feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fépn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 December. N°. 8230. X>onclei»(lagg ÏO December. A0. 1886. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENHEN: Tan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17 i- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OfQciëele Kennisgeriugen. XATIOKALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 19 der Wet van den 19den Augustus 1801 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den lsten Januari 1887 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1868, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot het doen van de aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1887. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de artikelen 15 en 20' van genoemde Wet. Nog geven Burgemeester en Wethouders kennis: dat tot deze inschrijving zi^ing wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag 10 Jan. voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, Dinsdag 11 1 cu 5, Woensdag 12 wijk 6, Donderdag 13 Vrijdag 14 „de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voor- middags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 15 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. Naar men ons meldt, zal de door de naamlooze vennootschap „Nederlandsch Handelsmuseum" ont worpen nationale wedstrijd van meubel-, spiegel en tapijtfabrikaten in het aanstaande voorjaar veel uitgebreider en belangrijker dan de vorige worden tegen 26 deelnemers met 37 ameublementen in Maart April 1886, zal het bestuur in 1887 van 43 deelnemers, 48 salon-, huiskamer- en slaapkamer ameublementen, 28 heeren- en damesbureaux en ruim 75 stuks spiegels, tapijten en afzonderlijke meubelstukken tentoonstellen. Mondelinge en schrif telijke toezeggingen, door geen inschrijvingsbiljet bekrachtigd, zijn onder deze opgave nog niet op genomen. Iets, waarop bijzondere nadruk wordt gelegd, is, dat natuurlijk geen enkel stuk buitenlandsch fabri kaat (volgens de ditmaal zéér verscherpte algemeene voorwaarden) tot dezen wedstrijd is toegelaten. Deelnemers uit Leiden zijn de firma's W. H. Broesterhuizen, H. Langezaal, J. C. Mesker, C. A. Simonis, J. J. Van der Vooren en Speet. Benoemd is tot adsistent aan het postkantoor alhier de heer Maurits Haas, van Hellevoetsluis. De Indische mail per stoomschip „Koningin Emma" wordt morgen alhier verwacht. Volgens telegrafisch bericht uit Kopenhagen is de beroemde philoloog Madvig, de schrijver van de in verscheidene talen vertaalde en ook op Neder- landsche gymnasia veel gebruikte Latijnsche gram matica, plotseling overleden. In 1875, bij de herdenking van het driehonderd jarig bestaan dor Leidsche lioogeschool, vertegen woordigde Madvig de universiteit van Kopenhagen. Zij, die dit feest bijwoonden, zullen zich nog her inneren, met welke onderscheiding de toen reeds bejaarde geleerde overal werd bejegend, terwijl de studenten der literarische faculteit hem nog een bijzonder bewijs hunner hulde brachten in den vorm eener serenade aan de woning van den toenmaligen hoogleeraar Vissering, op het Rapenburg, bij wien hij in die dagen logeerde. Madvig was dan ook een der beste kenners der Latijnsche taal. In 1804 geboren, studeerde hij te Kopenhagen, waar hij reeds in 1829 als hoogleeraar in de Latijnsche taal- en letterkunde optrad. Allengs vestigde de jeugdige geleerde zijn naam door de critisshe uitgave van een groot deel der werken van Cicero. Later wijdde Madvig zich ook aan de studie van Livius, schreef eeue Latijnsche spraak kunst, welke langen tjjd op alle Europeesche gym nasia werd gebruikt, en verrijkte de philologische literatuur met eene reeks van critische geschriften. Bekend is ook zijn „de inrichting en het bestuur van den Romeinschen Staat", door hem zeiven tege lijkertijd in het Deensch en het Duitsch bewerkt. Madvig was echter niet slechts geleerde, maar ook staatsman. In 1848 werd hij lid van den Deen- schen Rijksdag en in datzelfde jaar trad hij op als minister van onderwijs, hetgeen hij bleef tot 1851. Later werd hij inspecteur van het onderwijs en bleef als lid van den Rijksdag grooten invloed op den gang van zaken in Denemarken oefenen. In 1874 brachten de Denen hun verdienstelijken landgenoot hulde en plaatsten bij gelegenheid van Madvig's 70sten verjaardag (7 Aug. 1874) een gedenkteeken te Spaneke, op het eiland Bornholn, dat met het bronzen borstbeeld van den geleerden staatsman prijkt. In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk V (dept. van binnenl. zaken) afgeloopen. Voornamelijk werd nog debat gevoerd over een amendement van de heeren De Savornin Lohman, T. Mackay en Gildemeester om art. 147 (subsidiën voor historische gedenkteekenen) te verminderen met ƒ12,000 als eerste termijnen voor nieuwe restau ratie-werken aan de Servaaskerk te Maastricht en de Bovenkerk te Kampen. Het amendement werd ver dedigd door de heeren Gildemeester, Reekers, Van Asch Van "Wjjck en De Savornin Lohman, op grond dat, bij de indiening der begrooting, geen toelichting was gegeven en de Kamer, indien zij zelf de be doeling niet had ontdekt, zonder het te weten zich voorjaren tot nieuwe uitgaven zou verbonden hebben. De heeren Van Baar, Reeland, Ruys en de min. van binnenl. zaken bestreden het amendement op grond dat deze restauratiën van hoogst merk waardige gebouwen, noodwendig zijn, terwijl de minister, erkennende dat aanvankelijk meer toelich ting had kunnen gegeven worden, meende dat de toelichting in de Memorie van Beantwoording ruim schoots het ontbrekende had aangevuld. Het amendement werd met 59 tegen 18 stemmen aangenomen. De post subsidiën voor nieuwe historische ge denkteekenen werd met 55 tegen 23 stemmen aan genomen. Bij art. 160 opperde de heer Rutgers bezwaar tegen het kostelooze gebruik van het Paviljoen te Haarlem, aan de Maatschappij van Nijverheid toegestaan, en meende hij dat het tot rechtsgebouw had kunnen worden ingericht, wat de minister ontkende. Bij de afdeeling Staatscourant drong de heer Van Kerkwijk aan op bezuiniging en vermindering van abonnementsprijs. Daar de minister daartoe niet ge neigd scheen, kondigde hij tegen het volgend jaar een amendement aan. Hoofdstuk V werd aangenomen met 68 tegen 3 stemmen (de heeren De Vos, Keuchenius en Bahlman.) De begrooting der Landsdrukkerij is eenparig aangenomen, nadat de minister en de heer Rutgers de klacht over slechte correctie hadden weersproken. Heden (Woensdag) 11 uren de suikerwetten, waarop nog een amendement is voorgesteld van de hoeren Gildemeester en Van der Goes, strekkende om de heffing van den cijns op den vrijen aan plant tijdelijk buiten werking te stellen en mitsdien het Regeeringsvoorstel tot uitstel van betaling te beperken tot den cijns op den verplichten aanplant. De door den districts schoolopziener aan den Raad van Stompwijk ingezonden voordracht voor hoofd der nieuw te openen school in de buurtschap „Veenweg" bestaat uit de heerenH. A. Meerburg te Haarlem, C. Van Saarloos te 's-Hage en J. C. A. Coppens te Schipluiden. Uitslag van de op 14 dezer door het gemeente bestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbeste ding, vana. het opsteken der lantaarns te Hoofd dorp, (twee stuks) met bijlevering van het benoodigde, J. Pater te Hoofddorp, voor 45, gegund; b. de levering van school- en kantoorbehoeften en druk werk, schoolbehoeften voor elf scholenW. C. Meilink, te Zutfen, voor ƒ1171, gegund; A. v. d. Stadt, te Haarlemmermeer, 1290.50; P. N. Sons- beek, te Zaandam, 1367.22s, en B. Labrijn, te Haarlemmermeer, ƒ1488; Kantoorbehoeften en druk werk; P. N. Sonsbeek, te Zaandam, voor ƒ298.56, gegund; J. P. Nobels, te Haarlem, ƒ310.815; A. v. d. Stadt, te Haarlemmermeer, 335.75, en G. G. Opwijrda, te Dieren, 337.53. De burgemeester te 's-Hage heeft bevorderd tot inspecteur van politie 1ste kl. P. Rietdijk, thans 2de kl.tot inspecteur 2de kl. L. A. G. Wulffers, thans 3de kl.tot inspecteur 3de kl. M. A. D. Van Dorssen, thans klerk en onbezoldigd inspecteur van politie. De heeren baron Michiels Van Verduynen en baron Van Pallandt zullen, als leden van den Haag- schen gemeenteraad, deel uitmaken van de com missie voor de driejaarlijksche tentoonstelling van- schilderijen van levende meesters, in 1887 te 's-Hage te houden. Generaal Demmeni was slechts 50 jaren oud. Op 20 jarigen leeftijd tot tweeden luitenant, in 1860 tot eersten luitenant, in 1867 tot kapitein, in 1875 tot majoor, in 1880 tot luitenant-kolonel en in 1888 tot kolonel benoemd, was hjj in den aanvang van dit jaar, boven de formatie, tot den rang van generaal- majoor verheven. Op 19 Augustus 1884 aanvaardde hij het civiel en militair bestuur van Atjeh. Onder zijne leiding is de concentratie volbracht. Wegens gevorderden leeftijd, hebben de heeren I. Belinfante en M. Vas Dias besloten met 1 Jan. 1887 het Ned. Correspondentie-bureel voor dagbladen te 's-Hage over te dragon aan de heeren M. E. Belinfante en S. Vas Dias, hunne zonen, beiden sedert jaren aan dat bureel werkzaam. De heer I. Belinfante is meer dan 58 jaren en de heer M. Vas Dias meer dan 44 jaren voor de Nederlandsche dagbladpers werkzaam geweest. Het algemeen correspondentie-bureel genoot, door hun ijver en nauwgezetheid vooral, het vertrouwen van- bjjna alle bladen in Nederland. Hun arbeidzaam leven was inderdaad een leven van onafgebroken toewij ding aan de belangen der pers. (Vad.) In eene vergadering van de Tuinbouwafdeeling te Apeldoorn werd o. a. gewezen op den onhoud- baren toestand voor de kweekers, enz., indien de nu aanhangige Zondagswet mocht worden aange nomen, en besloten, het hoofdbestuur uit te noodigen, bij de regeering aan te dringen, de wet, voor zoover die op de tuinbouw-aangelegenheden betrekking heeft, te wijzigen. Ook besloot men deze zaak als punt van beschrij ving voor de algemeene vergadering op te geven. De Koning heeft geweigerd, de nieuwe ver ordening voor de belasting op de honden voor de gemeente Arnhem goed te keuren. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de miliciensverlofgangers der lichting van 1884,. behoorende tot de regimenten huzaren, het militie kader uitgezonderd, op 4 Januari 1887 bij de trein- compagnieën van de regimenten veld-artillerie zul len worden overgeplaatst. Het stoomschip Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 14 Dec.; de „Ko ningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Marseille 14 Dec.; de „Madura," vertrok van Batavia naar Amsterdam 15 Dec.de „Edain," van Amsterdam, arriveerde 13 Dec. te Nieuw-York.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1