hands afziet van het nemen van bijzondere maat regelen om het verval der Hindoe-oudheden in Middel-Java te voorkomenmaatregelen intusschen, die dringend noodzakelijk zyn, zal niet weldra een groot gedeelte van die voor de kennis van Java's geschiedenis zoo hoogst belangrijke monumenten uit den bloeitijd in vormlooze puinhoopen zijn ten onder gegaan. In steê van óók daaraan gedachtig te zjjn, te waken tegen het onherstelbaar en betreurenswaardig verlies voor de wetenschap, dat het gevolg zal wezen en het voor een deel helaas! reeds is van de verwaarloozing der Hindoe-oudheden op Java: nagenoeg geen oog of hart daarvoor; énkel zijne liefde openbarend en de beurs geopend voor onderhoud en restauratie van monumenten, kerken en andere kunstschatten in eigen omgeving zonder aarzeling een voorstel tot het aanbrengen van een weeldeartikel in een onzer musea, tegenover eene schier voorbeeldelooze miskenning van onze roeping met betrekking tot de voorziening in de zoo herhaaldelijk reeds aangewezen gebreken en behoeften van andere rijksverzamelingen, met name ook van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden. Zou de mindere sympathie daarvoor wellicht ook daarin haren grond vinden, dat het hier voor namelijk geldt de bewaring van voorwerpen en kunstschatten uit ons Insulinde, welke men liever weldra zou willen gaan bewonderen en bestudeeren te Berlijn of elders, dan in zijne eigen omgeving? Gemengd Nieuw». Sint-Nicolaas, die Zaterdag aan de school op het Rapenburg en die van het Nut een bezoek bracht, bezocht hedenmorgen ook de ge meente-bewaarschool in de Scheistraat. Enkele leden der commissie wachtten den hoogen bezoeker af en driehonderd kinderen verbeidden in groote span ning het oogenblik waarop zij den „echten" St.-Nico- laas zouden zien. Er werd een spel gespeeldAllen leggen zich op een bed van hooi ter ruste en, terwijl de drie honderd kinderen slapen, komt Sint-Nicolaas in zjjn rijk gewaad, vergezeld van zijne beide zwarte knechts, en neemt het bij het bed gereed gezet mandje of klompje weg om het te vullen en te verstoppen. Dat er door enkelen een half oog wordt open gedaan, om het schouwspel te zien, spreekt van zelf. Daarna worden de kinderen wakker, staan op, zingen en St.-Nicolaas komt binnen. Nu is het gewichtig oogenblik van biechten, van angst, maar ook van vergeving gekomen. Velen beloven braaf, lief en gehoorzaam te wezen en vallen neer op den regen van pepernoten, kaakjes, chocolaadjes en bruidsuikers, neerdalende uit de milde hand van den heilige. Ten slotte geeft de goede Sint permissie „om do mandjes te zoeken" en neemt onder een danklied en een „hoezee voor St.-Nicolaas" afscheid. Het was jammer dat hij het terugkomen der kinderen, met hunne gevulde en gevonden mandjes niet zag! Zooveel gelukkige kindergezichten zouden den koudsten mensch warm maken. „St. - Nicolaasin de Gevangenis!" Zoo is de plaat getiteld, welke de „Lantaarn" in het jongste nummer geeft. De teekening is goed geslaagd. Men ziet daar eenige gevangenen, waarvan sommigen met ware boeventronies, voor St.-Nicolaas staan. Onder de gevangenen merkt men op de „interessante" Jeanne Lorette, en, naar wij meenen, de Leidsche giftmeng- ster onmiddellijk achter haar en Mie de honden- scheerster aan de zijde van Jeanne. Achter St.-Nicolaas staat diens zwarte knecht met eene groote mand, gevuld met papieren, waarop met groote letters het woord gratie prijkt. St.-Nicolaas, zeker een Minister, spreekt den ge vangenen aldus toe: „Indien gijlieden bereid zyt eene plechtige ver klaring te teekenen, dat gij nimmer weder een voet in Nederland zult zetten maar gij moogt geen adres aan de Tweede Kamer indienen om dat stuk terug te hebben schenk ik u allen gratie!" De advocaat-generaal jhr. mr. De Savornin-Lohman nam heden conclusie in de zaak •van A. J. Belderok. Wat het eerste cassatiemiddelschending van art. 39 der Wet van 15 April 1886 door ver keerde opvatting en lezing van art. 1 der wet van 1830 betreft, wist de advocaat-generaal niet wat er mede bedoeld was. In het aangevallen arrest was trouwens art. 39 goed toegepast. Dit middel achtte hij dus ongegrond. In het tweede middel werd beweerd overschrijding van rechtsmacht, doch zonder aan te geven waarin die bestaan heeft Dit middel kon dus niet in aanmerking komen. Zyne conclusie strekte dus tot verwerping van het beroep, met veroordeeling van den requirant in de kosten. Uitspraak Maandag 3 Januari 1887. Het gerechtshof te s-Gravenhage heeft den schippersknecht uit Ridderkerk, beschul digd van diefstal op een bewoond vaartuig met behulp van een valschen sleutel en moedwillige brandstichting, waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar werd gebracht, veroor deeld tot 3 jaren gevangenisstraf. BUITENLAND. Fraukr]|k. In den aanvang der Kamerzitting van Zaterdag verklaarde de minister-president De Freycinet, dat, ten gevolge van het votum van den vorigen dag, het kabinet zijn ontslag aan president Grévy had aangeboden. Hy voegde er by„Wy kunnen nu niet verder deelnemen aan de beraadslagingen over het budget, omdat wy meenen het noodige gezag niet meer te hebben, en verzoeken dat de Kamer zich zal verdagen." De heer Laguerre stelde toen de schorsing der zitting voor, hetgeen werd verworpen. Er heerschte groote opschudding op alle banken. De volgende zitting werd op heden, Maandag, bepaald. In de couloirs werd verzekerd dat de radicale linkerzijde haar bureau had afgevaardigd om aan den heer De Freycinet voor te stellen eene inter pellatie aan te nemen, naar aanleiding van welke eene motie van vertrouwen zou worden uitgelokt, doch De Freycinet weigerde. De Unie der linkerzijde had besloten elk middel tot verzoening te ondersteunen. De uiterste linker zijde was daartoe eveneens bereid. Des namiddags waren dan ook ongeveer 150 afgevaardigden aanwezig op de gemeenschappelijke bijeenkomst van de twee fractiën der radicale party. Na een langdurig debat over de vraag, of al dan niet een nieuwe stap bü den heer De Freycinet zou gedaan worden, verkondigde de heer Pelletan dat de president der Republiek het voorzitterschap van den Raad reeds aan een ander persoon had aangeboden. De bijeenkomst werd daarop tot gister namiddag verdaagd. De persoon, dien de heer Pelletan bedoelde, is de heer Floquet, doch in de couloirs der Kamer werd verzekerd dat het bericht onjuist was. De heer De Freycinet verscheen, na de sluiting der Kamerzitting, in de couloirs van het Senaats gebouw en verklaarde de gronden voor zyn aftreden aldus: hy heeft zyn ontslag volstrekt niet genomen omdat het votum der Kamer hem ontstemd had, maar omdat door de stemming in de Kamer een toestand geschapen was, die de leiding der staats- aangelegenheden by na onmogelyk maakte; hij is van meening dat op dit oogenblik, terwyi ernstige quaeetiën in het buitenland aanhangig zyn, het hoofd der regeering een aanzien moet bezitten dat niet dagelyks door onvoorziene stemmingen in ge vaar kan worden gebracht. De aanvraag om ontslag van den minister-pre sident De Freycinet en zyne weigering om zelfs op verzoek van president Grévy op zyn besluit terug te komen, heeft de politieke wereld te Parys in rep en roer gebracht. Duitsclilaud. De Ryksdag heeft het ontwerp der zevenjarige oorlogsbegrooting naar eene commissie van 28 leden verzonden. Graaf Yon Moltke wees vooraf op Duitschlands buren ter linker- en rechterzyde, die zich zóó wa penen, dat de last daarvan zelfs voor een ryk land op den duur moeilyk te dragen is. Hierdoor zou het wel eens tot eene spoedige beslissing kunnen komen en daarom acht hy het indienen van dit ontwerp, zelfs voordat de zevenjarige periode is afgeloopen, volkomen gerechtvaardigd. Uit de toelichting by het ontwerp blijkt dat Duitschland, wat betreft de sterkte van zyn leger en de belasting van het volk achterstaat bij de andere staten. Een verbond met Frankryk ware zeer geschikt om den Enropeeschen vrede te beves tigen, maar dit is onmogelyk, zoolang Frankryk do teruggave verlangt van twee provinciën, welke Duitschland vast besloten is nimmer terug te geven. Het verbond met Oostenrijk heeft groote waarde, maar toch moet een groote Staat zich op eigen krachten verlaten. Het ontwerp vordert niet meer dan noodig is voor hel leger en niet meer dan de financiën toelaten. Deze vordering dient tot hand having van den zoo moeilijk verkregen vrede en hare verwerping sluit de veranwoordelykheid in voor de rampen van een vyandelyken inval. Wy hebben Duitschlands eenheid met genoeg moeite verworven. Laten wy deze nu ook hand haven en by deze gelegenheid toonen dat wy eensgezind zyn. De geheele wereld weet dat wij geen veroveringen verlangen. Laat zy ook weten dat wy de middelen bezitten en vast besloten zyn om met de wapenen te hand haven wat wy hebben verworven. (Stormachtige toejuichingen.) Vóór het ontwerp spraken nog de heeren Mar- quardsen en Wöllwarth; er tegen de heeren Gril lenberger en Langwerth-Simmern. Ook de minister van oorlog voerde nog het woord. Hy wees weder op de bezwaren, welke de hand having van den vrede ontmoet. De versterking van het Duitsche leger, dat men niet numeriek door de krygsmacht van naburige Staten mag laten over vleugelen, zal den invloed van Duitschland tot be houd des vredes versterken. De minister bestreed den tweejarigen diensttyd, en uitte ten slotte de hoop dat men het over de quaestie eens zou worden. Oreot-BrltamilS. Volgens de „Observer" heeft het Britsche kabinet ter kennis gebracht van de Fransche regeering, dat Engeland op dit oogenblik niet in discussie kan treden over het vaststellen van een tydstip voor de ontruiming van Egypte, en dat het elk voor stel moet verwerpen betreffende da onzydigverkla- ring van het Suez-kanaal, waardoor op eenigerlei wyze de gemeenschap met Indië, hetzy door het kanaal hetzy over de landengte, zou belemmerd worden. De pogingen, door Frankryk bij andere mogendheden aangewend om haar te bewegen pres sie op Engeland uit te oefenen ter zake vak Egypte, hebben geen goed onthaal gevonden. Turkije. De Porte zond Zaterdag-avond aan de mogend heden eene circulaire, welke in zeer verzoenende taal is vervat. Zy wyst daarin op de noodzakelyk- heid eener regeling van den toestand in Bulgarijje, welke door eene verstandhouding der mogendheden zou worden vergemakkelykt, en beveelt de candi- datuur aan van den prins van Mingrelië. T alng;r amn e n. VALPARAISO, 5 December. Een nieuw ministerie voor Chili is benoemd. Als minister van buiten- landsche zaken treedt op de heer Francisco Freire, als minister van binnenlandsche zaken de heer Anbunez en als minister van financiën de heer Edwards. PARIJS, 5 December. KZ.) De heer Floquet schynt te aarzelen en plan te hebben terug te komen op zyn eerst genomen besluit, indien hij rekenen kan op de onvoorwaardelyke ondersteuning van de uiterste linkerzydo. Onderhandelingen hier over zyn gaande. PARIJS, 5 December. In eene heden gehouden byeenkomst van de Unie der linkerzijde is de ge neigdheid dezer groep gebleken om zich met de andere republikeinsche groepen te verstaan over een gemeenschappeiyk programma, hetwelk eene regeeringsmeerdevheid op zich zou kunnen veree nigen. Het bureel werd met het stellen van zulk een programma belast. (Tweede depeche.) Aangaande de kabinetscrisis wordt gemeld, dat de president der republiek tot dusver niemand by zich ontboden heeft, en waar- schynlijk daartoe niet zal overgaan vóór de teraar debestelling van het stoffelyk overschot van generaal Pittié, op aanstaanden Dinsdag bepaald. CORK, 6 December. Gisteren kwam het hier tot een ernstig gevecht ten gevolge van de tegenwoor digheid der politie by eene openbare meeting. De menigte wierp de politie-agenten met steenen. De politie deed toen, op bevel van den burgemeester, eene charge .met de bajonet, waardoor 23 burgers werden gewond. Eerst tegen middernacht gelukte het der politie de straten geheel te doen ontrui men. Ook van de politie-agenten zijn velen gewond. LEIDEN, 6 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwind zuidwest of west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 3° Celcius 37.4° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 8° C. 46.4° F.; 'smidd. 12 uren 10° C. =50° F.; 's namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2