Wordt gevraagd Eene Dame BoekHanflel J. I VAN LEEUWEN, Het Mooiste. J. GKOOT, M- ei BaMata, Haven 38, N„. 8218. Donderdag 3 December A°. 1886. i§eze fèoarant wordt dagelijks, mot uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Veryolg der Adyertentiën. Maarsnicinssteeg. De Schaapherder. Loevestein. Zeewijf. heeft de eer te berichten dat zijne Sint-Nicolaas-T afel gereed is, hopende met een druk bezoek of orders vereerd te worden. NB. Eerste qualiteit BOTER LETTERS 70 Cts. per 5 ons. LEIDSCH |gg§ DAGBLAD. i— .n'r i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per port1.40. Aftouderlijke Nommers.0.05. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden verklaarde de minister De Freycinet gisteren, dat Frankryks invloed op Madagascar van overwegenden aard is. De resident-generaal constateert in een telegram van 23 Nov., dat de toestand rustig is. Mgr. Freppel vroeg een krachtig optreden en, zoo noodig, eene militaire expeditie. (Op deze woorden volgde eenige beweging onder de leden.) De heer De Freycinet antwoordde dat de vrees van mgr. Freppel overdreven is. De toestand is goed; het tractaat zal eerlang ten uitvoer worden gelegd en Frankrijk tot eere strekken. (Deze woorden werden met toejuiching begroet.) De Kamer nam ten slotte, met 289 tegen 100 stemmen, het voor Madagascar gevraagd krediet aan. Het Bonapartistisch blad „La Patrie" deelt een schrijven mede van generaal Kaulbars. Deze zegt daarin dat hij uit Frankrijk zoovele brieven ontving, waarin sympathie werd betuigd met zijn optreden in Bulgarije, dat hij ze allen niet kan beantwoorden. Daarom zegt hij al zijne vrienden op deze wijze dank voor den moreelen steun, welken ze hem schonken. Zou het waar zijn? Op grond van particuliere mededeelingen wordt te Parijs verzekerd dat Rusland de candidatuur van den prins van Mingrelië niet handhaaft. Men verzekert dat de heer "Waddington (Fransche gezant te Londen) lord Iddesleigh (den Engelschen minister van buitenlandsche zaken) een beslissend antwoord heeft gevraagd op het voorstel betreffende het Suez-kanaal. Duitsclilancl. In den Rijksdag had gisteren de eerste lezing plaats der Rijksbegrooting. De secretaris van finan ciën, de heer Jacobi, gaf daarbij een overzicht van de ontvangsten en uitgaven over het loopende dienstjaar, alsmede van de cijfers der nieuwe be grooting, terwijl hij tevens melding maakte van de beschikbaarstelling van baren zilver aan de Egyp tische regeering. Ingeval de Rijksdag zich verzet tegen de jongste belastingvoorstellen, schiet er tot dekking van de bestaande behoeften slechts eene verhooging van de afzonderlijke bijdragen der Bond staten aan de Rijkskas over. De heer Rickert bestreed, in den verderen loop der zitting, enkele posten der Staatsbegrooting en deed een heftigen aanval op de tegenwoordige finan- tieele politiek. De heeren Stephan en Scholz kwamen tegen deze verwijten op. Laatstgenoemde betoogde, dat het eene onwaarheid is te beweren, als zou het Duitsche volk de uitgaven niet kunnen dragen, welke voor de veiligheid des Rijks noodzakelijk zijn. De heer Benda betreurde het dat de regeering geen nieuwe ontwerpen had ingediend tot belasting van zekere artikelen, zooals bijv. brandewijn. Het Duitsche volk zou niet in gebreke blijven, offers voor zijne veiligheid te brengen. Naar men verzekert, moet keizer "Wilhelm zich, bij het ontvangen van de deputatie uit den Rijksdag, veel krachtiger hebben uitgelaten, dan tot dusver openlijk bekend werd. De keizer sprak niet van een vast vertrouwen op het behoud van den vrede, doch slechts in dien zin, dat hy nog steeds de hoop koesterde dat de vrede behouden blijven zou. Zeer bijzonder legde hij nadruk op het zeer ernstige van den toestand in Europa, en ver klaarde dat hij met de meeste beslistheid op het aannemen van het nieuwe leger-ontwerp moest aandringen. Reeds eenmaal (zeide hij) had de Prui sische volksvertegenwoordiging (namelijk by het bekende conflict over de legersterkte tusschen Regeering en Parlement na 1860) moeten erkennen, dat de vorst en zijne raadslieden met hunne mili- taire eischen tegenover den politieken staat van zaken het aan het rechte einde hadden gehad. Volgens de „Times" is de regeering van het Duitsche rijk voornemens, opnieuw eene maritieme demonstratie aan de kust van Zanzibar te doen plaats hebben, ten einde den sultan van dat ryk schrik aan te jagen. De keizer en de keizerin van Duitschland hebben, zegt men, eene medaille ingesteld, die zal worden verleend aan echtgenooten, die hun gouden of zilveren bruiloft hebben gevierd! Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft den dag bladschrijver Prohl wegens hoogverraad tot 9 jaren gevangenisstraf te Kiel veroordeeld. Hij had door tusschenkomst van den (insgelijks wegens gelijke misdaad ten vorigen jare veroordeelden Deenschen kapitein Sarauw) aan de Fransche regeering belang rijke mededeelingen betreffende leger en vloot ge daan, die geheim moesten bljjven. De debatten werden met gesloten deuren gevoerd. België. Volgens een bericht in bet ministerieele „Journal de Bruxelles", heeft het Kabinet den koning een ontwerp tot hervorming van het hooger onderwijs ter teekening aangeboden. Zonder de graden te herstellen, zou er een bijzonder examen worden ingevoerd voor de zoodanigen, die geen diploma van volledig doorloopen humanitaire studiën konden overleggen. De Romeinsche antiquiteiten zouden van de faculteit der wijsbegeerte en letteren naar die der rechten als aanhangsel tot de instituten worden overgebracht. De tijd voor de juridische studiën zou een jaar verlengd en de medische studiën op verschillende punten aangevuld worden. Men wil thans ook België en Duitschland telephonisch verbinden; voorloopig zouden Brussel en Keulen worden verbonden. Groot-Britannië. De gemoederen in Ierland beginnen meer en meer in gisting te komen. Zwarte onweerswolken pakken zich boven het groene Erin samen. De dwangmaatregelen, die de Engelsche regeering voor nemens is in te voeren, verbitteren de Ieren. De dynamiet-party maakt daar behendig gebruik van om de Ieren, die langs wettigen weg tot de ver krijging hunner sedert eeuwen geschonden rechten willen komen, tegen de regeering op te hitsen. Vooral het ontslag van den heer Robert Hamil ton als onder-secretaris des Ierschen onder konings, wekt groote verbitteringte meer daar hy vervan gen wordt door generaal Redvers Bulier, die, zooals men weet, te vuur en te zwaard de „moon lighters" vervolgt. In eene bijeenkomst van mijnwerkers te Man chester, is o. a. eene motie aangenomen, verkla rende dat het noodig was, de groote sommen, die als toelagen aan de leden der koninklijke familie worden toegekend, door eene commissie te doen vergelijken met de toelagen van dien aard in an dere landen, met het doel om eene groote vermin dering daarvan Engeland te bewerken. IViet iedereen komt liet gelegen veel geld uit te geven, daarom zy men in tyds voorzich tig. Geen van al degenen, die lyden aan verdikking van het bloed, en dien ten gevolge Huiduitslag, Aandrang van het bloed naar hoofd of hart, Aambeien enz. krygen, moest verzuimen zyn lichaam frisch en gezond te houden door eene zuiverings-kuur die slechts eenige centen daags kost. Men neme daartoe het beste middel: de Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt, verkrijgbaar in de apotheken a 70 Cts. de doos, en lette nauwkeurig op de naam- teekening van R. Brandt. Echt te verkrijgen by N. K. SWEMER, Drogist, Mare. PRTJS DER AD VERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.171. Orootere lettere naar plaateruimte. Voor het incas- eeereu buiten de stad wordt 0.10 berekend. een vlug, net Dagmeisje, 17 of 18 jaren oud, a 1 per week, en in den vollen kost. Aan te meldenMiddelweg No. 40B. vraagt voor ƒ200 Host en Inwoning by nette lieden, P. G., te Leiden of Omstreken, Zij heeft eigen meubelen voor slaapkamer en linnengoed en is be reid in het huishouden te assisteeren. Brieven franc onder letter H II, aan het Hulppostkantoor te Rijs wijk naby 's-Eage. Prachtwerken. Literatuur. Kinderboeken. Scheurkalenders. PLATEN, PHOTOCJRAPHIEËN, LIJSTEV. RUIME SO R TEER ING. De complete "Werken van J. F. OLTMANS wor den nu voor een bagatel opgeruimd. Zorg toch vooral om zoo'n stel van die beroemde werken in bezit te krygen. 1. De Schaapherder, Verhaal uit don Utrecht- schen Oorlog 1481 1483, 4 Deelen. 2. Het Slot Eoevesteln in 1570. Verh. uit den 80-jarigen Oorlog, 2 Deelen. 3. Het Huls van het Zeewijf te Vlissingen, benevens alle verspreide verhalen 1 Deel. A T T T71 Werken van J. F. OLTMANS, fon- kelnieuwe, mooie druk, verkoop ik thans uit, zeven deelen compleet, netjes ingenaaid, voor slechts ƒ4.50, of elegant gebonden in zeven Prachtbanden voor sl. ƒ6.50. TG het mooiste van alles dat nu voor on- 1 10 gekend minnen prijs wordt weggedaan. Men zende dus Postwissel van slechts f 4.50 of van slechts ƒ6.50, waarbij staat: Alle Werken van OUmans, om ze goed verpakt en franco thuis te ontvangen. Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goed koops Boeken, Hang by de Vischmarkt te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1