Leiden, 9 December. horzien borden, welko wijzigingen, slechts weinig in getal, hoofdzakelijk meer de redactie, dan den inhoud betroffen. Zoo werd nu bepaald dat het bestuur zal bestaan uit acht meerderjarige leden, die het Studentencorps (waaronder de Vereeniging thans 240 leden telt) uitnoodigen om uit z(jn midden aan te wijzen wie als negende lid zal optreden. Het tegenwoordige artikel 8 sprak dienaangaande niet duidelijk. Betreffende hetzelfde artikel was van 26 leden een voorstel ingekomen om de bepaling dat jaarlijks drie leden volgens rooster aftreden, die „niet dan na één jaar" herkiesbaar zijn, zoo danig te wijzigen dat ze „terstond" kunnen her kozen worden. Bestuurderen moesten hierop thans prae-advies uitbrengen, maar het viel hun moeilijk dit op zulk een voorstel te doen, te minder daar ze het zolf niet eens, niet homogeen waren. Na een kort debat tusschen de bestuursleden de hoeren Brouwer en Driessen, die er wel niet direct tegen, maar er ook niet onbepaald voor waren, alsmede de heeren Knaap, Verhoog en Looman, die het voorstel ernstig verdedigden, en er zóó mede waren ingenomen dat de heer Verhoog zelfs voorstelde om de aftredende leden nu by acclamatie te her kiezen, werd het voorstel, door opstaan der leden die er vóór waren, bij overgroote meerderheid goedgekeurd, evenals later het gewijzigde geheele reglement, dat, naar de voorzitter op eene vraag van den heer Verhoog mededeelde, opnieuw zal worden gedrukt en aan het jaarverslag toegevoegd, waartoe te meer reden bestaat omdat het vorige is „uitverkocht" en zelfs alle leden niet eens van een reglement zyn voorzien. Ook bestaat het plan om later, als bekend is wie voor 1887 lid zyn, eene alphabetische naamlyst te doen drukken, het geen tevens zijne goede zydo heeft, want men kan dan daaruit heel gemakkelijk zien wie onzer goede vrienden nog geen lid geworden zyn. Toen vervolgens de benoeming van drie nieuwe bestuursleden, in plaats van de heeren Was, secre taris, Van Masyk Huiser Van Reenen, vice-voorz., en Driessen, 2den penningmeestsr, aan de orde kwam, herinnerde de heer Verhoog aan zyn gedaan voorstel om genoemde heeren ditmaal by acclamatie te herkiezen, met welko afwijking van het regle ment de vergadering zich by applaus vereenigde, zoodat de aftredenden opnieuw waren benoemd en ze zich bereid verklaarden zich die herbenoeming te laten welgevallen, waarin de voorzitter aanleiding meende te vinden om de Vereeniging-daarmede te mogen gelukwonschen. Eindelijk deelde de voorzitter nog mede dat er plan bestond om voor do vereeniging om ver schillende redenen, óók als ze soms fondsen of goe deren mocht verkrijgen rechtspersoonlijkheid aan te vragen, waartoe echter eerst de goedkeuring van de notulen der vergadering, waarin het besluit werd genomen, noodig is, aangezien deze bij de aanvraag moeten worden overgelegd. Daartoe zal dan eerstdaags eene slechts korte vergadering worden uitgeschreven. Ten slotte noodigde hy do leden uit, in de win termaanden hunne gedachten eons te laten gaan over plannen voor de volgende feestviering en deze dan, in ieder geval met begrooting van kosten, by het bestuur tegen de volgende Mei-vergadering in te zenden, waarna de heer Brouwer, na een woord van dank, door den heer Kiek, naar deze terecht meende, ook uit naam der geheele vergade ring, tot hot bestuur voor de vele moeiten en opof feringen van den kostbaren tyd, voor de veelom vattende werkzaamheden getroost,de vergadering sloot met een harteiyken wensch voor den verderen bloei der vereeniging. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren: Hartevelt, B00] Bredius, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Reenen Fo°lei Van Hooken, Van der Hoeven, Cock, Knap>D0rt' Vos> De Go0ie' Was> Driessen, Land, Verster en De Fremery. Deze laatsto cu0n voorzittersstoel ingenomen heb bende, opende de vef Smering met de welwillendheid van den Raad in te ri.'>eP0ni nu hy, ten gevolge der ziekte van den Burgomaster, diens plaats moest innemen. Liet aanvankeiyk die ziC^te, vervolgde spreker, zich ernstig aanzien, thans echter is dit gelukkig anders geworden en kunnen wy do hoop koes teren dat hij spoedig zijne werkzaamheden zal kunnen hervatten; dat dit aller vfensch is, dat by allen de hoop bestond dat het hoofd dezer gemeente nog lange jaren gespaard zoude mogen blijven, zoowel in het belang der gemeente als in dat zijner familie, hiervan hield spreker zich over tuigd. (Applaus). De Voorzitter deed vervolgens mededeeling der ingekomen stukken, waaronder ook behoorde eene kennisgeving van mevrouw de wed. Simon Thomas, inhoudende de mededeeling van het overlyden van haar echtgenoot, in leven hoogleeraar in de verlos kunde aan onze hoogeschool. Deze kennisgeving is bereids met een rouwbeklag beantwoord. Tot het onderzoek der geloofsbrieven van het niouwgekozen lid mr. N. L. J. Van Buttingha "Wichers, dat thans aan de orde is, werd door den voorzitter eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Cock, Was en Driessen, welke, na zich in eene aan grenzende kamer daarmede onledig gehouden te hebben, by monde van eerstgenoemde, tot toelating adviseerde, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nadat door den voorzitter als stemopnemers waren benoemd de heeren Alma, Vos en Van Hoeken, werd het verzoek van den heer D. J. Braakenburg, om wederom voor drie jaren als adjunct-stadsgenees- en heelkundige te worden ge continueerd, in behandeling genomen en daarop met 15 stemmen gunstig beschikt; 5 briefjes waren in blanco. Achtereenvolgens werden benoemd: tot lid der commissie voor de bewaarscholen, dr. H. Treub, aftredend lid, met 19 stemmen; tot tweeden onder- wyzer aan de school derde klasse No. 2 de heer J. W. Wuyster, thans 3de onderwyzer aan dezelfde school, met 18 stemmen; tot derdo onderwyzeres aan de Meisjesschool 2de klasse mej. A. L. Meyners, thans onderwyzeres te Weesperkarspel, met 16 stemmentot leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium de heer P. Fyn Van Draat, leeraar aan de H. B.-School te Venloo, met 19 stemmen. Zonder hoofdeiyke stemming werd vervolgens goedgekeurd het voorstel tot aanvulling der Ver ordening tot regeling van het Herhalingsonderwys, en gunstig beschikt op het verzoek van R. J. Coronel om terugbetaling van schoolgeld, waarby de hoer Vos verklaarde zich van stemming te zul len onthoudenook op de verzoeken van P. G. Timp om eene stoep te leggen voor zyn huis op de Haarlemmerstraat, van J. J. Huy voor zyn huis in de Hoefstraat en van W. S. Marsman voor zyn huis op de Haarlemmerstraat; verder op dat van J. P. Vreoburg om eene schoeiing te plaatsen aan de Haarlemmertrekvaart en van D. Pander om eene loozing te maken door den weg naar even- genoomde vaart. Ten aanzien van het verzoek der directie van de Leidsche Duinwatermaatschappij om onder de in ons nommer van Zaterdag 11. medegedeelde voorwaarden water te leveren aan bewoners der Heerenstraat, gemeente Zoeterwoude, werd eveneens gunstig beschikt. Het voorstel, om gedurende de ziekte van den heer L. Punt, leeraar aan het Gymnasium alhier, diens werkzaamheden te doen waarnemen door de heeren Leopold en Van Eek werd goedgekeurd. Eveneens opperde niemand eenig bezwaar tegen het voorstel om ingevolge het advies der commissie van financiën aan beiden eene toelage toe te ken nen, zonder dat men zich echter in het vervolg op dit feit als precedent zoude kunnen beroepen. Niets meer aan de orde zynde en niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de ver gadering. Door de „Alliance Scientifique Universelle" (Institution Ethnographique) is de firma E. J. Brill, alhier, bekroond met de groote bronzen medaille voor hare verdiensten op het gebied van Oostersche uitgaven. Vooral wordt in het rapport der Alliance geroemd de keurige uitvoering harer Chineesche uitgaven. De medaille is den firmanten gisteren uitgereikt door onzen stadgenoot, den hoogleeraar dr. D. Bie- rens De Haan, die van genoemd Parysch genoot schap correspondeerend lid is. Voor het examen in het Engelsch is te Utrecht geslaagd de heer J. H. Kramer, van Leiden. De verbouwing van het logement „De Witte Zwaan," van den heer Ths. Van Ruiten, te Lisse, Maandag 11. aanbesteed door den heer J. P. De Koning, architect te Leiden, is gegund aan den laagsten inschryver, den heer C. Van der Zaal, te Lisse, voor de som van f 9469. De begrooting be droeg f 10,332. Met het doel om arme kinderen een aange naam Kerstfeest te bereiden, gaf de Noordwyksche .liedortafel „Zang en Vriendschap" gisteravond in hot kerkgebouw dei' Nederlandsch-Hervormdo ge meente te Noordwyk, eene uitvoering van godsdien stige liedoren. Het programma was met smaak ge kozen uit bekende kerkzangen en gedeelten van oratoriaeen tweetal solo's boden eene gewenschte afwisseling. De uitvoering was zoo goed, als men de omstandigheden in aanmerking nemende mocht verwachten. Dat de opbrengst strekken moge om het ontworpen feest zoo luisterryk mogelyk te doen zyn! Bedankt is voor het beroep naar Marken (cl. Edam) door ds. M. H. Bolkestein te Woubrugge. Ter openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschilion van bestuur, zyn o. a. behandeld de beroepen van den gemeenteraad van Woerden en van aangelanden van het jaagpad langs den Ryn, gelegen onder de gemeenten Bode- grave, Barwoutswaarder en Woerden, van een be sluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, tot wyziging van de leggers der wegen en voet paden in die gemeente. Rapporteur de staatsraad jhr. Van Hunalda Van Eysinga. Als belanghebbenden voerden het woord de burgemeesters van Woerden en Bodegrave en de heer J. Brunt, 's Konings beslissing in deze zaak volgt later. Het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring dei- verklaring op 27 September 1886 tusschen Neder land en België onderteekend, betreffende artikel 34 van de overeenkomst omtrent de grensscheiding met België van 8 Augustus 1843 (Staatsblad 1844 No. 12), heeft aanleiding gegeven tot de volgende vragen en opmerkingen. De vraag werd gedaan of do Regeering ook wist mede te deelen, waarom België omtrent een dergelyk voorstel als hier wordt gedaan en dat door Frankryk en Luxemburg is aangenomen, zich nog niet heeft verstaan met Duitschland. Men meende dat de voorgestelde be paling in vele gevallen zeer bezwarend zoude zyn voor hen, die aan de grenzen gebouwen hebben, waaraan wellicht eenige bybouw wenschelyk kan wezen, of wel land bezitten, by v. tuinen óf weiland, dat zich over eene aanzienlyke breedte langs de grenslyn uitstrekt. Men achtte voor den landbouw in het algemeen eene ruimere bepaling wenschelyk, byv. dat het aanbrengen van doorzichtige omhei ningen zoude veroorloofd zyn, en wees tot voorbeeld op het grenstractaat met Pruisen, dat mildere be palingen bevat en tot geene moeilykheden aanlei ding geeft. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat- schappy worden (behoudens goedkeuring der Regee ring) op 1 Januari a. s. ingevoerd abonnementen lste klasse, geldig op alle lijnen (behalve detram- lynen) voor f 500 'sjaars. Het bestuur van den Ned. Journalistenkring heeft zich thans geconstitueerd als volgt: H. De Veer, voorzitter; J. D. Doorman, onder-voorzitter W. M. Der Kinderen, penningmeester; dr. J. A. Lamping, mr. A. Polak, dr. P. J. H. Vermeulen, J. W. R. Gerlach, G. Keller en D. A. Van Waalwijk, secretaris. De kring telt thans 82 leden. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over do beide ontwerpen van wet, betreffende maatregelen tot bevordering van de instandhouding der suikercultuur op Java is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag, van oordeel, dat door de ge wisselde schrifturen de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 8 Dec.; de „Drente," van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Dec. te Marseille; de „Oranje Nassau" vertrok 29 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Pins Willem I" arriveerde 30 Nov. van Amsterdam te Paramaribo. Geiueugd Nieuws. Op eene in ons blad geplaatste adver tentie van een verloren sleutel, zyn er niet minder dan 28 aangeboden, waaronder ook de gezochte. Er schynen dus heel wat menschen te zyn die „hun sleutel kwyt" zyn. Eene verpleegde uit het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis op de St.-Jacobsgracht alhier, die gisteren uit wandelen was, werd plotseling ongesteld. Met eene vigilante naar genoemd gesticht gebracht, ontwaarde men, daar aangekomen, dat de levensgeesten haar reeds verlaten hadden en slechts een lyk zich in het rytuig bevond. Hedenmorgen kon de Noordwyksche boot niet varen, omdat het water 2 voet gedaald is.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2