koopman, geborenen woonachtig te Haarlem, tegen wien door de arrondissements-rechtbank bevel van gevangenneming was verleend, wegens bedrieg lijke bankbreuk. Naar het „H b 1." verneemt, heeft mr. rh. A. Haas Az. te Amsterdam een request om gratie van verderen straftijd ten behoeve van Jeanno Lorette aan Z. M. den Koning ingeleverd. Te Amsterdam heeft een feit plaats gehad, dat niet met den naam van jongensstreek, doch met dien van misdaad gebrandmerkt dient te worden. Eenige vlegels hebben nl. een 12-jarig Israëlie- tisch knaapje uit het Port.-Israël, weeshuis, dat op het Amstelveld langs de kerk ging, met petro leum begoten en vervolgens in brand gestoken, waardoor het hoofdhaar, de wenkbrauwen en oog wimpers van het slachtoffer verbrandden. De politie doet onderzoek en het is te hopen, dat zy de schul digen zal ontdekken, opdat hen eene geduchte les worde gegeven. (A. G.) Door roodvonk zjjn in de vorige week te Utrecht aangetast 21 patiënten; 5 sterf gevallen aan die ziekte kwamen in die week voor. Te Roon zyn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. Op den Rijn-spoorweg is, onder Rens- woude, in den sneltrein van Utrecht op Arnhem geschoten. Een reiziger werd gewond. Naar men mededeelt, zal mevrouw Bulkley zich metterwoon in Arnhem vestigen. Op den weg tusschen Zwolle en Hat- tem heeft Zondag-avond eene brutale aanranding plaats gehad. De heer G. Otten, opzichter by den Lo- caalspoorweg Hattem Apeldoorn, werd door vier kerels aangevallen. Ze bonden hem handen en voeten, stopten hem een prop in den mond en trokken hem de bovenkleeren van het lyf. Deze werden ■onderzocht en het horloge, benevens het geld, waar onder twee muntbiljetten, weggenomen. Na het teruggeven der kleederen zjjn ze spoorloos verdwenen. De reizigers, die Vrydag-nacht-met den expres-trein van Brest naar Parijs reden, wer den by Versailles eensklaps door een vreaselyk gebrul en het stilstaan van den trein uit hun slaap gewekt. Eenigen trachtten te vluchten, anderen dachten, dat zy reeds halfdood waren. Wat was er gebeurd? De exprestrein, die te Versailles op- houdt, was, gelukkig zacht, aan 't rijden, toen hy eensklaps op een stilstaanden goederentrein liep, bestaande uit 24 wagens, alle gevuld met varkens. Ofschoon de schok niet hevig was, wer den al de varkens als in een kegelspel door elkan der gesmeten. In eiken waggon vond men dooden en gekwetsten. Het aantal dooden beliep 60, dat der gewonden ongeveer 100. De spekslagers van Versailles hebben zich met debegrafenis der slachtoffers belast. BUITENLAND. Fraukrllh. De ontvangsten der schatkist in de maand October bedragen 91/, millioen minder dan op de begroo ting geraamd was. Zy overtreffen echter met 2'/, millioen de ontvangsten in October 1885. De papier-, tabak- en suikerbelastingen waren in deze van niet geringen invloed. Uit Lyon meldt men, dat de uitvoer van zyde naar Amerika aanmerkeiyk toeneemt. Gedurende de eerste tien maanden des jaars is voor 41 millioen fr. uitgevoerd, tegen 35 millioen gedurende het zelfde tydperk in het vorige jaar. - Verleden Zondag zyn, geiyk elk jaar, ter ge dachtenis van de bp Saint-Denis in den oorlog van 1870 gevallen Franschen bloemkransen op de graven gelegd. Op den terugweg ontmoette de stoet der rouwdragenden een aantal Duitschers, die voor de eerste maal het graf hunner gesneuvelde landge- nooten, dicht by dat der Franschen gelegen, gingen bekransen. Nu voegde zich een gedeelte der Fran schen by de Duitschers en begeleidde hen naar het graf der Duitsche soldaten. Be Iff ie. De Troonrede, gisteren door den koning uitge sproken tot opening der Belgische Kamers, consta teert dat de verhoudingen met alle mogendheden niets te wenschen overlaten. België vervult nauwgezet de plichten aan hot land, door zyne neutraliteit opgelegd. Na er op gewezen te hebben, dat de nijverheids- productie in België, versterkt door de tentoonstel ling te Antwerpen, niet verminderd is en na de uit breiding van handelsbetrekkingen aanbevolen te hebben, herinnert de Troonrede aan de betreurens waardige feiten, welke te Luik en Charleroi zjjn voorgevallen. Voorgelicht door de werkzaamheden der enquête-commissie, zal de Regeering by de Kamers plannen voor belangryke hervormingen indienen. Het is nl. noodzakeiyk om de ongehinderde vorming van ambachts-groepen te begunstigen, tus schen hoofden van ny verheidsinrichtingen en werk lieden nieuwe banden in den vorm van raden van arbritage en verzoening in 't leven te roepen en den arbeid van vrouwen en kinderen door wette lijke bepalingen te regelen, de misbruiken tegen te gaan, welke zich voordoen by de betaling van loonen, den bouw van arbeiderswoningen te bevor deren. Van staatswege dient hulp verleend te wor den tot ontwikkeling van de instellingen van voor zorg, hulp, verzekeringen en pensioenen. De ver- woostingen, welke dronkenschap en onzedelijkheid teweegbrengen, dient men te bestreden. Het zal eveneens noodzakeiyk zijn meer afdoende maatregelen te nemen om de vervalsching van levensmiddelen tegen te gaan. In de Troonrede wordt ook aangekondigd dat er een ruim gebruik zal gemaakt worden van het recht van gratie, ter wille van de personen die ten gevolge van de gebeurtenissen te Luik en te Char leroi veroordeeld zyn. Betreffende het militaire vraagstuk wordt in de Troonrede gezegd dat de quaestie der recruteering te recht de openbare meening bezig houdt; zeer wenscheiyk wordt het geacht, dat eene vaderland lievende overeenstemming der partyen aan de Regeering zal vergunnen daaraan de oplossing te geven, jwelke belangen van het hoogste gewicht eischen. Tevens wordt herinnerdjdat het bezoek der lagere scholen sedert 1884 |met 250,000 kinderen is toe genomen. Be Troonrede kondigt ook nog aati een wetsont werp betreffende het hooger onderwys en consta teert ten slotte den goeden toestand der financiën niettegenstaande de tegenwoordige crisis. Toen de paragrafen betreffende de politiek tegen over de: socialisten en omtrent het recht van gratie werden voorgelezen, werden by'valsbetuigingen zoo wel ter linker- als ter rechterzyde gehoord. De koning, 'de graaf van Vlaanderen"en de graaf van Henegouwen reden vóór de opening der Kamers langs do burgerwacht. Het publiek juichte hen luide toe. Geen enkel incident deed zich voor, behalve dat eenige kreten werden aangeheven [door de manifes- teerende vrouwen, toen de troepen, welke zich naar de opening der Kamers begaven, voorbytrokken. De vrouwen uit Charleroi hebben haar verzoek om gratie op het stadhuis aan den burgemeester Buis overhandigd, want in eene den vorigen dag gehouden bijeenkomst der heeren "Volders en Buis was besloten, dat het adres aan het stadhuis en niet aan de Kamer van Afgevaardigden zou moeten worden afgegeven, daar de burgemeester op den dag van de opening der Kamer geen politieken optocht kon toelaten. Groot^BHtannlA De optocht van den lord-mayor te Londen heeft zonder eenige wanorde plaats gehad. Eene groote menigte was op de been langs den ganschen weg, maar nergens werd de rust gestoord. In den stoet waren 'vele wagens, welke de ver schillende kolonies van Engeland voorstelden. De kar van Australië werd'getrokken door zes paar den geleid door mynwerkers. Op de kar waren eenige mynwerkers aan het goud delven. De kar van Zuid-Afrika, waarvan de paarden door inboorlingen geleid werden, bevatte Britsche soldaten en zeelieden, Boeren en Zoeloes. De kar vair Canada toonde het model van het ijs-paleis van Montreal. De kar van Indië toonde een tyger- jacht enz. De stoet zelf voldeed byzonder goed, meer dan andere jaren. Toch waren vele winkels met planken als disht- gespykerd. Tot kwart over vieren was het op Trafalgar-square rustig. Nadat eyenwel de lord-mayors-optocht was voor- fo jgetrokken, stroomden eenige honderden personen der geringe volksklasse naar Trafalgar-square en verzamelden zich rondom het voetstuk derNelson- zuil. Tegelykertyd werden verscheidene kleine roode vaandels ontrold. Eenige socialistische aanvoerders trachtten het woord tot de menigte te richten, maar hunne stem drong niet verder door dan tot op eenige meters afstand. De politie liet gedurende eenigen tijd de lieden begaan, maar verdreef daarna de socialisten uit de onmiddellijke nabijheid der Nelson-zuil en joeg verder de menigte uiteen, daarin ondersteund door een plasregen en eene afdeeling cavalerie, welke de square in draf rondreed, waar- by kleine, onbeduidende botsingen voorkwamen. Enkele groepen trokken tierend naar de Pall Mall, Piccadilly en het Hyde Park, om onderweg de clubs uit te jouwen. Doch ernstige onlusten hadden er niet plaats. Eenige honderden hielden nog eene mee ting in het Hyde Park, rondom het Achillesbeeld, zon der inmenging van de talryk aanwezige politie en militairen. Slechts ééne arrestatie heeft er tot dus ver plaats gehad. Bulgarijë. Het Bulgaarsche Regentschap blyft de troon-can- didatuur van prins "Waldemar van Denemarken voorstaan, doch de vraag is of deze haar zal aan nemen, wanneer hij mocht gekozen worden. Zelfs meent men nu reeds te weten dat hy weigeren zalby eene aanvaarding toch zouden twee broeders op de tronen van Bulgarye en Griekenland ge plaatst zyn, en prins "Waldemar moet hiertegen opzien, by de nationale yverzucht, welke tusschen beide landen bestaat. Men blyft gelooven dat na de verkiezing, welk nu op heden (Woensdag) bepaald is, eene Kabinetsverandering zal plaats hebben, omdat verscheidene ministers van oordeel zyn dat het programma van het regentschap, na de ver kiezing, is uitgeput. Generaal Kaulbars heeft uit Sofia aan de regee ring geseind, dat hy het telegraafkantoor te Burgas door militairen zal doen bezetten, indien eene door hem opgegeven depeche hem niet wordt terugge geven. Die depeche bevatte het volkomen onge gronde bericht, dat Bulgarye in vollen opstand ver keerde, dat het leger zich tegen de regeering had gekeerd en de leden der groote Sobranje gevangen waren genomen. Een tweede telegram bracht daarop aan de samenzweerders de gelukwenschen van den czaar over. Zoo wordt uit Timova aan de „Köln. Zeitung"' geseind. Deze telegrammen werden aan het garnizoen van Burgas voorgelezen door een luitenant, die de party der oproermakers had gekozen, en de aanwezige soldaten legden, den eed van trouw aan den czaar af. Toen echter later de- oproerlingen door kapitein Kraïwanoff met eene compagnie soldaten uiteen wer den gejaagd, smeekten de misleide soldaten op de knieën om vergiffenis. De „Moskowskya Wjedomosti", het bekende Rus sische blad van Katkoff, komt op tegen de politiek van het kabinet te Berlyn, dat blijkbaar de zaak der Bulgaren voorstaat, al geschiedt dit niet op officieele wyze. Eene kanonneerboot heeft de reede van Varna verlaten om naar Burgas te stoomen, alwaar de bevolking in zeer opgewonden stemming verkeert. Het zou, naar men zegt, niet onwaarschynlijk zyn dat met het opgewonden karakter der inwo ners eene ernstige omwenteling te vreezen is. De officieren en manschappen van de „Mercure" zyn voortdurend aan wal. Zy schynen in volmaakte over eenstemming met de Bulgaren te verkeeren. De „Standard" meldt uit Timova dat de onlangs op vrye voeten gestelde Russische samenzweerders dagelyks byeenkomsten houden in het Russische consulaat te Roestsjoek en nieuwe komplotten smeden. Volgens telegram uit Tirnova aan de „Times" vertellen Russische agenten dat Ruslands candida- ten voor den Bulgaarschen troon de generaals Igna- tieff en Gurkho zyn. ramat«a> BURGAS, 9 November. De naar Anchiolo gezonden afdeeling soldaten vond den overste Nabakoff in volledige Russische uniform, tot de tanden gewa pend en terwyl hy zyne bevelen gaf. Op de vorde ring zich over te geven, vluchtte hy in een huis, waar de hem volgende soldaten hem gevangen namen. Nabakoff zal hierheen gebracht worden. Daar hy op heeterdaad betrapt werd, hadden de autoriteiten het recht hem gevangen te doen nemen, zonder de toestemming der Russische consuls af te wachten. Majoor Panitza is reeds te Aidos aange komen en wordt nog dezen nacht hier verwacht. De autoriteiten hebben maatregelen genomen tot bescherming der consulaten, waartegen de Russi sche consul protesteerde. Nabakoff had zich te Anchiolo van den naam des Griekschen consuls bediend, om oproerige benden samen te stellen; de Grieksche consul heeft hier tegen geprotesteerd. CUXHAVEN, 9 November. Het stoomschip „Maas'

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2