PK 3210. 13io.«5cIag>' S3 ÜV<v*reira!>ci'. A0. 1886. e <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 November. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Fi.-.nco per post1.40. AC-.-inderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Ven 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere neer plaateruimte. Voor het incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Oillciëelo Kennisg'evingon. Burgemeester en Wethouders vau Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat, wegens het invallen van den 5deu December op Zondag, de Sint-Nicolaasmarkt, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (Ge meenteblad No. 1), dit jaar zal aanvangen op Maandag 6 December e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Nov. 1886. E. KIST, Secretaris. Met leedwezen vernemen wy dat hedenmorgen onzen burgemeester, den heer L. M. Do Laat De Kanter, oeno ernstige ongesteldheid overviel, ter wijl hy zich op het Raadhuis bevond. Hoewel geneeskundige hulp spoedig aanwezig was, mocht hy echter eerst een paar uren later in een brancard huiswaarts worden vervoerd. Uit den aard der zaak zal deze ernstige ongesteldheid algemeone deelneming verwekken. Wy hopen daarom van harte weldra in de gelegenheid te zullen zyn verbetering in den toestand te kunnen melden. De Leidsche afdeeling dor Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst zal weder eene vergadering houden, doch ditmaal niet op den gewonen avond, Donderdag, maar op a. s. Woensdag-avond, in het Nutsgebouw. De pacht van den Stads-Doelen te Delft is nog niet definitief, maar slechts voorwaardelijk gegund aan de heeren B. M. Duyser en H. M. Toornend. B j de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, 18, 3.70 en 1.85; de laagste 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. To Hillegom heoft weder de eerste winter vergadering plaats gehad van de leden van het departement van 't „Nut" met hunne dames. Als spreker trad op de heer J. W. Schut Jr., van Am sterdam. Op onberispelijke wijze werden door den geachten spreker voorgedragen drie novellen van den gevierden schrijver Justus Van Maurik, getiteld „Herr Ilagenbach's erfenis", „David de loteryman" en „De nachtwacht". De zaal was flink bezet; onder de aanwezigen merkte men ook verscheidene inge zetenen van Lisse op, die, niettegenstaande het ongunstige weder, naar Hillegom waren gekomen, om den gewaardeerden spreker te hooren en daar door eenige genotvolle uren te smaken. De Tweede Kamer zal zich hebben bezig te houden met het geval van mevr. Bulkley. Deze dame heoft nl. jl. Donderdag uit Scheveningen aan de Kamer een adres gericht, waarin zy van deze een onderzoek verzoekt en herstel harer grieven tegen den minister van justitie. Zy verklaart op 5 Oct. jl. uit de gevangenis te Rotterdam te zijn ontslagen, zonder dat zij zelve om gratie had gevraagd en nadat haar dien dag, namens den minister, door haren raadsman, mr. Van Stipriaan Luïseius, eene verklaring was voor gelegd, volgens welke zy zich „plechtig" verbond, „wanneer zy hare vryheid mocht wederkrijgen, op geenerlei wyze eene poging hoegenaamd aan te wenden om de kinderen van Kr. Hoek te Apel doorn onder zich te krygen, zich speciaal daarbij verbindende, zoolang genoemde heer daar verblijft, nimmer te Apeldoorn of omstreken te komen. Zij heeft dat stuk geteekend, maar later aan den minister geschreven dat zij het heeft gedaan „in zoodanigen toestand van kchamelyke en geestelijke afmatting dat zy waarschijnlijk alles zou hebben geteekend wat haar door een beproefd raadsman en vriend werd voorgelegd en aanbevolen." Zy verklaarde den minister tevens dat zij zieh aan haar woord zou houden, zoolang zij er niet van is ontheven, maar die ontheffing noodig te achten, omdat wettelijke pogingen haar niet mogen worden ontzegd en het verbod omtrent „Apeldoorn en omstreken" in stryd is mot het recht van vrjje beweging, o. a. ook ingeval haar schoonzoon zich met haar wil verzoenon. Zy vroeg daarom terug gaaf der geteekende verklaring en tevens een af schrift van het koninklijk besluit, waarbij haar gratie is verleend, als bewijsstuk en vrijgeleide. Na een afwijzend antwoord van den minister te hebben ontvangen, heeft zy zich nu tot de Tweede Kamer gewend, met de bijvoeging dat zy in de gevangenis te Dordrecht oen geneeskundig onder zoek had te ondergaan, waarvan de bedoeling was haar zoolang mogelijk van Apeldoorn verwijderd te houden. Het „Vad." meldt dat volgens particuliere be richten uit Indië door den gouverneur-generaal aan de eigenaars der suikerfabriek „Sindanglaoet," in Cheribon, uitstol van de betaling van den cyns ad 30,000 is verleend. Tot nog toe was op verzoeken om uitstel in den regel afwijzend beschikt. De luitenant ter zee 1ste kl. J. Fichet wordt met 26 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant by den minister van marine en op non-activiteit gesteld en met dien datum vervangen door den luitenant ter zee 1ste kl. F. "W. C. Ledeboer. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. M. Van Nassau met den 26sten dezer aan boord van Zr. Ms. „Anna Paulowna" wordt ingetrokkenmet den lston Dec. a. s. wordt aan boord van genoemden bodom geplaatst de luitenant ter zee 2de klasse L. E. Van Diggelen. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Lijk verbranding heeft by adres den minister van binnen- landsche zaken opnieuw ten dringendste medewer king verzocht tot opheffing van de belemmeringen, welke alsnog de facultatieve lijkverbranding hier te lande in den weg staan, hierbij in herinnering brengende dat in art- 1 van de destijds door Z. Exc. ingediende 5de en 6de ontwerpen voor de tegen woordige begrafeniswet, de lijkverbranding als ge oorloofde behandeling van lijken lag opgesloten. De Koning heeft 200 doen toekomen'aan den burgemeester van Wageningen, om te dienen voor werkverschaffing aan behoeftige werklieden, in den aanstaanden winter. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten' aan de Stedelijke Muziekschool een derden onder wijzer aan te stellen, legen eene jaarwedde van 800, voor 20 lesuren per week, en voor ieder uur meer 0.75. B. en Ws. hebben den Raad voorgesteld, met het oog op de aanstaande overneming der Gasfa briek door de gemeente, eene vaste commissie van beheer over die fabriek te benoemen. Het cassatieberoep van A. J. Belderok, ver oordeeld wegens het aanplakken van een biljet te Amsterdam, dat smaad tegen den Koning inhield, werd heden voor den Hoogen Raad behandeld. Belderok zelf was onder het publiek dat ditmaal grooter was dan gewoonlijk. Nadat de Raadsheer-rapporteur, mr. Hingst, ver slag had uitgebracht, trad de heer mr. J. "IV. Spin, advocaat te 's-Gravenhage, als verdediger van den requirant op. Voorzoover begrijpelijk wees de ver dediger op eenige verschillen tusschen het in het Paleis van Justitie opgenomen arrest van het Hof t Amsterdam en het authentieke arrest en betoogde hy op zeer wetenschappelijke gronden dat vai Majesteitsschennis in deze geen sprake kan zyn, dat, terwijl Belderok zelf verklaart niet den wil gehad te hebben om den Koning te beleedigen, het niet aanging dien wil toch aan te nemen en eindelijk dat men niet omdat in het biljet Den Haag genoemd wordt, mocht aannemen dat de inhoud er van op den persoon des Konings sloeg, omdat toch Z. M. meestentijds niet in Den Haag verblijf houdt. Hy betreurde dat de zaak vervolgd was, omdat daardoor juist de aandacht gevestigd was op het slot van het biljet: „Leve Domela Nieuweuhuis en alle onschuldig veroordeelden." Terwijl men zjjns inziens door Domela Nieuwen- huis te veroordeelen had willen treffen den aan voerder der socialisten, hoopte hij dat de Hooge Raad een arrest zou slaan op waarheid berustende. De cassatiemiddelen las de verdediger niet voor, maar legde die aan den Raad over, met en benevens een aantal andere stukken. Het O. M. zal 6 Dec. a. s. conclusie nemen. Het stoomschip „Leerdam" vertrok 21 Nov. van Niouw-York naar Rotterdam; de „Rotterdam" is 21 Nov. te Nieuw-York aangekomende „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 21 Nov. Dover; de „Burgemeester Den Tox", van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 2D Nov.; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 20 Nov.; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 22 Nov.; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, is 21 Nov. van Colombo vertrokken; de „Soerabaia", van Batavia naar Rot terdam, is 21 Nov. te Marseille aangekomen; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, is 21 Nov. te Marseille aangekomende „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is 22 Nov. van Aden vertrokken. Z. M. heeft by het wapen der artillerie be noemd, by het 3de reg. vesting-artillerie, tot kapt., den lsten luit. J. R. De Wolff, van het 1ste reg. vesting-art.; met ingang van 1 Dec. a. s.a. op pensioen gesteld: lo. op verzoek ter zake van langdurigen dienst met vjjftigjarigen ouderdom, den kapitein ter zee J. M. L. A. P. Wirix; 2e. op grond van langdurigen dienst den kapitein ter zee H. J. Van Broekhnyzen; 3o. ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, den kapitein-luit. ter zee G. -Van Herwaarden; b. bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee W. A. Arriëns tot kapt.-luit. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. H. A. Schippers, H. G. Hildebrandt en J. Fichet; tot luit. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. jhr. J. A. G. Van der Staal, W. A. Palm en L. A. T. J. F. Van Oyen. Gemengd Nieuws. De Leidsche gymnastiek- en scherm- vereeniging „Sparta" gaf Zaterdag-avond in de Stadszaal hare tweede openbare uitvoering, welke werd geopend met eene kernachtige toespraak van den president, die, na den hartelijken wel komstgroet, o. a. op den goeden toestand der ver eeniging wees, doch het betreurde dat enkele leden door ziekte verhinderd waren thans hunne medewerking te verleenen. Behalve de leden met hunne dames, waren ook velen der genoodigden aanwezig, waaronder we opmerkten bestuursleden van de 3-Oct.-Vereeniging, van Sparta's zuster- vereeniging „Hercules" alhier, en der Haagsche turngezelschappen „Voorwaarts", „Sparta" en „Po- lites", zoomede hoofden van scholen en leeraren in de gymnastiek. Allen roemden om stryd het degelijk werken van de leden dezer betrekkelijk nog jeugdige ver eeniging, wier werkzaamheden over 't aflgemeen vkig van de hand gingen, terwijl tevens menige toer getuigde van do buitengewone spierkracht, waarover enkele turners te beschikken hebben. Niet het minst trokken de aandacht de slót-standen, waar onder inderlaad zeer mooie voorkwamen, dank zij de leiding van den directeur, den heer J. J. Groenewoud. De vereeniging is blijkbaar op den goeden weg. Moge zij dion verder bewandelen, en de belang stelling harer stadgenooten, waarin zy zich nu reeds zo» zeer mag verheugen, zal er nog meer door toenemen. Dit bleek trouwens al uit de aan-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1