N°. 8231. Triidas: XT' December. A0. 1886. <geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fsn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcre0.65. PRUS DER AD VER TENT IEN Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Oliiciiioln Eennissevinffttn. Burgemeester en Wethouders Tan Leiden; Gezien het adres Tan FRANK TAN DER KLOOT, melk- erkooper, wonende alhier, houdende Terzoek om Tergun ning tot plaatsing Tan eene locomobile Tan twee paarden kracht, ter Terranging Tan eene Tan ééne paardenkracht, in zijne hotermakerij in de Diefsteeg No. 10; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet Tan 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95); GeTen bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter Tisie gelegd isalsmede dat op Woensdag den 29steo December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 15 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat wegens het invallen van den eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Zaterdag, de Vee- en Kaasmarkten zullen worden gehou den op Woensdag 22 en Woensdag 29 December e. k., en de Zaterdagsche Weekmarkten op Vrijdag 24 en Vrijdag 31 December a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 16 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer K. "W. Brevet, geb. te IJzendjjke, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het voorrecht van den commissionnair." Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 10 tot en met 12 Nov. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam". Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Vrijdag avond, om 10.23 bezorgd zijn. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Nov. 11. tusschen Leiden en Katwijk 21,336 personen, met eene opbrengst van 3081.09het goederenvervoer en diversen bracht 336.15'/, op, totaal ƒ3417.25. Van 1 Januari tot en met uit0. Nov. 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 281,630, met eene opbrengst van ƒ45,286.69; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ4034.14 op, totaal ƒ49,320.83, zijnde per dagkilom. 16.40'/,. De afdeeling „Noordwijk" derHollandsche Maat schappij van Landbouw hield gisteravond te Noord- wijkerhout eene openbare vergadering, onder voor zitterschap van mr. H. graaf Van Limburg Stirum, waarin de landbouw-specialiteit de heer J. Rinkes Borger, uit Leiden, als spreker optrad. Zijn onderwerp was de heerschende malaise in het landbouwbedrijf. Op verzoek van den voorzitter beantwoordde de heer Borger daarna nog een paar vragen lo. Is het raadzaam, flinke boerenjongens naar Amerika te zenden? Het antwoord luidde bevesti gend, mits de personen aanvankelijk voor een hard en sober leven geschikt zijn. 2o. Wat kan de af deeling op kleine schaal tot verbetering van den landbouwer doen? Het antwoord was: Liever dan tentoonstellingen, waarbij de muziek het hoogste woord heeft, aaneensluiting van de boeren bevor deren tot bereiking van het doel: Hollandsch vee, boter en kaas van eerste qualiteit aan de wereld markt te brengen. Uit mededeelingen in den loop van den avond op de vergadering gedaan, bleek nog dat ook de boerenstand bezwaar tegen het ontwerp „Zondags wet" heeft. Bij het landbouwbedrijf moeten Zondags werkzaamheden plaats hebben, die van den open baren weg kunnen gezien worden. De melkboeren b. v. zouden niet gaarne bekeurd worden voor vervoer van melk op Zondag. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan de onderofficieren, die bij het geneeskundig onder zoek, dat de toelating tot den hoofdcursus vooraf gaat, met eenig gebrek worden bevonden en toch tot den hoofdcursus worden toegelaten, daarvan nauwkeurige mededeeling worde gedaan en tevens in hoeverre deze afwijkingen van invloed kunnen zijn in de toekomst voor hun al dan niet geschikt z\jn voor den dienst hier te lande of in de over- zeesche bezittingen. De minister van waterstaat heeft inlichtingen verstrekt op de bezwaren van den Raad van Haar lemmermeer tegen hot Kon. Besluit van 15 Sept. 1886 tot regeling der voorwaarden, waarop, met mede werking der gemeenten, rijkstelegraaf- en rijkstele- phoonkantoren in kleinere plaatsen kunnen worden opgericht en in stand gehouden. Hij betoogt de ongegrondheid dier bezwaren. Het hangt van de gemeente zelve af of zij ten opzichte der finantieele regeling als oude dan wel als nieuwe gemeente zal behandeld worden. Wenscht zij dat op haar de gunstige overgangsbepaling worde toegepast, dan wordt van haar verwacht wat de gemeenten, die in hetzelfde geval verkeeren, reeds hebben verricht. Voorts wijst de minister op verschillende dwa lingen in het beweren van den Raad. C Naar men verneemt, heeft de heer J. L. Van der Moer eervol ontslag gevraagd als notaris te Haarlemmermeer (Hoofddorp). Door het kiescollege der Hervormde gemeente te Zoetermeer en Zegwaard (classis 's-Gravenhage) is aan de ambachtsvrouwe het volgende tweetal predikanten ter verkiezing aangeboden: ds. L. J. Van Apeldoorn te IJlst (classis Sneek) en ds. J. Bajema te Zuidland (classis Brielle). Te Amsterdam is overleden dr. C. E. Heynsius, die sinds langen tijd ernstig ziek was. Ten opzichte van Amsterdam heeft dr. Heynsius zich zeer verdienstelijk gemaakt. Afkomstig van Moordrecht, vestigde hij zich, na aan het Amster- damsche Athenaeum gestudeerd te hebben, als geneesheer in de hoofdstad, waar hij zich, behalve aan de genezing van lichamelijke kwalen, ook wijdde aan het heelen van maatschappelijke ziekten, door zijne hartelijke medewerking tot tal van verstandige philanthropische maatregelen. Tot het bouwen van arbeiderswoningen en het oprichten van hot Alge meen Ziekenfonds heeft hjj den stoot gegeven. Twintig jaren lang was hjj lid en een der ijve rigste leden van den gemeenteraad en nam van 1874 tot 1877 als wethouder het toen reeds moeie- Ijjke beheer van de openbare werken op zich. Zijne groote kennis van polderzaken kwam hem daarbij zeer te pas, ook als lid der Provinciale Staten. In de geneeskundige topographie van Amsterdam en omstreken was lijj eene specialiteit. De laatste jaren zijns levens werden verduisterd door droevige verliezen en ziekte. Hjj bleef zich echter aan de openbare belangen wijden en zijne nagedachtenis mag ook daarom te Amsterdam in eere blijven. (Hbl.) De heer M. Vas Dias, chef van het Neder landsche Correspondentie-bureel voor Dagbladen te 's-Hage, is in den ouderdom van 66 jaren over leden, na 44 jaren zjjne moeieljjke betrekking te hebben waargenomen. Hjj mocht dus zjjn voornemen om van 1 Jan. a. s. af een rustigen ouden dag te slijten, niet ver wezenlijkt zien. De heer Vas Dias behartigde aan het Correspondentie-bureel voornamelijk de zaken der „Nieuwe Rotterdamsche Courant," en hoewel in de laatste jaren wegens zijn gezondheidstoestand niet meer als verslaggever in de Staten-Generaal voor dat blad werkzaam, nam hij nog een ijverig deel in de veelomvattende en uitgebreide werkzaam heid van het bureel. In de „Ned. Spectator" neemt dr. A. E. J. Holwerda het op voor het Grieksch en zegt omtrent onze studeerende jongelingschap o. a.: „Er wordt over het algemeen veel te veel „ge studeerd;" vooral kon ons vaderland best wat juristen missen. Het is wel gebleken dat examina een hoogst onvoldoend middel zijn om ongeschikten te weren. Hoe menig dom jongeling wordt door zjjn repetitor zóó opgepoetst, dat de faculteit tegen wil en dank hem wel moet aannemen Ook het gymnasium kan in dit opzicht niet alles, doch zeker meer dan de universiteit. Hoeveel van de klachten van overlading hebben daarin haar grond, dat geheel ongeschikten gaan studeeren? Het bestijgen van den Parnasus kost in Nederland reeds geen moeite meer, ook op dien berg ligt eene „tandradbaan"-nu nog maar de wetenschap en wij zullen klein worden door het omgekeerde van datgene, waardoor de Grieken groot geworden zijn, die immers hun meesterschap in de kunst en hunne betrekkelijk hooge ontwikkeling in de wetenschap door onvermoeide, diep ernstige inspanning verkregen hebben." De statuten zijn verschenen der op te richten Naamlooze Vennootschap „Noord-Hollandsch Land- bouw-Krediet," gevestigd te Alkmaar. Zooals de naam aanduidt, is het voorname doel der vennoot schap krediet te verleenen ten behoeve van het landbouwbedrijf in de provincie Noord-Holland. Het kapitaal is bepaald op ƒ400,000, verdeeld in vier gelijke seriën. Iedere serie bestaat uit 100 aan- deelen a ƒ1000. De eerste serie wordt geplaatst alvorens de Vennootschap in werking treedt. Het geheele kapitaal wordt geplaatst binnen vijf jaren. De aandeelen staan op naam. Volgens art. 9 kan aan geen lid een hooger blanco-krediet worden toegestaan dan ƒ5000. Het maximum der inschrijving der krediettrekkende leden is 20,000. Het gezamenlijk bedrag der te verleenen kredieten mag het maatschappelijk kapi taal, het waarborg- en reservefonds niet overschrij den. Als directeur treedt op de heer H. H. Momma B. Jz., thans nog te Semarangals commissarissen de heer en mr. F. S. Van Nierop te Amsterdam, mr. A. P. De Lange te Alkmaar, jhr. mr. P. Van Foreest te Heiloo en J. M. De Sonneville te Alkmaar. Bjj beschikking van den minister van justitie is de heer D. Pronk, vroeger geneesheer te Brielle, thans te 's-Gravenhage wonende, benoemd tot ge neesheer in de cellulaire gevangenis te Rotterdam, in te gaan met 1 Januari aanstaande. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Atjeh 13 Dec.; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Dec. van Djeddah. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 17 December niet plaats hebben. Z. M. heeft aan K. R. Metzlar, gewezen cipier van het huis van bewaring te Zuidbroek, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 25 'sjaars; benoemd tot griffier bjj het kanton gerecht te Heerlen mr. G. R. A. Lemmens, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procu reur aldaar. NOTARIS W E T. De nieuwe wet tot regeling van het notarisambt is thans in ontwerp bjj de Tweede Kamer ingediend. De Regeering had daarbij tusschen drie stelsels te kiezen: lo. het stelsel onzer positieve wetj2o.dat van het zoogenaamde vrije notariaat, en 3o. dat, waarbjj de notaris tot bezoldigd Rijksambtenaar zou worden gemaakt. Het vrije notariaat verwerpt de Regeering op de gronden indertijd door den minister Smidt aangevoerd en omdat daardoor eene niet te rechtvaardigen inbreuk zou worden gemaakt op het historisch karakter van het notariaat. Ook het derde stelsel heeft de Regeering niet aange nomen, op grond van de finantieele bezwaren voor de schatkist en omdat waar de op zich zelf niet ongeoorloofde prikkel der verdiensten bij den notaris

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1