verleend als ambtenaren bjj het departement van waterstaat, handel en nijverheidmet ingang van 1 Januari 1887 benoemd tot adjunct-commies by het departement van waterstaat, handel en nijver heid, W. M. Van Bochove, J. S. Simons en K. F. Van Bylevelt, thans klerken by de Rijkstelegraaf. G in cngd Nieuw* By gelegenheid der viering, in de Stads- zaal, van het 12'/i-jarig bestaan van de Leidsche muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" werd gisteravond namens een aantal dames een zilve-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1