N'. 8225. "Vriyclag 10 I>eceiiïft>er. A0. 1886. De 3-0ctober-Vergadering. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Er is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal September—Novem ber. Met het oog op het groote aantal abonné's, zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen: Koepoortssingel, Hoogen Rijndijk, Broe derpad, Zijlsingel, Zijlweg, Heerensingel, Heerenlaan, Heerenweg, Schelpenpad, Vreewijk, Witten Singel, Witte-Rozelaan, Haagweg en Haagsche Trekvaart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nuumden1.10. Franco per poet1.40. Afzenderlpke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groot© re letten naar plaatsruimte. Voor het inca fr ee eren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de Stadszaal werd gisteravond de algemeene vergadering gehouden der 3-October-Vereeniging, welke zeer goed bezocht was en geopend werd met een kort woord van den voorzitter, daarmede herinnerende aan de werkzaamheden der vorige vergaderingen ter voorbereiding tot viering van den Leidschen gedenkdag bjj uitnemendheid en hoe men met genoegen op den uitslag er van mag terug zien, er tevens den wensch bijvoegende dat men na afloop ook dezer vergadering, met dezelfde vol doening, met dezelfde opgewektheid moge heengaan als de laatste maal. Nadat vervolgens de secretaris, de heer E. A. O. Was, de notulen der vorige vergadering had gelezen en deze waren goedgekeurd, deed de penning meester, de heer J. Goedeljee, rekening en verant woording, wat de geldmiddelen betreft. Onder de door hem medegedeelde cijfers komen o. a. de volgende voor: Inkomsten 225 leden ad 2.50 562.50, 1640 leden ad ƒ1 f 1640, 2900 feestwijzers of 116 pakjes ad 0.75 87, gift uit Amerika ƒ315, kaarten verkocht op „Nut en Genoegen" 305.25, kaarten verkocht bij den heer Goedeljee f 14.50, entrée's op Zomerzorg 448.60 en vrijwillige bijdragen 17.50. Uitgaven: drukwerk ƒ179.80, boeken en papier ƒ13.15, brood 237.35, haring ƒ204.50, sigaren ƒ172.85, bier ƒ300.31, vuurwerk 625, brandspuit op Schuttersveld ƒ49.88, gasfabriek voor aanleg en verlichting aldaar ƒ87.43'/,, decoraties enz. 32, assistentie ƒ106, dienstpersoneel ƒ215.54, paarden en rijtuigen 58, muziek ƒ425, verschillende uit gaven ƒ335.701/, en advertentiën ƒ67.83. Naar aanleiding dezer verantwoording bracht de in de vorige vergadering benoemde commissie van controle, bestaande uit de heeren K. T. Caron, P. J. Groen en G. Henri Sjjthoff, een schriftelijk rapport uit van hare bevindingen bij het onderzoek van het gehouden beheer. Ze vond alles in de nauw keurigste orde geadministreerd. Slechts ééne op merking had zij, en wel wat betreft de kosten voor de stoomspuit, welke inderdaad zeer hoog kunnen genoemd worden, en dat voor iets dat noodwendig steeds moest aanwezig zjjn daar en waar bij buitengewone gelegenheden gevaar voor brand bestond. In tegenstelling met dat bedrag, wees de commissie met genoegen op het betrek kelijk lage cijfer voor den aan het beeld van Van der Werf gehechten krans, de op het Schuttersveld aangebrachte decoraties enz., terwijl van het bestuur zelfs geen declaraties waren ingekomen voor het houden zijner vele vergaderingen. In een en ander vond de commissie stof om de vergadering voor te stellen de rekening met dankbetuiging onder applaus goed te keuren, hetgeen dan ook onmid dellijk geschiedde; waarna de voorzitter, de heer Brouwer, wederkeerig dank zeide aan de commissie van controle voor de nauwkeurige wijze waarop zjj zich van hare taak heelt gekweten. Echter mocht hij niet onbeantwoord laten hetgeen door haar was in het midden gebracht omtrent de kosten der stoomspuit. Het bestuur toch meende dat het ge vierde feest, een feest was voor do geheele burgerij en dan was het niet dan billijk dat zjj, die aan de spuit verbonden waren, hunne werkzaamheden in rekening konden brengen. Het bestuur meende dus in dit opzicht niet te moeten beknibbelen. Op eene vraag van den heer J. I. Planjer of onder de vermelde som ook huur der stoomspuit was begrepen, antwoordden de heeren Goedeljee en Brouwer ontkennend. De kosten betreffen slechts het personeel, als daar zjjnde opperbrandmeester, de brandmeesters, spuitgasten, machinisten enz., gedurende de zeven uren dat de spuit op het Schut tersveld stond, met de noodige consumptie, terwijl het vervoer met de paarden heen en terug telken reize ook nog ƒ10 kostte. Alsnu bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, d. w. z. van de oprichting der vereeniging af, met nog eene korte schets van wat tot die oprichting had aanleiding gegeven in den boezem van de Com missie voor de Volksbijeenkomsten, en hoe ze, reeds op de eerste vergaderingen, zich spoedig in den grooten bijval en steun der burgerij mocht verheugen en zelfs blijken van belangstelling uit Amerika ontving, altemaal bijzonderheden, welke met nog zoo vele andere onzen lezers uit de indertijd door ons gegeven vrij uitvoerige verslagen bereids bekend zyn en welke we dus hier niet behoeven te her halen, evenmin als het getrouwe verslag dat de secretaris ten slotte ook tot in de geringste bijzonderheden deed omtrent den heuglijken feestdag zeiven, waarvan het hoofdpunt was de optocht der 23 vereenigingen met hare banieren. Van het schild, vervaardigd als een huldeblijk aan de in onze feestviering zoo belangstellende Amerikaansche broeders en dat, in het rijtuig der uitdeelings-commissie geplaatst, het 2de gedeelte van den stoet opende, is eene gekleurde photo graphic in lijst, vervaardigd door den heer Goe deljee, als een aandenken aan het feest door het bestuur, namens de 3-Oct.-Vereeniging, ten geschenke aangeboden aan de „Holland Society" te Nieuw- York [Toejuiching]. In het lokaal „Nut en Genoegen", waar de stoet te ongeveer vier uren -werd ontbonden, werden de deelnemers uitgenoodigd nog eenigen tijd aldaar van hunne groote wandeling uit te rusten, terwijl de voorzitter der Vereeniging aan allen een woord van hartelijken dank toevoegde voor hunne mede werking om dit deel van het feest zoo uitstekend te doen slagen. „Aangenaam", zoo luidt het in het verslag, „deed het ons daarbij aan, toen de praeses van het studentencorps binnenkwam, alle Leidsche burgers, die aan den optocht hadden deelgenomen, als uit één mond het „Io Vivat" te hooren aan heffen, waardoor wij versterkt werden in onze ver wachting dat de 3-Oct.-Vereeniging den band hechter en sterker zou maken tusschen Leidens burgerij en de studenten van de Leidsche Academie." [Nieuwe toejuichingen.] Van dit gedeelte van het programma werd boven dien niet afgestapt zonder met een enkel woord vermeld te hebben dat de houding der politie en der militairen, die den optocht escorteerden, en de ordelievendheid der Leidsche burgerij het den leiders van den optocht mogelijk maakten, dien met de meeste geregeldheid te doen plaats hebben en waar aan zeker oek te danken is dat, niettegenstaande eene duizelingwekkende menigte van toeschouwers Leidens straten en pleinen vulde, geen enkel on geluk te betreuren viel. En wat het slotnommer, het feest op Zomerzorg en het Schuttersveld, betreft, door het prachtige weer uitgelokt, namen duizenden aan dit feest deel, zeodat veler geduld op de proef werd gesteld door den geruimen tjjd, dien zij noodig hadden om op het feestterrein te komen. In het verslag wordt dienaangaande de volgende opmerking gemaakt: Konden wij, Hollanders, die in zoovele zaken een goed voorbeeld geven, dit voorbeeld onzer Fransche naburen eens navolgen, om, in plaats van met gejaagdheid voort te dringen, bedaard „queue te maken", zeer zeker zou de tijd, om zulk een talrijk publiek tot het feestterrein toe te laten, de helft korter zijn en het minder aangename van in gedrang te zjjn, geheel kunnen worden voorkomen. De beschouwingen aan het slot van het verslag achten we van belang genoeg om die hier woor delijk te laten volgen: „Wij mogen de beschrijving van het feest niet eindigen, alvorens te hebben medegedeeld dat het bestuur der studenten-sociëteit „Minerva" onze ver eeniging de beleefdheid had bewezen, haar Bestuur uit te noodigen, na afloop van het feest op Zomer zorg, een bezoek te komen brengen aan de studenten sociëteit. De hartelijke ontvangst die ons daar ton deel viel, gaf ons weder het bewjjs, dat, evenals de Leid sche burgers dit na den optocht getoond hadden, ook nu de Leidsche studenten van hunnen kantte kennen wilden geven, dat ook zjj gaarne de gelegen heid aangrepen om den band tusschen studenten en burgers te versterken [Toejuiching.] Indien het na deze beschrijving nog noodig is, kunnen de volgende cijfers van het succes onzer jonge vereeniging spreken. De 3-October-Vereeniging telt op dit oogenblik 1865 leden, waaronder 225 donateurs. De totale ontvangst bedroeg ƒ3390.35, de totale uitgaaf ƒ3110.35, zoodat de kas sluit met een batig saldo, groot ƒ280. Hoe gunstig die cjjfers ook klinken, zoo mogen wjj ons niet ontveinzen dat zjj voor een groot deel te danken zjjn aan het buitengewoon prachtige weer, waardoor wij op den feestdag nog aan entrées ontvingen eene som van ruim 440. Daarom zjj ons, alvorens dit verslag te eindigen, nog deze opmer king vergund. Ieder, die eenigszins bekend is met de moeilijk heid om, geruimen tijd vóór de feestviering, de plannen met bijbehoorende begrooting van onkosten op te maken, weet van hoeveel belang het is, dat men op een vast bedrag van ontvangsten kan rekenen. Zjj, die met do 3-Oct.-Vereeniging inge nomen zijn, toonen dit daarom door lid te b 1 jj v e n of, zoo zjj het nog niet zjjn, lid te worden, en dit niet uit te stellen tot onmiddellijk vóór den feestdag, maar door zich, liefst zoo spoedig moge lijk, voor het lidmaatschap aan te melden bjj den lsten penningmeester, den heer J. Goedeljee, Hoo- gewoerd 152." De secretaris eindigde het verslag met den wensch. uit te spreken dat de genomen maatregelen de goedkeuring der leden mochten wegdragen en dat deze mogen voortgaan aan het Bestuur hun steun en medewerking te verleenen, tot bevordering van den bloei der 3-0ct.-Vereeniging. Dat die goedkeuring niet achterwege bleef, bleek uit het daverend applaus dat volgde op de lezing van het verslag, hetwelk door den voorzitter ge roemd werd om zijne nauwkeurigheid en juistheid, waarvoor den secretaris aller dank toekomt. Tevens deelde de voorzitter mede dat, aangezien dit het eerste verslag der jeugdige Vereeniging is, het bestuur had besloten het te doen drukken en aan de leden verzenden. Verder bracht hq in het open baar nog een woord van dank aan de uitdeelings- commiseie, al had hij dit in engen kring reeds ge daan op den feestdag zelf. Sedert het nog kort bestaan der Vereeniging, was gebleken dat het reglement hier en daar moest

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1