N°. 8223. Woensdao; H>eceiiil>er. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Er is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal September—Novem ber. Met het oog op het groote aantal abonné's, zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen: Haarlemmerstraat (van de Beestenmarkt totBakkerssteeg en aangrenzende stegen), Middelstegracht, Groenesteeg, Uiterste gracht, Heerengracht, Langegracht, Aard- appelenmarkt en Korte Mare. Leiden, 7 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenUO. Franco per post1-40. Aizfinderlgke Nommers0.65. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ollioiüelo KennisseTinsen. Vergadering van den Gemeenteraad van leiden, op Donderdag 9 December 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van mr. N. L. J. Van Buttingba Wichers. 2". Verzoek van D. J. Braakenburg, om continuatie als adjunct stads Genees- en Heelkundige (300) 3'. Benoeming van een lid der Commissie voor de Bewaar scholen. (301) 4°. Idem van een tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2. (304) 5". Idem van eene derde onderwijzeres aan de Meisjes school 2de klasse. (306) 6°. Idem van een leeraar in de EDgelsche taal aan het Gymnasium. (311) 7°. Voorstel tot aanvulling van de Verordening tot regeling, van het Herhalingsonderwijs. (298) 8". Verzoek van B. J. Coronel, om terugbetaling van schoolgeld. (302) 9Ö. Idem van P. G. Timp, om eene stoep te leggen aan de Haarlemmerstraat. (303) 10°. Idem als voren van J. J. Huy. aan de Hoefstraat. (303) 11°. Idem als voren van W. S. Marsman, aan de Haar lemmerstraat. (303) 12°. Idem van I. P. Vreeburg, om eene schoeiing te plaatsen aan de Haarlemmertrekvaart. (307) 13°. Idem van D. Pander, om eene loozing te maken naai de Haarlemmertrekvaart. (307) 14°. Idem van de Directie der Leidsche Duinwater-Maat- echappij, om water te leveren aan bewoners der Heeren straat onder Zoeterwoude. (308) 15°. Voorstel betrekkelijk eene tijdelijke voorziening van het onderwijs in de oude talen aan het Gymnasium. (309) In de maand November zijn binnen deze gemeente geboren 125 kinderen, als: 71 zoons en 54 doch ters; overleden 61 personen (van welke 5 elders woonachtig), als: 15 mannen, 19 vrouwen, 12 zoons en 15 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 5; gehuwd 54 paren. Naar uit eene hierachter voorkomende adverten tie blijkt, zal de tegen morgenavond hier aange kondigde Hoogduitsche „Medea"-voorstelling niet plaats hebben. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is ook dit jaar op den aanstaanden Nieuw jaarsdag de Rijkstelegraaf weder beschikbaar gesteld tot overbrenging van Nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer der Nederlandsche Rjjkstelegraaf- en telefoonkantoren. Formulieren, voorzien van een stempelafdruk van het kantoor van afgifte, zijn gedurende de maand December bij alle Rijkstelegraafkantoren verkrijg baar a 10 cents. Zjj kunnen op 31 December 1886 en 1 Januari 1887 aldaar ter overseining worden aangeboden. Elke Nieuwjaarskaart mag ten hoogste 10 woorden bevatten en als inhoud uitsluitend den naam van den afzender. De naam der plaats van afzending wordt kosteloos medegeseind. De aflevering bij aanbieding op 31 Dec. geschiedt op 1 Januari 1887 zonder omslag of ontvangbewijs. Bodebezorging en in het algemeen bezorging buiten den gewonen bestelkring der kantoren vindt niet plaats. De Indische mail per stoomschip „Prins Fre- derik" wordt 8 dezer alhier verwacht. Ds. P. S. Bartstra, te Wassenaar heeft bedankt voor het beroep naar Zoetermeer en Zegwaard. Te Lisse had gisteren de aanbesteding plaats van het restaureeren van het gunstig bekende logement „De Witte Zwaan" aldaar. De laagste inschrijver was de heer C. Van der Zaal, mr. tim merman en metselaar, voor de som van ƒ9469. In zijne Memorie van Antwoord op hetafdee- lingsverslag wijst de minister de strekking van het ontwerp tot onteigening voor de verbetering van de watergemeenschap tusschen Rijn en Schie ea hare aansluiting aan de gemeente 's-Gravenhage nader aan. De toepassing der onteigeningswet zoo leest men daar is noodig, niet voor een gedeelte van het werk, maar voor het geheel, om de provincie, die voor hare rekening het geheele werk wenscht uit te voeren, in staat te stellen casu quo het bezit van al de voor de uitvoering noodige eigen dommen te verkrijgen, onverschillig of die aan bij zondere personen, dan wel aan zedelijke lichamen, zooals gemeenten enz. toebehooren. Ter beantwoording van de vraag in eene afdee- ling gedaan omtrent de afmetingen van de aangren zende vaarten, die van Leiden af de verbinding met Amsterdam uitmaken, wordt geantwoord dat die wateren het varen met gel ijken diepgang overal toelaten. Ofschoon het werk door de provincie ondernomen en uitsluitend uit de provinciale fondsen bekostigd, uit den aard der zaak niet met het oog op het defensie-belang, maar alleen met het oog op het handelsverkeer is ontworpen, zal het in de meeste gevallen ook het verkeer van kanonneerbooten van niet al te grooten diepgang toelaten. Gisteren was het de verjaardag der geboorte van wijlen Koning Willem II. Men werd daaraan te 's-Hage weer herinnerd door den krans, welke eene bekende juffrouw, thans 77 jaren oud, in navolging van haar echtgenoot en op diens wensch op 's Konings standbeeld neerlegde. De minister van koloniën heeft zijne Memorie van Antwoord ingediend op het Voorloopig Verslag over zijne suikerwetten. Hij deelt daarin mede, dat hij een wetsontwerp tot schorsing van het uitvoer recht in bewerking heeft. Het tweede zijner ont werpen, hulp aan de vrije fabrieken gevende, trekt hij in. Het eerste wijzigt hjj in dien zin, dat een voorschot van de helft van den cijns, over 1887 en volgende jaren verschuldigd, wordt gegeven, met bepaling dat het voorschot in vjjf termijnen, in de jaren 1892 1896, telkens met een vijfde moet worden terugbetaald. De te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering der Harddraverij en Ren- vereeniging koos luitenant Metelerkamp tot be stuurslid, in plaats van den heer Van der Vliet, die bedankte. Na een langdurig debat werd ver worpen het verzoek van de Amsterdamsche sport club, om ƒ500 subsidie, als prijs voor eventueele wedrennen in het volgend jaar te Bussum. Naar aanleiding van eene aan den minister van oorlog gedane vraag is door hem bepaald, dat minderjarige weezen, die toevertrouwd zijn aan de zorgen van regenten van gestichten van liefdadig heid, tot het aangaan van eene koloniale militaire verbintenis mogen worden toegelaten, als door hen is overgelegd een bewijs van toestemming van die regenten, en dat daartoe niet noodig is zoodanig bewijs van een door den laatst overgebleven der ouders of door den kantonrechter benoemden voogd. De gezondheidstoestand des Konings is, vol gens den residentie-briefschryver van het „Z. D.", beter dan die in geruimen tijd was. De nierver schijnselen hebben geheel opgehouden. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam nnar Nieuw York, passeerde 5 Dec. Lizardde „Semarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde 6 Dec. te Suez; de „W. A. Scholten" is 6 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 5 Dec.; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 6 Dec.; de „Prins Amalia," van Amsterdam, arri veerde te Batavia 6 Dec.; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 6 December. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 9, en die van den minister van marine op 10 dezer, zullen niet plaats hebben. Gemeugd Nieuw*. MochtookditjaarSint-Nicolaasopvelen een goed oogje gehad hebben, onder hen zjjn zeker vooral buitengewoon bedacht geworden de heeren Paanakker Co. in de Maarsmanssteeg. Hunne sur prise toch bestond uit niet minder dan een kost baar lokaal naast hunnen reeds bestaanden, gunstig bekenden schoenen- en laarzen winkel. Hot nieuwe magazijn is van binnen geheel bewerkt in oud- hollandschen stijl met eikenhouten betimmering, ont worpen en uitgevoerd door den architect den heer G. Van Driel. Behalve voor magazijn, is dat lokaal hoofdzakelijk bestemd voor paskamer, waar men aan het oog der voorbijgangers ten eenenmale is onttrokken. Het zeer doelmatige en gemakkelijke ameublement is er in hetzelfde genre. Het kan niet anders of de geheele inrichting, welke den heer Van Driel tot eer strekt en de door de eigenaars getrooste uitgaven blijkbaar beloont, moet aan den verderen bloei der zaak grootoljjks bevorderlijk zijn. In de beide winkelkasten, waar overheen men van de straat een goed gezicht op het fraaie, eveneens van eikenhout bewerkte plafond heeft, zijn gelijk men gisteravond kon zien nette artikelen uitgestald; maar men kan er zich ook overtuigen van de doelmatigheid der door de heeren De Vries en Stevens aan- en door hen sedert kort hier m den handel gebrachte „krans- branders," welke een zeer helder licht geven en reeds voor zich zeiven spreken bij eene vergelijking met het andere gaslicht, van toch ook goede branders, in het aangrenzende magazijn. Men ver zekert dat deze nieuwe, veel verbeterde Ameri- kaansche branders zelfs ongeveer vijftig percent meer licht geven, en wel, wat van geen klein gewicht is bij een minder gasverbruik. Men schrijft ons uit Voorschoten) dd. 6 Dec.In de openbare scholen dezer gemeente had heden het gewone Sint-Nicolaas-schoolfeest plaats. Een groot aantal kinderen, die in het ge heele jaar minder dan 10-malen hadden verzuimd, ontvingen een spaarbankboekje of eene inschrijving er op. Deze maatregel tot bestrijding van schoolver zuim werkt zóó gunstig, dat maar een goed dertig tal leerlingen geen inschrijving ontvingen, terwijl meer dan de helft der leerlingen zelfs niet ééns verzuimd had. Overigens ontvingen alle kinderen een geschenkje, eene tombola (zonder nieten) wees aan wat ieder kreeg, terwijl heel wat Sint-Nico- laas-koek de vroolijkheid verhoogde. Deze geheele zaak werd bekostigd uit particuliere bijdragen! Te Haarlemmermeer, op den Ringdijk bij Halfweg Amsterdam, is Zaterdag-avond omstreeks elf urea een verschrikkelijk misdrijf gepleegd. Drie werklieden, huiswaarts keerende, geraakten met elkander onderweg in hevigen twist. Twee van hen hebben daarop den derde, een jongeling van 21 jaren, genaamd Jacob Minnes, inwonende by zijn oom Hendrik De Booy, op den grond geworpen en deze ontving toen van Dirk Van den Berg en Hugo Peters drie messteken van achteren onder de heup,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1