Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. N». B214. Zaterdag ST' November. A°. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Franco per poet1-40. Afzenderlijke Nommers0.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de sted wordt 0.10 berekend. ODïcioele Kennisje vingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de Wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 102) tot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet Brengen ter algemeene kennis dat het 1ste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1886, in afechrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der ge meente (finantieele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongczegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raads beslis sing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 25 Nov. 1886. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap met goed gevolg afgelegd door den heer A. Lind Jr. Het onderstaande adres „aan de Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk" is verzonden aan alle Kerkeraden, opdat by de dreigende scheuring dei- Kerk deze groote jammer nog zoude kunnen voor komen worden, met de uitnoodiging dat, zoo men dien conscientiekreet van het benauwde hart kan en wil steunen, elk voor zich zjjne instemming daarmede zoo spoedig mogelijk bij de Synode of haren secretaris inzende. Gaarne voldoen wjj aan het verzoek om het adres hier in zijn geheel te doen volgen „Hoogeerwaarde Heeren! Wjj gevoelen ons in het diepst onzer consciëntie voor God gebonden, om nog eene laatste poging te wagen, ter voor koming van die ontzettende scheuring der ons zoo dierbare Kerk, die helaasreeds van zoo nabij dreigt. Welke pen is in staat al de ellenden en velerlei nooden af te malen, welke gewisselijk komen zullen over ons volk en over onze Kerk, indien deze schrikkelijke ramp der dreigende scheuring niet verhoed kan worden. Wat al verdeeldheid, wat bitterheid der twistingen, wat onderling en weder- keerig vereten en verbijten zal daaruit geboren worden en als eene zee van wee en jammer oyer familieleden en gezinnen worden uitgegoten! Wat al teedere banden dreigen verscheurd, wat al koor den der liefde stukgereten, wat al heilige betrek kingen gehoond en gesmaad, wat al verwantschap van bloed en ziel miskend en vertreden te wor den God de Heere zij ons arm volk en onzer arme Kerke om Jezus Christus wille genadig nabij en doe dit groote kwaad over ons en onze kin deren niet komen. Hij is de AlmachtigeZjjn awn is niet verkort; Zjjne hand vermag te doen, wat reeds op aarde eene afge9nedene zaak schijnt. Mocht Hij naar Zijne ondoorgrondelijke wijsheid en den onnaspeurlijken rijkdom Zijner barmhartig heid, U, o hoogeerwaardige Vergadering, daartoe nog willen gebruiken, als het middel in Zijne Al machtige hand. Gewis, wij hebben het allen ver beurd. Wij hebben gezondigd, wjj en onze vaderen hebben ons, door onze gezamenlijke schuld, dien zegen onwaardig gemaakt. Maar, wie weet! Onze God is een barmhartig en genadig God, die dit groote kwaad misschien nog van ons wille afwenden. Och, of gij mocht kunnen besluiten, eer uwe eindbeslissing wordt genomen, in dezen zoo grooten nood onzer Kerk een algemeenen boet- en bededag uit te schrijven, waarop het volk des Heeren alomme in dezen lande het aangezicht zijns Gods in de heiligdommen mocht zoeken met verootmoediging en gebeden, orn, kon het naar Zijnen eeuwigen Raad, de afwending van dat groote onheil dei- scheuring onzer Kerke van Hem af te smeeken. Ten tweede vragen wij eerbiedig en met aandrang, dat er vooraf van de Synode zelve nog eene poging uitga, ter voorkoming der breuke Sions. Zij be- noeme eene Kerkelijke Commissie van drie leden, die geheel buiten het geding staan, om zich met de hoofden der kerkelfrjke bewegingen, die zich tot het treffen van een vergelijk niet ongeneigd be- toonen, in aanraking te stellen. Men trachte aldus tot gezamenlijk overleg te geraken, waaruit straks een voorloopig vergelijk zou kunnen geboren wor den, dat misschien tot bevredigende uitkomst zou leiden. Er zoude kans van welslagen zjjn vooreen dergelijk pogen. En indien dit welslagen ook niet de uitkomst ware, zoude het pogen zelf op den drang van eigen consciëntie wijzen, en ter bevre diging van die van vele anderen kunnen strekken. De Heere onze God geve U ook in deze door den Heiligen Geest de noodige wijsheid en doe het alles strekken tot verheerlijking van Zijn nooit vol prezen Naam, tot heil der Kerke Christi en tot zegen voor ons arme volk." Het adres is onderteekend door de heeren Phil. S. Van Rónkel, v. d. m., en J. J. Groen, ouderling, beiden te Leiden. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden toe gelaten voor het eerste gedeelte van het arts-exa men de heer P. J. A. Levedag, doctorandus. De Indische mail per stoomschip „Nizam" wordt 29 dezer alhier verwacht. Wjj kunnen mededeelen dat van Regeenngs- wege een gewijzigd voorstel tot verandering in art. 76 der Grondwet, betreffende de zaak van het kiesrecht, en tegelijkertijd en in samenhang daar mede een gewijzigd wetsontwerp houdende additio neels artikelen met bepalingen omtrent kiesrecht, nagenoeg gereed zjjn om de volgende week aan de Staten-Generaal te worden aangeboden. Tevens vernemen wjj dat de nadere voorstellen niet berusten op grondslagen, die de invoering van het algemeen stemrecht mogelijk maken, hoedanige regeling door de Regeering met ernst wordt ontraden. Na afgelegd examen is voor de akte A middel- baar Nederlandsch toegelaten de heer G. J. Klokman, van Voorschoten. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp, in de plaats van ds. Vlug, die zich aan het synodaal verband heeft onttrokken, is heden beroepen ds. B. J. Pijzel, predikant te Eist, bjj Amerongen. Te 's-Hage zjjn voor het apothekersbediende examen geslaagd de damesM. J. Eisele, C. Machen en E. A. Pigeaud. Het theoretisch tandheelkundig examen is te Utrecht met goed gevolg afgelegd door den heer P. C. W. Schoondermark. Het stoomschip „Burgemeester den Tax," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Nov. van Marseille.de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 25 Nov. te Port-Said.de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southamp ton 26 November. Uit Parjjs wordt gemeld dat de Académie Frangaise een prjjs van 1500 fr. heeft toegekend aan prof. Van Hamel, van Groningen, voor de bere deneerde uitgave van twee gedichten uit de 12de eeuw. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 30 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bjj het wapen der infan terie: tot 2dén luit., bij het lste reg., de sergeanten G. Hesselink en C. W. -J. Rink, van het 6de, E. G. J. Buenmck, van het 7de, G. D. Van de Kasteele, van het 6de, F. C. Hoffmann, van het 4de, J. A. Camerling Helmolt, van het 5de reg., alsmede J. Weijerman, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 2de reg., de sergeanten K. E. M. Vogel, van het 8ste, H. .J. L. Muskeyn, van het 5de, H. L. G. Donleben, van het. 6de, D. -J. A. Van der Kroon van het 5de, alsmede J. A. Vinckers, van het 7de reg.; bij het 3de reg., de sergeanten J. M. C. Vermande, N. C. J. De Vries en P. J. H. Van Deventer, allen van het corps; bjj het 4de reg., den sergeant J. L. Menningh, van het corps; bij het 5de reg., den sergeant C. P. Van der Star, van het reg. grenadiers en jagers; bjj het 6de reg., den sergeant J. I. Rinkes, van het corps; bij het 7de reg., de sergeanten J. C. Grotendorst, van het corps, en J. M. Herold, van het lste reg.; bij het 8ste reg., de sergeanten J. Thomas, van het 4de reg., G. F. L. Van Doorn, van het corps, R. A. F. Botter, van het 2de, alsmede B. W. Kraake, van het lste regiment infanterie. Benoemd bjj het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, tot tweeden luitenant: de ser geanten "W. E. A. Burton, van het 4de reg. inf.; G. Ripping en F. Schütt, beiden van het reg. gre nadiers en jagersJ. P. A. Wilhelm, van het 7de, en Ch. Jackson van het 8ste reg. inf.; B. Filet, van het instr.-bat.C. F. Goldman, van het reg. grenadiers en jagers; A. G. Snijders, van het 5de reg inf.; W. H. Hage, van de landmacht inWest- fndië; H. J. Hillebrandt, van het reg. grenadiers en jagers; F. W. Cornets de Groot, van het 7de, H. N. A. Swart, van het 8ste, en L. C. J. baron van Utenhove, van het lste reg. inf.alsmede L. G. Van der Haas, van het instructie-bataljon. Benoemd bjj het personeel der militaire adminis tratie van het leger in Ned.-Indië, tot 2den luit.- kwartierm., de sergeanten J. H. W. Roeder, van het 8ste, J. F. Vorwey, van het lste, W. J. C. Van Bennekom, van het 5de, A. F. L. Faubel en W. L. Kraal, beiden van het 2de, J. B. Plas, van het 5de, en P. M. Van Heycop ten Ham, van het 7de reg. inf. Bjj het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot offic. van gez. 2de kl. den student in de geneeskunde (arts) C. Van der Worp. Van prof. dr. A. E. Simon Thomas, den vermaarden man, die aan de Leidsche universiteit is ontvallen, bevat het „D. v. N." heden den volgenden brief, door hem zeiven, eenige jaren geleden, nl. den 2den Sept. 1881, geschreven, in antwoord op eene vraag om inlichtingen omtrent zjjne levensgeschiedenis. Genoemd blad dankt de mededeeling van dit be langrijk stuk aan de welwillendheid van den heer Taco H. De Beer: „Weledele Heer! Een autobiographic, zooals gij van mjj in uwe circulaire van Aug. 1881 vraagt, heeft zjjn eigenaardige bezwaren. Toch wil ik trachten aan uw verlangen te voldoen en u zoo objectief mogeljjk eenige bijzonderheden omtrent mjjn levensloop en werkzaamheden mededeelen, u volle vrjjheid latende die naar goedvinden te bekor ten en i. e. w. daarvan elk gebruik te maken dat u oorbaar voorkomt. Simon Thomas (Abraham Edward) geb. te Am sterdam 6 Juni 1820, Vader Charles Menard S. T-. -j- 1821, opgevoed door een buitengewoon verstan dige moeder Anna Maria Elisabeth De Wit, studeerde in de medicijnen aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam K.828 1844). Gepromoveerd te Leiden 30 Oct. 1844 m de geneeskunde (Dissert.) en op 28 April 1845 in de verloskunde (Theses). Tusschen die beide promoties in Inwonand Adsistent (intern) op de verloskundige afdeeling van het Binnengast huis te Amsterdam bij prof. C. B. Tilanus, hoogleeraar in de heel- en verloskunde aan de Klinische School. Dit verbljjf in het gasthuis is de aanleiding geweest dat ik mij in het bjjzonder op de studie der ver loskunde heb toegelegd. Van Mei 1845 tot Mei 1848 gepraktizeerd in de genees- en verloskunde te Rot terdam.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1