Nieuwjaarsadvertentiën, N°. 8240. "Woensdao- £51> December. A0. 1886. feze <Qonrant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzfcnderljjke Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTENTXEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het iacaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. waardoor leder naar den elsch zijner maat schappelijke betrekking, de gelukwen- schen van den dag kan doen, worden, tegen contante betaling van 50 Cents, ge plaatst en aangenomen tot 31 December des namiddags te 2 uren. Offieiëele Eonnisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat wegens het invallen van den eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Zaterdag, de Vee- en Kaasmarkten zullen worden gehou den op Woensdag 22 en Woensdag 29 December e. b., en de Zatcrdagsche Weekmarkten op Vrijdag 24 en Vrijdag 31 December a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 16 Deo. 1886. E. KIST, Secretaris. Door jlir. mr. Victor E. L. De Steurs, referen daris der afdeeling Kunsten en "Wetenschappen by het ministerie van binnenlandsche zaken, is onlangs aan het Ryk, ter plaatsing in het Ryks-Museum van Oudheden te Leiden, ten geschenke aangeboden en bjj die instelling met ingenomenheid en dank opgenomen, eene Egyptische mummie met houten kist en deksel, waarschynlyk afkomstig uit de in den laatsten tijd ontdekte grafkamers te Akhmin, het oude Chemmis (Chebi), bjj de Grieken Letopolis. De directeur van gemeld museum geeft thans, nl. in do Staatscourant van heden, van deze mummie eene beschrijving, waarnaar wy belangstellenden ver wijzen. Eenige weken vroeger kwam het museum, door welwillende tusschenkomst van den heer J. H. Insinger, by aankoop ook nog in het bezit van twee mummiën met bybehoorende kisten uit graf kamers te Akhmin. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor- respondontie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Maandag den 3den Januari a. s., des namiddags te halfdrie. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Maandag-morgen om 9.39 bezorgd zyn. Het Hoofdbestuur der Maatschappy ter bevor dering van Geneeskunst is voor het jaar 1887 vastgesteld als volgt: prof. J. A. Van Iterson JAzn., te Leiden, president; dr. J. A. Korteweg, te Am sterdam, vice-president; prof. A. A. G. Guye, id., secretarisdr. A. W. C. Berns, id., 2de secretaris dr. M. Juda, id., penningmeester; dr. C. E. Daniëls, id., bibliothecaris; prof. C. A. Pekelharing, te Utrecht/ dr. C. J.Snjjders, te 's-Gravenzande; dr. Jac. Baart De la Faille, te Leeuwarden; dr. A. W. Tresling, te Nieuweschans, en dr. J. Aghina,teHoom. Als oen biyk van belangstelling in de te Bolsward gevormde sub-commissie der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, wordt vermeld dat heeren voogden van het St.-Anthony-Gasthuis aldaar een firiantiëelen steuD hebben toegezegd over 1886 van 15 en over 1887 van 25. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is voor het jaar 1887 benoemd tot secretaris by den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, dr. C. P. Pous Koolhaas te 's-Gravenhage. Het te 's-Gravenhage gevormde comité voor de feestelijke viering van 'sKonings 70sten ver jaardag, is niet opgetreden om algemeene feestély'k- heden voor te bereiden, maar om de Kon. ¥at. Zangschool aldaar in hare plannen voor eene waar dige viering van den 70sten verjaardag van haren beschermheer te steunen. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's-Hage had dezen middag in tegenwoordig heid van eene breede schaar belangstellenden de plechtige opening plaats eener zeer fraaie en lieve wintertentoonstelling van bladplanten, bloeiende planten en bloemwerken, uitgeschreven door de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Neder- landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde. De commissie van beoordeeling vervulde onge- twyfeld een moeielyke taak. Zy bestond o. a. uit de heeren H. Witte en J. Mater te Leiden. Verschillende verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles werden behaald door den heer M. J. Van Laren te Leiden; een bronzen medaille door den heer J. G. Van Voorthuizen te Oudshoom, een zil veren medaille door den heer J. W. Van Groos te Boskoop en een zilveren en bronzen medaille door den heer B. M. C. Eveleens te Aalsmeer. Men meldt uit Amsterdam dat de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Soerabaiasche Handelsbank besloten heeft den hoofdzetel van Soerabaia naar Amsterdam over te brengen en dienovereenkomstig eenige wyzigingen in de statuten bracht. Tot commissarissen zyn benoemd de heeren Tegel berg, Everts en De Bordes. De minister van Staat, minister van binnen landsche zaken, brengt ter algemeene kennis dat 's Ryks Museum te Amsterdam op Zaterdag 1 Jan. 1887 voor het publiek zal gesloten zyn. De Nederlandsche Rynspoorwegmaatschappy keert over 1886 een voorlóopig dividend uit van 4.90 per volgestort aandeel, ƒ1.96 op de aan- deelen van ƒ96 en ƒ0.731 op aandeelen van ƒ36 gestort kapitaal. Het kortelings ontdekte handschrift van mr. J. Van Lennep is afkomstig uit des sehryvers vroege jeugd en bygevolg niet bestemd of geschikt om door den druk te worden openbaar gemaakt. In Winschoten circuleert een adres, om den Koning te verzoeken het door de Provinciale Staten genomen besluit tot heffing eener provinciale inkom stenbelasting, niet goed te keuren. Van het Katholieke dagblad „Het Centrum'' is, onder den naam „De Volkscourant," eene popu laire editie verschenen, welke driemalen 's weeks zal uitkomen. Door B. en Ws. van Rotterdam is afwijzend beschikt op het verzoek der Rotterdamsche afd. van den sociaal-democratischen Bond tot het be schikbaar stellen van de Veemarkt of de Beurs voor eene openbare vergadering en tot het ver- leenen van vergunning voor een optocht van wer- keloozen. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben hunne goedkeuring onthouden aan de begrootiDg voor 1887 van onderscheidene gemeenten, die daarop niet hebben gebracht de uitgaven voor de uitbrei ding van het onderwijzend personeel, ingevolge art. 24 der wet op het lager onderwys. De kapitein ingenieur P. G. Van Schermbeek, die onlangs uit Japan terugkeerde, wordt met 1 Januari a. s. ingedeeld bij het corps genie-troepen te 'Utrecht. De gewone audiëntie van den minister van marine zal ep 31 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Holland" is 25 Dec. van Batavia naar Rotterdam vertrokkende „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Suez 27 Dec.; de „Schiedam" arriveerde 26 Dec. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Su matra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 27 Dec. Z. M. 'heeft met 1 Jah. a.s., tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Winterswyk be noemd P. Goedhart, thans tydelyk leeraar aan die schoolden met verlof hier te lande aanwezigen majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië J. H. De Bruyn, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 Jan., eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; benoemd tot subst.- griffier by de arrond.-rechtbank te Alkmaar mr. B. Van der Feen, adv. te Alkmaar, tevens werkzaam bij den off. van just, aldaar en als beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank; bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht be noemd tot off. van gez. 2de kl. de studenten voor genoemden dienst (artsen), A. P. G. F. Giese en P. A. Ziegeler; met 18 Jan.: tot burgemeester van Benschap, van Hoenkoop, van Polsbroek en van Willeskop, J. A. Van Buma, secretaris dier ge meenten. Gemeugd Nieuwi. Dank zij de vele dadelyk aan den arbeid gestelde handen waren hier weldra enkele straten zoogoed als van sneeuw ontdaantoch was men zelfs op de Breestraat gisteravond nog laat druk aan de opruiming bezig en ook heden werd deze weer op andere gedeelten der stad voortgezet, door verschillende hier en daar verspreide ploegen, onder toezicht van vaste stadswerklieden. Een sneeuwstorm- blykt dan ook een uitnemend middel voor werk verschaffing. Volgens offieiëele opgaaf heeft te Amsterdam de- stadsreiniging, behalve het vaste personeel van ongeveer 400 man, 500 buitengewone arbeiders in dienst genomen om de sneeuw op te ruimen. Boven dien had de A. O. M. 250 man aan het werk, behalve het personeel der pekelkarren met de spoor- borstels. En toch bleef er het tramverkeer gisteren nog zeer onvoldoende, en kon de tot heuvels ge veegde sneeuw zelfs op verschillende hoofdwegen, niet worden weggevoerd. In den afgeloopen nacht, werd nog veel verbeterd. Onder de lieden, die te Rotterdam van gemeente wege belast werden met het wegruimen der sneeuw, bevonden zich een voormalig scheepsdokter, een voormalig advocaat en een voormalig reeder. Ook te Kampen viel zulk eene groote massa sneeuw, dat de circus van den heer H. Blanes, waarin juist den vorigen avond de eerste voorstel ling gegeven was, byna geheel is ingestort. Men was natuuriyk spoedig druk bezig de tent weder op te bouwen. Berlyn werd weer letterlijk van alle kanten dooi de sneeuw ingesloten. Geen enkele trein kon vertrekken. De dienst van rytuigen en tramways had in de straten opgehouden. Tusschen Dresden, Riesa, Leipzig en Chemnitz, was het verkeer per spoorweg onderbroken. Te Chemnitz kwam er gebrek aan kolen en levens middelen, en er kon niets aangebracht worden. Bjj den jongsten sneeuwstorm in Thuringen zjjn vyf menschen doodgevroren. Eenjongmensch, aangetrokken dooi de bekoorlijkheden van eene jongedochter en daar door in gloed ontstoken, heeft in zyne smachtende liefde eene geweldige bekoeling ondergaan. Terwijl hij te Katwyk aan Zee zyne uitverkorene op het spoor Was, volgde hy haar als het ware najagende, tot hy eindelyk. in een waterput tereoht kwam, waaruit hij niet anders dan met touwen en ladders, en met niet geringe moeite, kon te voorschijn gehaald worden. Yoorloopig wil hij van de liefde niets meer weten, zegt men. Hedenmorgen omstreeks tien uren is zekere C. v. d. D. te Zoeterwoude onder eqp hooiberg geraakt, met het gevolg dat hy gestièt is. Een gedeelte van den hooiberg viel nl. onder het afsteken om. Hedenmorgen is aan de Handels kade te Amsterdam het lyk opgehaald eener vrouw.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1