-j .r <- <r;YVg~-TI KOLONIËN. BATAVIA, 27 Oct.-3 Nov. (Por Fransche mail.) In hot mail-overzicht der „Java-Bode" lezen we het volgende: Konden wjj vroeger mededeelen dat den com mandant van het leger aangeschreven was om het noodige te verrichten tot verbetering der voeding van de troepen te Atjeh, met voldoening consta- teeren wij thans dat in die richting een groote stap voorwaarts is gedaan en de voeding van den soldaat meer in overeenstemming is gebracht met de eischen, welke de zware dienst, de wachtdienst bovenal, hem stolt. De hoeveelheid vleesch is belangrijk vermeerderd, boter, dingding en andere ingrediënten worden in voldoende hoeveelheid verstrekt, gerookt spek fungeert thans op het menu van het ontbijt en ook zal er gezorgd worden voor wat meer af wisseling in de dagelijkscho voeding dan ten gevolge van hot hoogst onvoldoend tarief vroeger moge lijk was. Ongelukkig echter vermindert de berri-berri nog niet in kracht. De gezondheidstoestand blijft dan ook nog verre van bevredigend en zal, naar wij onlangs mochten vernemen van een eminent des- kundigo, die gedurende een jarenlang verblijf in de verschillende gewesten van dezen Archipel de vree- seljjke kwaal heeft loeren kennen, op de zoo be smette plek grond, welke wij thans in Atjeh innemen, wel nimmer tot staan kunnen worden gebracht. Niet alleen de kazernes, de bodem van Atjeh is besmet. Die to desinfecteeren is ondoenlijk. Hoe de bacterie bestreden moet worden? Hoogst waarschijnlijk door het in het leven roepen van ge zonde toestanden op hygiënisch gebied. En om dat in Indië te kunnen doen, moet men misschien eene nog grooter persoonlijkheid dan prof. Pekelharing zijn. Maar toch zal de heer Pekelharing veel teri goede kunnen doen. Sedert den aanval op majoor Stemfoort, die weder geheel hersteld is en spoedig zjjn dienst hervatten zal, zijn er in den Kraton en te Nesoeh krachtige maatregelen genomen tot verbetering der veiligheid. Versperringen langs de palissadeeringon, ijzeren hekken en andere afsluitingen van allerlei aard wor den geconstrueerd, zoodat binnenkort de Kraton en zjjne omgeving volkomen ongenaakbaar zullen zjjn. In Kooala Tjangkoel is een kruisprauw vastge raakt, die slechts ten koste van oenige dooden en gewonden onzerzijds weder is vlot gemaakt. Voor die beschieting zijn de schuldige kampongs met eone geweldige kanonnade getuchtigd. Natuurlijk is van het resultaat dier tuchtiging niets bekend. Op Groot-Atjeh zolf is overigens do veiligheid bevredigend. Van Segli, dat nog immer beschoten wordt en waar wij nog herhaaldelijk gewonden bekomen, kan zulks minder wordon gezegd. Men hoopt thans door bemiddeling van Toekoe Pakih, die op zijne reis naar Segli, waar hjj den gouver neur wilde ontmoeten, beschoten is, aldaar tot een beteren toestand te geraken. De rust is sedert ons laatste mailoverzicht in Deli ongestoord gebleven en de Atjehsche benden schijnen voorloopig elders werk gevonden te hebben. Met de veiligheid is het daar nog niet in alle opzichten gunstig gesteld. Rooverjjen, dikwijls met moord en doodslag, hebben nog altijd plaats. Waar schijnlijk zal door de plaats gehad hebbende uit breiding der politiemacht daarin verbetering worden gebracht. Te Solo hebben zich eenige gevallen van pok ziekte en te Salatiga eenige cholera-gevallen voor gedaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den omgaanden rechter in de 2de afd. op Java en Madura mr. H. J. A. Wilmar. Ontslagen: Eervol uit 'elands dienst, de onderschout bij de politie te Batavia F. H. Lorey; op verzoek, eervol rnit 's lands dienst, de opzichter der 2do kl. bij den water staat en 's lands burg. op. werken J. Leman. Benoemd: Tot secretaris van de res. Bali en Lombok, tevens vendumeester aldaar, de 1ste commies bij het dep. van binnenl. bestuur C. L. G. Castenstot onderschout voor do politie te Batavia W. Gastelaars, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van instructeur bij het corps gewapende politie-soldaten, tevens administra teur der welkomstbatterij te Batavia. Bij den waterstaat en 's lands burg. op. werkentot architect 2de kl. L. Van der Tas; tot opzichter 2de kl. P. H. Briët. Ter algerueeiie secretarie: tot referendaris, de hoofdcom mies B. Trip; tot lsten commies, de 2de commies E. Meertens. Belast: Met de waarneming van den civiel gencesk. dienst en het opzicht over de vaccine ie de afd. Toeban (Rembang), do civiele geneesheer te Besoeki, \V. Smith. Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter der laud- laden te Mr. Cornelia en Bekassi (Batavia), jnr, A, F. Van Elommcstein, en zulks om te worden belast met de griffiers- werkzaamheden bij dat college; ter beschikking van den directeur van justitie, uiterlijk tot ultimo December 1887 de ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. W. Ph. Scheuer, en zulks om bij het departement van Justitie te wordon werkzaam gesteld. Ingetrokken: Op verzoek, de tijdelijke werkzaam- stelling als hulpondcrwijzcres en de plaatsing aan de open bare lagere school te Ngandjoek (Kediri) van G. L. Berlauwt. Overgeplaatst: Van de op. 2de 1. sch. te Kotta- Kadja (Atjeh en Onderh.), als hulponderwijzer, naar do school tot opleiding van inl. geneesk. te Weltevreden (Ba tavia), de ond. 3de kl. J. Van Kwawegen Azn.van de op. 5do 1. sch. te Batavia, als hulponderwijzer, naar de op. lsto 1. sch. A te Semarang, de ond. 3de kl. Th. W. Boes; van do op. 1. sch. te Banda-Neira(Amboina) naar die te Ngandjoek (Kediri), de hulponderwijzeres B. Vrendenberg. Geplaatst: Aan do op. 1. sch. te Banda-Neira (Am- boina), de tijdelijk werkzaamgestelde hulponderwijzeres C. J. De Graaf; als hulponderwijzer aan de op. 5de 1. sch. te Batavia, de ond. 3de kl. E. J. Nijhoff, laatstelijk waar nemend hoofdonderwijzer aan de school tot opleiding van inlandsche geneeskundigen te Weltevredenals hulponder wijzer uan de op. 2de 1. sch. te Kotta-Hadja (Atjeh en Onderh.), de tijdelijk werkzaamgestelde onderwijzer 3de kl. F. A. L. J. Kiiekert. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De kapt. der inf. W. J. N. Bosboom b(j het 5de bat.; de kapiteins der inf. J. A. A. In 't Velt bjj het 18de en L. H. Bejjer bij het 5do bat. Overgeplaatst: De kapt. der inf. G. F. Soeters bij het subsistentenkader te Bataviado kapt. der inf. F. Gusdorf bij het 1ste bat. Bevorderd: Tot lsten luit.-kwartmr. bij de mil. adm. J. J. Verwgnen. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Biouw" op Zr. Ms. at. „Banda" als commandant de luit. ter zee 1ste kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, als oudste off. de luit. ter zee 2de kl. J. W. Termijtelen, de off. van gez. 2de kl. A. Portengen, de off. van adm. 2de kl. F. H. A. v. d. Brugh, de luit. ter zee 2de kl. J. W. Van Aalst en op folio van luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. M. F. Braakman. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan don luit. ter zee 1ste kl. H. G. Hildebrandt en aan den luit. ter zee 2de kl. lï. Beinders; om te repatriëeren aan den luit. ter zee lsto kl. A. Seret c-n aan de luits. ter zee 2de kl. H. J. Karseboom, C. Beels en J. M. Zwanenbeek Pauw. Vertrekkende passagiers per st. „Prins Frederik," op morgen, van Batavia naar Nederland. Werkmeester Staatsspoorw. A. Bosel, ochtgenoote en 5 kinderen; mevrouw de wed. A. C. G. Van Holst Pellekaan, geb. Van Holst Pellekaan en 6 kinderen; assistent-resident H. F. Vcrhelst, ochtgenoote en 2 kinderenjongejuffrouw H. Dirksen; adelborst lste kl. W. A. J. Van Diggelen; dr. A. M. Prins, echtgenoote en 3 dochtersH. Ubbinlc en Zr. Ms. troepen en schepelingen. Gemengd Nicuwn. De Kinderbowaarplaats alhier werd in de vorige maand bezocht door 484 kinderen. Men schrijft uit Noordwjjk aan Zee; Van de haringvisscherjj zjjn teruggekomen de na volgende schuiten van de reeders A. Roon, „Eben Haëzer" en „Vrouw Adriana"; van E. Smit, „Vrouw Catharina" en „Jonge Cornelis"; van G. v. d. Deyl, „Vjjf Gezusters"; van W. H. Van Konijnen burg, „Johanna Antoinetta." In de nabijheid van hetPrins-Hen- drik-plein te 's-Hage is gistermiddag bij hetophijschen van planken in een in aanbouw zijnd perceel, door het breken van het touw, een werkman zoodanig door de neerstortende planken aan den schouder gekwetst, dat hij in deerniswaardigen toestand huiswaarts moest worden gedragen. In het huis in de Heerenstraat 2 4, bewoond door den heer Jansen, te Amsterdam, is gistermiddag om vier uren een uitslaande brand ontstaan. De winkel in gemaakte kleederen is met twee verdiepingen daarboven uitgebrand. Het daar naast gelegen perceel heeft ook nog eenige schade geleden. De rechtbank te Arnhem heeft in staat van faillissement verklaard den commissionnair in rampla^anten A. J. Mollman, vroeger te Nijmegen, thans te Arnhem gevestigd. De vroegere ontvanger van den districtspolder Herwen, Aerdt en Pannerden is ge vankelijk naar Arnhem overgebracht. Met het oog op de mazelen-epidemie zjjn te Boksmeer de scholen voor 14 dagen ge sloten. Ook Dokkum heeft thans een hon derdjarige. De weduwe Vlint aldaar viert heden haar honderdsten verjaagdag. Te Piacenza is eene adellijke oude dame overleden, de markiezin Augnessola, die door den dood van haar eenigen zoon eene mensehen- haatster was geworden en alleen leefde met hare dienstboden. Haar vermogen werd op 12 millioen fr. geschat; na haar dood vond men slechts 300,000 fr. in matrassen verstopt. De elf dienstboden, die vermoedelijk met de rest gingen strijken, zullen nu vervolgd worden. Volgens opgaaf van het Bureau Veri- tas zyn in Oct. jl. 117 zeilschepen, waaronder 2 Nyderlandsche en 17 stoomschepen, verongelukt. De gezagvoerders der „Aquila" en der „Guernsey," die gisteren te Weymouth en te Southampton aankwamen, verklaren in de Kanaal eilanden een groot brandend schip gezien te hebben, waarvan nog slechts de romp overbleef. Men ver moedt dat het een Engolsch vaartuig was en weet niet wat er van de equipage kan geworden zjjn. Sedert het bekend worden van den millioenen-diefstal in België, worden de uit Duitsch- land afkomstige per spoor over Nederland verzon den brievenmalon, in den daarvoor bestemden vragen door een beambte der posterijen bewaakt. In een restaurant te Dublin brak 's morgens vroeg brand uit. Zeven van de dienst boden, die in het huis sliepen, ontkwamen in hun nachtgewaad. De twee anderen moesten van eene hoogte van 40 voet springen, om aan de vlammen te ontkomen. De eene brak hare ribben bij den val, de andere kwam gelukkig terecht in de armen van oen konstabel. T*l«cratmra«ii, (Zie de Buitenlandsche berichten in het 2de Blad.) SOFIA, 3 December KZ.) Herhaalde klachten van Gadban-Effendi of, zooals de Bulgaren hem spottend noemen, Gadbanoff, over Bulgaarsche wape ningen en versterkingen aan de Turkscho grenzen veroorzaken hier bedenkingen daartegen, te meer daar Turkije aan de grenzen 100,000 man bijeen getrokken heeft. De Bulgaren moesten hunne rus tige bezonnenheid geheel verloren hebben, wanneer zij in den tegenwoordigen toestand aan aanvals plannen konden donken. Inderdaad is die bewering geheel uit de lucht gegrepen, alsof de Bulgaren cok maar de geringste militaire maatregelen aan de Turksche grenzen troffen. De Bulgaren vreezen echter, niet zonder grond, dat Rusland Turkije tot eene militaire interventie aanspoort en daarom van Bulgaarsche wapeningen spreekt. Toch is het be zwaarlijk aan te nemen dat Turkije ten gevalle van Rusland zjjne geliefde politiek van „niets doen" zal opgeven. Het is in ieder geval goed er op te wijzen, dat het Turkije alleen is dat zich aan de grenzen wapent, terwijl de Eulgaren noch bijzondere wapeningen gedaan hebben, noch van plan zijn dit te doen. NIEUW-YORK, 3 December. Het stoomschip „Westernland" werd den 27sten November, op eene lengte van 43°, 57' door een vorschrikkelijken orkaan overvallen. Eene 3tortzee trof het schip, waardoor vier matrozen en twee 3de klasse-passagiers het leven verloren. Vijftien matrozen en passagiers zjjn meer of minder gekwetst. De „Westernland" behoort aan de „Red-Star"-Stoomvaartlijn. Het schip was van Antwerpen naar Nieuw-York vertrokken, waar het, na dit ongeval aankwam. De orkaan woei uit het West-Noord-Westen. LONDEN, 3 December. De regeering schijnt be sloten te hebben, eene expeditie naar Afrika te zenden om Emin-Bey te bevrijden. Het bevel over deze expeditie zal opgedragen worden aan den reiziger Stanley, die op het oogenblik lezingen houdt in Amerika over den Congo, of aan den heer Johnston, Engelsch vice-consul te Cameron. SOFIA, 3 December. De zaakgelastigde van Servië heeft verklaard dat de Servische minister van buitenlandsche zaken zal streven naar de nauwere toehaling der goede betrekkingen met Bulgarije. LONDEN, 3 December. Sedert gisteravond is nog een ljjk gevonden in de mijn van Elemore, bjj Dur ham, waar eene ontploffing heeft plaats gehad. Twintig mijnwerkers zjjn nog bedolven, en men vreest dat allen den dood hebben gevonden. PARIJS, 3 December. De nederlaag van het ministerie-De Freycinet in de Kamerzitting van heden werd tegen zes uren te Parijs bekend en baarde er een buitengewoon opzien; men greep vol verlangen naar de dagbladen, welke nadere be richten brachten. In republikeinsche kringen is men verbluft, wijl niemand had durven denken dat het ministerie in eene quaestie als zich nu voordeed, zou zjjn gevallen. De ministers begaven zich om halfzeven naar het Elysée en overhandigden hun verzoek om ontslag. President Grévy, tot wien De Freycinet dadelijk na de beraadslagingen in de Kamer met zjjne col lega's zich gespoed had, nam het ontslag van het Kabinet echter niet aan; maar De Freycinet bleef aandringen en verklaarde, na het besluit der Kamer, zjjn ambt niet te kunnen blijven waarnemen. Intusschen heet het dat de Kamer morgen op haar besluit zal terugkomen, ten einde den heer De Freycinet te bewegen zijn verzoek om ontslag in te trekken, aangezien eigenljjk inderdaad niemand

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2