Na liet tooneel-, is thans ook hot concert seizoen voor dezen winter weder geopend. Die taak was weggelegd voor het oudste, op dit gebied, hier gevestigde genootschap. En de Leidsche Maat schappij voor Toonkunst deed dit op eene wjjze, welke haar niet anders dan tot eer kan gerekend worden. Het gisteravond in de Stadszaal den leden met hunne dames aangeboden concert toch was in alle opzichten schoon. Bjj deze mededeeling zou een verslaggever, wien zoo rijke stof tot roemen werd gegeven, het reeds kunnen laten, ware het niet dat hy toch nog op het een of ander de bijzondere aan dacht wenschte te vestigen. In de eerste plaats dan werd met genoegen de kennismaking hernieuwd van de Amsterdamsche Orkestvereeniging, welke, onder leiding van den heer J. F. Wedemeyer, reeds in Mendelssohn's Derde Symphonie toonde welk een keurig samen spel, naast zuiverheid van toon, aan hare uitvoering ten grondslag ligt. Zy doet de vruchten des geestes der groote meesters volkomen naar waarde kennen, waartoe we, als voorbeeld, slechts het Scherzo behoeven te noemen. Daar zat gevoel, daar zat uitdrukking in. Het sprak, en wel voor ieder ver staanbaar. Dat het orkest zelfs de geringste nuanceeringen tot hun recht doet komen, Jadassohn's „Not- tumo" was daar om het opnieuw te bevestigen; terwijl het in Gades ouverture „Michel Angelo" ge legenheid vond eene buitengewone kracht te ont wikkelen, welke de schoone instrumentatie evenals later de eigenaardige en opgewekte in Berlioz' „Carnaval Romain" te meer deed in het licht treden. Zeker, de bijvalsbetuigingen, den leden van het orkest met hun leider ten deel gevallen, waren in alle opzichten verdiend, niet het minst echter den heer J. Troostwijk, die in de tweede afdeeling bovendien nog als solist optrad en met de „Ballade et Polonaise" van Vieuxtemps zich als een violist deed kennen, die een goede school doorloopen heeft en een goede techniek bezit. Zijn spel was wegslee- pend en ondersteund door klein orkest boeiend daarbij. Het publiek was hem dan ook niet weinig erkentelijk. .En wat nu aangaat het vocale gedeelte van het -programma, zie, dan gelooven we niet dat ook hier omtrent iemand onvoldaan zal zijn heengegaan. Mevrouw Haase toonde in Haydn's bekende aria „Auf starkem Fittige" dat zy over een aangenaam, nochtans niet buitengemeen sterk of hoog sopraan geluid (wy meenden te bespeuren tot bes) te be schikken heeft, maar zy zingt zuiver, met gevoel, met warmte; zy verhoogt de uitdrukking èn van tekst èn van muziek, en paart daaraan bovendien nog iets liefelijks, dat vooral in het „den Morgen grüsst der Lerche frohes Lied, und Liebe girrt das zarte Taubenpaar", niet te miskennen was. Nadat we in drie nommers daarna des heeren Paul Haase gaven als barytonzanger hadden gewaardeerd, trad nog het echtpaar gezamenlijk op, waarbij „Es singt so süss die Nachtigall" en „der Wind kühl durch die Trauben weht" afwisselend een treffend duet vormden, evenals „Aller Berge Gipfel ruh'n in dunkier Nacht", maar het meest „Wild saust der Winter durch die Nacht", waarbjj het innemende, aangrijpende, naast het meer forsche „Ade, süss Lieb, ade", ademloos, van het geheel niets deden verloren gaan. Daverend was de dank voor het genotene, welke dank trouwens ook heeren commissarissen gold, die in den buitengewonen bloei, waarin, naar we vernemen, tegenwoordig hunne Maatschappij ver keert, reeds eene belooning vinden voor de zorgen, door hen aan aller belangen besteed. Er bleef gisteravond geen plaatsje in de zaal, zoowel beneden als boven, onbezet. - De gemeenteraad van Leiden zal weer eene vergadering houden op Donderdag 18 November a. s. - De Indische mail per stoomschip „Anadyr" wordt 18 dezer alhier verwacht. - De „Nederlandsche Spectator" van heden maakt met lof melding van den nieuwen catalogus van het Stedelijk Museum te Leiden, bewerkt door de commissie zelve en bevattende de beschrijving van 2864 voorwerpen, benevens die van de atlassen. - De 1ste luit. L. W. C. G. Van der Garden van het 1ste bat. 3de regt. inf. te Bergen op Zoom, wordt gedetacheerd by 's rijks geweerwinkel te Delft. - Men schrijft uit Asperen en Heukelom van den 9den November: De plaats onzer inwoning had heden een feeste lijk aanzien. Wie geen „vreemdeling in Jeruzalem is", wist waarom. Onze nieuwbenoemde burgemees ter, de heer Van Iterson (vroeger te Leiden woon achtig), zou heden in den gemeenteraad als zoodanig geïnstalleerd worden. Oud en jong had zich bey verd hieraan een feestelijk karakter te geven, en geen wonder: van den nieuwbenoemde waren ons zeer goede geruchten ter ooren gekomen; daarenboven heeft de naam van Van Iterson in deze streken al hon derdtallen van jaren een goeden klank. Asperen dan wilde zyn nieuwen burgemeester welkom heeten en hem tevens het bewys leveren, dat het een drachtig met hem wilde samenwerken, om den bloei en de welvaart der gemeente te bevorderen. Huis aan huis was do vlag uitgestoken en bijna alle inwoners hadden zich voor 't raadhuis vereenigd om den nieuwbenoemde het welkom toe te roepen. De schooljeugd, keurig uitgedost, stond met de onderwijzers in 't midden der menigte geschaard, en hief by de aankomst van den heer Van Iterson een welkomstlied aan. Eenige in 't wit gekleede meisjes hadden voor sierlijke kransen en bouquetten van levende bloemen gezorgd, terwijl andere, even eens met de kleur der onschuld getooide meisjes, het pad, dat cteor de kinderen heen, naar 't raad huis leidde, met bloemen bestrooiden. Zichtbaar aangedaan bracht de heer Van Iterson zyn dank aan allen, die hadden medegewerkt om hem zulk eene ontvangst te bereiden, en toen hij het woord tot de menigte richtte en de plechtige belofte aflegde, dat de bevordering van het heil der gemeente zyn ernstig streven zou zyn, bewees Asperen met een luid hoezee! zyne ingenomenheid met de benoeming door Z. M. onzen geëerbiedigden Koning gedaan en was het overtuigd, dat de heer Van Iterson alhier „de rechte man op de rechte plaats is." De majoor J. C. Wilbrenninck wordt van het 2de by het 3de reg. huzaren overgeplaatst, en zal belast worden met het commando over de veld- escadrons van dat regiment te 's- Hage. De 1ste luit. van het 2de reg. veld-art. aldaar J. J. P. Slinkers, is gedetacheerd aan de rijschool te Amersfoort. Het stoomschip „Gelderland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Nov. te Port Said; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 12 Nov. van Aden; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, arriveerde 12 Nov. te Suez; de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde 12 Nov. Lizard; de „Prinses Marie" arriveerde 12 Nov. te Lissabon om steenkolen aan te vullen en vertrekt na inname onmiddellijk naar Amster dam; de „Prins Hendrik," 1 October van Rotterdam vertrokken, is 30 October te Banana aangekomen de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, arriveerde 12 Nov. te Suez. Gemengd Nlenwfc Tegen een 6-tal knapen is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt, wegens diefstallen by insluiping gepleegd, o. a. van eet waren en een offerbus met geld bestemd voor de weezen. Tevens worden de winkeliers gewaarschuwd tegen één of meer personen, die er hun werk van schijnen te maken om goederen by insluiping en ook wel van voor de winkels uitgestald, weg te nemen. Hedenmiddag om twaalf uren kwam 69n steenhouwerswagen alhier van de Vischbrug afrijden, begeleid door drie personen en geladen met een zwaren zerk-steen. Daar de straatsteenen door den gevallen regen nogal glad waren, konden genoemde personen den wagen niet tegen houden en liep deze recht in den winkel van den heer Speel, broodbakker, alwaar de deurkozijnen en ook de glazen deuren verbrijzeld werden. De persoon, die voor den wagen liep, heeft slechts lichte kneu zingen bekomen, hetgeen wel een wonder mag wor den genoemd, aangezien hij zelf verpletterd had kunnen worden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld den Haagschen smid, die in de vorige week terechtstond wegens valschheid in geschrifte. In zijne correctioneele terechtzitting bevestigde het Hof het vonnis der rechtbank te Rotterdam in zake: lo. den tuinman uit Gouda, veroordeeld tot 15 dagen celstraf wegens beleediging van en ge welddadigheid tegen een rijksveldwachter; en 2o. den Rotterdamschen colporteur, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf entwee boeten van f 0.50, ter zake van bedrieglijke oplichting. Ook werd bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij een kuiper van Katwijk aan Zee veroordeeld werd tot 3 maanden eenzame opsluiting en ƒ8 boete wegens onbehoorlijke aan tasting van een jong meisje in vereeniging met een ander persoon bedreven. Het voor dien persoon door zyn verdediger air mondeling gemachtigde ingesteld appel van een vonnis, waarbij vervallen was verklaard het verzet tegen het vonnis houdende zyne veroordeeling by verstek, werd niet ontvankelijk verklaard, op grond dat in deze eene schriftelijke machtiging had moeten gegeven zyn. Te Scheveningen kwamen gisteren 2 haringschuiten van de vjjfde reis met eene volle lading thuis. De vangst bestond grootendeels uit steurharing; eene der schuiten bracht 100,000 stuks steurharing op. Het twaalfjarig dochtertje van J. De Groot, van Wezep, dat een boodschap zou doen bjj den molenaar, kwam tusschen de wieken van den molen en werd zwaar gewond door haar zus ter, die, toen het te lang uitbleef, eens ging kijken, in de nabijheid van het huis van den molenaar ge vonden. De toestand van het arme kind is zeer gevaarlijk. Te Thenelles, in het arrondissement St.-Quentin (dep. Aisne) ligt, naar de Fransche bladen verzekeren, eene Margaretha Boyenval sedert 1 Juni 1883 in een diepen slaap verzonken. Hare handen zijn koud als die van een doode, de sla pen daarentegen vrij warm. Zy is zeer mager en haalt nauw merkbaar adem. Men voedt haar met „pepton". T«lef rammen. NIEUW-YORK, 12 November. De opstand der 12,000 vleesch-verpakkers en de arbeiders aan de vee stallen te Chicago, is geëindigd; de werkstakers hebben genoegen genomen met een arbeidstijd van 10 uren daags. TIRNOVA, 12 November. Het regentschap heeft per telegraaf den koning van Denemarken verzocht prins Waldemar tot aanneming van den troon te bewegen. MADRID, 12 November. Zooals gisteren reeds per telegraaf gemeld werd, zyn alle soldaten, die hebben deelgenomen aan den opstand van 19 Sep tember, tot detentie veroordeeld. Generaal Villacampa en vyf andere veroordeelden zyn reeds te Fernando-Po aangekomen; zy zullen op een ponton in de haven gebracht worden. Vier officieren, twee burgers ou 15 sergeants en korporaals zullen te Ceuta, op de kust van Marokko, geïnterneerd worden. Zij zullen spoedig gevolgd worden door 210 soldaten, onlangs door den krijgsraad veroordeeld. In de vrees voor een nieuwen militairen opstand, neemt het Spaansche gouvernement maatregelen om op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zyn. De ministers van oorlog en binnenlandsche zaken hebben aan hunne mede-ministers mededeelingen gedaan, waaruit blijkt dat de revolutionnairen eene beweging beproeven zouden vóór de opening der Cortes op 18 November, maar dat de regeering dit hoopt te voorkomen. TIRNOVA, 12 November. De deputatie uit de Sobranje zal morgen naar Cannes vertrekken. Men gelooft, dat de zitting der Sobranje morgen zal gesloten worden, ook al mocht het antwoord van den koning van Denemarken nog niet zyn inge komen. MADRID, 12 November. Ten gevolge eener lichte ongesteldheid der koningin-regentes, werd de audiën tie aan den nieuwen Mexicaanschen gezant uitge steld. De koningin toekende de besluiten betrekkelijk de finantieele regeling met Cuba. MADRID, 13 November. De militaire maatregelen die in den afgeloopen nacht genomen zyn, veroor zaken angst; uit de provinciën komen onrustbarende geruchten. Te Cadix weigerden 700 soMaten, die voor Cuba bestemd waren, aan boord te gaan. TIRNOVA, 13 November. De koning van Dene marken heeft het regentschap geantwoord dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden zyn zoo niet kan toestaan de Bulgaarsche kroon te aan vaarden. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachtingwind west of zuidwest Amsterdam, 13 November. Beursbericht: Han del en variatie waren heden van weinig beteekenis meerendeels iets flauwer, inzonderheid speculatiev fondsen alsSpanje, Peru en Mexico. Ameri Spoorweg-waarden hooger op Londen en Nieuw-Yor Columbianen meer geanimeerd en l1/, hooge

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2