Woensdag: T>eeeïiil>ei*. BEETS-Scheurkalender N°. 8235. A0. 1886. feze <§ourant wordt dagelijksmet uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Yanhet kwartaal December, Januari en Februari worden dan alleen de beide laatste maan den ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 21 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.66. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Onze Premie-Scheurkalender is geheel uitverkocht. Gaarne willende voldoen aan den wensch van eenige Abonné's, die te laat zijn gekomen, biedt de Uit gever nog een klein getal exemplaren aan van den met keurig uitgevoerd schild in gouddruk (handels- prijs 1Deze worden, voor zoover de voorraad strekt, .angeboden a 40 Cents. De bon zal worden afgedrukt in het Leidsch Dagblad voor 24 December. Leiden, 21 Dec. 1886. DE UITGEVER. Otlieiëele Kennisgeving Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 December 1886, des namiddags te twee uren. Tunten ter behandeling: 1°. Beef-diging en installatie van mr. N. L. J. Van But tin ;ba Wichers als lid van don gemeenteraad. 2". Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcom missie. (314) S". Idem van een Praelector in de verloskunde. (320) 4". Verzoek van C. Winkler Prins, om continuatie als stads genees- en heelkundige. (323) 5°. Idem als voren van J. A. Longepee, als stads heel kundige. (323) 6°. Voordracht tot ontbinding van het contact in zake de tolheffing aan het Delftsche trekpad, ^612 en 325) 7". Suppletoirs staat van de gemeente-begnooting, dienst 1886. (315 en 825) 8'1. Bcgrooting van Vrouwen-Kraammoeders, dienst 1887. (317). 9°. Voorstel tot wijziging van het reglement van de B.-C. Armen en het Wees- en Oudenliedenhuis. (321) 10\ Idem tot opnieuw vaststelling van de Verordeningen op de heffing en invordering van bruggold. (322 en 325) 11°. Voorstel tot wijziging van het Baadsbesluit op de heffing van de plaatselijke directe belasting. (297 en 31G) JACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 7den December 1886, No. 95; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt tor kennis van de belanghebbenden, dat bij boven genoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild In deze Provincie wordt gesloten op Vrijdag den Sleten December aanstaande met zons ondergang, mot uitzondering van het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 23sten Maart 1887. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den 19den December 1886. Met genoegen vernemen wy dat onze burgemeester, de heer De Laat de Kanter, na zyne ernstige onge steldheid, voor het eerst weder de vergadering van het Dagelyksch Bestuur heeft bijgewoond. De Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal a. s. Donderdag avond hare 140ste vergadering houden, waarop o. a. ook zullen worden ter bezichtiging gesteld de antwoorden, ingekomen op de door de Maat schappij uitgeschreven prijsvragen. Yoor belangstel lenden, niet-leden, zullen de bekroonde teekeningen ook worden tentoongesteld in het Nutsgebouw, don volgenden dag, Vrijdag, van elf tot twee uren. Mej. Th. C. E. Olivier alhier is te Utreeht geslaagd yoor het examen in het Fransch akte A. De hoer F. L. A. De Jagher, te 's-Hage, bekend door zeer gelukkige Fransche vertalingen van Hollandsche gedichten, is in den ouderdom van 72 jaren overleden. De heer Do Jagher was lid van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Woensdag den 12den Januari a. s. zal de inwijding van het nieuwe kerkgebouw te Katwijk aan Zee plaats hebben. In de Maandag j. 1. te Oudshoorn gehouden openbare Raadsvergadering werd benoemd tot ge meente-geneesheer, voor het jaar 1887, de heer J. Borstlap, aldaar. De leden der zangvereeniging „Excelsior" te Hoofddorp (Haarlemmermeer), die by den heer J. De Vries in het koffiehuis „De Beurs" eene uit voering gaven, mochten zich in eene groote opkomst van belangstellenden verheugen. De zaal bevatte 250 personen, waarvan 161 geïntroduceerden. Voor de Haagsche rechtbank werd heden, in zake de Leiderdorpsche kerk-quaestie (het doen benoemen van een kerkvoogd), voor den heer A. Van Leeuwen, eischer, gepleit door mr. Vaillant, en voor den pres.-kerk voogd, gedaagde, door mr. Wasterwyl daarna voor de heeren I. Koning, G. Van Leeu wen en G. Zirkzee mr. Addink het niet noodig achtte het woord te voeren. De conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op den llden Januari. De eischer zelf was heden niet tegenwoordig. Als opvolger van den minister van marine, den heer Gericke, die zyn ontslag heeft ingediend, wordt genoemd do kapitein ter zoe Guyot. De Eerste Kamer heeft heden o. a. aangeno men met 28 tegen 10 stemmen het ontwerp tot verhooging van den accyns op het gedistilleerd. De Middelenwet wordt heden in de sectiën onder zocht. Morgen komt de Indische Begrooting aan de orde. In de Tweede Kamer stelde, by de behandeling der Oorlogsbegrooting, de Regeering zich verant woordelijk voor den defensie-toestand. De minister is tegen het verbod van drankverkoop in militaire cantines. De oprichting der militaire school te Haar lem werd bestreden door de heeren Reuther, Ver meulen en Schimmelpenninck Van der Oye. De heer Roosenboom verdedigde den maatregel. Hedenavond voortzetting. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begrooting voor het departement van waterstaat heeft een viertal amendementen voorgedragen, welke, worden zy aangenomen, ten gevolge zullen hebben dat geen afzonderlijke amb tenaar wordt aangesteld voor de herziening van de bladen der waterstaatskaartde kosten voor druk- en bindwerk niet vermeerderen zullende kosten van onteigening voor het verleggen van de uit monding der rivier de Maas, teruggebracht worden tot f 2,000,000 of het tweevoud van de toegestane som in 1886, en de memoriepost voor den bouw van eene brug te Heusden ook thans niet in de tngrooting zal ontbreken. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden ter bekrachtiging eener provinciale belasting op de honden in Limburg. Deze belasting is door de Staten van Limburg voor gedragen, daar het sedert eenigen tyd gebleken is dat de middelen der provincie niet voldoende zyn om te voorzien in alle uitgaven, welke de provinciale huishouding vereischt; in het bijzonder ontbraken de middelen om voldoende !fubsidiën te kunnen geven in de kosten van onderhoud der van provinciaal belang verklaarde kunstwegen en ter bestryding van kosten van aanleg en van subsidiëering van werken van provinciaal nut. Mevrouw Oath. Beersmans zal haar 25-jarig jubileum als tooneelspeelster hier ter stede vieren op Dinsdag 11 Januari a. s. Bij die gelegenheid zal zy optreden als Medea, in het treurspel van dien naam, en als juffrouw Guichard in Dumas' blyspel „Monsieur Alphonse." Te Leiden zal dit feest gevierd worden 17 Januari, te Zwolle 19, te Groningen 20, te Dordrecht 24, te Amsterdam 27 Januari a. s., terwyl het voornemen bestaat deze feestvoorstelling ook te geven te Utrecht, Leeuwar den, Den Haag, Deventer, Den Bosch, Gouda, Nymegen, Utrecht, Arnhem, Delft, Brussel, Ant werpen, enz. Het bestuur der vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg" heeft medegedeeld dat de hypothecaire leening is volteekend. De audientiën der ministers van oorlog en van waterstaat, handel en nijverheid en van financiën op 23, en van marine op 24 dezer, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 19 Dec.; de „Leer dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Dec. Lizard; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Dec. te Padangde „Soerabaia" is 20 Dec. te Southampton aangekomen; de „Zuid- Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 Dec. te Marseillede „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 21 Decde „Madura", van Batavia naar Amster dam, vertrok van Padang 18 dezer. G e in c us tl Nieuwa. Morgen, 22 December, is het 35 jaren geleden dat Chatharina Ederzeel als kindermeisje in dienst trad by mej. Wijnen, kleerenbleekster, Marendjjk, alhier. Dezelfde diensten, welke zy be wees bi) de kinderen van mej. Wynen, verrichtte zij later by hare kleinkinderen. Het is zeker in deze dagen een feit, waardig om er op te wyzen, dat eene dienstbode zoo langen tyd haar patrones trouw en eerlyk gediend heeft. De jager Hazendonk heeft op het landgoed „Raaphorst," onder Wassenaar, twee otters geschoten; een volwassen en een jongen. Op het schieten dezer dieren staat eene premie van f 15. In den nacht van Vrjjdag op Zater dag is te Aalsmeer hot huis, vroeger behoorende aan den Haarlemmermeerpolder en toen bewoond door den opzichter van dien polder, geheel afge brand. De tegenwoordige bewoner heeft van zyn inboedel niets kunnen redden. Blijkens kennisgeving van den ad junct-inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht heerschen in de gemeente Maasdam de mazelen epidemisch. Te Roermond heeft men, by het weg graven der zandhoogte, waarop de kanonnenschyf der veld-artillerie geplaatst was, een Romeinsch graf (tumulus) ontdekt, bevattende een dertigtal urnen met asch, een fragment van een beeld, enkele munten van keizer Augustus, lacrimatoriums, en ook eene ruwe, geelglazen urn, die zeer zeldzaam is. Ongelukkig is veel gebrokende rest is aan het museum te Leiden verkocht. (Iibl.) In de gemeente Leimuiden heeft zich opnieuw een geval van febris typhoïdea voor gedaan, en wel met doodelyken afloop. GraafAldenburgh-Bentinck, ambachts heer van Amerongen, he9ft aldaar alle arme ge zinnen persoonlyk bezocht, en toen hy daardoor wist, waaraan behoefte bestond, ieder, naar hij noodig had, kleedingstukken, onderkleeren, lakens en dekens uitgereikt. Dezer dagen werd door den onlangs opgetreden burgemeester van Asperen, den heer Van Iterson, de schooljeugd onthaald, waarvoor de kleinen hunne erkentelijkheid betuigden door

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1