brand, welke door het spoedig aanrukken van en kele spuiten weldra in zijn voortgang werd gestuit en alzoo binnen het gebouw beperkt bleef. Vele kleeden en andere voorwerpen werden brandende in de Mare gegooid, om ze op deze wyze te blus- schen. Het aantal toeschouwers op de drukke pas sage aan de overzijde was groot. Te Katwjjk aan Zee is eene gym- nastiek-vereeniging opgericht onder het bestuur van de heeren Van Beek, Den Haan, Ouwehand en Hekman. Met de meeste bereidwilligheid is van gemeentewege het gebruik der bewaarschool tot het houden der oefeningen toegestaan. De vereeni- ging telt 20 leden, en de lessen worden gegeven door een gymnastiek-onderwijzer uit Leiden, twee maal per week. In de bus van het postkantoor te Katwijk aan den Rijn zjjn in den avond van den 9den dezer gestoken 2 brieven, geadresseerd naar Scheveningen aan bewoners in eene zelfde straat. Den volgenden morgen werd de eene brief bezorgd, doch de andere is tot heden onbesteld gebleven. Deze brief bevatte 2 bankbiljetten van ƒ25, genommerd C M 7325 en Q 369. Bjj eventueele aanbieding wordt men verzocht op deze nommers te letten en aangifte der ontdekking te doen. Gistermiddag is een werkman, H. Henneken genaamd, ongeveer een zestiger, terwijl hij op het land aan het slootschieten was, door -eene beroerte getroffen en plotseling doodgebleven. Uit Scheveningen wordt gemeld: 'Schipper Pronk, voerende de schuit „Maria Jacoba," bericht dat een Engelsche visscher van hem 38 netten heeft afgekapt. H(j had het geluk, die des anderen daags weer te vinden, ofschoon beschadigd. Men schijnt er tegenwoordig maar op toe te hakken. In een gistermiddag te Schiedam gehouden vergadering van eenige branders en dis tillateurs is tot de oprichting eener spiritusfabriek daar ter plaatse besloten. Een zware brand is uitgebroken op de hofstede bewoond door Claus, tusschen IJzen- djjke en Biervliet. Vermoedelijk zijn er 6 paarden, 8 koeien en eenig vee in de vlammen omgekomen. Aandeelhouders der Weesper Boter- fabriek hebben besloten tot de ontbindig der ven nootschap. De „Z u t f. C r t." behelst de volgende waarschuwing, welke niet alleen daar, maar ook elders van toepassing is De slechte gewoonten om muren of schuttingen met onreine, vuile woorden te bekladden, waardoor de openbare zedelijkheid aangetast, het kiesch ge voel en het oog onaangenaam wordt aangedaan, is volgens art. 451 al. 3 van ons nieuw Strafwetboek gelukkig strafbaar. En die straf is waarlijk zoo gering ook niet; er staat niet minder dan 5dagen hechtenis of ƒ15 boete op. Dat we hier niet in den blinden weg waarschuwen, maar baldadigheid en onreine zin zich helaas maar al te krachtig doen gelden, blijkt uit het nog gisteren gebeurde, toen de politie tot driemaal toe de zedelijkheid kwet sende woorden van den muur der openb. meisjes school moest wegwisschen. Men zjj dus gewaar schuwd! Worden de daders vroeg of laat ontdekt, -ze zullen met al de gestrengheid der wet gestraft worden. In de suikerfabriek la Ruche te Gent had gisternacht een vreeseljjk ongeluk plaats. Een arbeider, Seraphin Sleuwaart, had de onvoor zichtigheid gedurende een rustpoos, dat de machine gestopt had, te gaan slapen en een zijner beenen te laten rusten in de opening, waarin zich een vliegwiel bewoog. Op een gegeven oogenblik zette zich de machine weder in beweging en werd de ongelukkige door het vliegwiel gegrepen. Op zijn noodgeschrei kwamen andere arbeiders aanloopen en werd de machine gestopt, maar Sleuwaart was reeds als 't ware verpletterd en een ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat eene vrouw en twee kinde ren achter. Te Piseux (dep. Eure) vergiftigde zekere vrouw Maréchal, oud 26 jaren, hare twee kinderen, omdat zij haar te veel te doen gaven, ven verliet de echtelijke woning. Tot hier toe is zij niet gevonden. Den 13den dezer is te Pittsburg, in Ponnsylvanië, eene der fraaiste kerken in Amerika, de Katholieke St.-Pieterskerk, afgebrand. De oorzaak van het onheil schijnt te moeten gezocht worden in de ontploffing van eene gaskachel. De markies Napoleon Roccagiovine Bonaparte, neef van den kariinaal Bonaparte, heeft zich te Rome met eene revolver doodgeschoten. Hij was 36 jaren oud en reeds geruimen tijd niet heel wel bij het hoofd. Een klerk van 20 jaren, de zoon van eene naaister, wierp zich te Weenen van een kerk toren; hij was onmiddellijk een lijk. Het getal te Frankfort wegens dee 1- noming aan een geheim genootschap in hechtenis genomen sociaal-democraten is tot 38 gestegen; 13 zijn voorloopig weder op vrjje voeten gesteld. Een dezer laatsten, zekere kleedermaker Schafer, by wien spoedig daarop eene huiszoeking gedaan werd, schrikte door de komst van den daarmede belasten beambte dermate, dat hjj uit de vierde verdieping zijner woning sprong en op straat doodviel. BUITENLAND. Fraukrjjk. De Kamer van Afgevaardigden is gisteren over gegaan tot de artikelsgewijze behandeling der Staats- begrooting. Men voorziet levendige debatten, wegens den strijd tusschen het ontwerp der commissie en dat der Regeering. In den loop der discussie bestreed de heer Sadi- Camot, minister van financiën, het voorstel van den heer Casimir Périer tot hervorming der zes jarige en dertigjarige obligatiën. Daar de Kamer nogal onoplettend was en afzon derlijke gesprokken gevoerd werden, verzocht de voorzitter Floquet stiltehy merkte op dat de toe stand ernstig was, daar de Kamer had te beslis sen tusschen de commissie en het gouvernement. De heeren Wilson, Rouvier en Roche bestreden de leening, in het regeerings-ontwerp voorgedragen. De Kamer stelde de stemming uit tot morgen, Donderdag, naar aanleiding der belofte van den heer Sadi Camot, van nieuwe ophelderingen te zullen verschaffen. Uit een bericht over den gezondheidstoestand in Tonking blijkt, dat de Algiersche troepen even als de Turco's en vooral het Vreemden-legioen zeer veel van het klimaat te lyden hebben, en veel meer manschappen verliezen dan de eigenlijke Fransche troepen. De grootste verliezen leed het Vreemden legioen, waarvan de bataljons binnen het jaar van 200 man tot 35 liian verminderd zijn. De minister van oorlog heeft besloten een corps sapeurs voor de cavalerie te vormen. De Lesseps en zijne medereizigers zjjn uit Ame rika te Parjjs teruggekeerd. Bolgië. De minister Beernaert heeft gisteren het wets ontwerp tot conversie der Belgische 4 pets. staats schuld in een 3'/2 pets. fonds, bjj de Kamer van Vertegenwoordigers ingediend. By de behandeling van het adres in antwoord op de troonrede, verklaarde de heer Bara, dat de linkerzijde hare medewerking aan het gouvernement ontzegde. De minister Beernaert wees op deze uitdaging der linkerzijde. Het adres werd aangenomen met de stemmen van de rechterzijde en het centrum. De linkerzijde stemde tegen. Gisteravond werd de koningin, toen zjj in een pony-rytuig van Brussel naar het slot Laeken terugkeerde, door twee uit eene herberg komende dronken socialisten toegeroepen: „Weg met de koningin!" „Leve de amnestie!" Beide kerels wer den echter dadelyk gevat en aan de politie uit geleverd. Sedert 14 dagen hebben te Amercoeur, bjj Charleroi, 1700 arbeiders het werk gestaakt. Of schoon zy reeds 75,000 franken aan loonverloren heb ben, volharden zjj hardnekkig bjj hunnen lediggang. Op den naamdag van koning Leopold. 15 Nov., werd in de St.-Gudule-kerk te Brussel een plechtig Te-Deum gezongen, hetwelk door het Hof, het corps diplomatique, vele Senatoren en Kamerleden, de ministers en andere hooge staats-ambtenaren en den stafofficieren van het leger en de burgerwacht werd bijgewoond. In de kerk had eene cempagnie grenadiers de eerewacht en, wat sedert vjjftig jaren niet voorgekomen is, de tamboers sloegen een rof fel, die de harten der oude soldaten van vreugde deed kloppen. Oostenr.-IIoug.-Monarchle. De commissie der Hongaarsche Delegatie voor de buitenlandsche aangelegenheden beraadslaagde gisteren over de jongste „verklaring" van graaf Kalnoky. Het woord werd daarbjj gevoerd door den rapporteur Falk, en door Andrassy, Zichy en Apponyi. In zjjn antwoord verklaarde graaf Kalnoky, dat de regeering met betrekking tot de unie tusschen Bulgarije en Rumelië zich evenals verleden jaar op het terrein der verdragen bevindt. De mogend heden die de verdragen onderteek enden, zjjn alleen bevoegd de quaestio te regelen en rekening te houden met de wenschen der bevolking. Het pro tocol van Konstantinopel heeft geen definitieven toestand in het leven geroepen. Het zwaartepunt is de quaestie der herziening van de Rumelische grondwet, waarin de gebeurtenissen eene staking hebben gebracht. Wanneer hjj zeide, dat voor de afdoende regeling der Bulgaarsche aangelegenheden de medewerking van Rusland noodig was, dan bedoelde hij natuurlijk daarmede de samenwerking van alle mogendheden die de verdragen onder teekenden, met inbegrip van Rusland. De minister zeide verder, met graaf Andrassy van gevoelen te zjjn, dat niets veranderd mag worden in de stelling van Bulgarije, zooals die bjj het Berlijnsche tractaat is gewaarborgd. Doch dit verhindert niet, dat Bulgarije in verschilende opzich ten behoefte heeft aan de medewerking der mogend heden, ook van Rusland, zooalsde bevestiging van den vorst en de bekrachtiging der Unie. De grond wet van Bulgarije is eene aangelegenheid van inwendigen aard; het raakt alleen de Bulgaren of zij die willen handhaven, dan wel aan eene wijziging onderwerpen. Niemand zal ontkennen, dus ging graaf Kalnoky voort, dat de aard der betrekkingen tusschen Rus land en Bulgarye van groot gewicht is voor laatst genoemd landvoor zyne toekomst, voor zjjne rust, welvaart en veiligheid is het ondenkbaar, dat eene buitengewone spanning tusschen de groote mogend heid en den kleinen Staat lang kunne duren. Wie een duurzamen toestand wenscht, moet ook ver langen dat de verhouding minder gespannen worde dan thans. Graaf Andrassy voerde daarop het woord. Spre kende over de „verklaring" van den minister, zeide hjj, nog heden te gelooven dat het verbond met Duitschland de beste waarborg is voor den vrede, omdat geen verschil tusschen de belangen van beide keizerrijken bestaat. Maar zoodra de Oosten- rjjksche politiek tegenover het buitenland strekte om ook Rusland in de Oostersche vraagstukken te kennen, ondervond de toestand eene verandering. „Het programma van Tisza," zeide hy, „verzekert ons de medewerking van Duitschland onder alle voorwaaarden. In Bulgarye is alles bjj tractaat ge regeld, behalve de unie met Rumelië. Rusland bezit geen exceptioneele rechten op Rumelië. Nadat graaf Kalnoky hierop had geantwoord, verklaarde graaf Andrassy zich voldaan met de ministeriëele verklaringen. TAlecrammen, LONDEN, 16 November. Het schjjnt uitgemaakt te zyn dat de vorst van Mingrelië, prins Alexander van Battenberg als vorst van Bulgarije zal opvolgen. Nadat de mogendheden Rusland gevraagd hadden zijn candidaat te noemen, heeft het den vorst van Mingrelië aangewezen. De mogendheden hebben een stemmig deze candidatuur goedgekeurd. Rusland is uitgenoodigd eene bevredigende oplos sing voor te stellen van het conflict met het Bul gaarsche regentschap. De sociaal-democratische vereeniging heeft aan lord Salisbury en sir Charles Warren, hoofdcom missaris van politie, brieven gezonden, waarin zjj haar voornemen te kennen geeft, Zondag eene socia listische manifestatie te houden. BURGAS, 16 November. Gisteren verliet eene afdeeling Russische troepen, gewapend en onder bevel van officieren, een Russischen kruiser en roeide in eene boot naar Anchiolo, waarop een officier uit de boot ging en eene potloodschets ontwierpdaarop keerden zjj naar het Russische schip terug. Heden wordt eene Russische stoomboot met kolen voor den kruiser verwacht, die voortdurend onder stoom ligt. GRENOBLE, 16 November. Een verschrikkelijk ongeluk heeft hier plaats gehad. Een in aanbouw zijnd huis is ingestort terwijl een groot aantal werk lieden er in bezig waszeven arbeiders zijn gedood en zeven gekwetst. Vijf lyken en zes gekwetsten heeft men reeds van onder het puin gehaald. WEENEN, 16 November. Tot gisteren was de candidatuur van vorst Didian van Mingrelië hier niet officiéél bekend. Desniettegenstaande hoopt men dat men te St.-Petersburg er van af zal zien den Bulgaren een Russisch onderdaan als vorst op te

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2