N°. 8209. MCasLixcIas; Noyeinber. A0. 1888. feze 4Jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 November. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per S maanden1.10. Franco per post1.40. A fsonderljfke Hommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De serie van abonnements-concerten, door het Strykorkost van het 4de regiment infanterie alhier in de Stadszaal te geven, werd gisteravond geopend, in tegenwoordigheid van een wel is waar niot groot, maar daarom zeker niet minder kunstminnend publiek. Het programma bestond uiteen vyftal toonwerken zoowel voor orkest als voor solo en quintet. Dat aan deze muziekuitvoeringen iets grootscher, iets meer verhevens in de keuze der toonscheppingen ten grondslag lag, dan voor de andere door dit corps te geven concerten, behoeft geen betoog. Thans kreeg men werken te hooren, waarin de meesters al den rijkdom hunner gaven, hunne inspiraties in al hun schoonheid hadden neergelegd. De taak van een jeugdig strykorkest als dat van bovengenoemd corps is, was daarom inderdaad zeer moeielyk en het dwingt zelfs nog tot bewondering dat de heer Mann zoo met hetgeen waarover hy tot heden te beschikken heeft, als het ware weet te woekeren. Immers, al was de uitvoering niet in alles onbe- rispeiyk (o. a. waren in het voorspel uit „Lohengrin" de bekkons alles behalve bescheiden, ja zelfs ruw en onbeschaafd, en waren vooral in het tweede Allegro van Beethoven's vyfde Symphonie de pauken merkelijk te laag gestemd, welke stemming der andere instrumenten onderling nu en dan blijk baar ook wel iets te wenschen overliet), toch is er te wjjzen op zeer, werkelyk zéér veel schoone gedeelten, welke, na deze eerste uitvoering, voor de toekomst van dit orkest de beste verwachtingen op hot nieuw terrein doen koesteren. De heer Fr. Endlich, van de Amsterdamsche Orkestvereeniging, wiens zeldzaam fraai instrument geluid we verledon week op het Toonkunst-concert reeds mochten opmerken, trad heden als solo-klarinet tist op in Mann's zoo overschoon Concert voor klarinet met orkest, waardoor de gelegenheid werd aangeboden zyne voordracht nog meer te waardeeren. Aan die waardeering ontbrak het hem dan ook niet. "Wy hopen hem nog meermalen hier te zien optreden, want waarlyk, hy weet 'Zijn instrument te bespelen op eene wyze, als wij maar zelden hoorden. Dit was ook het geval in Mozart's Quintet, waarbij de vier andere medewerkenden zich niet onverdienstelyk, zelfs bevredigend van hunne moei- lyke taak kweten. Behalve door vele muziekkenners en musici van hier, werd het concert ook bygewoond door den heer Völlmar, directeur van de koninklyke militaire kapel in do residentie, wel een voor ons corps streelend bewys dat de onverpoosde arbeid des heeren Mann ook elders de aandacht trekt. Eene hoogst belangrijke muziekuitvoering staat blykens achterstaande advertentie het Leidsch pu bliek te wachten. De Leidsche afdeeling der Maat- schappy tot Bevord. der Toonkunst zal a. s. Vrijdag twee koorwerken ten gehoore brengen, waarvan het wel de moeite waard is, kennis te nemen; vooreerst onder leiding van den componist zeiven de „Maria Magdalena" van Franz Coenen, een aan Niels W. Gade opgedragen oratorium, op tekst van mevr. Henriette Heinze Berg. Dit werk is voor ons publiek geheol nieuwhet werd tot dus ver slechts éénmaal uitgevoerd, nl. te Haarlem, »aar wjj meenen in 1875. "Wy kunnen de kenais- making met deze «ompositie van onzen begaafden landgenoot met gerustheid het publiek aanbevelen. Het tweede No. van het programma daarentegen „Ein deutsches Requiem" van Joh. Brahms, is voor onze stad een oude kennis; met het muziekfeest in 1875 werd het voor do eerste maal alhier uit gevoerd en op 3 Juni 1878 ter nagedachtenis van onze vorige Koningin nogmaals. Een woord van aanbeveling is overbodig voor dit werk, dat onze oostelyke naburen beschouwen als de schoonste kerkmuziek, geschreven sinds Beethoven's „Missa Solemnis", en wy zouden niet weten met welk voorbeeld deze meening te kunnen bestryden. Het behoeft dus niet gezegd te worden dat wy ons muziekminnend publiek ton sterkste aanraden, van deze schoone uitvoering te profiteeren. Op tal van gronden handhaaft de minister van binnenlandsche zaken de voordracht tot aan stelling van een lector in de Semitische talen te Leiden. Het aantal jongelieden dat vermoedeiyk van het hier bedoelde onderwys zal gebruik maken, is, naar men meent, gemiddeld op 13 te stellen. Evenzeer acht hy de hulp van een adsistent bij het Ethnographisch Museum onontbeerlyk, omdat deze verzameling eene groote uitgebreidheid heeft verkregen, en op vier van elkaar verwyderde punten van Leiden gevestigd is. In den stryd omtrent het voortbestaan van Ryks- subsidiën aan middelbare meisjesscholen wenscht de minister zich niet opnieuw te mengen. Hij heeft ze niet opni(euw voorgesteld uit zuinigheid in de begrooting van uitgaven en omdat hy gelooft, dat de meeste van die scholen, ook zonder subsidie van Rijkswege, wel zullen blyven bestaan. Hy meent de beslissing te mogen overlaten aan de Kamer, wier votum nog niet lang geleden aan de subsidiën een einde maakte. In opzegging van eene eenmaal verleende Rijks-subsidie ziet hy ook geen schending der goede trouw, waarvan in het adres van den Leidschen gemeenteraad vry hoog wordt opgegeven, mits die opzegging tydig geschiede. Al do hier besproken subsidiën werden, tot weder opzegging toe, jaarlyks verleend. Op a. s. Dinsdag des vcormiddags te 11 uren zyn de afdeelingen van de Tweede Kamer ter ver gadering opgeroepen voor het onderzoek van het wetsvoorstel der heeren W. Van Dedem, Van Gennep en Mees, betreffende de hulp aan suikerondernemin gen op Java. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Breda mr. J. W. J. Van Mierlo, thans kantonrech- ter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar; met ingang van 1 Dec. a. s., benoemd tot hoofd van onderwys in de letterkunde aan de Konink lyke Militaire Academie, met den titel van lector, den loeraar in de Maleische taal en in de land- en volkenkunde van Ned.-Indië bij genoemde Academie, R. Van Eek. Gcinongd Nieuwi». Gedurende de afgeloopen week zyn hier ter stede aangegeventwee gevallen van febris typhoïdea en vier gevallen van mazelen. Sterfge vallen aan besmetteiyke ziekte kwamen niet voor. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren C. L., die zonder geld of middel van bestaan in deze gemeente rond zwierf en zich heeft schuldig gemaakt aan land- loopery. De Reder ij kerskameT „Anna Van der Aar de Sterke" te "Woubrugge, hield op 16 dezer hare 10de buitengewone vergadering in de zaal van den heer J. Guddemond. Met goed succes wei-den opgevoerd„Het spreekuur van den dokter," daarna,: „De twee bedienden of het spook te middernacht," en tot slot .Jocrisse de vondeling." Een bal besloot deee byeenkomst, welke door vele belangstellenden word bijgewoond. Men schrjjft ons uit Roelo f-A rends- veen, dd. 18 November: „Gisteravond hadden wy het genoegen den heer D. T. Bamberg, hofmecha- nicus van Z. M. den Kening, in ons midden aan het work te ^zien. In de doelmatig ingerichte en flink verlichte zaal van den heer L. Van Lochem gaf hy eene reeks van voorstellingen ten beste, welke de algemeene bewondering gaande maakten. Zyne bedaarde behendigheid, zyne fraaie toeren geven hem het volste recht den naam van prestidigitateur te voeren. Hoewel vele zyner toeren onbegrypelyk waren en voor den leek aan het ongeloofiyke gren zen, en alle een daverend applaus van de toe schouwers afdwongen, was toch het glanspunt van den avond zijn „théatre de nains vivants." Dat te beschryven is te moeilyk, men moet zoo iets zien. Hier doet de heer Bamberg zich kennen als een geoefend acteur. Al zyne voorstellingen voldoen aan de strengste eischen, welke een gedistingeerd en ontwikkeld publiek kan stellen. Hij drukt zich zeer gemakkelyk in zuiver en beschaafd Nederlandsch uit en vermydt met zorg alles, wat uit het oog punt van zedelijkheid en goede vormen hinderlyk kan zyn. Elk huisvader kan gerust met zyne vrouw en dochters eene soirée van den heer Bamberg bywonen. Hy verdient derhalve met recht onze aanbeveling bij bruiloften, kinderpartyen en andere feestelijke gelegenheden. Zeker is het, dat allen, die den heer Bamberg hebben zien optreden, vol mondig zullen instemmen met den wensch, dien hy by het slot zijner soirée uitsprak„tot weerziens!" De knecht van een landbouwer te Voorschoten ging dezer dagen dos morgens vroeg naar het land om de koeien van zyn baas te melken. Vreemd keek hy op, toen hy bemerkte, dat een gedienstige geest hem reeds vóór was geweest! Er werd den volgenden morgen natuurlyk een wakend oog gehouden. Men zag toen dat, omstreeks halfdrie des nachts, een buurman, zekere K., op het land kwam en heel bedaard met zijn frauduleus „handwerk" een aanvang maakte. Het duurdeniet lang of men had den melkdief (NB. een welgesteld landbouwer) in handen, zoodat van het gebeurde proces-verbaal kon worden opgemaakt. AC.) Tot dusver heeft de justitie nog geene termen gevonden om den persoon H., te 's-Hage, die onder verdenking van doodslag op zyne vrouw, in arrest werd genomen, uit de voor loopige gevangenzetting te ontslaan. Uit den stal van den slager Z. op de Beestenmarkt te 's-Hage ontvluchtte gistermiddag een levenslustige stier. Eerst wierp het dier een knecht een eind op zy en holde toen in wilden draf langs den Zuidwal. Na in de Glasblazerslaan oen kind omver te hebben geworpen, werd de wilde vluchteling by het gasthuis door een paar slagers gegrepen. Aan het Haringvliet Zuidzyde te Rotterdam, is een met een paard bespannen en met steenkolen beladen vrachtwagen in het water ge vallen, doordien het paard achteruitging. Het paard is verdronken, doch de voerman, die bytyds va* den bok sprong, heeft geen letsel bekomen. Gister namiddag is in het stedelyk Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam een begin van brand ontstaan, en wel tusschen de 1ste en 2de verdieping, in een schoorsteen van den verwarmingsoven. De brand was weer een uur la ter gebluscht. Een droevige dag was het Donder dag voor eene werkmansvrouw te Utrecht. Terwijl zij de laatste plichten vervulde aan het lyk van een harer dochtertjes, werd haar man in een deeraks- waardigen toestand thuis gebracht. "Werkzaam aa» een gebouw aan den Amsterdamschen straatweg, was hjj van een hoogon steiger gevallen. Zyn toe stand was zeer bedenkelijk. Een ontzettende brand heeft te Len den twintig zale* in „Hampton-G'ourt Palace" ver nield en voor omstreeks 20,000 pd. st. schade aangericht. De kunstschatten zyn echter gelukki- gerwyze aan het dreigend gevaar ontkomen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1