N°. 8198. A0. 1886. Dinsdag» 9 November. ÈÊtM feze (Qoaraat wordt dagelijks, roei uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 November. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per port1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Crootero lettere naar plaateruimte. Voor bet incae- aeeren buiten de etad wordt f 0.10 berekend. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 143 kinderen, als: 76 zoons en 67 doch ters, waaronder zyn begrepen 2 tweeling- en 1 drie linggeboorten overleden 75 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 11 mannen, 20 vrouwen, 29 zoons en 15 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 29 paren. Van volkomen betrouwbare zijde bericht men ons dat de Gemeente-Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap alhier, de Pieterskerk tot het houden van een bidstond op 11 Nov. voor den nood der Kerk, heeft afgestaan onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat daarin geen ander voorga dan een predikant, dienst doende in de Ned.-Herv. Kerk. Ten Raadhuize alhier is heden in het open baar aanbesteed de levering van papier-, schryf- en bureelbehoeften, ten dienste der plaatselijke secretariede levering der schoolbehoeften, ten dienste der openbare lagere scholen, en de levering der licht- en brandstoffen, ten behoeve van deze gemeente. De gunning is evenwel aangehouden. De onderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap Vereenigd", welke Zaterdag-avond eene buitengewone vergadering in de Stads zaal hield, mocht zich in eene talrijke opkomst verheügen. Een goed gekozen programma, bestaande in twee blijspelen„He Keizerrijk op de flesch of Napoleon op een hooi zolder" en „Het kind van den Huize", slaagde uitstekend en viel goed in den smaak. In het eerste, eigenlijk een klucht, was hot vooral Bram, oppasser bij Reinhard, die door zijne typische uitdrukking den algemeenen lachlust op wekte. Deden jonge krachten het hunne om het eerste stuk te doen slagen, de „oude bekenden" hand haafden hun goeden naam in het tweede. Reeds bjj het optreden gaf men Decius blijken, hoozeer zjjne gaven op prijs worden gesteld. Niet minder was dit het geval met Flageole en Clopin. Een goed orkest bracht het zjjne by om de feestvreugde te verhoogen, terwijl, als gewoonlijk, de voorstelling gevolgd werd door een geanimeerd bal, dat eerst laat in den nacht eindigde. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 37, 18.50, ƒ3.90 en ƒ1.90; de laagste ƒ36, 18, ƒ3.70 en ƒ1.85. In de Raadsvergadering van Beemster is be noemd tot hoofd van eene der openbare scholen aldaar, de heer L. Driebergen, onderwijzer te Leiden. Door het kiescollege der Herv. gemeente te Zoetermeer en Zegwaard (cl. 's-Gravenhage) is het volgende tweetal predikanten der ambachtsvrouw ter verkiezing aangebodends. P. Bartstra, te "Wassenaar (cl. 's-Gravenhage), en ds. M. H. Bolke- stein, te Woubrugge (cl. Leiden.) Ds. E. Van Loon, predikant bjj de Nederl.-Herv. gemeente, werd Zondag-morgen in zjjne nieuwe standplaats Sassenheim bevestigd door ds. Fortuyn, van Zwammerdam, naar aanleiding van 2 Cor. 12 vers 195. Des middags aanvaardde ds. Van Loon zjjn nieuwen werkkring met een woord uit 2 Cor. 1 vers 24. Beide godsdienstoefeningen werden door vele belangstellenden bijgewoond. De Raad van Veur heeft de begrooting dier gemeente voor 1887 vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf tot een geljjk bedrag van ƒ6880.191/,. Aan den onderwijzer A. Renaud is tegen 1 Decem ber a. s. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan de openbare school te Veur. De daaraan ver bonden jaarwedde, welice 650 bedroeg, is voor zjjn opvolger door den Raad bepaald op 450. Voor het herhalingsonderwjjs aan de s«holen te Veur, Leidschendam en Stompwijk hebben zich geen leerlingen aangemeld; voor een paar jaren werden ze ieder door een 20-tal bezocht. Tot hoofd der school met den bjjbel te Zwam- merdam is benoemd de heer S. Hempenius, te Berlikum. Professor dr. J. J. De Hollander, oud-hooglooraar aan de K. M. Academie, is te Breda overleden in den ouderdom van 69 jaren. De heer De Hollander werd geboren den 28sten Aug. 1817 en promoveerde tot doctor in de letteren en bespiegelende wijsbegeerte te Leiden 27 Febr. 1840. Benoemd tot leeraar in Oostersche talen en de taal en letterkunde van een der Europeesche staten bjj de K. M. A. 20 Febr. 1843, werd hij 15 Oct. 1845 lector in die vakken, hoogleeraar 14 Sept. 1861, en bjj de reorganisatie der K. M. Aca demie, den 18den Aug. 1877, hoogleeraar, hoofd van onderwjjs in de geschiedenis, aardrijkskunde, land- en volkenkunde van O.-Indië en de verschil lende talen, die aan de K. M. A. worden onder wezen. Dat zjjne groote verdiensten reeds vroeg werden gewaardeerd, bewees zjjne benoeming tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw op 1 Oct. 1867. Na den 20sten Febr. 1883 zjjn veertigjarigen werkkring aan de K. M. A. te midden van vele bljjken van hooge waardeering herdacht te hebben, achtte prof. De Hollander, hoewel nog vol werkkracht en energie, zich verplicht, zjjne veelomvattende betrekking reeds 21/, jaar daarna neder te leggen. Wjj zullen de reden hiervan, als voldoende bekend, met stilzwijgen voorbijgaan, doen alleen vermelden, dat het den heer De Hollander bjj die gelegenheid niet aan zeer vele bewjjzen van warme sympathie ontbrak. Ook als schrjjver van vele vakwerken gunstig bekend, zal zjjn overlijden algemeen met groot leedwezen worden vernomen, maar vooral door het groote aantal officieren, zoowel hier te lande als in N.-Indië, die een voornaam deel hunner opleiding aan hem hebben te danken. (ff. Ort.) In de heden gehouden zitting der Tweede Kamej heeft de heer Van Diggelen zitting genomen. Ingekomen is een telegrafisch verzoek der sui kerfabrikanten van Java om opschorting der behan deling van de suikerontwerpen. Het besluit van den Gouverneur-Generaal omtrent de heeren Sol en De Sturler, zoomede de stukken omtrent de Tjio- mas -zaak zjjn commissoriaal gemaakt. De heer Reu- ther heeft ingetrokken zjjne motie omtrent de mili taire school te Haarlem. Aangenomen zjjn de ontwerpen op de provinciale belastingen en de wijzigingen in de burgerlijke rechtsvordering, echter zoodanig door den heer Hartogh geamendeerd dat bjj art. 79 de aanzegging om eene zaak opnieuw ter rolle te brengen, door de meest gereede party by oproeping kan geschieden. Donderdag komt de Indische begrooting aan de orde. Wy ontvingen heden een „Open brief aan den Staten-Generaal", waarin door den schryver, zich Waldemar noemende, niet meer of minder wordt aangedrongen dan op het ontslag van den minister van koloniën en den gouverneur-generaal, wil men onze koloniën, wie weet hoe spoedig, niet aan het Moe derland zien ontvallen. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer C. Van der Worp, cand.-arts, terwyl zijn toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren W. B. Van Staveren, med. doctorandus, P. H. Eykman, cand.-arts, en tot tandmeester de heer A. Biersteker. Geslaagd zyn by het 1ste gedeelte van het practisch geneeskundig staats-examen te Groningen de heeren J. H. Verbeek en S. A. Van Leer. Willem Van Zuylen is nog steeds niet her steld. Dientengevolge is ook de tooneelvoorstelling, welke de Vereenigde Tooneelisten voor de Vereeni- ging tot veredeling van Volksvermaken geven zou, Voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Staatscourant van heden bevat het ver slag der Commissie, belast geweest met de verte genwoordiging van ons land op het 7de internatio naal congres van Oriëntalisten te Weenen. By resolutie van den minister van financiën zyn bevorderd tot kommiezen 1ste kl. by de directe belastingen, enz. te Rotterdam de heeren L. M. Wienands, F. P. Kooymans, H. J. Van Vreuningen, G. J. Verysel, N. P. W. Bouwman en A. Dekkers, thans kommiezen 2de kl., en tot kommiezen 2de kl. te Rotterdam de heeren C. H. Meyer, F. H. Fernigan en B. A. Aka, thans kommiezen 3de kl. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 6 Nov. de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 6 Nov.de „P. Caland" ver trok 6 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 7 Nov. Dover; de „Soenda", van Amster dam naar Batavia; vertrok van Southampton 7 Nov. de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Nov. Perim; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 Nov. tePort-Said. Z. M. heeft aan den lsten luitenant A. Van der Hoeven, van het 3de reg. vesting-artillerie, ge detacheerd als leeraar aan den artillerie-cursus, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Z. M. heeft benoemd tot kapitein van het eerste regiment infanterie den eersten luitenant Rahder, van het vierde; bij het eerste reg. huzaren, den eersten luitenant Van Hoogstraaten, van het tweede; by het tweede reg., tot commandant, den luitenant-kolenel Ypey; tot majoor, den ritmeester-instructeur Meyer; by het derde reg. huzaren, tot ritmeester-instruc teur, den eersten luit. Van Bothnia Andreae, allen van het derde regiment. Gemoagd Nieuw* Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen zekeren A. K., die ten nadeele van de dekenwassehers aan de fabriek van de heeren gebroeders Van Wyk, eenige, door parti culieren ter wassching gegeven, dekens te gelde gemaakt heeft. Tegen eene ongehuwde moeder, die 4 weken geleden hare minderjarige kinderen in een hulpeloozen toestand alhier heeft achtergelaten, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Tydens den jongsten storm is in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Vest- wal alhier, een hooge populier tot den grond afge knakt, zóó dat deze boom tegen den achtergevel van eene in de Hoefstraat uitkomende woning terechtkwam, gelukkig zonder veel schade aan te richten. Naar men verneemt, is er sprake van om een tramdienst in te richten tusscben Leiden en Leiderdorp, over den straatweg langs den Hoogen Rjjndyk, op dezelfde wyze als deze thans tusschen Haarlem en Bloemendaal plaats heeft, nl. met wagens uit de bekende fabriek van Beynes, welke geen rails behoeven. De onderneming zou uitgaan van de Leidsche, thans Rotterdamsche. paardentram-maatschappij, en de rit zou slechts 10 cents kosten. Het plan is echter nog zeer vaag. Voor zekeren v. d. B. begon de week hedenmorgen vroeg al heel ongelukkig. Terwyl men aan de Bosscher boot, in den Nieuwen Ryn, om zeven uren een wagen aan het lossen was, strui kelde hy over eene aldaar liggende trap, waardoor hy zijn been brak en onder heelkundige behandeling moosis worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1