Café „De Rijnstroom O. Kooyker, KERKBOEKEN Korsetmakerij. Attentie! Gashaarden, Hooglandsche Kerkgracht 36, N°. 8219. Vrijdag 3 December. A". 1886. MIJNE DOCHTER CAROLINE. Kerkboek-magazijn en Binderij feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. F. YON BULOW. Yervolg der Adyertentiën. 77 JPrij s-Bilj arten, GOEDKOOP Nieuwe Rijn 16, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 24) VAN Mjjne Kerstgeschenken kwamen meerendeels uit de residentie. Nog bestonden in Grafenwalde geene zoo fraaie winkels als wij er tegenwoordig zien, en slechts de allernoodzakelijkste levensbehoeften waren er te krijgen. De weelde had nog niet in den klei nen burgerstand wortel geschoten en van eigenlijk gezegden opschik wist men er niets. De paar ellen dige kleine winkeltjeswaren voldoende om zelfs de hoogste eischen te bevredigen. Wilde iemand eens buiten allen regel gaan, dan boden hem overigens de jaarmarkten de noodige gelegenheid. Mijne mili taire ontwikkeling ging geregeld voort, tot tevre denheid mijner superieuren, bjj wie in den laatsten tijd slechts ééne gedachte heerschte: die aan de groote revue, welke in Januari zou gehouden wor den, daar er een nieuwe brigade-commandant was gekozen, die alle hem ondergeschikte garnizoenen met een bezoek vereerde. Ofschoon ik de eenige was, die niet door die revue-koorts was aangetast, welke zich bij allen uitte in eene ongewone zucht om alles te poetsen enz., zoo had ik toch mede de recht onaangename voorbereiding tot die groote revue door te maken, waardoor mijne dienstwerkzaamheden bijna verdub beld werden. De revue zelf heeft het toeval my niet mee laten maken, zooals het vervolg zal doen zien. Ook mijne verhouding tot het officierscorps had, zonder mijn persoonlijk toedoen, eene onverwachte verandering ondergaan. Ik kreeg namelijk eenige dagen na het concert van den adjudant de uitnoodiging om aan de officiers tafel deel te nemen. Dat was zoo geheel in strijd met de heerschende grondstellingen, dat ik mij in 't begin niet verklaren kon, waaraan ik die onder scheiding te danken had. De reeds zelfstandige positie als groot landeigenaar, het hooge aanzien, dat mijne familie in de residentie genoot, de roep onzer jachten en vóór alles de goede naam, die onze paardenstoeterij had, schenen langs een omweg ook in de officiersressource te Grafenwalde doorgedrongen te zijn. Bovendien omringde mij de nimbus van den rijkdom, ik bezat schoone paarden en zeker ook thuis eenige koppels honden, mijn oom bekleedde eene hooge betrekking,waarom zou ik niet eenige graden in hunne achting stijgen De „vlegel", zooals men gaarne ieder noemde, die niet van adel was, hulde zich voor hun oog in een nimbus van geld, paarden en honden. Mij kwam de uitnoodiging zeer ongelegen. Een paria bleef ik voor hen toch en mij nu buiten dienst nog als bijzaak te laten behandelen, daartegen kwam mijn eergevoel sterk in verzet. Ik verliet bovendien slechts ongaarne „De Blauwe Os." Daar was ik een gast, dien men gaarne zag. Jeremias Lammermeier en zijne vrouw droegen mij op de han den, ook had ik mij aan tafel aan mijne klein steedsche omgeving gewend. Eene weigering noch thans zou mij in de grootste ongelegenheid brengen en den haat van het geheel e officierscorp op den hals gehaald hebben. Bjjna veertien dagen genoot ik reeds de groote eer en van dag tot dag gevoelde ik mij daar onbehaaglijker. De dwang, welke ons soms in gezelschappen wordt opgelegd, kan onder zekere omstandigheden heilzaam werken. Bij mij was het in dit geval het tegendeel. Ik werd verbitterd door deze stille tyrannie. De kaste-geest, waaronder ik daar gebukt ging, en die lange, smalle eetkamer met hare stijve onbehaaglijkheid, had mij reeds ware Tan taluskwellingen bereid. Negen officieren namen aan de tafel deel. Hunne namen doen niets ter zake en voor zoover ik weet, is niet één van hen meer by het leger in werkelyken dienst. Welk lot was my nu aan tafel beschoren? Te zwygen en by gelegenheid my zelfs door den jong- sten luitenant als kellner te laten gebruiken. Telkens heette het: „Volontair haal eens een glas, trek die flesch eens open, geef me mjjn mantel eens aan, snyd eens wat broodEn de „doctor philo- sophiae" deed het met inwendige gramschap, maar toch gedwee, om des lieven vredes willen. Graaf Werdenstein, myn doodsvyand, behandelde my, waar het maar eenigszins ging, met de oude lompheid; het wilde hem echter nog niet geluk ken, my tot eene onbedachte oppositie te krygen. Mijne waarnemingen aan talfel deden my genoeg zaam zien dat hy ook bij zyne kameraden niet bemind was. Den overste Von Strepowski zag ik maar zelden. Hy vermeed my nog altyd. Zyn huis had ik sedert den concertdag niet weder betreden. Wat ik echter niet mogelijk had geacht, zou gebeuren. Ondanks de strenge bevelen des vaders werd my gelegen heid gegeven met juffrouw Caroline samen te zijn. Reeds den tweeden dag na my'n tocht naar Zand berg verzocht mevrouw Von Rottenberg my een der voorgedragen concertstukken te harent te her halen juffrouw Caroline had hare medewerking reeds beloofd. Natuurlyk voldeed ik onmiddellijk aan dit verzoek. Op dien eenen avond volgden er meer. Het bleef ook niet by het musiceeren, menig uurtje werd ook verpraat. Ik las soms iets voor of mevrouw Rottenberg vertelde uit hare jeugd, van de schoone menuetten, de Grieksche kleeding en de damespruiken, van den oorlog en van keizer Napoleon. Nu en dan dommelde de goede vrouw ook wel eens in en wy spraken dan alleen met elkander. Hoe dierbaar werd my dat kamertje! Ik zie ze nog voor my, die oude vriendin, ingeslapen in het hoekje harer sofa. De kleine lamp met den groenen kap wierp over alles eene weldadige schemering, waarin my twee oogen tegenblonken, zoo schoon en helder als ik nooit gezien heb. En zwegen wy af en toe eens, in gedachten verzonken, dan hoorde ik het zachte tikken der oude pendule op den schoor steen, dat my nog in herinnering is bijgebleven. Ook voor dien avond was eene bijeenkomst afge sproken. Ik zou eenige hoofdstukken uit Herman en Dorothea voorlezen. Ik weet niet meer waarom, maar dien middag van den 21sten December was de dienst veel vroe ger afgeloopen dan gewoonlijk. By 't naar huis gaan kwam als naar gewoonte de wachtmeester Havik my ter zyde, met de woor den „Koud, vrywilliger, verduiveld koud"We mochten wel wat verwarmends innemen. Wat dunkt u er van?" Hy had gelyk, althans wat de koude betrof. Reeds eenige weken leefden wy in een voortduren- den kouden nevel. De heldere vroolyke winterdag ontbrak ons nog en tot dusverre hadden wy nog geen sneeuw gehad. Eene langere voorrede was niet meer noodig om Haviks dorstige gedachten te raden. Ik wist wat my te doen stond. Het „rood" had reeds lang bi hem afgedaan. Zoodra een zekere graad van koude overschreden was, moest zwaarder geschut aan rukken. Lammermeier kende zyn vriend zeer nauw keurig. Hy wist altyd terstond wat deze noodig had Naar de regels der algebra werd de drank over eenkomstig het weer gekozen. Zoo byv. stond de wachtmeester by 3° vorst als 3 tot 1, dat wil zeg gen, drie deelen rum by een deel heet water. Begon het te dooien dan keerde ook de verhouding om. By warmte had de rum afgedaan en volgde het „rood" nog niet dadelijk, dan deed de kummel zyn dienst. (Wordt vervolgd.) op Zaterdag 4 December, 's avonds te 8 uren, om EENDVOGELS: lste Prijs: 3 Kenden, 2de Prijs: 2 Kenden, 3de Prijs: 1 Kend. Oude Ryn 138. K. SAJLKAïTIJNI. VAN LKIDKN, alwaar men in alle formaten en banden VOOR* 1IA1VDKIV vindt: eene ruime sorteering keurig bewerkte van af de minste tot de fijnste soorten voor alle Protestantsche gezindten. Kerkboeken, naar keuze in te binden, worden ten spoedigste gereed gemaakt. Ondergeteekende bericht dat de sedert honderd jaren bekende Korsetmakerij steeds gevestigd is waar hy voortgaat met het maken van Kor setten, voorzien van echte Baleinen, naar élégante Fransche modellen, alsmede met verma ken, wasschen en repareeren, tot billijke pryzen. Tevens dat by hem meer dan een jaar Korsetten met Horlogeveeren verkrijgbaar zijn. M. R. ROU8KL. De nieuwste soorten van IVaal-Rachtnes, soliedste, laatste verbeteringen, tot buitengewoon lage prijzen, zyn verkrygbaar by A. VAN RIGTKRK1V, Haarlemmerstraat 283. Buitengewoon ruime sorteering. Afbetaling f X per week. Contant ruime korting. Gas-Badkachels, Strijk-Komforen, Kook- Komforen enz. tegen concurreerende prijzen VOORHANDEN by DK VRIK§ STKVKN8 te Leiden. Toestellen worden kosteloos ter beproeving gegeven.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1