N°. 8215. Bit nummer bestaat uit Drie Bladen. Grondwetsherziening. Maandag: 29 November. A0. 1886. eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per pont1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTENTEEN Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Minis ters heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de memoriën van Antwoord met wijzigingen betref fende de Yoorloopige Verslagen omtrent de wets ontwerpen tot het in overweging nemen van de voorstellen van verandering der Grondwet en van hare additioneele artikelen. In het lilde hoofdstuk, rakende het kiesrecht, heeft de Regeering eene wijziging gebracht strek kende om art. 76 der Grondwet te vervangen door het volgend artikel „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen ken- teekenen van geschiktheid en maatschappelpken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt. „Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitge sloten zij, wien dat recht bjj rechterlijke uitspraak is ontzegd; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijnzij, die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zjj, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, van eene instelling van weldadigheid onderstand hebben genoten en, voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag in eene of meer Rijks directe belas tingen, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aanslag als vereischte van kiesbe voegdheid stelt, zjj, die hun aanslag in die belasting of belastingen niet hebben voldaan." In hare toelichting verklaart de Regeering dat dit voorstel de invoering van algemeen stemrecht uitsluit. Alleen degenen die uiterlijk waarneembare kenteekenen van voldoende geschiktheid en maat- schappelijken welstand bezitten, zullen, volgens bij de kieswet te stellen regelen, het kiesrecht kunnen erlangen. Die kenteekenen zullen kunnen bestaan in de betaling van eene voldoende som in eene of meer van 's Rijks directe belastingen, maar deze betaling zal niet alleen het kenteeken behoeven te zjjn. De waarde der woning, óf grondbezit, öf andere kenteekenen van gegoedheid kunnen voor zoodanige betaling in de plaats treden. De wetgever zal ten deze de vrije hand hebben, met dien verstande altijd, dat hjj niemand het kies recht zal kunnen toekennen, die niet op de eene of andere wijze doet blijken van voldoende geschikt heid of maatschappelijken welstand. De eisch dat men zijn aanslag in de Rijks directe belastingen moet hebben voldaan, is nu beperkt. Wordt het kiesrecht door de wet toegekend op grond van een aanslag in eenige Rijks directe belasting, men zal dien aanslag, hetzij over het loopende, hetzij over het laatst verloopen dienst- j'aar, moeten hebben voldaan om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Is het kiesrecht afhankelijk van het bewonen eener woning, men zal moeten voldaan hebben den aanslag in het personeelsteunt zij op het bezit van zeker inkomen, men zal moeten betaald hebben de Rijks belasting op het inkomen, indien deze bestaat. Aan het artikel is toegevoegd eene bepaling tot uitsluiting van bedeelden. Hoe het kiesrecht ook geregeld moge worden, het behoort in geen geval te worden toegekend aan lieden, die elke finantieele zelfstandigheid missen. De Regeering heeft ook aan den wensch, dat in de Grondwet voorloopige bepalingen omtrent het kiesrecht zouden worden opgenomen, gevolg gegeven. Zjj is tot het besluit gekomc-n, dat dit kiesrecht afgescheiden van verschillende persoonlijke voor waarden bp deze voorloopige regeling behoort toegekend te worden aan hen, die, ter zake van de bewoning van een huis of een gedeelte daarvan, in de (personeele) belasting ten volle zijn aange slagen, mits zij hun aanslag in die belasting over het laatstverloopen dienstjaar hebben voldaan en in het laatstverloopen burgerlijke jaar goene be deeling hebben ontvangen. Nevens deze personen is ten gerieve van hen, die niet in de personeele belasting zijn aangeslagen, bijvoorbeeld omdat zij geene hoofden van huisgezinnen zijn, een gelijk recht toegekend aan hen, die tot een bedrag van ten minste twaalf gulden in de grondbelasting zijn aangeslagen onder dezelfde voorwaarden als voor de aangeslagenen in het personeel worden gesteld. Natuurlijk zal deze bepaling ook ten goede komen aan een zeker aantal personen, die wel in de per soneele belasting zijn aangeslagen, maar slechts voor 1/3 of 2/3 van het volle bedrag voor de drie eerste grondslagen, doch zich door overleg en spaarzaamheid een onroerend goed, van hetwelk ƒ12 of meer grondbelasting verschuldigd is, heb ben weten te verwerven. Het aantal personen, die naar dezen grondslag het kiesrecht zullen verkrij gen, kan geraamd worden op pl. m. 300,000. Thans bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 136,234, dat der kiezers voor de gemeente raden 222,125. De nieuwe artikelen sluiten uit degenen, die in het laatst verloopen jaar bedeeling hebben genoten, eene uitsluiting, welke bij de voorgenomen uit breiding der kiesbevoegdheid van groot belang is. Verder zjjn overgangsbepalingen voorgesteld om trent de eerste verkiezing der Kamers, welke, na de afkondiging der veranderingen in de Grondwet, volgens het nieuwe kiesstelsel gekozen moeton worden. Voor de verkiezing van 100 leden der Tweede Kamer is het grondgebied des Rijks verdeeld in enkelvoudige districten, gemiddeld eene bevolking van 43,360 zielen bevattende (de bevolking op 1 Jan. 1886 bedroeg 4,336,012 zielen), behoudens uitzonderingen voor de gemeenten, welke eene be volking van meer dan 45,000 zielen hebben, voor welke meervoudige districten zjjn gevormd, zjjnde Groningen met 2, Utrecht met 2, Amsterdam met 9, Rotterdam met 5, 's-Gravenhage met 3 leden. De dadelijke verhooging van het aantal leden der Tweede Kamer tot het nieuwe Grondwettige getal van 100, brengt van zelf de noodzakelijkheid met zich om het aantal leden der Eerste Kamer dadeljjk op het cjjfer van vjjftig te brengen. De Regoering heeft na rjjpe overweging gemeend den census voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voorloopig op dezelfde wjjze te moeten regelen. Het aantal kiezers zal dan, ook met betrekking tot de gemeenteraadsver kiezingen, vrij wat grooter zjjn dan thans het geval is. De voorloopige bepalingen zullen voor het eerst moeten werken bij de verkiezing der nieuwe Kamer, zoo spoedig mogelijk na de afkondiging der wetten, houdende verandering in de Grondwet. De overige voorstellen worden in de hoofdzaak gehandhaafd. Die omtrent de Troonsopvolging heb ben eenige verbeteringen van redactie ondergaan, ook in overeenstemming met eenige der amende menten van den heer Rooseboom. Ten einde den wetgever meer vrijheid te geven om in het bestuur van onbeheerde gemeenten te voorzien, is in hoofdstuk IV eene nieuwe bepaling opgenomen waarbij de wetgever den Koning kan machtigen de bezorging der gemeentelijke aange legenheden tjjdeljjk aan den burgemeester of een anderen gedelegeerde op te dragen. De Regeering handhaaft, behoudens enkele ver beteringen van redactie, de door haar gedane voor stellen omtrent de admistratieve rechtsspraak en bestrijdt het stelsel neergelegd in de amendementen door den heer Roëll als lid der vorige Kamer ingediend. In de voorstellen omtrent de regeling van het krijgswezen is slechts eene kleine wijziging van redactie gebracht. Aan de universiteit alhier is voor het doctoraal examen in de geneeskunde geslaagd de heer C. Grebe De Haan. Wjj vernemen met genoegen dat door den koning van België aan onzen geachten stadgenoot den heer D. A. J. Hoogenstraaten, lid der firma W. Hoogenstraaten Co., (fabriek tot bereiding van verduurzaamde levensmiddelen) bij het plechtig openen der koninklijke fabriek te Antwerpen, de Leopolds-orde is geschonken voor de belangrijke diensten, aan het Belgische gouvernement bewezen. De benoeming ging vergezeld van een zeer vleiend schrijven van den minister van oorlog, generaal- majoor Ponters, waarin hulde wordt gebracht aan de wijze waarop de heer Hoogenstraaten zjine taak had volbracht. In datzelfde schrijven wordt gemeld dat ook eene bijzondere dankbetuiging aan onze Regeering zou worden gezonden, op wier aanbeveling immers de heer Hoogenstraaten werd verzocht naar België te komen. Blijkens de in dit blad voorkomende adver tentie zal het concert der Commissie voor de Volks bijeenkomsten op Vrjjdag den 3den December a. s. plaats hebbenhet met zorg gekozen programma belooft een aangenamen en genotvollen avond. Wjj achten het niet overbodig onze stadgenooten op dit liefdadigheidsconcert opmerkzaam te maken; van vele zjjden toch ontving de Commissie bljjken van instemming. Zoo heeft o. a. een stadgenoot aan geboden de zaal met bloemen en groen te versieren de piano wordt haar voor dien avond geheel kos teloos door een bekend ingezeten onzer stad afge staan enz. Voor hen die nog niet in de gelegenheid waren op de inteekenljjsten voor een bedrag aan entrée- kaarten of vrijwillige bijdragen hun naam te ver melden, bestaat daartoe nog gelegenheid van Maan dag tot Vrijdag a. s. bjj den heer Eggers, muziek handelaar op de Botermarkt alhier, bij wien tevens op de gewone wijze plaatsen kunnen worden be sproken. De heer E. Cesar Sogers deelt aan de redactie van de „Standaard" mede dat hjj heeft opgehouden lid te zijn der Leidsche kiesvereeniging „Nederland en Oranje." Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 31 72 volwassen personen en van 3 9 kinderen. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden dat met 1 April 1887 aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Middelburg, de betrekking van leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde te vervullen is. Jaarwedde 1800. Z(j, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 Dec. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Dezelfde minister brengt ter kennis van belang hebbenden dat aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Zalt-Bommel de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en Fransche talen te vervullen is. Jaarwedde 1800. Zjj, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 6 Dec. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs,, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1