1. OËBrwijmoioti Dit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Vrijdag £2O November. A°. 1886. Het Ondersteuningsfonds NV 8213. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. YAN HET In de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amster dam werd in het voorjaar eene Tentoonstelling ge houden van Kunstwerken, met milde hand door Heeren en Dames Artisten geschonken ter verster king van het Ondersteuningsfonds voor Onderwijzers. Een klein gedeelte van die rijke verzameling werd verkocht. Het aanzienlijk overschot is, overeenkom stig het oorspronkelijk plan, bestemd voor eene eerlang te houden verloting, waarvoor bovendien nog vele Pracht- en Plaatwerken en andere exquise voorwerpen van Kunst en Smaak zijn afgestaan. Een en ander vertegenwoordigt een belangrijk kapi taal, dat het Fonds ten goede moet komen. Het genoemde Fonds werd, nu zes jaren geleden, opgericht met het hoofddoel om onderwijzers, die niet in staat zijn op eenigszins geruststellende wijze voor de toekomst van vrouw en kinderen te zorgen, daarin te helpen. Er is alzoo geen sprake van zie kelijke philantropieintegendeel, het Fonds komt slechts dan te hulp, wanneer op overtuigende wijze blijkt, dat de aanvrager trouw is in het behartigen der belangen van zijn gezin en zelf doet wat hjj kan. Dan wordt op de meest kiesche wijze uit het Fonds bijgepast, wat te kort komt aan de premie voor eene bescheiden levensverzekering. Zoodoende wordt het den onderwijzersstand zoo vernederende bedelen voor nagelaten weduwen voorkomen. Naar godsdienstige richting wordt by het verleenen der ondersteuning niet gevraagd, evenmin of de onder wijzer werkzaam is aan eene openbare of bijzon dere school. Dank zij de offervaardigheid van meer bevoor rechte onderwijzers, maar ook vooral van belang stellende particulieren, hebben de eerste proefjaren mogen bewijzen, dat het Fonds met succes werkt. Menig vader door het Fonds gesteund om zich van een onafwijsbaren plicht te kwijten, voelde zijn ver flauwden moed herleven en is daardoor meer ten zegen geworden van de hem toevertrouwde jeugd. Zal echter het Fonds aan zijne roeping beantwoor den, dan heeft het krachtige versterking noodig. De poging, die thans aangewend wordt, is daartoe het middel. Wordt zy met gelukkigen uitslag be kroond, dan is het Fonds voor goed gevestigd en zal er een einde zijn aan het inroepen van de al- gemeene liefdadigheid ten behoeve van nagelaten betrekkingen van onderwijzers. Ook in onze gemeente heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren H. J. Bool, voor zitter, dr. M. J. De Goeje, dr. D. Bierens De Haan, A. W. Sythoff en J. A. Yan Dijk, secretaris, die zioh met het plaateen der loten wil belasten, en wier leden tot het geven van alle gevraagde inlich tingen bereid zijn. Moge de commissie de voldoening smaken, dat hare pogingen om het edele doel te helpen bereiken, krachtig door hare stadgenooten ondersteund worden. Tot kapelmeester der d.d. Schutterij alhier is benoemd de heer Aug. Yan Leeuwen, van Utrechk Vroeger kapelmeester der stafmuziek van hét 8ste reg. infanterie, behaalde de heer Van Leeuwen met ayn corps bij de internationale wedstrijden in 1878 te Utrecht gehouden, den eersten prys, gouden medaille en 500. In 1880 benoemd tot kapelmeester by de gunstig bekende schutterij-muziek te Nijmegen, verwisselde hjj in 1884 die betrekking met die van directeur van het Tivoli-orkest te Utrecht, welk orkest in Mei van dit jaar ontbonden werd. Met dezen dirigent gaat onze schutterij-muziek ongetwijfeld eene schoone toekomst te gemoet. Aan de in ons blad gedane uitnoodiging tot een talrijk bezoek, vooral ook door dames, van de openbare bijeenkomst in de Stads-Gehoorzaal, gis teravond, waar over het vraagstuk der Zondags rust door twee redenaars het woord zou worden ge voerd, is in ruime mate voldaan; de goed bezette zaal leverde het bewijs, dat de belangstelling in deze zaak toeneemt. Nadat door den Voorzitter des Hoofdbestuurs, den heer Ittmann, eenige woorden ter verwelkoming waren gesproken, en het ontstaan der quaestie was toegelicht, betraden achtereenvol gens de heeren H. C. Lohr en dr. A. J. Th. Jonker, beiden van Rotterdam, den katheder, en kweten zich op hoogst verdienstelijke wijze van hunne taak. De vergadering heeft niet te lang geduurd, en de hoorders keerden, naar wy met zekerheid durven beweren, welvoldaan huiswaarts. In de laatste dagen is het ledental der Leidsche afdeeling niet onbelangrijk vermeerderd, ook dat der vrouwelijke leden. De namen der bestuurders, bj wie aanmelding wordt verzocht, staan onder de advertentie in onze courant van Maandag j.l. Er heeft zich te Bolsward eene sub-commissie gevormd, ten behoeve der vele jongelieden die zich aanmelden voor opleiding aan de „Kweekschool voor Zeevaart te Leiden." Zy bestaat uit de heeren F. Peereboom, R. F. Feenstra, N. De la Lande Cremer, K. H. Laagland, H. J Van den Oever, A. Banning en M. E. Van der Meulen. Door B. en Ws. van Delft is thans definitief gegund de verhuring van Stads-Doelen aan de heeren Duyser en Toornend te Leiden, voor den tjjd van zes maanden. De Koninklijke Nationale Zangschool te 's-Hage zal Zondag-avond 28 Nov., in de zaal „Diligentia," eene uitvoering geven; o. a. zal dan worden ten gehoore gebracht de cantate van W. F. G.Nicolaï, die gezongen is bj de onthulling van het Nationale gedenkteeken in het Willemspark, in het jaar 1869. De solo's daarin zullen worden gezongen door de dames M. Hekkema en A. De Graaf (Leiden), en door de heeren B. J. De Goey (Leiden), R. J. Van Beckum en Henri De Louw, allen eereleden der School. Den 2den Januari a. s. viert een der geachtste burgers van Hazerswoude een 25-jarig jubileum. Het was den 2den Januari 1862 dat de heer A. Gunning de boeken overnam en den eed aflegde, dat hij naar zijne beste krachten de betrekking van gemeente-ontvanger uit zou oefenen. Met onver droten jver en bijzondere nauwkeurigheid kweet hj zich steeds van de plichten, welke dit ambt hem oplegde, en nimmer nog behoefde hy eenige aanmerking omtrent zyn werk te hooren. De nu ruim 82-jarige man is altijd nog even werkzaam on helder, nog even nauwkeurig in zyne becijferingen en steeds volijverig in zijne betrek king. Wij wenschen de gemeente Hazerswoude toe dat zij nog lang den hoer Gunning als gemeente ontvanger in haar midden mag hebben, en niet het aHerminst den waardigen aanstaanden jubilaris, dat de 2de Januari niet zonder belangsteling van den kant zijner medeburgers moge voorbijgaan. Bij de te Benthuizen gehouden verkiezing van één kerkvoogd en twee notabelen, zjjn de aftreden den herkozen. Be openbare verkooping Yan de handwerken der liandwerkschool aldaar, heeft opgebracht eene som van 20.68. In verschillende bladen is meegedeeld, dat het tijdschrift „Jong Nederland," met lo. Januari zoude ophouden te bestaan. Van vertrouwbare zyde inge licht, kunnen wij dit bericht ten volle tegenspreken. Thans heeft ds. J. Dermout, predikant bij do Ned.-Herv. gemeente te Scheveningen, tegen 1 Jan. a. s. zijn emeritaat aangevraagd. Reeds ge- ruimen tijd was er sprake van dat de heer Dermout zyne betrekking als leeraar zou nederleggen. Naar men meldt, zal de heer Mees, directeur der gasfabriek te Maarsen, de benoeming tot onder-directeur der gasfabriek te Carracas, in Vene zuela, aannemen. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina" vertrok van Batavia naar Amsterdam 24 Nov.de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Burgemeester Den Tex", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 25 Nov. Z. M. heeft verleendaan A. Groen, gewezen cipier van het huis van bewaring te Wyk bij Duur stede, met instandhouding van het militair pensioen van ƒ180 'sjaars, een tweede pensioen van 38 'sjaars; en aan Th. De Jong, gewezen cipier van het huis van bewaring te Zaandam, met instand houding van het pensioen van 209 'sjaars, hem als gewezen rijksveldwachter toegelegd, een tweed© pensioen van ƒ17 'sjaars; aan J. Schuphof, ge wezen portier in het huis van correctie te Hoorn, een pensioen van ƒ362 'sjaars; benoemd tot burgemeester: van VlagtweddeL. H. Van Sonsbeeck, secretaris dier gemeentevan Medemblik B. Bagger man Van Houweningenvan Sevenum P. H. Everts, secretaris dier gemeentevan Stellendam M. Breen van Oostdongeradeel A. Sybenga; aan F. Krieg,. geboren te Baden-Baden, en R. Rieder, geboren te Emserhof, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zy de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen; aan mejuffrouw M. C. Heldt, geboren te Kuckhof (Pruisen), mits zy overigens aan de daertoe by de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwys hier te lande; benoemd tot 2denluite nant-kwartiermeester by het corps mariniers, den bjj het corps dienenden sergeant-schryver T. H. P. Bakker. Het Leidsche Tooneel. Niniche, eene Parysche schoone, wier oranjebloesem al eene bepaalde rypheid had bekomen, zich zelfs reeds tot vruchten gevormd had, werd door een ouden Pool- schen graaf Corniska genaamd, onbekend met het verleden zyner aangebedene, tot zyne wettige echt- genoote en tevens tot gravinr.e verheven. De „lune de miel" van dit jonge paar werd gehouden in de in Frankrijk alom bekende badplaats Trouville. Hier ontmoet zy Anatole, een harer vroegere „galants- hommes", zooals le chevalier de Brantöme deeen noemt; hier kwam zy in aanraking met Grégoire. „baigneur de dames", door alle leden van het vrouwelyk geslacht geëerd, gevierd en aangebeden en in het byzonder door Heude Sillery, eene ryke Parysche boutiquière en het was hier dat de Poolsche diplomaat de opdracht zyner regeerkig ontving om de brieven, waarin het bewys geleverd werd dat de vermoedelijke troonopvolger van Polen vroeger enkele appelen uit Niniche's boomgaard) had geplukt, uit de handen dezer hétaire terug te- vorderen. Door toevallige omstandigheden zyn Gré goire, Niniche en Anatole, allen echter ieder afzon- derlyk, vertrouwden van dat staatsgeheim, stellen zich voor die brieven in hun bezit te verkrygen,, om ze aan het oog der Poolsche diplomatie ttf onttrekken. Dit had natuurlijk ten gevolge dat het boudoir van Niniche het vereenigingspunt werd van al deze letterliefhebbende menschen, dat hier eene opeenstapeling van verwikkelingen plaats vond Grégoire in de eerste plaats was ten zeerste ver baasd over de bepaald bewonderenswaardige over-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1