tiefdochter vertelde dat hij in het vuur was ge vallen hield men hem voor gek. Een tweede aanslag gelukte. Vrouw Cartade, ditmaal bijgestaan door hare moeder, vrouw Parterie, smoorde hem 's nachts met een beddelaken, dat de een hem in den mond stopte, terwijl de ander hem den neus dichthield. „Dat's gedaan," zeide vrouw Parterie, toen men den ouden man nog een groote ijzeren pen in den mond had geduwd en hij geen teeken van leven meer gaf. Het Hof van Assises veroordeelde vrouw Cartade tot levenslangen dwangarbeid, vrouw Parterie tot levenslange opsluiting. Iï XT T T T*X TM I.AND. Groot>Brltannië. Een der leden van de schoolcommissie te Londen heeft voorgesteld om ditmaal af te wijken van het gebruik om op den lord-mayor's-dag (heden) aan de schoolkinderen vacantie te geven, met het oog op de gevaren waaraan zij zouden blootstaan bij mogelijke wanordelijkheden in de straten. Na eenig beraad werd echter besloten om het aan de onder wijzers over te laten hoe zij in dit opzicht wenschten te handelen. Het feestmaal bjj den lord-mayor zal, volgens den Londenschen correspondent van de „Manches ter Guardian," het karakter dragen van eene groote conservatieve betooging. Meer dan 30 van de Tory- leden, die de Londensche districten in het Parle ment vertegenwoordigen, hebben de uitnoodiging tot de heden te houden politieke smulpartij in de Guildhall aangenomen. BulgarijS. Generaal Kaulbars antwoordde op de circulaire van den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken aan de gevolmachtigden der mogendheden, om een candidaat voor den troon aan te wijzen, dat hij van bedoeld stuk geene mededeeling zou doen aan zijne Regeering, omdat het Bulgaarsche Ka binet reeds voldoende wist dat Rusland den uitslag der verkiezing, hoe die ook mocht uitvallen, toch niet zou erkennen. De correspondent 'dér „Köln. Zeitung," die het bovenstaande uit Tirnova seint, meldt verder: „Schatochin, de Russische consul te Roestsjoek, bereidt een nieuw oproer aldaar voor; hij ontbood derwaarts de eerst onlangs op aandringen van Rus land vrijgestelde samenzweerders Grueff, Bendereff en andere aanleggers van den staatsgreep tegen vorst Alexander. Vóór het uitbreken van het op roer te Burgas stond Schatochin in telegrafisch verkeer met den ontslagen kapitein Dickoff uit Schoemla, en deze persoon was blijkbaar aangewe zen om het opperbevel te Burgas op zich te nemen, indien de opstand zich had uitgebreid. De kapitein Dimitrieff (een der hoofdaanleggers van den staats greep), die eerst naar Rusland was gevlucht, is van daar te Kalafat aangekomen en tracht de be volking van Widdin om te koopen." Volgens de „Times" trachten de uit Burgas ge vluchte opstandelingen een toevlucht te vinden op te Varna liggende Russische schepen. Aan hetzelfde blad wordt geseind, dat vele leden der Sobranje een manifest onderteekenen, waarin de Bulgaren worden opgeroepen, zich tegen Rus land te wapenen. De opstandelingen van Burgas zijn in alle rich tingen gevlucht. Een Russisch vaartuig heeft er velen, onder welke zelfs de burgemeester van Burgas, naar Konstan tin opel gebracht. Ook het Russische consulaat te Burgas herbergt ettelijke opstandelin gen, die het weigert uit te leveren. Tijdens hun kort bestuur hebben de opstande lingen te Burgas eene algemeene volkswapening bevolen. Kaulbars zond hun een telegram van ge- lukwensching en in cijferschrift het leugenachtig bericht, dat de Sobranje uiteengespat was. Aan de „Standard" wordt uit Tirnova geseind dat der regeering is gebleken dat de opstand te Burgas een onderdeel vormde van een uitgebreid Russisch komplot. De politie nam aldaar een aan tal revolutionaire proclamaties in beslag. De „Daily News" meldt dat de te Odessa terug gekeerde gouverneur de oorlogstoebereidselen krach tiger nog dan vroeger voortzet. Te Odessa en Sebastopol heerscht groote bedrijvigheid, terwijl een legerorder van grootvorst Konstantjjn beveelt, dat de geheele 1ste divisie marschvaardig gehouden moet worden. In eene depeche uit Roestsjoek wordt gemeld, dat de czaar aan generaal Kaulbars heeft opge dragen, zijne hooge tevredenheid te kannen te geven aan de Bulgaren, die volkomen vertrouwen in Rusland aan den dag legden en blijk gaven van den levendigen wensch om zijne raadgevingen te volgen, waarvan generaal Kaulbars de tolk is, en die steeds tot eenig doel hadden de welvaart van Bulgarije. De Sobranje heeft gisteren by acclamatie het volgende antwoord op de boodschap van het Re gentschap aangenomen: „De vergadering erkent de pogingen, door het Regentschap aangewend tot bescherming van de rechten der burgers, tot behoud van den vrede en van de rust des lands. Zjj uit haar volle vertrou wen in de regenten, en hoopt dat dezen met ge lijke zelfverloochening zullen voortgaan het bestuur van zaken te voeren, tot aan de benoeming van een vorst." Vereeuigde Staten. Volgens een telegram uit Nieuw-York, dd. 7 Nov., zal het nieuwe Huis van Vertegenwoordigers ver moedelijk aldus zijn samengesteld: 167 democraten, 154 republikeinen en drie vertegenwoordigers der werkliedenpartij. Slechts in één geval moet her- stomming gehouden worden. TaleframiAea. PARIJS, 8 November. Sedert 48 uren regent het in Zuid-Frankrijk zoo zwaar, dat de Durance, Isère en andere rivieren buiten hare oevers ge treden, de verbindingen verbroken en huizen inge stort zijn. De „Agence Havas" verklaart dat de ge ruchten over het terugroepen van den heer Paul Bert zonder grond zijn; integendeel zjjn zijne vol machten verlengd. De Fransche regeering heeft de oprichting van een gedenkteeken voor de eerste Fransche revolutie vóór de Tuilerieën goedgekeurd; de ont hulling zal in 1889, vóór de opening der tentoon stelling, plaats vinden. WEENEN, 8 November. Uit Saloniki meldt men dat sterke rooverbenden bij de Grieksche grenzen gevormd worden; onlangs heeft eene botsing plaats gehad, waarbij vier dooden en vele gekwetsten op de plaats bleven. AKEN, 8 November. Het arbeids gerechtshof ver oordeelde heden 53 letterzetters, die den arbeid hadden gestaakt, zonder vooraf te waarschuwen, tot schadevergoeding en in de proces-kosten. BERLIJN, 8 November. (IV. JR. C.) Het Kabinet te "Weenen heeft op vriendschappelijke wijze te St.- Petersburg gevraagd, den naam van den Russischen candidaat voor den Bulgaarschen troon kenbaar te maken. De Duitsche regeering vereenigt zich met dit verzoek van Oostenrijk en is bereid, zoo noodig, wegens deze vraag tus6Chen St.-Petersburg en "Wee nen middelares te zijn. Prins Ferdinand van Hohenzollern, die 22 jaren oud is, heeft zich naar Rumenië begeven, waar hjj in den loop der eerstvolgende weken formeel tot troon-opvolger geproclameerd zal worden, daar het huwelijk van koning Karei van Rumenië kinderloos is gebleven. LONDEN, 8 November. De socialisten hebben gistermorgen, in den namiddag en des avonds, openbare meetings gehouden in Hyde-Park en op verschillende andere plaatsen in de stad. De socialisten Hyndman, Champion, Williams, Hall en anderen hielden zeer heftige redevoeringen zij hebben opnieuw verzekerd dat, ondanks het verbod, de groote voor morgen, Dinsdag, aange kondigde meeting in Trafalgar-square zal plaats hebben; dat machtsontwikkeling niets zou baten; dat de werklieden bijeen zouden komen om be sluiten te nemen, waarbij hulp en werk gevraagd wordt. Er hebben botsihgen plaats gehad tusschen de socialisten en tegenstanders van hunne beginselen. Een socialist, die gevangenomen was, werd door zijne vrienden uit de handen der politie bevrijd. Op het gezegde van een der aanwezigen: dat de Democratische Yereeniging, wanneer zij in haar voornemen, om de meeting morgen te doen door gaan, volhardde, eene oorlogsverklaring deed, ant woordde Hyndman dat het de politie was, die den werkman den mond wilde stoppen en hem het recht van vereeniging ontfutselen. Een aantal werklieden, niet tot de socialisten behoorende hebben een manifest uitgevaardigd waarin tegen de meeting op Trafalgar-square ge protesteerd en alle gemeenschap met de socialisten ontkend %vordt. LONDEN, 9 November. De „Daily News" bevat Gladstones antwoord op het verzoek van eenige Bul gaarsche afgevaardigden om zijne stem te verhef fen ten gunste van Bulgarije. Gladstone verklaart dat zijne meening en zijne wen- schen in zake de autonomie der Turksche provin ciën onveranderd zjjn gebleven. De vorige Czaar deed een edel werk door aan Bulgarjje do vrijheid te geven, natuurlijk onder voorbehoud van eenige rechtmatige verplichtingen. Legt men deze ver plichtingen nu echter zoo uit, dat zjj feitelijk tot een nieuw juk worden, dan verdwijnt het edele van de daad geheel. Hjj hoopt dat de tegenwoordige keizer der Rus sen trouw zal bljjven aan de traditie, die zjjn voor- gangor eer en dank bracht. Hij had het niet tot zijn plicht gerekend zjjne stem te voegen bij de vele, die reeds ten gunste van Bulgarjje waren opgegaan, daar hjj van oordeel was en nog is, dat er in En geland omtrent de Bulgaarsche quaestie geen ver schil van meening heerscht. Hjj heeft geen grond te betwijfelen, dat Engelands gezindheid in den raad van Europa door lord Iddesleich getrouw wordt vertegenwoordigd. TIRNOVA, 9 November. Op het laatste oogen- blik is de verkiezing van een vorst tot Woensdag uitgesteld. Na de verkiezing kan men eene wijziging in het ministerie verwachten. De conservatieve le den van het kabinet beschouwen de taak van het regentschap als afgeloopen. Het optreden van eenige Russischgozinden als ministers zal waarschijnlijk het einde zjjn der crisis. Men heeft eenige reden te gelooven dat Rusland niet van alle ministers zal eischen dat zjj aanhan gers zjjn van Zankoff. Men hoopt ten slotte ook een middel te vinden, waardoor de waardigheid van Rusland gered en de verkiezing van Waldemar tot vorst eene gedane zaak wordt. LONDEN, 9 November. 2 uur. (JHbl.) Het is heden regenachtig weder in Londen. JEr zijn zeer vele eerebogen opgericht in de straten, door welke de stoet van den lord mayor trekt. Tot nu toe gaat alles ordeljjk. De stoet is veel "fraaier dan gewoonlijk. BRUSSEL, 9 November. Heden heeft alhier de manifestatie plaats gehad van dé vrouwen uit de mjjndistricten van Charleroi ten gunste der amnestie. Ongeveer 1000 vrouwen, in het zwart gekleed, waren aan het Zuiderstation met een extra-trein aangekomen. Bij haar aankomst werden zjj door eene dichte menigte, die op en voor het station bijeengestroomd was, luids toegejuicht en hoorde men de kreet: „Leve dé amnestie." De optocht begaf zich op weg naar het stadhuis, ter aanbieding van het adres. LONDEN, 9 November. Groote voorzorgsmaat regelen zjjn genomen om te verhinderen, dat de sociaal-democraten heden de rust verstoreD. Af- deelingen politie-agenten zjjn opgesteld langs het Trafalgarsquare, het paleis van justitie, hot Ludgate circis, de Theemsoevers en verschillende andere pun ten op den weg, dien de optocht zal nemen. De koninklijke garde, zoowel cavalerie als infan terie, is geconsigneerd, om zoo noodig, de politie te steunen. De deuren en vensters der winkels en openbare gebouwen in de voornaamste straten der City zjjn gebarricadeerd. LEIDEN, 9 November. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind zuid. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 6° Celcius 42.8°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 6° C. 42.8° F.; 'smidd. 12 uren 8° C. 46.4<> F.; 's namiddags 4 uren 6° C. 42.8° F. Voor de behandeling van het cassatieberoep van Belderok was de zitting van den Hoogen Raad van heden aangewezen. Belderok was zelf aanwezig, terwjjl het gehoor bestond uit een tiental Amster- damsche vrienden, sommigen met hunne vrouwen. Nadat de zitting geopend was verklaard, verkreeg de verdediger van den requirant, mr. J. W. Spin, het woord om een verzoek tot uitstel te doen. Hjj lichtte dat verzoek breedvoerig toe en had het op schrift gesteld, opdat men er geen verkeerde uitleggingen aan zou geven. Na l1/, jaar hier als advocaat te zjjn verbleven zonder ooit te zijn opge treden voor de vierschaar, ware zjjn persoonlijk belang geweest het verzoek van Belderok om hem bij te staan, van de hand te wjjzen. Maar hij meende daardoor onrecht te zullen plegen. Toen hjj eenigen tjjd geleden Fortuyn te Amsterdam had verdedigd, was hem dit zeer kwaljjk genomen, o. a. door den ambtenaar van het O. M. te 's-Hage. Hij meende echter zijn plicht te hebben gedaan volgens

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2