Leiden, 27 December. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering ran £pn- en feestdagen, uitgegeven. N°. L PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden1.10. Franco per poBt1.40. A f/.enderltjke Nommers0.65. By de vaststelling der begrooting voor 1887 deed het Raadslid de heer Cock by de behandeling van Yolgn. 30 de vraag of „de wekelyksche op gaven der lichtsterkte van het gas van dezelfde gegevens uitgaan als vroeger toen de officiëele controle nog bestond, m. a. w. of de waargenomen lichtsterkte verkregen wordt by verbruik van de zelfde hoeveelheid gas en by gebruik van denzelfden brander als vroeger." Deze vraag, zeggen commissarissen der gasfabriek thans, kan in dien zin bevestigend beantwoord worden, dat de opgegeven cyfers zyn verkregen door herleiding van getallen op den verificateur van Giraud afgelezen, naar de meening van com missarissen voldoende gecontroleerd op den Letheby- Bunsen-photometer met denzelfden brander, kaar sen en hoeveelheid gas, als vroeger werden ge bruikt, en geheel overeenkomstig met de Engelsche voorschriften. Nog altyd geschieden de proefnemingen op de zelfde wijze als in de jaarverslagen 1882 85 en in de Ingekomen Stukken 1885, No. 27, is aan gegeven. Ten einde het bezwaar op te heffen, dat de we kelyksche opgaven niet duidelijk genoeg vermelden hoeveel gas ter verkrijging van de opgegeven lichtsterkte noodig was, hebben commissarissen in een noot de verklaring der eenheden bijgevoegd en vertrouwen zij daarmede aan het verlangen van hun gn,icht medelid te hebben voldaan. Naar aanleiding van ingediende bezwaarschrif ten tegen het kohier der plaatselijke directe belas ting voor 1886, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor om de reclames van G. Belt, J. G. Den Ton- kelaar, M. H. Pontoin, A. F. Hopman, J. C. Mey- boorn, A. Maaskant, P. W. Yan Egmond, J. H. L. Gluysteen, S. F. Linschooten, H. W. J. De Neef, J. C. P. Steenhauer, W. J. Valkenstijn, G. Schats, W. P. Demmenie, D. Bouwman, J. Nysen en M. Landkroon af te wijzen; de aanslagen te vermin deren van J. Warmerdam met 13 en uit te trekken op ƒ18.10, E. Van der Eyk met 7.15 en uit te trekken op 6.50, C. C. Van den Bergh met 3.58 en uit te trekken op 8.97, J. C. Van Beek met ƒ7.64 en uit te trekken op 1.92, G. J. Van den Berg weduwe H. Colpa met 1.87 en uit te trekken op ƒ1.87, D. A. Pillekes met ƒ1.17 en uit te trek ken op 0.59, H. Th. Hartwjjk met ƒ12.48 en uit te trekken op ƒ18.09, A. J. Koster met ƒ4.37 en uit te trekken op 1.87, C. Van den Ende met ƒ3.25 en uit te trekken op 0.65, A. Hoorn Jr. met ƒ9.36 en uit te trekken op 3.74, A. Van der Veer met ƒ1.25 en uit te trekken op 0.62, P. De Boer met ƒ3.25 en uit te trekken op ƒ6.50, C. Van der Waard met ƒ1.30 en uit te trekken op ƒ0.65, en de aanslagen van R. L. Kallenberg ad ƒ0.65, F. Hannaart ad 0.67, J. Vogelvanger ad ƒ0.62, G. H. Kreekelaar ad 0.59, W. Hoogkamer ad 3.43, A. Verlint ad ƒ0.65 en J. J. Planje ad 0.62 van het kohier te roieeren. Hierdoor wordt het be drag van het kohier, vroeger vastgesteld op ƒ139,852.21, met ƒ76.88 verminderd en alzoo uit getrokken op 13,9775.33. Door B. en Ws. wordt eene voordracht over gelegd ter benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de openbare school der 2de klasse voor jongens gn meisjes (Leerschool by de Kweekschool voor onderwijzers, jaarwedde ƒ700) ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan mej. J. W. M. Van Schaik verleend eervol ontslag, als: mej. W. C. J. Hepp, thans 3de onderwijzeres aan dezelfde school; mej. S. H. E. Prins, onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 3. en mej. G. B. Renaud, onderwijzeres aan de openbare school der 2de kl. voor meisjes. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van B. J. Van Halderen te Leider dorp, tot het leggen van een hardsteenen stoep voor zyn huis aan de Haarlemmerstraat No. 255 alhier. Aan professor dr. M. J De Goeje alhier viel dezer dagen de groote eer te beurt van te worden be noemd tot tnembre corrcspondant de VInstitut de France, afdeeling Académie des Inscriptions et belles lettreseene onderscheiding welke slechts aan zeer weinig buitenlandsche geleerden verleend wordt. Dat de volksconcerten van den heer Mann het publiek immer welkom zyn, bewees wederom de goede opkomst, welke den zoogenoemden vir tuozen-avond van gisteren in de Stadszaal ten deel viel. Het programma was voor deze gelegenheid op eene bijzondere wyze samengesteld. Behalve een viertal nommers voor strijkorkest, bevatte het niet minder dan zes solo-nommers voor zeven verschil lende instrumenten, alsvioloncel (de heer Martron), piston (Van den Berg), fluit en hoorn (Noest en Schinck), viool (Prinsenberg), oboe (J. Oostelaar) en klarinet (Van Pjjpen). Er was dus wel verscheidenheid en ofschoon het nu al geen „meesters in de kunst" waren die optraden, toch gaven zij ruimschoots gelegenheid hunne groote verdiensten te waardeeren. Naast de vertolking der toonwerken voor vol orkest, mag men dan ook de pogingen van den wak keren directeur om de bekwaamheden van enkele leden zyner kapel meer op den voorgrond te doen treden, niet anders dan toejuichen en hem inet den gunstigen uitslag gelukwensclien. Met genoegen kunnen we mededeelen dat, aangezien „Medea" reeds menigmaal alhier in den schouwburg werd opgevoerd, mevr. Beersmans ter viering van haar aanstaand 25-jarig jubilaeum als tooneelspeelster, op ons verzoek hier nogmaals in „Martelares" zal optreden. Wy kunnen heden uit goede bron het kunst minnend publiek mededeelen dat de Kunstbeschou wingen, welke een aantal winters zoo velen een aangenamen avond verschaft hebben, doch dit jaar om ons onbekende redenen werden gestaakt, door belangloozen ijver en liefde voor de kunst van een paar onzer stadgenooten en indien deze in hun stre ven genoegzaam worden gesteund, weder kunnen hervat worden. Het is ons, en zeker velen met ons, aangenaam dit te mogen vernemen, aangezien de gelegen heden voor dergelijk genot hier inderdaad niet talryk zyn, althans op het gebied van beeldende kunsten. Wij vestigen er daarom de aandacht van belang stellenden op, dat eene lijst ter inteekening hun spoedig zal worden aangeboden, en ofschoon wy geen vrijheid hebben nu reeds de namen der gelukkige bezitters mede te deelen, kunnen wij toch verzekeren dat de portefeuilles, welke men ter aanschouwing geven zal, de nieuwste aquarellen van onzeNeder- landsche meesters bevatten. De Raad van Stad Deutichem heeft benoemd tot tydelijk leeraar voor de oude talen aan het stedelijk gymnasium aldaar, dr. J. M. Hoogvliet. Ten Raadhuize dezer gemeente is heden in het openbaar aanbesteed: lo. het onderhouden van de Spanjaardsbrug met de pachterswoning, voor den tyd van drio jaren. Ingeleverd waren 10 biljetten; de hoogste inschrij ving bedroeg ƒ580 en de laagste 297 'sjaars, voor welke som het onderhoud is gegund aan den heer I. Van der Kamp, aannemer alhier; 2o. het onderhouden van verschillende werken, behoorende tot den Zjjldyk en Leiderdcrpschdn weg, voor den tyd van vier jaren. Van de 14 in schrijvingen was de hoogste ƒ1675 per jaar; als laagste inschrijver is aannemer geworden de heer I. Van der Kamp, voor 853 'sjaars. PRUS DER ADVERTENT LEN Y*n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters near plaatsruimte. Voor het incaa- oeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, ƒ18, 3.80 en 1.90de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. Men schryft ons uit Koudekerk: De heer Lamberts Hurrelbrinck, van Leiden, is wederom zoo beleefd geweest als spreker op te treden voor het departement Koudekerk Hazerswoude derMaat- schappy tot Nut van 't Algemeen. De geachte spreker vergastte ons op zijne novelle, getiteld: „Eenver- kiezingsstryd in Limburg", en waarlyk, zyn auditorium, dat door het slechte weder niet zoo groot was als anders, ging geheel voldaan huiswaarts. By het einde was het een waar genoegen voor den waamemenden voorzitter, den heer Hurrelbrinck te kunnen mededeelen, de tolk te zyn der aanwe zigen, dat de lezing volkomen naar hun geest was, en het ons een feest zoude zijn hem nog meer malen in ons midden te zien optreden. Door alle eigenaren van den Roversbroekpolder te Lisse, is besloten om tot vervoening van dien polder over te gaan, met machtiging aan het bestuur om de daarvoor vereischte concessie aan te vragen. De begrooting der gemeente Lisse, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van ƒ14,185.64, is goed gekeurd. Na een langdurig lyden is gistermorgen te Scheveningen overleden de heer J. Dirks, hoofd ingenieur van den waterstaat, een man, die zich door zyne uitgebreide kundigheden, niet het minst door den aanleg van het Noordzeekanaal en door zyne werkzaamheid aan het Panama-kanaal, van eeDe uitstekende zyde heeft doen kennen. Hij ver tegenwoordigde gedurende verscheidene jaren de hoofdstad in de Tweede Kamer. De gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jaarlijksche cursus van stenographie zal geopend worden op Maandag 31 Jan. 1887. Zy, die aan het onderricht wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden by den heer C. A. Steger, De Ruyterstraat 50 te 's-Gravenhage. Het „Vad." verneemt dat de toestand van jhr. De Jonge van Zwynsbergon, kamerheer des Konings, steeds zeer zorgwekkend blijft. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, is de portefeuille van marine aangeboden aan den kapt. ter zee C. H. Bogaert, thans commandant van het eskader in West-Indië, en aan den kapt. ter zee C. H. Le Bronde Vexela, laatstelijk commandant van de „Nautilus". Beiden hebben er voor bedankt. De aankomst van den trein met de Koninklyke Familie, van het Loo in de residentie, op aanstaanden Woensdag, is nader vastgesteld op 3 u. 37 m. De kunstplaatsnyder H. Sluyter heeft van Z. M. den Koning de opdracht ontvangen een tweetal staalgravures te vervaardigen van Javaansche volks typen naar de teekeningen van den schilder Mari Ten Kate. Deze gravures zullen natuuriyk niet in den han del komen. Z. M. heeft ze bestemd voor geschen ken aan Javaansche hoofden. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving van de Martha-vereeniging te Rotterdam ruim 600 kleedingstukken en geschenken, en van do Rhode-Vereeniging aldaar 70 stuks, voor ge noemd gesticht. Door tusschenkomst van het Dagblad-Corres- pondentie-bureel van den heer A. B. De Matha te Amsterdam zal vóór en tydens de tentoonstelling van voedingsmiddelen aldaar eene courant onder dien titel dagelyks in verschillende talen ver- schynen. De kunstschilder Mari Ten Kate is benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Niouw- 8239. Decemlfoe:!*. A°. 1886. EIDSCH É®ti DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1