verkiezing van oen ouderling en een diaken op Maandag don 6den dezer in de noodkerk. Het ligt voor de hand dat de synodalen aan deze verkiezing geen deel nemen en de benoemden kans beloopen van het lidmaatschap der Hervormde Kerk te worden vervallen verklaard. Heden is alhier toegelaten voor het 1ste ge deelte van het arts examen de heer H. R. Hoetink, candidaat-arts. In het in „La Fédération Art.stique" voor komende verslag over de Amsterdamsche tentoon stelling wordt ook nog, behalve den hoer Ouwerkerk, met lof genoemd onze stadgenoot de heer G. J. Bos, wiens „konynen" geroemd worden als een zeer lief doek, geschilderd met merkwaardige vaardigheid en natuurlykheid. Tweede Kamer. By het heden gehouden debat over het hoofdstuk Justitie der Staatsbegroo- ting verklaarde de minister dat de Regeering nooit voorschriften aan de plaatselijke autoriteiten had gegeven omtrent de houding tegenover de socia listen. Zy handelen op eigen verantwoordelykheid en krachtens de wet op het recht van vereeniging. Uitvoerig verdedigde hy de verleende voorwaarde- lyke gratie-Bulkley. De heer Yan Houten hoopte toch dat geen vergaderingen ontbonden zouden worden, waarin geen strafbaro handelingen werden verricht. Het algemeen debat is gesloten. Maandag komen de artikelen in behandeling. Mr. O. J. E. baron Van Wassenaar werd gis teren in de zitting van den Hoogen Raad beëedigd als advocaat, terwyl heden mr. M. P. G. Kappeyne Yan de Coppello Jr. den eed heeft afgelegd als advocaat en procureur. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 3de kl. A. J. C. Bergheyn, te Tiel; de commiezen 4de kl. P. J. B. B. Wakkers, te Haarlem; J. Moulyn', te Nymegen; A. H. Willinge, te Rotterdam; de sur numerairs: W. A. Bentinck, te Breda; G. Hoefer, te HilversumL. Engels, te GroningenK. A. Van Langeraad Jr., te BarneveldJ. F. Gobius Du Sart, te Harderwyk; J. M. Neujean, te Scheveningen; T. X. R. 'T Hooft Verschoor, te 's-Gravenhage; J. Stortenbeker, te 's-Gravenhage; C. B. Brakke, te Helder; M. Ph. J. Snyders, te Elburg; D. Van Os, te 's-Gravenhage, en J. M. Lietz, te Zwyndrecht. Het Vad." bevat een brief, waarin haar vroegere raadsman, mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius, verklaart dat hij terstond na het vernemen van het bekende adres door mevr. Bulkley aan den minister gezonden, haar heeft te kennen gegeven dat hy om die reden „voor altijd ophield haar raadsman te zyn." Op de S'/j-pcts.-conversieleening der gemeente Groningen, hoogtens groot 4,468,000, is ingeschre ven voor een nominaal bedrag van 1,034,700, waaronder 893,700 tegen verwisseling van aan- deelen in bestaande 4-pcts.-leeningey. Zooals uit bovenstaande opgaaf blykt, is op de leening voor nog geen vierde gedeelte ingeteekend. Tegenover hen, die zich tot conversie hebben be reid verklaard, zoowel als tegenover hen, die nieuwe inschryvers zyn of aflossing vorderen, zal de ge meente thans hare gedragslyn moeten afbakenen, zoodat eone spoedige behandeling dezer zaak in den raad kan worden te gemoet gezien. (Pr. Gr. Grt.) Naar wy vernemen, heeft de minister van binnenlandsche zaken dezer dagen in een schryven aan Gedeputeerde Staten te kennen gegeven, dat, waar krachtens art. 24 van de wet op het lager onderwys het hoofd eener lagere school moet wor den bygestaan door één onderwyzer, dat is waar het aantal schoolgaande kinderen meer dan 40 bedraagt, deze onderwyzer reeds op 1 Januari 1887 moet zyn aangesteld. Zoo ook zullen op dienzelfden datum minstens 2 onderwyzers behooren aangesteld te zyn, waar het aantal schoolgaande kinderen meer dan 130 beloopt; en zoo vervolgens. Dit bericht zal zeker aangenaam zyn voor de onderwyzers, die nog altyd vruchteloos naar eene betrekking hebben gezocht. Zy zullen nu wel ge legenheid vinden om by het onderwys geplaatst te worden. Wy meenen met zekerheid te weten, dat alleen in het district 's-Hertogenbosch plus minus 30 onderwyzers op 1 Januari e. k. zullen aangesteld worden. s-HertOrt). Het stoomschip „Utrecht," van Java naar Rotterdam, is 2 Dec. Ouessantgepasserd;'de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 2 Dec.; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amster dam, passeerde Kaap Rocca 2 Dec.de „Afrikaan," 29 October van Maassluis vertrokken, is 21 Nov. te Banana aangekomen. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen: aan G. De Jager, commies ter provinciale griffie van Groningen, 1593; dr. A. F. J. Ingenhousz, inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Braband en Limburg, ƒ1211; B. Hoge- wind, hoofd der openbare lagere school te Neede, f 700; L. 't Hoen, onderwyzer aan id. te Sliedrecht, 350M. De Mol, hoofd eener openbare lagere school te Vere, 677; Gerben Veenstra, zich noemende en schry vende Gerben Oebeles Veenstra, id. te Oldeberkoop, gemeente Ooststellingwerf 600 Hielke Rienties, zich noemende en schryvende Hielke Klaas Rintjes Hoeksema, id. te Losdorp, gemeente Bierum, ƒ534; N. Hooff, id. teBuurmal- sen, 620; N. Kouwenberg, id. te Nederhemert, 437; M. Romeyn, id. te Enspyk, gemeente Deil, 534; P. Passer, id. te Beemster, 867; H. We vers, id. te Daarle, gemeente Hellendoom, 540; J. Ten Winkel, id. te Brammeloo, gemeente Haaks bergen, 327. Gemengd Nieuws. De Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij heeft zich, naar men verneemt, bereid verklaard om een vroegeren trein voor de Maandag- sche graanmarkt te Rotterdam te doen loopen, mits de Kamer van koophandel en fabrieken te Delft garandeere voor 100 passagiers tusschen Leiden en tusschenliggende plaatsen tot Rotterdam, of voor iederen ontbrekende 50 cents betale. Gelyk uit achterstaande advertentie blykt, zal dan ook reeds met aanstaanden Maandag te begin nen, ten dienste der bezoekers van genoemde markt, van hier tot Rotterdam des Maandags als proef een trein loopen, stoppende aan alle tusschen- stations en te Rotterdam aankomende om 7 u. 46 m. 's voormiddags. Aan de Pieterskerk heeft heden voormiddag eene vrouw, v. d. M. genaamd, een toeval gehad. Ter verdere verzorging werd zy er eene woning binnengebracht. Tegen een v y f t a 1 knapen is door de politie proces-verbaal opgemaakt omdat zy uit bal dadigheid de poortdeur van het Stedelyk Werkhuis alhier hadden stukgetrapt. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen den sjouwer J. W. W., die zich ten nadeele van zyn zwager heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een mandje met appelen. Alsnog wordt vervolging ingesteld tegen zekeren W. J. C. J., niet alhier tehuis behoorende, die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt en te dier zake naar de gevangenis te 's-Gravenhage wordt over gebracht. Door het drogen v a n goed overeen petroleumstel ontstond hedenmorgen een begin van brand by zekeren B., huisschilder in de Lange Pieterskerk-Koorsteeg. Daar de bewoners niet aan wezig waren, mochten er eenige buren in slagen, den brand, welke in het binnenvertrek reeds een ernstig aanzien kreeg, met emmers water te blusschen. Naar men verneemt, is het huis van den heer J. W. De Hey te Hoofddorp (Haarlemmer meer) door het Rijk aangekocht voor postkantoor, om het met 15 Februari a. s. te doen betrekken. Te Ter-Aar ontstond in den voor- middag van 1 Dec. brand in den hooiberg van J. Bos- land, vermoedelyk door vonken uit den schoorsteen. De burgemeester en de brandweer waren spoedig aanwezig en bey verden zich loffolyk tot blussching, maar konden niet verhinderen dat de stalling en een groot gedeelte van het hooi verloren gingen. De woning, ofschoon beschadigd, bleef behouden. Het vee was gelukkig nog buiten. De Haagsche rechtbank heeft den wisselwachter op de stoomtramlyn Den Haag Scheveningen van de Holl. Spoorwegmaatschappy, die verleden week terechtstond wegens de botsing op die lyn in September jl., than3 veroordeeld tot 6 dagen hechtenis. Omtrent het door het Openb. Min. genomen requi sitoir tot ontzegging aan bekl. van het recht om voortaan als wisselwachter dienst te doen, gaf de rechtbank geene beslissing. Gisternacht is door den hevigen wind een muur van het Scheven. Kurhaus omgewaaid. Aan het strand onder de gemeente Loosduinen is aangespoeld de achtersteven van een kof, en te Scheveningen een stuk van een kajuit, het laatste wit en zwart geverfd, zonder morkteekens. Na het getuigenverhoor achtte het openbaar ministerie van hot gerechtshof te Am sterdam alle aangeklaagden aan de hun ten laste gelegde feiten schuldig en requireerde tegen Kamp man 1 jaar, Lodewyks 1 jaar en 6 maanden, Schweitz 3, Wouterson 3, Van den Broek 3, Deleng 2, Van Iperen 2, Snak 3 en Bredius 2 jaren en Baars 1 jaar en 6 maanden. By de getuigenis van De Jong, a déchargo ten behoeve van Bredius, deed zich een incident voor, waarvoor hy zal ver volgd worden door het openbaar ministerie. Deze zitting kenmerkte zich overigens doorniets byzonders. De tribune was nu en dan bezet, uit sluitend door lieden uit de heffe des volks. Toen de beschuldigden by de pauze werden weg geleid, verliet Baars, de drager der roodo vlag, onder hevig gesnik zyne zitplaats. Ook toen de advocaat-generaal de door ZHEA. gerequireerde straffen noemde, zaten een drietal beschuldigden te schreienby die gelegenheid kon men een onder drukten kreet van ontzetting by het publiek op de tribune hooren. Aangestipt dient nog te worden dat liet O. M. deed uitkomen hoe het gebleken is dat de oproe- rigen by de Zaterdagsche brug onderling van klee ding verwisselden, en een der advocaten met nadruk te kennen gaf dat Maandags-heeren, en zelfs juf frouwen, stroomen jenever onder het volk deden uitreiken en ook geld uitdeelden. Op de vraag van den president of de beschul digden nog iets in het midden hadden te brengen, gaf een hunner o. a. te kennen dat hij beweren kon, dien dag (Maandag) zóó dronken te zyn ge weest dat hy zich niets meer herinneren kon. In den vroegen ochtend van 2 dezer is een jong mensch, werkzaam op eene der stoom- booten te Woerden, in het water geraakt en ver dronken. In de gemeente W e s t z a a n w er d e n sedert eenigen tyd valsche kwartjes uitgegeven. Dank zy den yver van den gemeente-veldwachter Hendriks, zyn de valsche munters opgespoord, is hun materiaal in beslag genomen, en zyn zy ter beschikking van de justitie gesteld. Schipper W. Rowing, voerende de „Neerlands Trouw," bericht het verlies van eenige netten, doordien een Engelsche visscher ze stuk zeilde. Gisteren in den vroegen ochtend ver brandde te Zype, met den geheelen inboedel, de voor 3 a 4 jaren nieuw gebouwde boerenplaats van J. Pons, aan de Pettemerkluft. Oorzaak nog onbekend. De rechtbank te Heerenveen heeft Schipper, beschuldigd van doodslag van den ryks- veldwachter te Giethoorn, tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Te Munsterscheveld is een vierja rig meisje, dat door hare moeder alleen was thuis gelaten, in het vuur gevallen, en hoewel op haar noodgeschei dadelijk hulp kwam opdagen, is het aan de gevolgen der hevige brandwonden overleden. Te Londen woedde gisternamiddag een geweldige brand in de City. Vier pakhuizen zyn vernield, alsook een oud kerkgebouw, naby Queen Victoria-street. De schade wordt op 100,000 pd. st. geschat. Een hevige sneeuwstorm heeft in Schotland gewoed. Hier en daar ligt de sneeuw meer dan 9 duim Loog. Ook in Noord-Wales heeft oen hevige storm gewoed en zyn de bergen met sneeuw bedekt. IJOITILNLAND. frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden verwierp gisteren met 275 tegen 238 stemmen een amendement, waarby was voorgesteld den post van onder-secre taris van staat af te schaffen. De Kamer heeft daarna, ondanks het verzet van den minister van binnenlandsche zaken, met 398 tegen 158 stemmen een amendement aangenomen, waarvan de strekking is, de bezoldiging van de directeurs by het departement van binnenlandsche zaken te verminderen. De heer Emanuel Arene vroeg aan den minister van binnenl. zaken of het waar was dat de „Chan- demagor" vergaan was. De minister antwoordde dat de „Chandemagor" den lOden November in de baai van Halleng was aangekomen en men geen bericht had dat het schip van daar weder ver trokken wasniets geeft aanleiding om te gelooven dat de depeche juist is. In de couloirs van het Palais Bourbon wekte

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2