A0. 1886. Pit imier bestaat sit Twee Bladen. N°. 8200. Donderdag 3LX November. eze fëonrant wordt dagelijks, mot uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 November. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommere0.08. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels X.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het ineas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden zyn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de hoor J. K. Hummel, geb. te Maassluis, met academisch proef schrift, get.: „Art. 1230, B. W."; en de heer A. T. J. Schade Van Westrum, geb. te Ubbergen, met academisch proefschrift, get.„Verbintenissen met strafbepaling. Aanteekeningen op de artikelen 1340-1348 B. W." Gedurende de tweede helft der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende bileven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. C. Adriaan, mej. de wed. Greijs, Luszing, T. De Wit, Amsterdammej. A. P. Hoffman, mej. A. Schieck, mej. K. M. De Hui, F. Kromhof, 's-Gravenhage; J. Kunst, Haarlem; J. Wolfraat, .Lisse; Sophia Van Steyn, Warmond; J. H. Bloman, Zwollp. Briefkaarten: Marie Bias, Amsterdam; G. Ter Meer, 's-GravenhageG. Gerritsen, Kruisweg. Verzonden geweest naar Amerika: C. Tukker, San Pedro. Zwitserland: M. A. Haspels, Bazel; M. A. Haspels, Lucerne. De minister van -oorlog, het wenschelyk ach tende het .voorschrift tot regeling van de opleiding van onderofficieren tot den rang van 2den luitenant der infanterie en van 2den luitenant-kwartiermeester te wijzigen, heeft o. m. bepaaldDe onderofficieren, die het onderwijs op de cursussen bijwonen, worden bij den staf van het regiment, waartoe zij behooren, gedetacheerd en nemen in den regel aan alle dien sten deel met inachtneming evenwel van het na volgende Zy lekken alleen van Zaterdag op Zondag, of van Zondag op Maandag op wacht; de week hebbende, kunnen zjj gedurende de lessen hunnen dienst, voor dien tijd, aan den korporaal van do week overgeven; zjj nemen van 1 October tot 1 Mei éénmaal in de veertien dagen, en van 1 Mei tot 1 October één maal per week aan de schietoefeningen deel, op uren e dagen, waarop dit tot geen verzuim van lessen aanleiding geeft; van 1 October tot 1 Mei worden zy tweemaal per week vrijgesteld van uitrukkenden dienst in de morgenuren, bij voorkeur op de dagen, voor mili taire marschen en compagniesoefeningen bestemd; van 1 Mei tot 1 October zijn zjj vrijgesteld van alle diensten, welke in de uren na afloop van de morgenoefening tot het middageten plaats hebben. Naar het „D. v. N." verneemt, zal het bekende letterkundig tijdschrift „Nederland" met 1 Januari a. s. verschijnen onder redactie van Fiore della Neve (mr. M. L. G. Van Loghem). De tegenwoordige redacteuren, de heeren H. J. Schimmel, prof. Jan Ten Brink, Broms en Smit Kleine treden met genoemden datum af. By het onderzoek der Spoorwegbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer werd vry alge meen aangedrongen op het betrachten van grooteren spoed bij de voltooiing van de nog in aanbouw zynde spoorwegen, vooral om het personeel te kunnen verminderen dat nu onnoodig in dienst blyft. Men wenschte te vernemon hoeveel tijd en welk bedrag de minister nog voor de voltooiing van het Staatsspoorwegnet noodig achtte en of hjj in 1887 zóó krachtig dacht te laten voortwerken, dat de aangevraagde gelden ongeveer besteed werden; zoo niet, dan kon, meende men, de be grooting zonder bezwaar met één millioan ver minderd worden. Opnieuw werd geklaagd over de groote weelde, ja, geldverspilling, by den aanleg van Staatsspoorwegen, en vroeg men inlichtingen omtrent den toestand der werken aan het Centraal station te Amsterdam. Tot Ryks-ontvanger te Haarlemmermeer en Aalsmeer is benoemd de heer J. R. Nieuwenhuizen te Brielle. Tot ambtenaar ter secretarie te Oudshoorn is benoemd de heer W. Van Egmond Gz., thans werk zaam aldaar. De heer J. L. Wiercx, notaris te 's Hage, is ornstig ongesteldde krachten van den lyder nemen op onrustwekkende wijze af. In bijvoegsels, tot de Staatscourant van heden behoorende, zijn opgenomen de verslagen van de in 1886 gehouden eind-examens van de Hoogere Bur gerscholen met vijfjarigen cursus. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de commissie, die in 1886 te 's-Hage belast is met het afnemen van de examens van apothekersbediende, aldaar zal zitting houden op Donderdag 11 dezer en volgende dagen. De Koningin heeft aan het etat-major van Zr. Ms. stoomschip „Koningin Emma der Neder landen" HDs. portret in fraaie lyst geschonken. Deze bodem heeft 's Rijks marinewerf te Nieuwediep verlaten en zal, na in de buitenhaven victualiën en kruit te hebben ingenomen, Zaterdag a. s. ver trekken. Door de Staten van Gelderland is tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen baron Van der Feltz, burgemeester van Voorst, met 29 stemmen tegen 23 op den heer Brantsen te Angerloo, ter vervan ging van den heer Bas Hacker. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotter dam naar Java, vertrok 9 Nov. van Suezde „Prin ses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 9 November. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 12 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mej. A. M. Arntz, geb. te Materbom (Pruisen), mits zy overigens aan de by de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwysaan A. C. Groeneveldt Hzn., burgemeester der gemeen ten Molenaarsgraaf, Brandwyk en "Wijngaarden, verlof verleend om te Dordrecht te wonenver leend de volgende pensioenen, als aan: H. A. Nabbe, commies 2de kl. by 's Rijks belastingen, ƒ237; J. G. Floryn, id., ƒ568; jhr. P. A. Van Holthe, ontv. der dir. bel. en acc., 2240; H. J. Kuysten Van Hoesen, wed. van E. M. Van Mattemburgh, in leven ontv. der dir. bel. en acc., ƒ715. Opiumkitten. In zyne inlichtingen op het nader adres van W. K. E. Huygen De Raat te Salatiga, houdende klacht over verkorting van zyn eigendomsrecht op het landgoed Gemoelak, in de residentie Semarang, deelt de minister van koloniën aan de Tweede Kamer mede dat by het naderen vaji, den nieuwen pachttermyn (die met 1 Januari 1887 aanvangt) door de Regeering, zoo hier als in Didië, de ver- eischte overweging is gewyd aars de vraag omtrent de wenschelykheid om kitten op particuliere landen te plaatsen en de deugdelykheid van art. 5 der ordonnantie van 8 Aug. 1880, en zy is daarby in hoofdzaak tot gelyke conclussiën gekomen als ont wikkeld zyn door de minderheid van de commissie uit de Tweede Kamer, die verslag heeft uitgebracht tor zake van de vroegere adressen vati den heer Huygen De Raat. Derhalve zal een particulier land voor de plaatsing van oene opium-veFkoopplaats niet worden aangewezen, indien het bekend is dat de eigenaar daartegen bezwaar hoeft, tenzy hst bestaande opiumstelsel anders niet in toepassing zou zyn te brengen. Do resident van Semarang is aangeschreven om hierop te letten by de aanslaande verpachting va» het opiummiddel in het door hem bestuurd^ gewest, en tevens is hem opgemerkt dat tot wering van den sluikhandel andere middelen bihooren te worden aangewend, dan het plaatsen van een kit op een particulier land, niettegenstaande de bezwaren van den eigenaar. De laatste alinea van art. 5 der in het Indisch Staatsblad 1880 No. 150 gepubliceerde ordonnantie is al heeft zy niet de bedoeling gehad en al heeft zy niet gediend om de beschikking over grond te verkrygen aan do Regeering niet voor handhaving vatbaar voorge komen, om de volgende redenenVloeit uit het eigendomsrecht op een particulier land het recht voort om den pachter belemmeringen in den weg te leggen, dan behoort eene Indische ordonnantie dat recht niet te wyzigen of teniet te doen. Heeft de eigenaar daarentegen dat recht niet, dan stelt hy door belemmeringen in den weg te leggen, zich bloot aan eene civielrechterlyke of strafactie en is het bedreigen met eene geldboete als volkomen overbodig te beschouwen. Het voorschrift had der halve in werkelykheid geen beteekonis, en kon slechts tot verkeerde opvatting aanleiding geven. By eene Indische ordonnantie van 19 Sept. 1886 is mitsdien art. 5 der ordonnantie van 8 Aug. 1880 (Indisch Staatsblad No. 150) in dier voege herzien, dat de laatste alinea is komen te vervallen. Gemengd IV1 ouwn. Hedenmorgen is aan den N. -W. - Bin- nensingel te 's-Hage het byna geheel verkoolde ïyk gevonden van eene 76-jarige vrouw, liggende op den vloer van hare woonkamer. Eene in hare nabyheid gevonden kaars gaf de zekerheid dat zy verbrand is door het in aanraking komen van hare kleeren met het kaarslicht. De ongelukkige stond bekend als veel misbruik te maken van sterken drank. In de kamer was sterke drank aanwezig. Een der beruchtste personen uit de donkere holen in de Begynenstraat in Den Haag is gistermiddag harer waardig op het veld van oneer gesneuveld. Maria H., beter in hare omgeving bekend als „de vuurduivelin", is met eene kruik jenever voor den mond bezweken. Dagelyks byna doorloopend beschonken, was zy ook gistermiddag weder zoo door den drank be neveld, dat zy buiten machte was zich op de been te houden. Nochtans had zy kracht genoeg om eene in hare nabyheid staande kruik jenever te grypen en voor den mond te zetten, waaruit zy een slok nam, die haar den adem kostte. Met eene hevige stuip trekking stikte zy in den alcoholischen drank. (D.) Toen Maandag-avond de Noord wy- kerboot op hare terugreis van Zaandam te Aals meer aankwam, moesten de kapitein en de stuur man de hulp der politie aldaar inroepen tegen den machinist, die, dronken, hen beiden onderweg had willen vermoorden. De woesteling werd te Aalsmeer in hechtenis genomen; de boot echter kon nu haro reis niot ver volgen en moest blyven liggen. (N. R. C.) Gisternacht landde te Schovenin- gen de stuurman Bal van de bomschuit „Neptunus", reeder A. De Niet, met verlies van een groot aan tal haringnetten. Volgens verklaring van dien stuurman iiadeenigö dagen geleden de Belgische sloep „O 144" van Ostende herhaaldolyk beproefd de schuit moedwillig aan den grond te loopen, doch stuitte telkens op het zoogenaamde rijtuig. De equipage van de sloe- dreigde daarenboven de Scheveningscho v>v -p met messen. -oschers Do zaak is by den waterscho-' aangegeven. Scheveningen Giste rnami$<ïa'" to Haarlem aa^g&>K f 1 s boorde politie arrest Gvorgohjaev ^u' on on naar het huis van - ut Joseph Hangjas, oud 25jaren,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1