N°. 8224. 23oiicleiecIa£»; O Deceiaiber. A0. 1886. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. SCHEURKALENDER feze (Qourant wordt dagelijks, met aitzoadertag ran gen- en feestdagen, uitgegeven. Er is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal September—Novem ber. Met het oog op het groote aantal abonné's, zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen: Jmvossensteeg, Volmolengracht, Ouden Singel, Paradijssteeg, Oostdwarsgracht, Morschweg, Morschsingel, Stationsweg, Haverzaklaan, Rijnsburgersingel, Aloë- laan, Marendijk en Haarlemmertrekvaart. Leiden, 8 December. LEID DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN Ven 16 regele 1.05. Iedere regel meer/ 0.1 TJ. Grootere letten neer plaatsruimte. Voor het lncae- eeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. De bon waarop onze premie- tegen betaling van 15 cents wordt afgeleverd, zal de volgende week in het Leidsch Dagblad worden afgedrukt. Officiëele Kennisgevlngoii. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van het Bestuur der Vereeniging: PUGNO PBO PATBIA, houdende verzoek om vergunning tot inrichting tot schietterreiu van de Kegelbaan, staande op het talud van den Burg Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95)* Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Woensdag den 22sten December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Baad- huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FBEMEBY, Weth. lo. Burg. 8 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Endtz-, arts, geb. te Sneek, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get. „Over het ontbreken van vry zoutzuur in de maag." Onze stadgenoot de heer A. Van Eek, hypo theekbewaarder, heeft in de maandelyksche ver gadering der Maatschappij van Letterkunde alhier eene interessante redevoering gehouden over de verplichting tot geheimhouding der notarieele akten, ook van die uit vroeger eeuwen. Er werd doorhem op aangedrongen dat van die, welke ouder dan vjjftig of honderd jaren waren, in het belang dei- wetenschap inzage zou kunnen gegeven worden, en op de inconsequentie gewezen van het gesloten houden daarvan, waar o. a. de rechterlijke archieven publiek domein zyn. De luit. ter zee der 2de kl. P. S. R. Wolter- beek, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Aruba", wordt met 6 Jan. a. s. afgevoerd uit de rol van voornoemden bodem en gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Aan boord van gemelden bodem wordt hy vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. S. Woldringh. De Nederlandsch-Oost-Indische mail wordt hedenavond met den trein van 6 u. 58 m. alhier verwacht. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te IJselmuiden c. a. (vac. Beyer), ds. M. H. Bolkestein, te Woubruggte. Door de te 's-Hage zitting houdende commissie voor de akte-examens middelbaar onderwijs zijn toegelaten voor Nederlandsch, de heer L. M. A. Couperus, yan 's-Gravenhagevoor geschiedenis do heer R. Jurgens, van Kampen; voor boekhouden (schoolonderwijs) de heer J. Kempen, vaji Amster dam, en voor gymnastiek de heer A. R. Vermeulen, van Middelburg. In de gisteravond gehouden zitting heeft de Eerste Kamer hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Van Royen, werden onderzocht en goed gekeurd, waarna genoemde heer, die reeds in handen van den Koning de gevorderde eeden had afgelegd, zitting nam. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen missives en stukken, zoomede van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerpen, waarna de Kamer tot nadere byeenroeping is gescheiden. Het vonnis van de Synodus contracta, waarby de 75 bezwaarden van Amsterdam zyn ontzet van de door hen in de Nederlandsch-Hervormde Kerk en de Nederlandsch-Hervormde gemeente te Am sterdam bekleede bedieningen en ambten, en voor onbepaalden tyd vervallen zijn verklaard van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke bediening, is door de Algemeene Synode der Ned.-Hervormde Kerk, blijkens de definitieve beslissing dd. 1 Dec. 1886, bevestigd, requiranten veroordeelende in de kosten in eersten aanleg, in hooger beroep en in herziening gemaakt. De volle Synode overweegt o, m. dat de be zwaarden volkomen bevoegd zyn hunne opvatting van Gods Woord en van eene door hen begeerde kerkorde voor te staan, doch dat zy slechts van wettige middelen mogen gebruik maken; dat zy echter dit doel trachtten te bereiken opeenewyze, met de eischen van godsdienst en zedelijkheid in stryd, door zich zeiven en de Amsterdamsche kerkegoederen te stellen buiten de werking van hetgeen zy zeiven noemen „ons kerkelijk statuut."' Naar men aan de „Arnst. Crt." mededeelt, komen onder de afgezette kerkeraadsleden te Am sterdam twee namen voor van hen, die in het geheel niet op 14 Dec. 1885 ter vergadering aanwezig waren. De paardenartsen van het leger zyn aange wezen om voortaan de behulpzame hand te bieden by de keuring van het levend vee en andere levens behoeften voor het leger. Aan den werkman 2de klasse by 's Ryks ge weerwinkel te Delft, C. Slieker, is de zilveren me daille met de daaraan verbonden gratificatie van f 50 voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt. Ook de faculteit van wis- en natuurkunde aan de ryks-universiteit te Groningen heeft hare stem doen hooren in het, in den laatsten tyd veel behandelde vraagstuk der opleiding tot de acade mische lessen. In een adres aan den minister van binnenlandsche zaken stelt zy voor, dat: „tot de universitaire examens in de faculteit der wis- en na tuurkunde ook toegelaten worden zy, die in het be zit zyn van een getuigschrift van goed afgelegd eindexamen der Hoogere Burgerscholen met vijf jarigen cursus." De Groninger faculteit heeft zich ook tot hare zusterfaculteiten van wis- én natuurkunde aan de andere universiteiten gewend, met het verzoek, haar adres bij den minister te ondersteunen. Dezer dagen heeft de ingenieur W. J. Hes- huyzen aan het gemeentebestuur van Amsterdam ingezonden een ontwerp tot overbrugging van het IJ, waartoe door hem voorloopig concessie gevraagd wordt. Het „Hbl." herinnert dat nog eene aanvraag voor de overbrugging bij den gemeenteraad aanhangig is, nl. van de heeren Galman c.s. Het stoomschip „Gelderland" arriveerde 6 Dec. van Rotterdam te Batavia; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 7 December; de „Conrad", van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok van Marseille 7 Dec.; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 7 Dec.; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 7 Dec.; de „Semarang" van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Dec. van Port-Said. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zal op 11 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oost burg, Terneuzen en Hulst, ter standplaats Middel burg, mr. C. Baart De la Faille, advocaat en pro cureur te Leeuwarden, tevens werkzaam by den officier van justitie, en als beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar; aan J. J. Van der Harst Lzn., te Middelburg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Gemougd Nleu w m. Eene goede gedachte van den heer Charles De la Mar, directeur van de Ned. Toonee- listen van Amsterdameene kinder- en familie-voor stelling te Leiden op morgen, Donderdag, als Sint- Nicolaasnapret. Wy houden ons overtuigd, dat de Stadszaal, waar de voorstelling plaats heeft, te klein zal blijken, vooral omdat ieder bezoeker gratis een kind kan meebrengen. De keuze van de stukjes, „De schoolmeester" en „Jan Steen" oude be kenden, het uur van aanvang (7 uren), de goede naam van het gezelschap alles werkt zeker tot succes mede. Heden middernacht ontstond te's-Hage brand met uitslaande vlam in eene scheepstimmer- loods aan den N.-W.-Buitensingel, welk gebouw binnen korten tijd uitbrandde. De haspelwagen uit het aan de Loosduinsche brug gevestigde politie posthuis gaf de eerste waterstralen. De felle zuid westenwind droeg niet weinig by om de vlammen aan te wakkeren. Onder de bewoners der aangrenzende hofjes ver wekte dit voorval groote ontsteltenis. Onder een plasregen en hevige windvlagen zag men de lui tjes hun inboedeltje by elkaar pakken en buiten in veiligheid brengen. Tydens de St. - Nicolaas-d rukte uit deze zich niet alleen in het winkelbezoek van huis moeders, maar roept ze ook tijdelijk allerlei straat industrieën in het leven, die na 6 December als met een tooverslag verdwijnen. Zoo liep sinds eenige dagen in de hofstad een Italiaan, die hansworsten, uit allerlei lapjes en knipsels vervaardigd, aan den man zocht te brengen en den Hagenaar in zijne onbekendheid met de taal van 't ruwe Noorden, zonder complimenten zyne poppen onder den neus duwt met den kreet van: „Pulchinello!" Een ander Sint-Nicolaasventer zag men er dezer dagen op de Groote Markt met een kruiwagen vol speelgoed, door een aantal klein goed omringd. De koopman had een helper by zich, die zich onderscheidde door correcte taal, en uit wiens mond men het over het marktplein hoorde klinken: „Bromtollen met muziek voor tien cents! Yoor één dubbeltje maar een Amerikaansche bromtol met muziek! Gelijk zulks aan iedereen bekend is, kosten derge lijke bromtollen in eiken winkel dertig cents, enz." De schreeuwer had zich even in een nabijgelegen kroegje begeven om zich de keel te smeren, toen er een werkman voorbijkwam, die de uitstalling op den kruiwagen in 't voorbijgaan overzag. De koopman maakte hem op het zooeven met zooveel gerucht aanbevolen voorwerp opmerkzaam. „Dankjft' wel," zei de werkman; „ik heb er

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1