H\ 8234. Dinsclaö: 31 December. A0. 1886. eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering 7an fon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal December, Januari en Februari worden dan alleen de beide laatste maan den ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 20 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 m»»nden1.10. Franco per poet1-40. Afzenderiyke Nommere0.65. PRUS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Orootere lettere naar plaateruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door W. Van der Meer, pachter van de op brengst der tolgelden aan het Delftsche trekpad, en de erven van den overleden borg W. F. Kas- teelen is bij adres aan den gemeenteraad ontbinding van het pachtcontract verzocht met 1 December 1886, tegen betaling van eene som van 6000. De pacht is aangegaan voor den tijd van vjjf jaren, met ingang van 1 Mei 1882, voor 2995 per jaar, terwijl de vorige pachtsom, mede bij open bare verpachting bedongen, bedroeg 2316 per jaar. Na aftrek van het op 30 Juni jl. door den pachter betaalde, nadat hij bp rechterlijk vonnis tot betaling van de verschuldigde pachtsom met de rente veroordeeld was, bedraagt het tot 1 Ja nuari 1886 verschuldigde nog 6585.055, terwijl op het tijdstip van 1 December jl. waarvoor de ont binding van het contract is aangevraagd, de schuld bedroeg /'9330.46s. Het komt B. en Ws. voor dat eene ontbinding van de pachtovereenkomst in het belang van de gemeente is aan te bevelen en dat daarvoor vol doende billijkheidsgronden zpn aan te voeren. Zooals bekend is, wordt thans ingevolge het Raadsbesluit van 22 Juli jl. eene tweede rechts vordering tegen den pachter en de borgen ingesteld, terwijl reeds krachtens het vorige vonnis van 30 October 1885 beslag was gelegd op de vaste goe deren van den thans overleden borg W. F. Kasteelen, en de woonplaats van den anderen borg onbekend is. De pachter zelf bezit geene goederen waarop de schuld zoude zjjn te verhalen, zoodat de schuld voor het grootste gedeelte door executorialen ver koop van de goederen van den overleden borg zal moeten worden verhaald. Intusschen is het, met het oog op de hypotheken op die goederen gevestigd, niet zeker dat de op brengst voldoende zal zjjn om daaruit het ver schuldigde met de kosten te verhalen, en zouden op dien grond door ontbinding van het contract vele moeielijkheden worden voorkomen. Het komt B. en Ws. bovendien wensehelyk voor dat de overdracht van het Delftsche trekpad met toebehooren aan de provincie zoo spoedig mogelijk plaats hebbe, ten einde de gemeente van den last van onderhoud te ontheffen, en daartoe kan niet worden overgegaan alvorens de loopende verpach ting is geëindigd, vermits krachtens de door de Staten van Zuid-Holland en door de gemeenteraden van Delft en Leiden genomen besluiten het jaagpad met toebehooren aan de provincie zal worden over gedragen op 1 Mei 1887 of zooveel eerder als de thans tot dat tijdstip loopende verpachting van het jaagpad langs den Leidschen Vliet en het daartoe behoorende mocht worden beëindigd. Ook schijnt het B. en Ws. billijk het verschul digde niet in zijn geheel in te vorderen, en wol op grond dat gedurende den tijd dat een sleepdienst in werking was, de ontvangsten inderdaad belang rijk minder hebben bedragen dan waarop kon worden gerekend, terwijl de pacht ongeveer 700 per jaar meer bedraagt dan vroeger kon worden bedongen. Een afschrift van het adres is gezonden aan Burg. en Weths. van Delft, met kennisgeving dat een gunstig voorstel, onder voorwaarde dat alle kosten gevallen of nog te vallen op de aanhangige procedure, komen ten laste van den pachter en de borgen, aan den Raad zou worden ingediend en met verzoek de zaak ook bij den gemeenteraad van Delft te willen aanhangig maken en den uitslag daarvan ter hunner kennis te brengen. Bij missive van 10 December jl. hebben Burg. en Weths. van Delft daarop bericht dat de gemeenteraad in zijne vergadering van 8 Dec. jl. heeft besloten, den pachter van zijne verplichtingen tegenover de gemeente te ontslaan, tegen betaling van de door hem aange boden som en onder de bovenvermelde voorwaarden. Ten gevolge van het overlijden van den hoogleeraar dr. A. E. Simon Thomas is de be trekking van praelector in de verloskunde alhier vacant geworden, omtrent de vervulling waar van het advies is ingewonnen van de faculteit van geneeskunde, welke meent dat voor die betrekking uit den aard der zaak en met het oog op het verloskundig onderwijs aan de universiteit, de nieuw benoemde hoogleeraar in de verloskunde dr. H. Treub, alhior, alleen in aanmerking kan komen, zoodat zij adviseert dezen voor die betrekking aan den gemeenteraad voor te dragen. Naar aanleiding van desbetreffende verzoeken van de heeren C. Winkler Prins en J. A. Longepee, stellen B. en Ws. voor genoemde heeren wederom voor den tijd van drie jaren in hunne betrekking van stads genees- en heelkundige en van stads- heelkundige te continueeren. Door regenten van de R.-K. Armen en het Wees- en Oudeliedenhuis is voorgesteld eenige wijzi gingen te brengen in het reglement dier instellingen, waaromtrent het advies van de commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen door B. en Ws. is ingewonnen, terwijl blijkens de overgelegde stukken regenten geen bedenkingen hebben tegen do wijzi gingen door de commissie voorgesteld. Volgens die wijzigingen zullen in het Wees- en Oudeliedenhuis opgenomen, verzorgd en verpleegd worden: lo. minderjarige, wettige, ouderlooze kinderen binnen deze gemeente verblijf houdende, op vertoon der daartoe noodige bewijzen; 2o. minderjarigen, op contract, met regenten door de verzorgers dier kin deren aan te gaan; 3o. personen, die met geene mogelijkheid in hun eigen onderhoud kunnen voor zien en in den regel den ouderdom van 60 jaren hebben bereikt. Het bestuur wordt gevoerd door ten minste vier en ten hoogste acht Regenten. De regenten worden door den gemeenteraad, op voordracht van het bestuur dezer instellingen, be noemd, geschorst en ontslagen. Wanneer het bestuur benoeming van een of meer regenten boven het minimum noodzakelijk acht, dient het eene voor dracht in van twee personen, waaruit de keuze geschiedt. Zoodra het aantal Regenten tot drie is gedaald, moet die voordracht binnen twee maanden worden ingediend. Het doctoraal examen in de scheikunde is met gunstig gevolg aan de universiteit alhior af gelegd door den heer W. Stortenbeker, geboren te 's-Hage. Voor het examen in het handtoekenen voor het lager onderwijs te Amsterdam is nog toegela ten mejuffrouw S. H. E. Prins, van Leiden. De 1ste luit. der huzaren jhr. Strick Van Linschoten is van 's-Hage overgeplaatst naar Leiden. Het Leidsch Studententooneel zal in. Februari a. s. -in verschillende steden van ons land, ten voor- deele van de Tooneelschool, voorstellingen geven. Onder overlegging van een staat van de ont vangsten en uitgaven betreffende heffing van brug geld over de jaren 1884, 1885 en de elf eerste maanden van 1886, waaruit blijkt dat niet meer geheven wordt dan noodig is tot goedmaking van de kosten, zoodat aan het bepaalde bij art. 254 der Gemeentewet wordt voldaan, geven B. enWs. den Raad in overweging het besluit van 4 October 1883, regelende de heffing van eene belasting onder den naam van bruggeld en de verordening van den zelfden datum regelende de invordering dier belas ting, opnieuw vast te stellen, met wijziging van art. 7 van het heffingsbesluit als volgtDit besluit treedt in werking op 1 Januari 1887. Andere wijzigingon worden op dit oogenblik niet noodig geacht, zullende te zijner tijd een voorstel worden ingediend tot regeling van de kostelooze bediening van de doorvarende schepen in verband met de overeenkomst met het Provinciaal Bestuur in zake de verbetering der vaartgemeenschap tus- schen den Rjjn en de Schie. Uit het ons toegezonden jaarljjksch verslag der Yereeniging tot onderstouning van behoeftige Kraamvrouwen enz. te Leiden, blijkt dat het ledental dit jaar 110 bedroeg, terwijl het aantal buitenge wone leden en donateurs resp. 91 en 29 was. Aan 366 vrouwen werd gewone, aan 8 buiten gewone ondersteuning uitgereikt, bestaande in764 porties soep, 1136 porties vleesch, 3912 eieren, 3484 kan melk, 1556 bestellen, 1152 halve H.G. rookvleesch en 16 halve flesschen wjjn. Uit de balans blijkt dat de inkomsten dit jaar 1073 bedroegen, waarvan, na aftrek van onder- steunings- en bureelkosten, 52.79 als batig saldo- aan het reservefonds kon worden toegevoegd; dit bedraagt thans f'1041.14l/1, benevens 2 effecten Ned. Werk. Schuld. Verder verkreeg de Vereeniging rechtspersoon lijkheid bij Kon. besluit van 20 October 1886. Tot nieuwe bestuursleden werden verkozen de heeren C. Metzlar, voorzitter; J. K. A. Wertheim Salomonson, secretarisK. A. E. Seipgens, penning meester H. Van Bommel van Vloten en H. Burger. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 320, ƒ35, ƒ18.50, ƒ3.90 en ƒ1.90; de laagste ƒ320, ƒ35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. De Leidsche gemeenteraad zal a. s. Donderdag middag weer eene vergadering houden. De Eerste Kamer zal morgen de aanhangige wet ten en Woensdag de Indische begrooting behandelen. De Tweede Kamer heeft heden de Surinaamsche begrooting en het hoofdstuk Koloniën aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. By de Middelenwet is 'verworpen met 57 tegen 10 stemmen het amen- dement-Bahlmann tot opheffing der 21 '/a opcenten op ongebouwde eigendommen (grondbelasting)daar entegen nam de minister over het amendement van den heer De Meyier om de 5 buitengewone opcenten op het personeel te doen vervallen. De geheele Middelenwet is aangenomen. Het vertrek van het koninklijk gezin naar de residentie is thans bepaald op 29 December a. s. De hofprediker dr. C. E. Van Koetsveld is van wege den Koning uitgenoodigd om op den eersten Kerstdag in de kapel van het kon. paleis „Het Loo" te komen prediken en tevens tegenwoordig te zyn by het feest van den Kerstboom. Naar men aan het „Vad." meldt, heeft onze- minister van marine zijne portefeuille neergelegd. De Raad van Goudswaard heeft de begrooting dier gemeente voor 1887 vastgesteld tot een be drag van 6596.75| in ontvangst en 6596.53 in uitgaaf. Het Nederlandsche Comité voor de Vaticaan- sche Tentoonstelling, die ter gelegenheid van 'het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII zal worden gehouden, heeft onder de Katholieken van het bisdom Haarlem eene circulaire verspreid, waarin het een beroep doet op hunne offervaardigheid. Uit deze circulaire blijkt voorts dat den Paus een geschenk in geld zal worden aangeboden en dat de hoofdafdeeling der tentoonstelling gevormd wordt door vier groepen, waarvan de eerste zal bevatten

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1