feestolijk getooid in optocht de straten te door kruisen, onder het zingen van feestliederen voor het stadhuis en do woningen van eenige notabelen. Eenige jonge dames haddon welwillend zich met de leiding van het feest belast. Des avonds was een gedeelte van de burgerij met den burgemeester en zijne echtgenoote in het schoollokaal op vriend schappelijke en feestelijke wjjze bijeen. In de zaak van het te Stavenisse aangespoelde lijk komt eenig licht. Dat er eene mis daad heeft plaats gehad, houdt men voor zeker. De verdachte zekere Van Wijngaarden heeft verscheidene schrammen in het gelaat, zoodat waar schijnlijk eene worsteling heeft plaats gehad, voor dat het slachtoffer door den knecht over boord geworpen is. Zelfs werd gisteren het lijk van den heer Leo pold Debout, den eigenaar van het jacht, voor de tweedo maal opgegraven, in tegenwoordigheid van het gorecht uit Zierikzee en een procureur des konings uit België, bonevens Hollandsche en Belgi sche deskundigen. In het hoofd er van heeft men hagolkorrels ge vonden. Men zegt dat de knecht zijne schuld reeds hoeft bekend. Men heeft een oogenblik gedacht dat het parket te Brussel met de instructie in zake don postdiefstal, zou belast worden, en wel omdat de baanwachter te Plasschardale een man gezien had op do loopplank van don posttrein, zoodat de diefstal gepleegd moest zjjn in het arrondissement Brugge. Het parket te Brussel evenwel wordt met de instructie belast. De rechter van instructie hoeft gisteren opnieuw onder eede verhoord alle spoorweg beambten, die in dezo zaak verklaringen hebben afgelegd. De procureur des konings, de heer Wil- lemaers, zal waarschijnlijk heden naar Londen ver trekken om te trachten de uitlevering der bekende dieven te verkrijgen. Te Warschau hebben talrijke arres- tatiën plaats gehad. De citadel is overvol met gevangenen. Twee terechtstellingen hebben in de gevangenis plaats gehad. Te Capoliveri, o p h e t e i 1 a n d E 1 b a hebben ernstigo ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van een ruwen uitval van een overheids beambte tegen een troep schreeuwende kinderen. Een man, die zich daaraan ergerde, werd gevangen genomen. Er kwam een oploop, en toen de menigte niet spoedig genoeg uiteenging, liet de ambtenaar op het volk schieten. Twoe menschen werden ge dood en 14 gewond. Elf personen werden in hech tenis genomen. Er heerscht algerneene verontwaar diging over bot gedrag der politie. 13 TJ I TT M TV I. A. IV IX Duitsch Ia. lid. De „Nordd. Allg. Zeitung" wjjst met ingenomen heid op de jongste mededeeling van de Russische „Regeerir.gsbode", waarin ten stelligste do bewering van sommige bladen wordt tegengesproken, als zou Duitschland door geheimen invloed de Bulgaarsche moeilijkheden veroorzaakt hebben, en waarby de aandacht wordt gevestigd op de talrijke gemeen schappelijke levensbelangen, welke Duitschland en Rusland verbinden en die reeds herhaaldelijk de proef hebben doorstaan. Voor de Fransche revanche-politiek, zegt het offi cieuze Duitsche blad, is vijandschap tusschen Duitsch land en Rusland gewenscht, men kan zelfs zeggen eene behoefte. Aan de Engelsche plannen komt het behoud van het drie-keizers verbond ongelegen. Bi) het streven der Polen wordt een oorlog met Rus land als eerste vereischte beschouwd. De Poolsche invloed op de togen Duitschland aanhitsende- Rus sische bladen heeft dan ook werkelijk tot don dag- bladstryd in beido landen bijgedragen. Evenzoo heb ben de Duitsche partijen, welke der regeering vijandig gezind zijn, in de vijandschap tusseben Duitschland en Rusland eene welkome gelegenheid goaien tot steuning harer politiek. De staatkunde der Duitsche regeering ging echter onveranderlijk uit van het vbeginse',, dat do Duitsche belangen bij Bulgarije niet Wrokken zijn. Duitschland gebruikte zijn invloed steeds tot handhaving van den algemeenen vrede, en van dat doel werd het nooit afgeleid door be schouwingen van Russische bladen, welke onder bijzonderen invloed staan; want het bleef onwrik baar vertrouwen stellen in do wijsheid en de vast heid van karakter des Russischon keizers. Onmiddellijk daarop laat het blad zonder com mentaar eeno mededeeling volgen, overgenomen uit een Russisch blad on handelende over do gvoote koersverliezen, welke het Russisch papier in de laatste maanden ter Beurze te Berlijn heeft ondergaan, ten gevolge van opruiingen in panslavistische bladen tegen Duitschland. Groot-BritanniS. Men verneemt dat er geon grond bestaat voor het bericht, door eenige Londensche dagbladen van 18 dezer medegedeeld, als zou in den kabinetsraad van jl. Vrijdag besloten zijn eene nota te zenden aan de mogendheden, waarin de inzichten van Engeland ten aanzien van den finantieelen en militairen toestand van Egypte worden uiteengezet. In bedoelden kabinetsraad is de Egyptische quaestie integendeel niet besproken. De onderhandelingen, welke nog steeds te Londen worden voortgezet tusschen de regeering en den heer Wolff schijnen gunstig voor de voortzetting der onderhandelingen met de Porte betreffende Egypte, maar hebben nog niet tot een definitief besluit geleid. LONDEN, 20 December. Nadat de jury het aan vankelijk niet eens kon worden, heeft zij eindelijk tegen tien uren hedenavond haar verdict uitge sproken in de echtscheidingszaak van Campbell, luidende dat de wederzijdsche beschuldigingen van echtbreuk van den kant van lord en lady Campbell onbewezen zijn. Het hof heeft daarop beide partijen niet ontvankelijk verklaard in haren eisch. WASHINGTON, 20 December. Het Huis van Vertegenwoordigers besloot heden, het wetsontwerp tot verhooging der douanenrechten op Sumatra- tabak niet in overweging te nemen. WEENEN, 20 December. In de politieke kringen is men overtuigd dat Rusland en Duitschland in de Bulgaarsche quaestie tot overeenstemming kwa men. Oostenrijk zal zich daarnaar moeten voegen. PARIJS, 20 December. Een hevige brand is gis teravond uitgebroken in de wapenkamer van het arsenaal te Brest. Ondanks de vallende sneeuw, maakte het vuur, dat in het archief der artillerie het eerst begonnen was, rassche vorderingen. De werkplaatsen en bureelen zijn verwoest. Eerst tegen één uur in den morgen was men de vlammen moester. Om het vuur te dempen heeft men de muren van de brandende gebouwen moeten om halen. De schade kan nog niet geschat worden. MANDALAY, 20 December. Generaal Low hoeft het kamp van Boshway, een der voornaamste hoofden der opstandelingen, aangevallen en genomen.Boshway en zijne aanhangers zijn in de bosschen gevlucht. BERLIJN, 20 December (N. R. G.) De czaar heeft alhior eene groote verrassing teweeggebracht door toezending eener bijdrage van 1000 Mark voor het gedenkteeken ter eere van Weber, te Eutin. Deze toezending wordt niet zoozeer beschouwd als eene hulde op het honderdjarig jubilé van den compo nist, dan wel als eene nadere politieke demonstra tie ten gunste van Duitschland. De „Vossische Zeitung" vermeldt geruchten van een zeer bedenkelyken gemoedstoestand by den czaar. Volgens die geruchten heeft er bjj hem reeds eene uitbarsting plaats gehad, waardoor zelfs zijne gemalin met gevaar was bedreigd. METZ, 20 December. Het water van den Moezel is sedert gisteravond vallende. Er is een aanhou dende sterke sneeuwval ingetreden, BURGAS, 20 December. De Turksche grenzen zjjn, waarschijnlijk ten gevolge van het gerucht dat in Bulgarije de cholera is uitgebroken, door Turksche troepenafdeelingen bezet geworden. Offi- ciëele Bulgaarsche berichten verklaren echter deze cholera-geruchten voor ongegrond. ROME, 21 December. De Nationale Bank alhier heeft heden haar disconto verhoogd tot 5l/j pCt. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind oost. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren—1° Celcius 30.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 5° C. 23° F.'smidd. 12 uren 1° C. 30.2° F.; 's namiddags 4 uren 3° C. 26.6° F. Volgens de thans in de „Standaard" openbaar gemaakte 26ste of laatste lijst heeft de in Augus tus 11. gehouden 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel opgebracht ƒ107,309.51, dat is ƒ212.64 meer dan het vorige jaar. Amsterdam, 21 December. Beursbericht: Hol landsche fondsen flauw, Russen en Oostenryksche belangrijk beter, met minder aanbodook Portugal en Spanje waren hooger. Amerik. spoorwogwaarden zeer flauw op Nieuw-York en Londen, gepaard met groote binnenlandsche verkoopen, KOLONIËN. PARAMARIBO, 27 November. Door het omvallen van eene petroleumlamp heb ben drie kinderen in een huis aan de Steenbakkers gracht zulke ernstige brandwonden gekregen dat zy aan de gevolgen zjjn overleden. De ongelukkige moeder had, toen zij een oogenblik het vertrek moest verlaten, uit voorzichtigheid de lamp van de tafel opgenomen en boven een vrij hooge kleer kast gezet. By het stoeien der kinderen viel de lamp van de kast en verspreidde het vlammende vocht zich over de kinderen. 's Konings 70sten verjaardag hoopt men met byzonderen luister te Paramaribo te vieren. Er is eene feestcommissie benoemd, die bereids de inge zetenen heeft uitgenoodigd mede te werken tot eene algerneene illuminatie. Het Leldsche Tooneel. Eene algerneene woede, een algerneene vervol- gingszucht, heeft zich in den laatsten tyd in alle landen tegen het spel gooponbaard. Door woorden en geschriften is men tegen dezen verderfelyken, dikwyis menschonteerenden hartstocht te velde getrokken en heeft men het zonder genade slag op slag toegebracht. By ons heeft Multatuli dezen stryd aanvaard in zyne „Millioenen-studiën"; in het naburige Duitsch land was hot Hans Wachenhusen, die in zyne „Satans Rattenfalle" het zwaard opnam tegen de speelholen, gevestigd in de voornaamste Duitsche badplaatsen, uit welken stryd hy als overwinnaar te voorschyn mocht treden; in Frankryk worden ons de vreeselyke gevolgen van het spel: ontee- rende armoede, misdaad, kindermoord, voorgesteld in „Trente ans ou la vie d'un joueur" van D'Ennery, Hector Malot toont ons aan in „Baccarat" tegenover welke schepselen, tegenover welke paria's een fat- soenlyk man dikwyis plaats neemt aan de groene tafel, en eindelyk heeft ook Octave Feuillet zijne welversneden, steeds zoo levendige, boeiende pen gewyd aan dit onderwerp. Dit was het wat wy gisteren mochten bewonderen, dit was het dat ons by onze vorige beoordeeling deed verklaren dat, hoe wel uit het Fransch, de woorden van den Spectator „De wansmaak van het publiek, belust op echt- [breukspelen, Bracht menig schou w-tooneel op onze schouw- [tooneelen", hier niet van toepassing waren, dat Chamillac eene bepaald zedelyke strekking had. Mocht deze ver klaring eenigszins de oorzaak geweest zyn dat het schouwburglokaal ditmaal zoogoed bezet was, dan kunnen wy niet nalaten hierover onze tevreden heid te betuigen, overtuigd zynde dat ook het publiek in deze tevredenheid deelt. Stuk en spel toch verdienen in alle mogeiyke opzichten onze hulde. Wat den inhoud aangaat, hieraan zyn reeds eenige dagen geleden enkele woorden gewyd, zoo dat wy thans ons uitsluitend by het spel kunnen bepalen. Slechts zelden hebben wy aan mevrouw Coelingh veel byval kunnen schenken, het verheugt ons dan ook dat wy ditmaal een geheel ander oordeel kunnen vellen, dat wy ditmaal volmondig moeten erkennen: mevrouw Coelingh was uitstekend. Het verhaal aan Hugonnet, hoe eene jonge, schoone vrouw van aristocratische geboorte haar, eenmaal eene dame der demi monde, in bescherming had genomen tegenover andere vrouwen, die haar met een sportenden blik, met een medeiydend schouder ophalen, hunne minachting te kennen gaven, was vol gevoel, vol innigheidhaar haat, tegenover de kwaadsprekende vrouw, in wie zy hare mede minnares meende te zien, vol kracht. De kleine dialoog mot Jeanne de Tryas in de derde acte was treffend schoon en niet minder de bekentenis aan Chamillac, dat zy gehuwd is, dat zy zyne vryheid niet aan banden heeft willen leggen, dat zy hem zijn woord derhalve thans teruggeeft. Dat lachend weenen of weenend lachen was zelfs meesterlyk. Mevrouw Coelingh heeft ditmaal getoond, dat zy werkelyk talent, werkelyk krachten bezit. Maar waarom dan steeds die pry's te geven voor dat ge maakte, dat geaffecteerde, dat immer haar spel ken merkt, voor dat jong meisje te willen schynen, dat zy in workelykheid niet meer is? Waarom steeds als ingénue voor het voetlicht te verschynen, terwijl het uittreksel uit do registers van den burg. stand hiermede volkomen in tweestryd is? Zy legge

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2