MtTa-AJJC~g— Het Toonkunst-Concert van gisteravond in de Stadszaal was zeer goed bezocht. Het meer uit voerige verslag moeten we wegens plaatsgebrek echter tot een volgend nummer laten liggen. Alleen zy heden opgemerkt dat zoowel solisten als koristen veel bijval inoogstten, doch dat het orkest te wen- schen overliet en niet voor zulk een taak be rekend was. De minister van waterstaat hoeft zijne Memo rie van Antwoord ingediend. Hij zet de splitsing van den post- en telegraafdienst uiteen, daarbjj ver klarende dat de ambtenaren, van art. 2 naar art. 151 overgebracht, legestrekkend zullen blijven, als maatregel van overgang, ook bij bevordering in hun tegenwoordigen werkkring. Het is niet de bedoeling de landbouwcommissie blijvend te maken, maar de minister wenscht het oordeel, of zulk eene instelling nuttig kan zjjn, op te schorten, tot na het advies, dat de tijdelijke com missie wellicht daarover zal uitbrengen. Een nieuw contract met de Maatschappij tot land aanwinning op de Friesche Wadden, waarin zooveel mogelijk rekening is gehouden met de wenken der Kamer, zal weldra aan de goedkeuring derStaten- Genoraal worden onderworpen. De minister kan geen toezegging doen omtrent eene spoedige definitieve regeling van de exploitatie der lijn Amersfoort Nijmegen. De herziening der onteigeningswet is opgemaakt, maar moet aangehouden worden met het oog op de grondwetsherzieningeveneens op denzelfden grond de reorganisatie van het waterstaats-corps. Afschaffing of vermindering van zeeport, bjj ver zendingen per post via Marseille per Nederlandsche mail naar Indië, wordt overwogen. Tegen afschaf fing, bjj verzending via Napels en Brindisie, be staan finantiëele bezwaren. Het eindcijfer is ƒ101,000 lager. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk, naar aanleiding der voorgestelde herziening van art. 168 der Grondwet. De Synode verzoekt daarin op breedvoerig ont wikkelde gronden: 1°. Behoud van art. 168 der Grondwet in zijn geheel, met aanvulling eener alinea gelijk in art. 171, alinea 2 van het ontwerp der Staatscommissie wordt voorgesteld; 2". Subsi diair, indien tot wijziging van het artikel mocht worden overgegaan, eene financieele regeling, welke, in tegenstelling met die door de Regeering ont worpen en in de stukken van de Tweede Kamer in overweging gegeven is, billijke rekening houdt èn met de rechten èn met de belangen der kerk genootschappen. Akte-examens midd. onderwijs te 's-Hage. Gisteren toegelaten voor geschiedenis de heer H. G. Harkema te Groningenvoor aardrijkskunde de heer A. K. Jesse te Zaandamvoor gymnastiek de heer F. Vestdijk te Amsterdamvoor staathuis houdkunde en statistiek de heer S. van Citters te Voorburg. Ter benoeming als hoofd der polikliniek voor de electro-therapeutische behandeling der zieken in het binnengasthuis te Amsterdam, is voorgedragen dr. C. C. Dolprat, privaat-docent in zenuwziekten en electro-therapie aan de Universiteit daar ter stede. De Maatschappij tot exploitatie van ijsbanen in Nederland heeft, in verband met de gisteren gehouden aanbesteding van het leggen van den Ringdijk en de daarop ontvangen inschrijvingsbil jetten, het werk gegund aan den heer Frank Hutchins, te 's-Gravenhage, voor 720. Den 15den Dec. a. s. moet het werk gereed zijn. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden in zijne correctioneele terechtzitting uitspraak in de appèlzaken jl. Zaterdag behandeld en bevestigde de vonnissen der rechtbanken te 's-Hage en te Rotter dam, houdende veroordeeling van een Haagschen koopman ter zake van diefstal van glaswerken uit een pakhuis in de Ververstraat; een arbeider uit Loosduinen wegens het uit onvoorzichtigheid toe brengen eener verwonding, en een persoon uit Rot terdam wegens moedwillige verwonding van een politieagent. Het stoomschip „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeerde 26 dezer Sagres. Z. M. heeft pensioen verleend aanmr. C. C. A. Beens, kantonrechter te Breda, ƒ1667; mr. M. A. Kluppel, griffier der arrondissements-recht- bank te Alkmaar, ƒ1935; mr. F. C. Donker Cur- tius, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den, 1637; T. J. Staal, rijksveldwachter, ƒ310; P. Kennedy, id., ƒ302; benoemd F. ÏL Buskens tot burgemeester dop gemeente Gomertaan mr. J. baron Van der Feltz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Voorst; den 2den luit. A. J. "W. Van Doorninck, van het lste reg. huzaren, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851, op non-activiteit ge steld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - op zjjn verzoek eervol ontslag verleend aan A. M. Schagen van Leeuwen, als hoog heemraad van het hoogheemraadschap van Delft- land, en zulks met ingang van het tijdstip waarop zjjn opvolger zal zjjn beëedigd, en benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Delftland, mr. B. L. Rasch; benoemd in Zuid-Holland: tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap deZwijn- drechtsche waard, A. M. Visser; tot heemraad van den polder Albrandswaard J. Alderliesten. BUXTKNLAND. Fraultrjlk. De zitting der Kamer van Afgevaardigden woonde de hoer De Freycinet gisteren niet bij, omdat de "Woensdag verdaagde audiëntie plaats vond. Het budget van den minister van justitie werd tot art. 15 onveranderd aangenomen. Bij beraadslaging over art. 16 (crimineele rechtbanken in Frankrijk en Algiers) werd, niettegenstaande den tegenstand der regeering, een voorstel van den heer Sabatier, om het eindbedrag van 6,750,000 tot 6,000,000 fr. te verminderen met 474 tegen 50 stemmen aange nomen. Nadat de volgende artt. tot 26 aangenomen waren, werd de zitting tot heden verdaagd. De Rijksdag herkoos op voorstel van den heer Windthorst de vorige voorzitters bij acclamatie. Dins dag zal de eerste lezing dor begrooting plaats vinden. De Duitsche dagbladen spreken op zeer ern- stigen toon over de troonrede van Donderdag. De tot het ministerie van buitenlandsche zaken iri nauwe betrekking staande „Post" maakt de opmerking, dat de troonrede ditmaal alleen gowaagt van pogin gen tot instandhouding van den Europeeschen vrede, doch omtrent den uitslag dezer pogingen niets mededeelt. De dezer dagen te Berlijn opgerichte Zuid- Afrikaansche Vereeniging besloot gisteren den rei ziger Beyrich binnenkort uit te zenden, ten einde geschikte landstrekon op te sporen, om daarheen Duitsche landverhuizers uit den landbouwersstand te zenden. De Afrika-reiziger Weber heeft tot dat doel de Transvaal aanbevolen. De erfgenamen van baron Rothschild te Frank fort hebben besloten een museum te laten bouwen, waarin de kunstverzamelingen van den overledene zullen worden tentoongesteld. Spanje. In eene gisteren te Madrid gehouden bijeenkomst van republikeinen is eene levendige discussie ge voerd tusschen de aanhangers van Salmeron en Ruiz Zorrilla. Resolutiën zijn aangenomen, waar uit blijkt dat de politiek van Ruiz Zorrilla verko zen wordt boven die van Salmeron. Groot-Britannlik De Engelsche regeering heeft eene bijzondere commissie benoemd tot het instellen van een onder zoek betreffende da talrijke mishandelingen, welke door vreemde visschers in de Noordzee op Engel sche visscherlieden gepleegd worden. De commissie begeeft zich naar Lowestoft en andere voorname visschersplaatsen, ten einde van de berichten en klachten kennis te nemen. De Londensclie bladen zeggen dat de Iersche regeering maatregelen neemt, om troepen te zenden naar verschillende punten van Ierland, waar krachtig zou worden gehandeld, om de beweging tegen het betalen der huren te onderdrukken. BulgiirjjA Generaal Kaulbars is van Konstantinopel naar Odessa vertrokken, nadat hy bij den Sultan eene audiëntie had gehad, welke drie kwartier duurde. De sultan overhandigde daarbjj den generaal de insigniën van grootkruis der Medjidié-orde. De Duitsche consul-generaal te Sofia heeft ter kennis gebracht van de Bulgaarsche regeering, dat h\j de opdracht heeft ontvangen, de bescherming der Russische onderdanen in Bulgarije op zich to nemen. De correspondenten van „Times" en „Stan dard" telegrapheeren dat de Bulgaarsche regenten onvoorwaardelijk de candidatuur van den prins van Mingrelië verwerpen. In het regentschap moet Gadban Effendi verklaard hebben dat deze prins volstrekt onaannemelijk is, zoowel wegens zjjn lagen rang, alsook omdat zjjn vader den troon van Mingrelië aan Rusland verschacherd heeft. Volgens den berichtgever der „Times" wil het regentschap de candidatuur van den prins van Oldenburg steunen. Ruiueiiië. Te Bucharest is gisteren de overeenkomst ge- teekend tusschen Engeland en Rumenië, strekkende tot wijziging van het handelsverdrag dat thans van kracht is. I-Iet gewijzigde tractaat zal onmiddellijk van toepassing zjjn. Ook werd aldaar gisteren eene militaire revue gehouden, naar aanleiding der benoeming van prins Leopold van Hohenzollern tot chef van het 3de regiment van linie. De koningin, de ministers, de voorzitters van Senaat en Kamer woonden dit nationale feest bij. Telecrammen. ALEPPO, 26 November. Op den gouverneur Dscheinil-Paclia werden heden, terwijl hij in eene straat wandelde, drie revolver-schoten gelost. Hjj werd niet getroffen en nam zelf den dader gevan gen. De rust is niet gestoord, BURGAS, 26 November. De Russische Handels- en Scheepvaartmaatschappij heeft den dienst harer stoomschepen, welke tot dusver te Burgas en Varna aanlegden, gestaakt. Daarentegen laat de Grieksche maatschappij, onder Turksche vlag, te Burgas aan leggen. In de handelswereld gelooft men dat het oogenblik gunstig is voor de Oostenrjjksche Lloyd om den vóór zeven jaren gestaakten dienst weder in te richten. WEENEN, 26 November. De Duitsche troonrede vindt hier algemeen instemming. De voordracht betrekkelijk de militaire zaken wordt hier zeer begrijpelijk gevonden en goedgekeurd. Slechts de „N. Fr. Presse" schort haar oordeel op, om eerst de debatten in den Rjjksdag af te wachten. Het noemen van de vriendschap voor Rusland wordt als eene zeer voorzichtige politieke daad van Kal- noky aangemerkt. LONDEN, 27 November. De Iersche regeering heeft eene demonstratie der nationalisten, welke morgen te Sligo zou plaats hebben en waarbjj Dil lon en Obreen het woord zouden voeren, verboden. De „Times" verneemt dat het Parlement den 13don Januari a. s. bijeenkomt. DUBLIN, 27 November. De Queens-Bench heeft het parlementslid Dillon gedagvaard om aanstaan den Dinsdag voor haar te verschijnen, wegens het houden op twee pachters-meetings van redevoerin gen, welke strekken om den onderdanen der Ko ningin vrees aan te jagen en verzet tegen de wet uit te lokken. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 9° Colcius 48.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 5° C. 41° F.; 'smidd. 12 uren 9° C. 48.2° F.'s namiddags 4 uren 8° C. 46.4° F. Amsterdam, 27 November. Beursbericht:Oosten- rijksehe '/8 a lager, daarentegen Oostenr. Bank- aandeelen, met koopers voor buitenlandsche rekening, 1 hooger, overige Europeesclie fondsen goed prijs houdend, doch stil. Naar Mexicanen was tot ver hoogde koersen goede vraag. Amerik. spoorweg waarden ferm, inzonderheid Rio-Shares. Leiden, 27 November. Heden aangevoerd: Tarwe 3 hec toliter. Wintertarwe f 7.30 a f 7.75 Zomertarwe f 6.60 a f 7.25. Bogge 4 H. L. Winteirogge f5.30 a f 5.50. Zomer- rogge f 4.90 a f 5.20. Gerat 3 H. L. Zomergerat f 3.90 a 1 4.90 Chevalier-gerst f 5.60 a f 6.Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.10 a f 3.50. Lichte Haver f 2.50 a f 3.Duivenboonen 2 hectol. f 6.75 a f7.25. Paar- denboonen 1 hectol. f 6.a f 6.40. Boter: 6050 kg. Grasboter, lste qualit. l/t vat f 48.— a f 62; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.20 a f 1.55Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 7000 dubb. hectol., f 0.24 a f 0.27. OfBeiëele Kennisgevingan. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van de Firma BAEKEB en VAN DER VALK, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een stoomketel met stoom machine in de perceelen aan de Haven of Oude Bijnkade No. 14 en 15; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den lldec December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE FBEMERY, Weth. lo. Burg. 27 Nov. 1886. E. KIST, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2