<§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 December. N°. 8226. Zaterdag IX December. A°. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per post1-10. Afzenderlglce Nommers0.65. PRIJS DER ADVERTENTTEN Ten 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letten neer pleatsrnimte. Voor het incae- eeenn holten de sted wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer M. K. J. J. Ter Kuile, geb. te Enschedee, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, rnet academisch proefschrift, get.: „Verkoop van erfenis." Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de verloskundo en de vrouwenziekten aan de univer siteit te Leiden, dr. H. Treub, adsistent aan het academisch ziekenhuis en geneesheer alhier. Freule E. C. Bowier alhier heeft mot gunstig gevolg te Amsterdam het examen voor teekenen lager onderwijs afgelegd. De Leidsche Studenten-almanak voor 1887 is heden verschenen. Een portret van den rector- magnificus dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen prijkt over den titel. De almanak bevat nevens hetgeen in eiken almanak behoort, opgaven omtrent al wat het hooger onderwijs te Leiden en zijne instellingen betreft, verslagen van de lotgevallen van Academie en Studentencorps, college-verslagen en het mengelwerk, dat gedeeltelijk geïllustreerd is. Volgens dezen almanak is het aantal studenten aan de Leidsche Academie aldus verdeeld: corps oud- niet te za- leden. corpsl. corpsl. men. Wis- en natuurkunde 20 12 25 57 Lett, en wijsbegeerte 28 25 28 81 Godgeleerdheid 23 4 16 43 Rechtsgeleerdheid 345 64 23 432 Geneeskunde 179 54 113 346 595 159 205 959 Het corps verloor door den dood 2 leden. In de avondzitting van Donderdag der Tweede Kamer, bleef bij de voortzetting van het debat over Hoofstuk V der Staatsbegrooting, de heer Rutgers nader aandringen op grensregeling tusschen Am. sterdam en Nieuwer-Ainstel. De minister verklaarde alleen, de zaak verder te zullen onderzoeken. De heer Beelaerts drong aan op gelijkmatige toepassing door de verschillende gewestelijke be sturen van de bepalingen omtrent het geven van buitengewone vergunningen volgens de Drankwet. Ook dit punt zou de minister overwegenwijziging der Drankwet achtte hjj vooreerst ongewenscht. De heer A. Mackay drong aan op Staatszorg voor invalide Jandloopers, die niet naar eene Rijks werkinrichting kunnen worden gezonden. De minister wees er op dat dit veel geld zou kosten, maar zou de zaak overwegen. De heer Schimmelpenninck van Nijenbeek wenschte vrijheid voor homoepathische doktoren tot aflevering van hunne geneesmiddelen als geen apotheker die verkoopt. De minister meende dat de Geneesk.-wet die uitzondering niet toelaat. De heer W. Van Dedem wenschte Staatstoezicht op de begrafenisfondsen. De minister verklaarde dat de commissie, benoemd voor het ontwerpen eener wettelijke regeling der levensverzekeringen, tot zeer verschillende conclusiën was gekomen. De Regeering zou weldra eene keus doen en dan ook de be grafenisfondsen regelen. Op art. 67 (subsidiën aan geneeskundigen en vroed vrouwen) was een amendement van mr. A. Mackay voorgesteld tot vermindering met de helft en enkel voor vroedvrouwen. De heeren Vermeulen en Van Baar bestreden dit amendement met het oog op de groote behoefte aan geneeskundige hulp ten platten lande. Huns inziens moest de Regeering nog verder gaan. Daartegen opperde de heer Schaepman ernstig bezwaar. Door de heeren Van Asch Van Wijck en Ver- Meulen is een amendement voorgesteld op Hoofd stuk V, strekkende om niet over te gaan tot het bouwen van nieuwe lokalen ten behoeve van de Rijks hoogere burgerschool te Venloo. Te Utrecht is voor het examen in de Engel sche taal B, letterkundig gedeelte, toegelaten do heer J. J. H. Rix, van Noordwjjk-Binnen. Er bestaan te Amsterdam op dit oogenblik niet minder dan 8 vacaturen onder de predikanten in de Herv. gemeente. Vjjf zijn er van hun ambt ontzet, drie zjjn overleden. Volgens mededeeling van den secretaris van het hoofdbestuur der „Ned. Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust", hebben de heeren mr. N. G. Pierson te Amsterdam, dr. J. C. Burkens te Rotterdam, F. C. De Bas te 's-Hage en prof. M. A. Gooszen te Leiden allen hunne benoeming tot lid van het hoofdbestuur dier Vereeniging aangenomen. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek der inlichtingen van de Regeering op de bezwaarschriften tegen het telegraaftarief, heeft voorgesteld te verklaren dat de Kamer eene spoedige regeling van het binnenlandsch telegraaf tarief bij de wet wenschelijk acht. Door de commissie voor het examen van apothekers-bedienden te Groningen zjjn geëxami neerd en toegelaten de dames H. S. Sloot, van 's-Gravenhage; T. Van der Meulen, van Sneek, en Chr. Steenmeyer, van Assen. Te 's-Hage is toegelaten de heer P. W. A. Timmers. Voor de gisteren door het provinciaal bestuur van Noord-Holland uitgeschreven geldleening groot 265,000, rentende 3'/, pCt., werd ingeschreven tot een bedrag van f 165,000, tegen den koers van 97 pCt. Voor het resteerende bedrag bljjft de inschrijving nog tot 15 Dec. a. s. geopend. Te 's-Gravenhage overleed in den ouderdom van ruim 63 jaren de heer W. O. baron Snouckaort van Schauburg, thesaurier des Konings en contro leur-generaal over personeel, materieel en adminis tratie der departementen van 's Konings hofhouding. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 9 Dec.; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde gisteravond Dover. Z. M. heeft G. R. C. M. Raupp, met ingang van 20 dezer, benoemd tot burgemeester der ge meente Lichtenvoorde, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Geertrui- denbergbij het wapen dor cavalerie benoemd tot eersten luitenant bij het escadron ordonnansen, den tweeden luitenant H. L. A. Mathon, van dat escadron; bjj het personeel der militaire admi nistratie benoemd tot tweeden luit.-kwartierm., en wel bjj het 8ste reg. inf., den sergeant S. J. Koster, van het 3de reg. inf.den tweeden luit. C. W. J. Nuys en den tweeden luit.-kwartierm. C. J. A. Brandts Buys, beiden van het 8ste reg. infanterie, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. N°. 128), op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden be schikt; met ingang van 15 dezer, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Almeloo N. I. A. C. Swellengrebel, thans directeur van het postkantoor aldaar. Gemengd Nieuws. Ten gevolge van het succes, onder vonden bij de verleden week gehouden verloting, heeft de heer G. H. Yan der Linden, Donkersteeg 15, besloten morgen, Zaterdag, wederom eene ver loting onder zijno begunstigers te houden, tevens met het oog op den marktdag. De te winnen prijzen bestaan nu in pakken sigaren, tabakspijpen, waar» onder met étui's, enz. enz. Hedenmorgen z ij n door de politie in eene herberg aangetroffen *en vervolgens naar het politiebureel geleid drie personen, uit Amsterdam, die getracht hadden door op bekende wjjze andere personen tot kaartspelen uit te lokken, echter zonder, voor zoover bekend, voor hen gewen scht succes. Op verzoek der politie alhier is door de politie te Haarlem aangehouden en her waarts overgebracht zekere W. V., die verdacht werd van verduistering; terwijl op verzoek van laatstbedoelde politie te dezer stede aangehouden en naar Haarlem is overgebracht ook zekere W. V., die, in gezelschap van een vrouwspersoon P. T., zich aan diefstal in eene slaapstede had schuldig gemaakt. In den nacht van Woensdag op Don derdag jl. is door de politie alhier als verdacht aangehouden een man, dragende een zak met einden zinken pijp. Zjj die dergelijke pijpen van hunne woningen missen, worden verzocht zich aan het politiebureel te vervoegen. In den nacht van 8 op 9 dezerzijn bij den landbouwer J. Maaskant, veldweg bjj den Vijfhuizerweg te Haarlemmermeer, 29 van de 32 eenden ontvreemd, welke los op het erf bij de woning liepen. Naar de daders wordt onderzoek gedaan. Van de raderboot „De Am stel", welke eergisteravond van Zwolle naar Amsterdam vertrok, wordt eene dame vermist. Zjj was, naar hare spraak te oordeelen, eene Duitsche. Men vermoedt dat zij des nachts over boord gevallen en in de Zuiderzee verdronken is. Haar naam kent men niet. Uit Genemuiden wordt, dd. 9 Dec., gemeldHedenvoormiddag om elf uren brak aan den Kamper zeedjjk onder deze gemeente, ten huize van de wed. Post, een felle brand uit, die door den hevigen wind zoodanig werd aangewak kerd, dat binnen een uur tjjds hare woning, be nevens een viertal der belendende gebouwen in de asch werden gelegd. De aan den zeedijk geplaatste brandspuit, uitstekend bediend, deed twee der aan grenzende woningen met schuren en een hooiberg nog behouden. Eene der uit de kom der gemeente gezonden brandspuiten werd alleen gebezigd om het blusschen van het smeulende riet enz. spoe diger te doen plaats hebben. De brand is hoogst waarschijnlijk in den schoorsteen aangekomen. Te Har melen is gisternacht de hof- stede, bewoond door den landbouwer J. Van den Berg, geheel door brand vernield; alleen het bak huis, waarin een paard en twee varkens, is onge deerd gebleven; ruim twintig stuks hoornvee zjjn verbrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Prinses Wilhelmina heeft, naar mon aan het „Utr. Dbl." uit Apeldoorn meldt, vier paard- jes van Shetland's ras gekregen van Z. M. Zjj zijn nog niet zoo groot als een ezel, hebben groote kop pen en lange haren. Zjj zjjn buitengewoon mak en door een 10-jarig meisje gedresseerd. Denkelijk ko men er nog 2 dergelijke paardjes. Men schrijft uit Winschoten: In de nabijheid dezer plaats (bij de zoogenaamde Bult) is het ljjk gevonden van een smokkelaar. Hjj moet door twee andere smokkelaars, die hjj verklapt had, om het leven zjjn gebracht. Het gerucht loopt dat de daad door andere personen is gezien. De politie doet onderzoek. Uit vrees dat hunne netten door den grooten golfslag stuk geslagen zouden worden, waagden zich twee Hoomsche visschers met eene boot in zee, met het ongelukkig gevolg dat het bootje omsloeg en zij verdronken. Een hevige storm heeft inde vóór laatste 24 uren op verschillende plaatsen van ons land gewoed. Te Amsterdam werd aan de Nieuwe Keizersgracht gisterochtend een man door een orn- verwaaienden boom doodeljjk getroffen. Het was de heer Cremers, ambtenaar aan het Entrepotdok, die, op weg van zjjne -woning naar het dok, den vallenden boom bij het voorbijgaan op het gelaat kreeg. De dood volgde onmiddellijk. Het ljjk werd in het Israëlietisch ziekenhuis gebracht. LEIDSCH «i DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1