N°. 8207. Vrijdag 'l.O November. A°. 1886. <§eze Qonrant wordt dagelijksmet uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 November. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per S meendenl-10- Franco per port1-40. Afzonderlijke Nommere0-05. PRIJS DER AD VERTENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Orootere lettere na&r plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. Rinkes, geb. te Joure, arts te Heerenveen, bevor derd tot doctor in do gonoeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Over Ureum afscheiding bij lever- hypertrophic." Evenals by vorige begrootingen dezer gemeente is wederom by de behandeling van die voor 1887 de aandacht gevestigd op de late vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting met de daaraan verbonden nadeelige gevolgen, zoowel voor de gemeentekas als voor de belastingschuldigen, en gewezen op de wenschelykheid om de verplichte oproepingen by onvoldoende aangifte, als zynde de oorzaak van het te laat gereed zyn van het kohier, af te schaffen. Aangezien thans deze zaak by de behandeling van de begrooting, zoowel in de sectiën als in de openbare zitting, wederom een punt van bespreking heeft uitgemaakt, achten B. en Ws. zich verplicht nogmaals een voorstel tot wijziging dienovereenkomstig van de belasting-verordening aan den Raad in te dienen. Nu bovendien de inkomstenbelasting reeds ge- ruimen tyd in werking is, bestaan er te minder termen om de verplichte oproepingen, die in den eersten tyd sedert de invoering dier belasting on getwijfeld gunstig hebben gewerkt, te handhaven, ook na de belangrijke wijziging die de gemeentewet ten aanzien van de vaststelling en invordering van de kohieren der plaatselijke directe belasting heeft ondergaan. De ondervinding heeft bovendien voldingend aan getoond dat by handhaving van het bestaande stelsel, het kohier eerst zeer laat ter invordering gereed kan zyn, zeer ten nadeele van de gemeente kas, met liet oog op de behoefte aan kasgeld, en van de belastingschuldigen zeiven, die daardoor worden gedwongen de verschuldigde belasting in een gering aantal termijnen te voldoen, en dit be zwaar drukt voornamelijk do minder gegoeden, vermits nu de belasting moet worden ingevorderd op tyden dat de verdiensten minder zijn dan in den zomertijd het geval is. Mocht nu eindelijk de Raad tot de afschaffing van de verplichte oproepingen besluiten, dan bestaat het voornemen om by de toezending van het be schrijvingsbiljet de belastingschuldigen uittenoodi- gen om in het onverhoopt geval dat zy genoodzaakt zyn een lager belastbaar inkomen dan het vorig jaar op te geven, daarbij mededeeling te doen van de redenen die daartoe aanleiding hebben gegeven. In vele gevallen kan hierdoor een hoogere aanslag dan inderdaad billijk en rechtvaardig is, worden voorkomen. Op grond van een en ander geven B. en Ws. in overweging het betrekkelijke artikel in de ver ordening te doen luiden als volgt: By onvoldoende of te lage aangifte, ter beoordeeling van B. en Ws., of by het niet inleveren van de beschryvingsbiljetten, worden de belanghebbenden door B. en Ws. ambts halve aangeslagen, na door voormeld college, wan neer zulks door hem noodig wordt geacht, te zyn gehoord of opgeroepen. Door de onderwijzers belast mot de leiding van het Herhal in gsonderwijs is voorgesteld aan de leerlingen die gedurende drie jaren of langer getrouw en met vrucht het Herhalingsonderwys hebben bijgewoond, een getuigschrift en prjjs uit te reiken, met welk voorstel zoowel de Plaatselijke Schoolcommissie als het College van Dagelijksch Bestuur zich kunnen vereenigen. De daaraan verbonden uitgaven kunnen uit den aard der zaak slechts een zeer gering cijfer bedra gen en zullen denkelijk een bedrag van /"30 a ƒ40 niet overschrijden, terwijl ze hoogstwaarschijnlijk kunnen worden gevonden uit de jaarlijks voor schoolbehoeften op de begrootirM' uitgetrokken gelden. B. en Ws. geven den Raad uit dien hoofde in overweging aan de Verordening tot regeling van Herhalingsonderwys een nieuw artikel toe te voegen, van den volgenden inhoud: Aan de leerlingen, die gedurende drie jaren of langer getrouw en met vrucht het Herhalingsonderwys hebben gevolgd* wordt een getuigschrift uitgereikt benevens een door Burg. en Weths. te bepalen prijs. In verband met de ingekomen klachten over de ongeschiktheid van het aangewezen gedeelte van den Nieuwen Ryn voor de Westlandsche markt en met het oog op don in de laatste jaren toegenomen handel in fruit aldaar, stellen B. en Ws. den gemeen teraad voor deze markt naar de Kalvermarkt te verplaatsen, welke zich voor het doel in allo opzichten aanbeveelt. Aan de commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen, bestaande uit du heeren Cock, Land en Was, komen de aangevoerde bezwaren tegen het behoud der fruitmarkt op den Nieuwen Rjjn echter niet afdoende voor, zoodat zjj de verplaatsing ernstig ontraadt. Toch blijft het Dagelyksch Bestuur zijn voorstel handhaven. Tegeljjkertyd dat de heer A. Van der Harst den 2den Januari a. s. den dag zal herdenken dat hy gedurende 25 jaren als hoofdonderwijzer by het openbaar lager onderwijs alhier is verbonden, zal het tevens een kwart eeuw geleden zijn dat de Nor maalschool, later herdoopt in Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, officiéél werd gevestigd, nadat vóór dien tyd reeds door de hoofd onderwijzers zelf kweekelingen tot het vak werden opgeleid. Aan het organiseeren der school, welke in al die jaren zooveel, hetzij thans hier of elders geplaatste onderwijzers vormde, terwijl weer anderen inmiddels het onderwijs verlieten, om zich in andere maatschappelijke betrekkingen te begeven, nam vooral de heer J. A. Van Dijk een belangrijk aan deel, die dan ook als directeur optrad. Er heeft zich bereids uit de oud-leerlingen eene commissie gevormd, om ook dezen gedenkdag niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 20sten Nov. a. s., des namiddags te halfdrie. Ten postkantore alhier moeten de blieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.39 bezorgd zyn. Na de ontvangst van den catalogus der oude portretten, die eerlang by de Hofboekhandelaren C. Van Doorn Zoon te 's-Hage zullen verkocht worden, schreef jhr. mr. C. Ridder Pauw Van Wieldrecht, te Zeist, hen: „In mijne verzameling bevinden zich dezelfde portretten, welke in uw catalogus onder Nos. 14 en 15 voorkomen. Zonder eenigen twyfel zyn het: Willem Van Heemskerk, geb. te Leiden 1526, overleden aldaar 28 Febr. 1592, Schepen te Leiden 1572, Burgemeester aldaar 1564, Raad van den Prins van Oranje, en zijne vrouw Margaretha Ramp, gezegd Proost, geb. te Haarlem 1531, overleden te Leiden 1590." In de gemeenteraadszitting van Boskoop, van 17 Nov., werd de heer N. J. Schoorel, gemeente secretaris, benoemd tot gemeente-ontvanger. Voor de vacante onderwijzersbetrekking te Nieuwkoop hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. Toen vier jaren geleden het salaris 150 gulden hooger was, waren er slechts twee sollicitanten. Te Leimuiden hebben zich voor het herhalings onderwys slechts vier leerlingen aangemeld, niet tegenstaande de gelegenheid tot toelating zoo ruim mogelijk is. De wielrijders uit Alfen en omstreken, leden van den „A. N. W. B.", hebben besloten eene wielers-vereeniging op te richten, genaamd „Rijn- landsche Vélocipèdeclub." Het bestuur is saamge- steld uit de heeren: A. Van Bemmelen Jr., pres.; K. Numans, secr., en W. Van Egmond, penningm. Jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman heeft m de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Na langdurige beraadslagingen heeft de ge meenteraad van Amsterdam gisteravond de voor dracht tot stichting van een nieuw Buiten gasthuis en verbouwing van het Binnengasthuis aangenomen met 24 tegen 11 stemmen. Het „Vad." verneemt dat eenige leden der Tweede Kamer het initiatief zullen nemen, om andere wetsontwerpen dan dio van den minister van koloniën in te dienen, strekkende tot verlaging van op de suikercultuur drukkende lasten, zooals in het Voorloopig Verslag is aanbevolen. Het stoomschip „Leerdam" is 16 dezer van Amsterdam te Nieuw-York gearriveerdde „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 17 Nov.; de „Limburg" arriveerde 16 Nov. van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 17 Nov. Gemengd Nl««w* Een Leidsch sigarenmaker, Pothos genaamd, is gistermiddag uit de gevangenis te Antwerpen ontsnapt. Hy droeg het kostuum der gevangenis. De gendarmes zoeken den vluchteling. Pothos was veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenis wegens diefstal. Hy heeft zich vaneen touw bediend, om over den muur te klimmen. Men schryft ons uit Roelof-Are nds- veen, dd. 17 Nov.: Dinsdag jl. was de Nieuwe- Wetering, en met deze geheel de gemeente Alke made in feestelijke stemming. Het gold nl. de echtelieden L. Van Leeuwen en A. Reckvoort, die dien dag hunne gouden bruiloft vierden. De Nieuwe-Wetering, de woonplaats der jubila rissen, was geheel in vlaggentooi uitgedost, terwijl' ook in de overige onderdeelen der gemeente Alke made, vooral te Roelof-Arendsveen, waar dit jubi leum in kerkelykon en wereldschen luister werd herdacht, Neerlands dundoek van vele woningen wapperde. Aan geschenken, vele en prachtige, heeft het dit echtpaar niet ontbroken. Familieleden, vrien den en buren hebben zich beijverd, om den oudjes het een of ander kostbaar souvenir aan te bieden. L. Van Leeuwen is een in de gansche gemeente, bij oud en jong bekende figuur, daar hy gedu rende 42 jaren de betrekking van gemeen te-veld wachter met eere heeft vervuldals zoodanig ver mocht hy steeds, waar hy verscheen, met zijne stentorstem, zijn in alle richtingen rollend oog, en zjjne forsche gebaren, aan iederen jongen staatsburger ont zag voor de wet in te boezemen. In Maart dezes jaars is hy eervol van dien post ontheven, met aanspraak, op pensioen, zoodat hy zyn ouden dag in eene welverdiende rust mag doorbrengen, welke wel niemand hem zal misgunnen. Als eene bijzonderheid dient nog vermeld dat L. Van Leeuwen zyn gouden bruiloftsfeest viert met zijne tweede echtgenoote en dat hy, niettegen staande zyne hooge jaren, nog kranig en vlug daarheen stapt. Een uitbreker! Twee politie-agen- ten te Leidschendam moesten Zaterdag iemand, die voor de eene of andere overtreding in Den Haag eenige dagen op 's Rijks kosten onder dak moest geholpen worden, naar de residentie brengen. Een scheepsjager, die dit drietal zag passeeren, had daar geen vrede mede. Hij begon de handhavers der wet minder passende benamingen te geven, met bijvoe ging: „dat zoudt ge my niet lappen!"

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1