BURGERLIJKE STAM) VAN LEIDEN. hebben insgelijks in het noorden van Spanje hevige stormen gewoed. Yele visschersbooten verongeluk ten op de kust tusschen Kaap Finisterre en Gul- puscua. In enkele havens worden 10 tot 20 booten vermist. Uit het wrakhout, dat aan land is gespoeld, maakt men op dat ook eenige stoombooten schip breuk leden. De bemanning der meeste visschers booten is door andere booten opgenomen en naar Vego gebracht. In vele provinciën werd groote schade aangericht door overstroomingen. Eene gods dienstige bjjeenkomst te Marin, in Galicië, werd gestoord, daar de storm het dak van de kapel vernielde. Vijf personen werden onder de neerstor tende balken en pannen gedood, terwjjl zeven ernstig werden gekwetst. Er woedde ook een zeer hevige storm op de kust van Wimereux (kanaal van Calais). De visschers- sloep 1701 werd door de hevige stortzeeën omge slagen, waarbij acht man, waarvan zeven gehuwd, hun graf in de golven vonden. De eenige die gered wérd, is den volgenden ochtend bezweken. Twee schepen strandden op de kust. Het stoomschip „Zeeland" van de „Red Star"-lijn, van Antwerpen, is te Queenstown binnengeloopen om te repareeren.- Hot schip werd gedurende den laatsten storm zwaar beschadigd. Twaalf passagiers en eenigen van de bemanning zjjn zwaar gekwetst naar het hospitaal vervoerd. De politie to Brussel heeft gevan gengenomen twee personen, die verdacht worden betrokken te zijn bij den diefstal in den posttrein. Het zijn twee Duitschers; ieder van hen had ruim 6000 mark op zak. Nadere berichten uit Nieuw-Orleans, betreffende den brand van het stoomschip „White" op don Mississippi, melden dat deze ramp nog grooter afmeting had aangenomen dan eerst bericht werd. De „White", waarop zich 140 leerlingen van oen jongedames-pensionaat bevonden, die zich in de Kerst-vacantie naar hunne familiën begaven, is in het midden van den stroom verbrand, zonder dat men eene enkele der passagiers heeft kunnen redden. Een brutale diefstal is geploegd op den spoorweg bjj Radcliffe, in Lancashire. De kassier der heeren Knowles and Son reisde naar Radcliffe met ongeveer f 8000. Dit geld was bestemd voor het betalen der weekloonen en was geborgen in een leeren tasch. Te Clifton kwamen twee man nen in dezelfde coupé, die een tasch bjj zich hadden, volkomen gelijkende op die van den kassier. Tus schen Clifton en Rengley Road verruilden zjj de tasschen, zonder dat de eigenaar het merkte, en te Rengley Road stapten zjj met het geld uit. Toen de kassier te Radcliffe kwam en het geld wilde uitbetalen, zag hjj tot zjjne verbazing, dat zjjn tasch niets bevatte dan spijkers. De politie doet onderzoek, maar heeft de sluwe dieven nog niet gevonden. is u i rr i<:. rv is ix worden overgegaan, bloek dat de vergadering wegens onvoltalligheid geen besluit kon nemen. De voorzitter stolde daarop de eerstvolgende zitting vast op 4 Januari. Over de maatregelen, welke het Nederlandsche gouvernement heeft genomen tot verscherping van hot toezicht op het uit België komende vee, is Zater dag do regeering in de Kamer van Volksvertegen woordigers geïntorpelleerdtegelijkertijd klaagde de interpellant echter, dat de Hollandsche schapen nog in België worden aangevoerd ondanks het daartegen uitgevaardigd verbod. De minister van landbouw beloofde, dat hjj aan de Nederlandsche Regeering zal verzoeken, de verbodsmaatregelen togen het Belgische vee op te heffen; en wat de Hollandsche schapen betreft, daar in de schaapskooien de pokken heerschen, is deswege de invoer van Hollandsche schapen moeten verboden worden. De minister zou zorgen voor de uitvoering van die maatregelen. Groot>Brltaiinl8b De hoofden der beweging of van het zoogenaamde „veldtochtsplan", die een bevelschrift hebben ont vangen om voor de rechtbank te Dublin te ver schijnen, zjjn de heeren Dillon, O'Brien, Harris, Sheeby, Redmond en Crilly. Toen de regeering met deze nieuwe vervolging tegen de vier eerstgenoem- den in kennis werd gesteld, heeft-zij gelast dat het rechtsgeding te Dublin zou plaats hebben, maar dat de quaestie der wettigheid van hunne handelwijze aan het hof der hoofdstad zou worden onderworpen. Aan de zaak van Longhrea zal waarschijnlijk geen gevolg gegeven worden. Het officiëole blad te Dublin bevat eene procla matie, waarin wordt verklaard dat do agrarische beweging, onder den naam van „plan of cam paign" bekend, onwettig en misdadig is, en dat allen, die daaraan deelnemen, zich aan rechterlijke vervolging blootstellen. Naar de „Times" uit Durban vernoemt, heeft de raad van Natal by resolutie den Gouverneur gegispt wegens het verduisteren van zekere finan- tiëele voorstellen vanwege den Oranje-Vrijstaat aan Natal in Juni jl. gedaan. Deze voorstellen werden op zettelijk voor den Natalschen raad verborgen ge houden. Er is ook tot de koningin een verzoek gericht om den Gouverneur terug te roepen. Vereouigde Staten. De Kamer van Vertegenwoordigers te Washington heeft met 154 tegen 148 stemmen geweigerd, het voorstel van den heer Morison tot tariefsverlaging in overweging te nemen. Het departement van financiën der Vereenigde Staten heeft bepaald, dat de betaling van interest op de 4-pcts.-staats-obligatiën en van dien op de bonds uitgegeven aan de Pacific Spwgmij. verval lende 1 Januari a. s., van nu af zal worden betaald, zonder korting. rammea. weefsels— linnengoed, lithurgische gewaden, enz.; de tweede voorwerpen in hout, metaal enz. wywater-vaten, altaar-utensiliën, enz. de derde boeken, bestemd voor den H. Dienst of over den godsdienst handelend de vierde schoone kunsten en aanverwante vakken bouwkundige ontwerpen beelden, orgels, enz. De prijzen zullen bestaan in: eere-diploma, gouden medaille, bronzen medaille en medaille van aanmoediging. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald dat de herijk der maten en gewichten in de ge meente Leiden in 1887 zal plaats hebben eiken Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 4 Januari tot 30 Maart. Bjj den Raad der gemeente Amsterdam is door B. en Ws. eene voordracht ingediend, om hen te machtigen tot het doen aanleggen van een park buiten de Willemspoort., op het terrein tusschen de Haarlemmertrekvaart en de baan der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Tot dit doel zjjn 5.63 H.A. beschikbaar. De kosten worden op circa ƒ50,000 geraamd. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Marseille 18 Dec.; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Dec. van Marseille; de „Zeeland", van Rotter dam naar Java, passeerde 18 Dec. Perimde „Edam" vertrok 18 Dec. van Nieuw-York naar Amsterdam de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Dec. Dover; de „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 19 Dec.; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Dec. Gibraltar; de „Prinses Wilholmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 20 Dec. Z. M. heeft J. J. Naeff te 's-Gravenhage, met 1 Jan. a. s., benoemd tot schoolopziener inhetarr. Geldermalsemden luit. ter zee 2de kl. J. Beeck- man, op zijn verzoek, met 1 Jan. a. s., eervol uit den zeedienst ontslagenmr. A. J. Haarselhorst, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Obdam; benoemd tot rechter in de arr.-recht- bank te Haarlem, mr. J. De Clercq Van Weel, thans kantonrechter aldaar; tot rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. B. M. Vlie- lander Hein, adv. en proc. aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Rotterdam (tweede kanton) jhr. m. A. R. P. Van Kinschot, thans griffier dor arrond.-rechtbank te Zieriksee; benoemd tot bur gemeester van Gameren J. De Ridder, secretaris dier gemeente; met ingang van 16 Januari 1887, benoemdtot directeur van het postkantoor te Zaan dam H. Eekhout, thans commies der posterijen eerste kl., en tot commies der posterijen vierde kl. J. Van Essen en J. J. Kips, thans surnumerairs der pos terijen; met ingang van dienzelfden datum be vorderd tot commies der posterijen eerste kl. jhr. A. H. J. Bowier en P. F. Freudenberg, thans tweede kl.; en tot id. derde kl. D. Van Hoytema, thans vierde kl.met ingang van 1 Februari 1887, aan P. W. H. Provo Kluit, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als directeur van het post- en tele graafkantoor te Oosterbeek. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind noordoost. Eerste huwelijks-afkondiging vaa 19 Dec. L. G. J. Bogaards jm. 22 j. on J. II. Tan Hereon jd. 18 j. G. Blok jm. 25 j. en B. Terpsma jd. 22 j. F. Kroesemeier jm. 26 j. en C. De Brain jd. 21 j. Gemengd Nieuw*. Als eene bijzonderheid wordt mede gedeeld dat Zaterdag bjj de openbare verhuring der plaatsen in het nieuwe Nederduitsch-Hervormde kerkgebouw te Katwijk aan Zee, welke des mor gens om halfnegen zou beginnen, de rnenschen roeds om vijf uren voor het hek stonden ten einde eene plaats te kunnen huren. De storm van verleden week heeft ook aan de mossel- en oesterteelt veel schade be rokkend. Naar uit Bruinisse wordt bericht, is daar hy eene inspectie op de mossel- en oesterperceelen aan den Zuid-Hollandschen Wal gebleken dat de mosselen door elkander geslagen zjjn en bijgevolg veel geleden hebben. Ook met do jonge oesters aldaar ziet het er op sommige perceelen allertreurigst uitalthans van de 300,000 stuks, daar geplant, is geen enkel teruggevonden kunnen worden, doordien ze geheel onder oude en jonge mosselen geslagen of wel totaal verzand zjjn. Gedurende de laatste dagen der vorige week Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft, overeen komstig het advies der regeering, de voorloopige kredieten op de Staatsbegrooting met 486 tegen 13 stemmen aangenomen, met de wjjziging welke daarin door den Senaat gebracht is. De voorzitter der Kamer, de heer Floquet, las daarop een decreet voor, waarbjj de buitengewone zitting van 1886 gesloten wordt verklaard. Duitschloud. Het voorstel van den heer Köller tot bepaling van de volgende zitting op heden, Maandag, gaf in den Rjjksdag aanleiding tot een levendig debat, waarbjj de vrijzinnigen en het centrum het verwijt trachtten te ontzenuwen dat zjj het leger-ontwerp op sleeptouw wilden.houden, terwjjl de conserva tieven en de nationaal-liberalen voor eene zoo spoedig mogelijke afdoening optraden. De Staatssecretaris Von Bötticher verklaarde namens de bondsregeeringen het ten zeerste te betreuren, dat het leger-ontwerp niet zoo tijdig gereed komt om de legerversterking met den aan vang van het nieuwe begrootingsjaar uitvoerbaar te maken, en de stellige verwachting des keizers dat de volksvertegenwoordigers het dringend nood zakelijke van het ontwerp in het belang der open bare veiligheid zouden erkennen, niet vervuld wordt. Hjj beval eene spoedige afdoening ten drin gendste aan. De voorzitter stelde verdaging voor tot 4 Januari, de heer Windthorst tot 7 Jan. Toen tot de stem ming over het voorstel van laatstgenoemde zou KONSTANTINOPEL, 19 December. Officiéél wordt medegedeeld: Agob-pacha, minister voor de civiele ljjst, is benoemd tot minister van financienZihni- effendi, thans minister van financiën, tot minister van koophandel, en Hakki-pacha, thans minister van koophandel, tot voorzitter van de commissie der geëmployeerden. LONDEN, 20 December. De „Morning Post" bevat een officieus artikel, waarin de Porie wordt ge waarschuwd tegen de gevaren harer tegenwoordige staatkunde in het oosten, in overeenstemming met Rusland. Het is tjjd zegt het blad om onzen bondge noot te waarschuwen tegen het voortzetten eener dergelijke staatkunde, welke van de zjjde der En- gelschen zonder uitstel een krachtig optreden noodig zou kunnen maken. Engeland is bereid zjjne oude staatkunde tot instandhouding van het Turksche Rjjk voort te zetten, maar kan toch, met het oog op den enistigen toestand in het oosten, den sul tan in geen geval toestaan eene dubbelzinnige staat-1 kunde te volgen, welke de bestaande moeieljjkhedenl slechts kan vermeerderen. Turkjje zal zoodoendefl de Engelsche regeering dwingen, Ruslands bedrei-| gingen tegen te werken door besluiten en maat-| regelen, welke de Porie spoedig tot het inzichtl zullen brengen, dat hare tegenwoordige staatkunde^ hoogst nadeelig is voor hare belangen, zoowel inl Europa als in Azië. ROME, 19 December. Kamer van Afgevaardigden j] De minister van financiën zegt in sjjn overzicht! dat de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1885/861

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2