De agenten wilden dat wel eens probeeren, en na aan hun arrestant beleefd verzocht te hebben, een oogenblik geduld te oefenen, pakten zjj ons jagertje, dat wellicht aangeschoten was, bjj den kraag en stopten hem in de arrestantenkamer, die verbonden is aan het brandspuithuisje. Na voorloopig de verschillende voorwerpen, welke hjj bjj zich had, opgeborgen te hebben en onzen vriend achter slot en grendel goed bezorgd wanende, begaf het drietal zich weder op weg naar Den Haag. De voorloopig opgeslotene, die zich zoo van zijne vrjjheid beroofd zag, kon zich evenwel moeieiyk in die beperkte ruimte schikken, trapte den muur door en de ruiten stuk en begaf zich bedaard naar eene herberg om de terugkomst af te wachten van de gewapende macht van den Leidschendam, ten einde zjjn eigendom terug te vinden en om wellicht zijne vrijheid weder te verliezen. RN.) De pleidooien i n z a k e d e kerkelijke quaestie te Leiderdorp zijn door de rechtbank te 's-Hage bepaald op 21 December a. s. Voor den kerkeraad zal pleiten mr. Vaillant, terwijl voor de belangen van het Classicaal Bestuur, doende wat des kerkeraads is, zullen optreden mrs. Addink en Was. Volgens rapport van schipper M. De Ruiter te Scheveningen zijn van hem 18 netten door een vreemden visscher afgekapt. Hij had het geluk ze den volgenden dag nog drijvende te vinden, ofschoon eenigszins beschadigd. Door de politie te 's-Gravenhage is aangehouden en overgebracht naar het huis van be waring een persoon, die aan baron V. in het Voor hout een brandbrief had gericht. In de duinen nabij Egmond aan Zee is door een jager een groote adelaar geschoten. De vogel heeft eene vlucht van 1.80 M. en werd ge schoten juist toen hjj met een haas in zjjne klau wen de lucht invloog. Het prachtige exemplaar wordt opgezet. Een r ij tuig van den stalhouder Van Veen, waarin zich 4 personen bevonden, die van Delft naar Den Haag reden, stootte Zondag-avond nabij de Hoornbrug tegen een steen, ten ge volge waarvan een der wielbanden brak en de paarden, door het geraas verschrikt, op den hol gingen. Achtereenvolgens vielen de pleizierreizigers op den weg, waarbij een zich nogal gevoelig be zeerde, zoodat de paarden met het ledige voertuig de residentie bereikten en in de Wagenstraat tot staan werdon gebracht. Nabij d0 halte Beugt van de stoom tram 's-Bosch Helmond, tusschen Vechel en Dinther, is zekere vrouw B. uit laatstgenoemde plaats, die de onvoorzichtigheid had terwijl de tram in beweging was, uit den wagen te springen onder den trein gevallen, overreden en nog dien zelfden nacht ten gevolge van inwendig bekomen kneuzingen overleden. Te Gemert is het huis met stal en schuur, bewoond door den landbouwer W. Van G., door brand vernield. Het roerend goed is geheel ver loren gegaan. 62 schapen kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Uit Breda wordt aan de „N. R. C." ge- meld: Gisternamiddag om 2 uren had alhier een vreeseljjk ongeluk plaats. De naar Terheiden terug- keerende diligence werd aan den spoor-overweg, nabij de Mauritsstraat, overvallen door den trein, die den wagen verbrijzelde. Een inwoner van Terheiden werd b\jna geheel vermorzeld, en alle passagiers bekwa men zwaardere of lichtere kwetsuren. Voor het le ven van twee ln het gasthuis opgenomen personen bestaat groote vrees. De boomen van den overweg waren open, naar men zegt doordat de aankomende trein geen signaal had gegeven. De justitie doet onderzoek. Volgens een bij de directie der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" gisteren ont vangen telegram, was, behalve de reeds opgegeven hoeveelheid droog geloste lading, ongeveer de helft van de nog in het stoomschip „Prins Hendrik" aanwezige lading, geheel doorweekt, ontscheept. Er stond nog 15 voet water in het schip, dat thans in 2 voet minder water ligt. De pompen z(jn on klaar geraakt. Te Havelte lagen niet ver van elkan der twee stroopers op wild te loeren. De oen wilde een haas schieten, maar trof zijn kameraad zoo gevaarlijk, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De zaak is in handen der justitie. Het dorp Frimstein (kanton Bern) is door brand vernield. Verscheidene inwoners kwa men om. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 17 en 19 Nov. stormweder uit het zuiden op de Fransche en Britsche kusten worden verwacht. Het Chineesche stoomschip „Sakala Maru", van Hakodati naar Neegata, is bjj laatst genoemde plaats door zwaar stormweder en bjj hooge zee gezonken. Van de 96 opvarenden, waar onder de Engelsche gezagvoerder en stuurlieden, werd slechts een Chinees gered. BUITENLAND. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft gisteren het ontwerp tot conversie der 4 pets. Belgische Staatsschuld in een 3'/t pets. fonds met 82 tegen 2 stemmen aangenomen. De onderhandelingen tusschen de Fransche en do Belgische regeering over het instellen van een telephoondienst tusschen Parijs en Brussel hebben na veel moeite tot eene voorloopige over eenkomst geleid. De prijs voor het gebruik van de telephoon gedurende vjjf minuten, het oproepen en afsluiten er onder begrepen, is gesteld op 3 franken. Bnsland. Op eene vraag om inlichtingen aan de Rus sische autoriteit, betreffende de mobilisatie in den Krim, is geantwoord dat de minister van oorlog proeven van mobilisatie laat nemen op verschillende punten van het Rijk. De mobilisatie in den Krim moet dus eenvoudig als eene gewone militaire oefening beschouwd worden. Turkije. De sultan is van plan het initiatief te nemen om in de Bulgaarsche quaestie de tusschenkomst der mogendheden in te roepen. Hij wacht nog alleen om Rusland niet onnoodig te beleedigen. Verder meldt het dagblad „Tavik" dat de Porte ook een verzoek uit Oost-Rumelië heeft ontvangen, tot het zenden van Turksche troepen derwaarts. Bulgunjë. Uit Sofia wordt aan de „Daily News" geseind, dat Kaulbars dreigt heden Bulgarije te verlaten, indien het regentschap niet de geëischte voldoening geeft wegens het gebeurde te Philippopel. Eene commissie uit de oppositie heeft te Burgas een manifest verspreid, waarin zjj verklaart dat de vrijheid niet is inachtgenomen bij de vorige ver kiezing den kiezers wordt daarom aangeraden niet te kiezen voor den gemeenteraad. Naar uit Roestsjoek wordt gemeld, zjjn de regenten daar, op hunne doorreize van Tirnova naar Sofia, plechtig ontvangen. T*l«cramai«a ST.-PETERSBURG, 17 November. De keizerin zal den winter met den grootvorst-troonopvolger te Nizza of te Cannes doorbrengen. Ofschoon op dit oogenblik geen sprake is van oogenblikkeljjk gevaar voor den kroonprins, wenschen de geneesheeren toch voor hem een lang verblijf in een warm klimaat. ATHENE, 17 November. Gisteren vroegen eenige Afgevaardigden, behoorende tot de oppositie, over legging van de correspondentie over de grens-ge- vechten, gedurende de blokkade. Tricoupis weigerde en stelde de quaestie van vertrouwen. De oppositie verliet daarop de vergadering; de stemming werd verdaagd. "WEENEN, 17 November. De rede van Andrassy vindt bij de pers geen onverdeelde goedkeuring. De „Neue Freie Presse" meent dat Andrassy niet het bewijs heeft geleverd dat het Duitsch-Oosten- rijksch verbond sedert 18716, door de schuld van Kalnoky, minder krachtig geworden is of dat er niet genoeg gebruik van is gemaakt. Reeds Haymerle had zich voor de aansluiting van Rusland verklaard. Andrassy had bezwaarlijk Rusland beter van Bul garije afgeschrikt. De „Deutsche Zeiting" sluit har» beschouwingen aldus„Om aan Rusland beter de tanden te toonen, moest het verbond met Duitschland nauwer en door deVolksvertegenwoordiging tot een deel van hetopen- bare recht verklaard zijn. Overigens is de scherpe toon van Andrassy te waardeeren als een tegen wicht tegen het voortwoekerende panslavisme." Het „Fremdenblatt" is tevreden, daar Andrassy het doel goedkeurt en slechts in de keuze der mid delen verschilt. Het verbond met Duitschland mag geefi belemmering zijn voor vrije ontwikkelinghet moet belet worden een vorm aan te nemen waar door sterke banden de afhankelijkheid van het eene deel aan de speciale belangen van het andere deel zouden binden, wat tegen den aard van zelfstan dige groote mogendheden zou strijden. De kroonprins van Denemarken en zijne ge malin zjjn bij den hertog van Cumberland aange komen, die aan zenuwachtige aandoeningen zou lijden. HAMBURG, 17 November. De aangeklaagde socialisten werden op grond van de socialisten wet en 129 van het Strafwetboek (deelneming aan eene ongeoorloofde vereeniging) veroordeeld, en wel: Sasz tot een jaar, Wede tot 18 maanden en Stein tot twee maanden gevangenisstraf. WEENEN, 17 November. Hier rekent men er vast op dat de Bulgaarsche regeering in hare weigering, met betrekking tot het laatste ultimatum van generaal Kaulbars, zal volharden en dat der halve de generaal met alle Russische agenten binnenkort Bulgarije zal verlaten; toch heeft men hier grond te gelooven dat de Russische regeering niet komen zal tot de uiterste maatregelen, waar mede Kaulbars gedreigd heeft, en dat veeleer de afreis dienen zal den toestand vredelievender te doen worden en eene normale ontwikkeling mogelijk te maken. PARIJS, 17 November. In de kerk „Nötre Dame" had heden, onder grooten toeloop, de lijkdienst plaats voor den kardinaal-aartsbisschop Guibert; twee kardinalen, 33 aartsbisschoppen en bisschoppen, de pauselijke nuntius en omstreeks vijfduizend priesters, monniken en nonnen waren tegenwoordig. President Grévy had zich door den overste Fayet, en de minister van onderwijs door den onder-staats secretaris Furquet, doen vertegenwoordigen. De lijkrede hield de bisschop van Autun, mgr. Perraud, lid van de Academie. BERLIJN, 17 November. Naar men hier ver zekert, zou de vorst van Mingreliö de candidatuur voor den Bulgaarschen troon aangenomen hebben en zou van de zijde der Russische regeering van zijne candidatuur spoedig officieel aan de mogend heden kennis gegeven worden, indien dit niet reeds is geschied. De keizer is wat minder heesch. Hjj ontving in den loop van den middag verschillende stukken ter inzage en teekening. LONDEN, 17 November. De tegen Zondag aan gekondigde socialistische manifestatie zal niet wor den verboden, maar lord Salisbury zal niet te Lon den blijven om het verzoekschrift der socialisten in ontvangst te nemen. Het is den socialisten ver boden zijn huis in Aldington te naderen. LE1DË1V, 18 November. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Yerwachtingwind west of noordwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 0° Celcius 44.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 7° C. 44.6° F.; 'smidd. 12 uren 7° C. 44.6° F.'s namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed de levering van: lo. 40,000 k.g. ryst; 2o. 30,000 k.g. suiker; 3o. 38,000 k.g. gewoon zout; 4o. 18,000 liter jenever. Minste inschrijvers waren: voor ryst, de heer J. A. Heus te Leiden, a ƒ11.47 per 100k.g.;voor suiker, de heer K. G. W. De Bosson, te Dordrecht, a ƒ42.46 per 100 k.g.; voor zout, de heer C. A. Woltman Elpers, te Amsterdam, a ƒ12.80 per 100 k.g.voor jenever, de heer J. A. Heus, voornoemd, a ƒ70.07 per 100 liter. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting hebben de heeren W. Van Dedem, Van Gennep en Mees ingediend wetsvoorstellen tot opheffing van het uitvoerrecht op de suiker van Java en tot ont heffing van den cjjns op den vrjjen aanplant voor gouvernementscontractanten. Na uitvoerige discussie by de Indische begrooting over de motiën in zake de Ombiliënvelden zjjn alle motiën ingetrokken na verklaring van den minister dat eene Wet zal worden ingediend ter beslissing of spoorweg aanleg naar de Ombiliënvelden door den Staat of door particulieren zal geschieden. De uitbesteding der concessie in 1887 zal worden opgeschort. Het hoofdstuk Uitgaven in Indië is aangenomen met 56 stemmen tegen 1. Het hoofd stuk Uitgaven in Nederland is mede aangenomen. De discussie over het ontwerp tot aanleg van een spoorweg Tjitjalengka-Tjilatjap is aangevangen. Morgen voortzetting. Hedenvoormiddag is in het Westeinde te

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2