A0. 1886. N°. 8202. aterdag 13 «yember. $325 (Qourant wordt dagelijks, iet uit zondering 7iis fon- en feestdagen, li ge geven. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 12 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. A fzonderljjke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De heeren Verkouw Stokhuyzen en J. L. Creyghton alhier hebben een scliryven van B. en Ws. ontvangen, waarin wordt te kennen gegeven, dat met primo Januari 1887 hunne petroleummaga- zijnen moeten ontruimd zyn. Aangezien zy in de volstrekte onmogelykheid verkeeren vóór dien tyd een ander magazyn te doen plaatsen, verzoeken zy den termyn van ontruiming te verlengen tot primo Mei 1887. Commissarissen der Gasfabriek, in deze gehoord, zyn overtuigd dat, indien zelfs nu nog de oprichting met krachtigen ernst werd ondernomen, adressanten met primo Januari gereed kunnen zyn, doch geven niettemin in overweging den termijn te verlengen tot primo Maart 1887, waartoe B. en Ws. adviseeren. B. en Ws. geven voorts in overweging de firma De Vries Stevens vergunning te geven tot het leggen van eene buizenleiding van hare kalkblus- scherij aan de Gedempte Koolgracht No. 9 naar de Oostdwarsgracht; aan mej. J. M. W. Van Schaik eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van tweede onderwijzeres aan de Leerschool, verbonden aan de Kweekschool voor Onderwijzers, welke zy met Uit Ore to lxrcvok-toDoo rvcLrvvYi'v^cr 1~Ci- V.lK.,/v« nemen, doch waartoe zij door eene ongeneeslijke ziekte niet meer in staat is, en eervol ontslag te verleenen aan den heer L. Driebergen als tweeden onderwijzer aan de school 3de kl. No. 2. Ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste klasse dienen B. en Ws. de volgende voordracht in: mej. J. C. C. Van Kempen te Haarlem, mej. M. Blanken alhier en mej. A. L. Meyners te Weespercarspel. B. en Ws. geven in overweging te besluiten dat het onderwijzend personeel aan de school 3de kl. No. 2 met een derden onderwijzer of onderwijzeres worde vermeerderd en dragen daartoe voor: de heeren J. J. Van Borselen te Oegstgeest, A. J. J. Verbrugge alhier en A. Van Bielen te Noordwjjk. Ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school der 2de kl. voor jongens en meisjes stellen B. en Ws. voor: mej. A. J. Cremer alhier, den heer J. A. Doesburg Lannooy te Hillegom en mej. J. C. Blok alhier. Aangezien het Gobelin-behangsel in de Ver gaderkamer van het College van Dagelyksch Bestuur in zulk een toestand verkeert dat, zonder spoedige her stelling, dat fraaie kunstwerk dreigt te vergaan, stellen B. en Ws. op advies van de comm. van fabricage, dat ondersteund wordt door de commissie voor het Stedelyk Museum, voor, aan de juffrouwen Knol en Van der Kaay, oud-leerlingen der Rijks, school voor Kunstnijverheid, die te Amsterdam een atelier voor kunstnaaldwerk hebben opgericht, de herstelling op te dragen voor ƒ400. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer D. Van Houweninge; dat in de theologie (lste gedeelte) door den heer H. W. Ter Haar, en het doctoraal examen in do rechtswetenschap door den heer F. V. Engelenburg. In eene ledenvergadering van de Leidscho studentenroeivereeniging „Njord" is besloten een adres te zenden aan den minister van financiën, om vrijstelling te erlangen van invoerrechten op de gieken, die van de buitenlandsche wedstrijden terug keerden. Do Indische mail, per stoomschip „Tanjore," wordt 15 dezer alhier verwacht. Het verslag omtrent de Regeomgs-inlichtingen op de vroegere adressen van den her W. E. Willink Ketjen, gepensionneerd kapitein van het Indisch leger, betreffende het hem verlo,-. d eervol ontslag uit den militairen dienst, bleef, in gevolge van de ontbinding der Tweede Kamer, tiiten verdere be handeling. Adressant is thans op zijne (vroegere verzoek schriften teruggekomen en heeft deiKamer verzocht, daarop alsnog eene beslissing te lemen. De commissie uit de Tweede Kamer heeft de nadere gegeven inlichtingen met de overgelegde bescheiden opnieuw en nauwkeurig onderzocht. Zy is daarby tot de overtuigng gekomen dat het ten eenenmale buiten de tajik der Volksver tegenwoordiging ligt, zich te mergen in klachten, door den adressant tegen zijne vrjiegere chefs inge bracht. Zooals de vorige commissie ierecht opmerkte, voorzien de militaire verordeningen en wetten in het geval dat een militair vermoeit door zyne chefs onbillyk of onrechtvaardig behandeld of gestraft te zyn en behoort de Volksvertegenwoordiging geens zins te treden op het terrein, by die verordeningen en wetten aan de hoogere chefs en aan de militaire rechtbanken toegewezen. Derhalve heeft de tegenwoordige commissie ge meend, zich uitsluitend te moeten bepalen tot het tweeledig verzoek, door adressant tot de Kamer gericht en strekkende om: lo. de Regeering uit te noodigen hem weder in het bezit te stellen van zyn hem door pressie ~~2o. de af of'niët wettigheid van zyn ontslag te onderzoeken. Alleen toch deze beide punten, waarby de Regeering wordt beschuldigd van schennis of verkeerde toepassing der wettelijke bepalingen, komen der commissie voor, aan het oordeel der Kamer onderworpen te moeten worden. Omtrent die punten vermeent de commissie te kunnen volstaan met eene vorwyzing naar het daaromtrent door hare voorgangster uitgebracht verslag. Daarin is, naar de meening der onderge- teekenden, op overtuigende en onwederlegbare wyze aangetoond dat adressants klachten ongegrond moeten worden geacht. In eene beoordoeling der bestaande bepalingen meende de commissie bij deze gelegenheid niet te mogen treden. De commissie heeft mitsdion de eer, aan de Kamer in overweging te geven den minister van koloniën dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden examens lager ondorwys zyn van de 8 mannelyke candidaten 4 toegelaten, waaronder de heeren J. M. Schoonenberg en C. Zyderveld, beiden van Valken burg, leerlingen der Rijksnormaallessen te Katwyk. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft, tot genoegen van de bevolking, besloten voor het aanstaande dienstjaar de te heffen opcenten van de personeele belasting van 57 op 40 te brengen. Tot notabelen der Hervormde gemeente te Haarlemmermeer zyn gekozen de heeren B. Buurman met 28 en C. Kamer met 24 stemmen. In het geheel waren uitgebracht geklig 47 en 46 stemmen. Voorts verkregen op het groene briefjede heeren W. Verwoert 18, A. Van Nieuwenhuizen 1 stem; op het witte briefje: de heeren A. Van Nieuwen huizen 11, A. Ruighaver 6, A. Breure 3, B. Buurman 1 en J. Eggink 1 stem. In de vacature van stafmuzikant bij de Kon. Mil. Kapel van het regiment grenadiers en jagers, ontstaan door het overlyden van den heer Drion, is voorzien door de aanstelling als zoodanig van den stafmuzikant-titulair Blansjaar. Te 's-Hage zyn aangevangen de examens tot het bekomen van de akte van apothekersbe diende. Gisteren zijn voor dit examen geslaagd de dames: A. M. Lusink, A. S. H. Luyk en J. S. Rink. De kapitein C. W. Van Suchtelen, dezer dagen uit O.-I. teruggekeerd, is ingedeeld by het 4de regi ment infanterie en daarby voorloopig als overcom pleet gevoerd. Aan hem is een verlof van twee maanden verleend. Naar men verneemt, hebben zich een aantal ingezetenen van 's-Gravenhage vereenigdomhetplan tot het houden eener Kunstny verheidstentoonstelling opnieuw op te vatten. Daartoe is bereids in eene vergadering in beginsel besloten. Men wenscht de tentoonstelling opnieuw te doen uitgaan van het Haagsche Departement van Nijverheid. Er had gisteravond te Arnhem een treffend sterfgeval plaats. Do heer A. De Ruuk, sinds lange jaren secretaris en ontvanger van den polder „het Arnhemsche en Velpsche Broek", lid van het bestuur der Spaarbank, een algemeen geacht ingezetene, overleed plotseling ten huize van een zyner vrien den, waar hy den avond zou doorbrengen. Den 24sten dezer zullen de drie afdeelingen van de Staatscommissie voor het onderzoek van landbouwtoestanden en de middelen tot verbetering, te 's-Gravenhage byeenkomen, na afloop waarvan de commissie eene algemeene vergadering zal houden. 's Ryks middelen hebben gedurende de maand October 11. opgebracht ƒ10,429,070, tegen 11,064,722 in October 1885, en gedurende de eerste tien maan den van 1886 89,759,173, tegen ƒ87,156,023 in het zelfde tydvak van 1885. Het 10/,2 der raming be- DÖÖT" fSgetlXOn van iiou Delft is aangekocht de fabriek en het woonhuis van den heer De Lange. In de gisternamiddag gehouden buitengewone algemeene vergadering van de veroeniging „Rot- terdamsche Schouwburg" is met eenparige stem men eene motie van vertrouwen in het bestuur aangenomen. Dit is gemachtigd tot het aangaan eener hypothecaire leening van 225,000. De „Schied. Crt." verzekert dat by de Regeering het plan niet bestaat tot vereeniging der inspectiën van posteryen en telegraphie. „Kunstmin" te Dordrecht zal een nieuw con cert- on komediegebouw stichten en daartoe eene prijsvraag uitschrijven. Naar uit Wageningen wordt gemeld, verwacht men aldaar dat de Koning Maandag a. s. een. bezoek zal brengen aan Oranje-Nassau-oord. Nadat in het voorjaar het inwendige van het paleis te Soestdyk door bekwame handen gerestau reerd was, is nu de beurt aan het park en de omgeving. De balkons aan de tuinzyde worden afgebroken en vervangen door kostbaar geboomte. Het prinsesse-tuintje wordt op grooter schaal aan gelegd; boomen worden geveld en gekapt, en het geheel aanmerkelyk versierd. Dit alles te zamen verschaft aan veler handen werk. De Londensche correspondent der „N. R. C." schryft Een Hollandsch veehandelaar, sinds vele jaren in den veehandel alhier, schryft my over de vee-quaestie het volgende. Het komt my voor, dat zijn aandrang behartigenswaardig is: „De Hollandsche vee- en schapenhandel zou in Engeland vry kunnen zyn, gelyk in Zweden, Dene marken en Canada, zoo de Nederlandsche regeering slechts hare landsgrenzen sluiten wilde voor den in- en doorvoer van beesten uit die landen, welke in dit rijk aan beperkingen zyn onderworpen. H*et zou voor den Nederlandschen landbouw een groot voordeel wezen, kon Hollandsch vee hier vrij inge voerd worden. Hoe komt het toch, dat Hollandsche landbouwvereenigingen en veefokkers in deze quaes- tie aan het dutten schijnen te wezen? Hoe komt het, dat zij zich geen moeite geven by do Neder-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1